12,819 pytań - 14,989 odpowiedzi - 923 komentarzy

Pielęgnacja: Jak poprawić stan kopyt ?

Data publikacji: 2019-12-16

 

Gruda, gnicie strzałki czy pękanie kopyt są najczęściej spotykane właśnie teraz, szczególnie gdy temperatura za oknami wciąż osiąga wysokie wartości; na padokach znajduje się zazwyczaj błoto, które przyczynia się rozwoju chorób spowodowanych zakażeniem bakteryjnym czy grzybicznym.

Główną przyczyną problemów z gniciem strzałek jest niezachowywanie odpowiedniej czystości w boksach - niestety zdarza się, że właściciele stajni przez zimę nie usuwają obornika, tłumacząc to potrzebą izolacji.

Nagromadzony brud w boksach ma katastrofalny wpływ na stan kopyt, dodatkowo ma bardzo negatywne działanie na układ oddechowy; stąd częstszy kaszel i katar. Codzienne czyszczenie boksów jest podstawą, a nie przywilejem - bez tego nawet najlepsze i najdroższe środki nie pomagają. Jeśli Wasz zwierzak cierpi z powodu gnijących strzałek, to dobrym rozwiązaniem jest zmiana ściółki ze słomy na trociny czy torf - są dużo bardziej chłonne, przez co zapewniają lepsze warunki do leczenia kopyt (niezwykle istotne jest suche podłoże).

Przydaje się także wzmocnienie końskiego organizmu od wewnątrz - dobrze sprawdzają się preparaty probiotyczne oparte na efektywnych mikroorganizmach (w skrócie: EMy), pomagają także opryski z probiotyku bezpośrednio na kopyta. Nie bez powodu właściciele koni często podają przez jesień i zimę ogólne preparaty witaminowo-mineralne, które także poprawiają funcjonowanie całego organizmu, przez co zmniejsza się ryzyko zaatakowania przez chorobotwórcze patogeny; takie suplementy wzmacniają także kopyta, ale z uwagi na powolny przyrost tkanki, efekty są widoczne dopiero po kilku miesiącach.

Ruch odgrywa niewątpliwie najważniejszą rolę w chowie koni - zarówno forma wymuszona, jak i swobodna. Każdy koń powinien się swobodnie ruszać jak najwięcej, dzięki czemu cały układ ruchowy oraz krwionośny pracują poprawnie; kopyta stają się wtedy lepiej odżywione, a przez to rzadziej pękają. Zwierzęta powinny spedzać maksymalnie dużo czasu na zewnątrz, wyłączając warunki ekstremalne; oczywiście ilość i rodzaj padokowania dostosowujemy indywidualne, zależne od potrzeb i możliwości. Jeśli w jednym miejscu na padoku wytworzyła się duża ilość błota, to warto zachęcić konie do przemieszczenia w inną część, chociażby poprzez dostarczenie siana w przeciwległy róg. Po padokowaniu przy deszczowej aurze, warto opłukać kopyta pod bieżącą wodą i wytrzeć ręcznikiem przed wpuszczeniem do boksu - zapobiega to rozwojowi grudy, szczególnie wśród ras posiadających obfite szczotki pęcinowe jak np. konie fryzyjskie.

 

 

 

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czyszczenie koni siwych i białych

Siwe i białe konie są niezwykle efektowne, często są wykorzystywane jako modele w rozmaitych sesjach fotograficznych; niestety pielęgnacja jasnej sierści i delikatnej skóry jest wyzwaniem dla właścicieli tych zwierzaków. Przedstawimy kilka sprawdzonych i przetestowanych sposobów na utrzymanie siwków w czystości!

2020-02-05

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Bezpieczne czyszczenie kopyt

Czyszczenie kopyt to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, którą należy wykonywać codziennie. Przedstawimy Wam podstawowe zasady czyszczenia kopyt oraz kilka wskazówek, jak ułatwić sobie tę czynność!

2019-01-31

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Masaż

Do ważnych elementów odnowy biologicznej każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu jest masaż, przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę. Niezależnie od stopnia zaawansowania w wyszkoleniu wierzchowca, warto dbać o eliminację powstałych przeciążeń w mięśniach konia!

2018-12-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wycieranie ogona

Pewnie każdy z Was spotkał się z charakterystycznym ocieraniem nasady ogona przez konia, najczęściej o ogrodzenie czy żłób w boksie. Podpowiemy Wam jak temu zaradzić, aby nasz zwierzak nie zranił się ani nie uszkodził rzepu ogonowego!

2018-10-20

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Stretching

Niezwykle ważną częścią każdego wysiłku fizycznego powinno być rozciąganie, wykonywane PO aktywności - dotyczy to także naszych wierzchowców. Każdy jeździec i właściciel konia powinien znać podstawowe ćwiczenia rozciągające oraz regularnie je stosować, zarówno u siebie jak i u swojego wierzchowca.

2018-07-28

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak pozbyć się zimowej sierści ?

W naszym kraju od dłuższego czasu mamy do czynienia z wiosennymi, a nawet z typowo letnimi temperaturami. Część koni jest ciągle w trakcie zmiany sierści, co jest szczególnie uciążliwe przede wszystkim dla nas - ale i nasze zwierzaki nie czują się komfortowo. Podpowiemy Wam jak skutecznie pozbyć się zimowego okrycia!

2018-04-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o końskie plecy ?

Grzbiet to niezwykle istotna część ciała naszego zwierzaka, gdyż to właśnie na niej skupia się nasz ciężar w trakcie jazdy; jej głównym zadaniem jest wówczas amortyzacja wstrząsów, stąd też nietrudno o różnego rodzaju przeciążenia i urazy. Jak prawidłowo dbać o plecy wierzchowców ?

2018-03-30

Czytaj » 0