12,820 pytań - 14,964 odpowiedzi - 915 komentarzy

Porady: Ratunku, mój koń stoi niespokojnie przy wsiadaniu!

Data publikacji: 2019-12-28

 

Spokojne stanie bez kręcenia się powinno być opanowane przez każdego młodego i dorosłego konia - takiej czynności możemy już uczyć konie roczne. Ułatwia to opiekę, pielęgnację a także chociażby ocenę weterynaryjną przy opisie do paszportu; w dalszej kolejności pracujemy ze zwierzakami w trakcie siodłania. Pamiętajmy, że konie powinny nas respektować jako liderów, dlatego wszelkie niesubordynacje jak gryzienie, kopanie czy próba odsadzania powinny być karane chociażby słownym upomnieniem.

W trakcie wsiadania konie powinny stać bez ruchu, ułatwi to jeźdźcom sprawne znalezienie się na grzbiecie; podczas pierwszych dosiadów młodych koni, obowiązkowo należy zadbać o pomoc z ziemi przy trzymaniu zwierzaka. Warto nagradzać konia za dobre zachowanie, smakołyk jest zawsze dobrym pomysłem na wzmocnienie pozytywnych reakcji.

Praca nad staniem w trakcie wsiadania powinna odbywać się etapami:

  • rozpoczynamy od nauki spokojnego stania bez sprzętu, wystarczy kantar i lonża. Spacerujemy ze zwierzakiem i zatrzymujemy się, koń powinien stanąć na wysokości naszej łopatki; jeśli próbuje nas staranować, stanowczym ruchem i komendą głosową "STOP" zatrzymujemy konia, przydaje się także obecność bacika w drugiej ręce -  wystarczy unieść go przed głową zwierzaka. Powtarzamy kilkukrotnie zatrzymanie, jeśli koń zatrzymuje się i stoi to zdecydowanie nagradzamy cukierkiem oraz głosem, poklepanie po szyi też będzie dobrą nagrodą
  • po opanowaniu spokojnego stania, wsiadanie nie powinno być problematyczne; zaczynamy od osiodłania, następnie zatrzymujemy konia i próbujemy wsiąść - na początku wystarczy tylko obciążyć strzemię i nagrodzić za bezruch!

Na początkowym etapie warto skorzystać z pomocy koleżanki, która w razie problemów przytrzyma naszego zwierzaka; dobrym rozwiązaniem jest także wsiadanie w rogu ujeżdżalni lub hali, co ograniczy możliwość ucieczki. Dobrze jest też sie przyjrzeć dopasowaniu siodła, ponieważ ból pleców powoduje spory dyskomfort i wzbudza negatywne emocje w naszych wierzchowcach. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak poprawnie ułożyć cavaletti ?

Jazda po drążkach i koziołkach to cenne narzędzie treningowe niezależnie od stopnia wytrenowania - przyda się jako urozmaicenie zarówno dla młodych koni jak i początkujących jeźdźców. Dowiecie się dzisiaj, jak prawidłowo rozłożyć drążki tak aby jazda była efektywna!

2020-01-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przerwać grzywę?

Być może dla niektórych z Was termin "przerywanie grzywy" brzmi niezrozumiale, bo przecież w jaki sposób można przerwać grzywę - a to dosłowna nazwa, oznaczająca przerzedzenie zbyt bujnego owłosienia u koni.

2019-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ćwiczenia oddechowe dla jeźdźca

Oddychanie jest całkowicie niezależnym procesem, zapewniającym życie - prawidłowe oddychanie odpowiednio natlenia organizm, nie męczymy się tak szybko. Warto poznać zasady prawidłowego oddychania w trakcie jazdy konnej, dzięki czemu nie złapie nas zadyszka!

2019-12-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z pianą w pysku ?

Wielu laików niezwiązanych z jeździectwem uważa, że obecność piany na pysku konia świadczy o złym traktowaniu, wręcz znęcaniu się nad wierzchowcem; od razu uspokajamy - to całkowicie normalna reakcja na obecność wędzidła w pysku!

2019-11-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń baskiluje ?

Pewnie nie raz słyszeliście, że dany koń dobrze/poprawnie baskiluje lub ma nieprawidłowy baskil; ten termin odnosi się do skoków przez przeszkody i jest związany z techniką pokonywania przeszkody przez zwierzaka.

2019-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jakie siodło wybrać ?

Na rynku produktów jeździeckich znajdziemy co najmniej kilkunastu wytwórców siodeł, które różnią się pomiedzy sobą jakością wykonania ale i przeznaczeniem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak znaleźć idealne siodło dla amatorów!

2019-10-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Wielu dorosłych jeźdźców zaczęło swoją przygodę z tym sportem będąc dziećmi bądź młodzieżą, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopiero po trzydziestce czy czterdziestce zrealizować swoje marzenia o galopie na końskim grzbiecie!

2019-10-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zabrać ze sobą na rajd ?

Jesień właśnie się rozpoczęła, a wraz z nią nadszedł czas na terenowe przejażdżki po ścierniskach, wśród złotych, spadających liści. Podpowiemy Wam co zabrać na długie rajdy – kilka dni w siodle brzmi jak świetny wypoczynek!

2019-09-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Pewnie każdy z Was miał kiedyś sytuację, gdzie czuliście duże podekscytowanie Waszego zwierzaka – spięcie całego ciała, nastawienie uszu i głośne wypuszczanie powietrza chrapami to najbardziej rozpoznawalne sygnały pobudzenia. Jak sobie z tym poradzić ?

2019-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: 5 elementów dobrego rozprężenia

Wakacje się skończyły, a wraz z nimi intensywny sezon startowy - ale to nie oznacza, że skończyły się wszystkie zawody! W każdym województwie praktycznie do późnej jesieni są organizowane konkursy na każdym poziomie, od zawodów towarzyskich przez regionalne do Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach.

2019-09-03

Czytaj » 0