12,850 pytań - 18,466 odpowiedzi - 940 komentarzy

Pielęgnacja: Jak poprawić stan kopyt ?

Data publikacji: 2019-12-16

 

Gruda, gnicie strzałki czy pękanie kopyt są najczęściej spotykane właśnie teraz, szczególnie gdy temperatura za oknami wciąż osiąga wysokie wartości; na padokach znajduje się zazwyczaj błoto, które przyczynia się rozwoju chorób spowodowanych zakażeniem bakteryjnym czy grzybicznym.

Główną przyczyną problemów z gniciem strzałek jest niezachowywanie odpowiedniej czystości w boksach - niestety zdarza się, że właściciele stajni przez zimę nie usuwają obornika, tłumacząc to potrzebą izolacji.

Nagromadzony brud w boksach ma katastrofalny wpływ na stan kopyt, dodatkowo ma bardzo negatywne działanie na układ oddechowy; stąd częstszy kaszel i katar. Codzienne czyszczenie boksów jest podstawą, a nie przywilejem - bez tego nawet najlepsze i najdroższe środki nie pomagają. Jeśli Wasz zwierzak cierpi z powodu gnijących strzałek, to dobrym rozwiązaniem jest zmiana ściółki ze słomy na trociny czy torf - są dużo bardziej chłonne, przez co zapewniają lepsze warunki do leczenia kopyt (niezwykle istotne jest suche podłoże).

Przydaje się także wzmocnienie końskiego organizmu od wewnątrz - dobrze sprawdzają się preparaty probiotyczne oparte na efektywnych mikroorganizmach (w skrócie: EMy), pomagają także opryski z probiotyku bezpośrednio na kopyta. Nie bez powodu właściciele koni często podają przez jesień i zimę ogólne preparaty witaminowo-mineralne, które także poprawiają funcjonowanie całego organizmu, przez co zmniejsza się ryzyko zaatakowania przez chorobotwórcze patogeny; takie suplementy wzmacniają także kopyta, ale z uwagi na powolny przyrost tkanki, efekty są widoczne dopiero po kilku miesiącach.

Ruch odgrywa niewątpliwie najważniejszą rolę w chowie koni - zarówno forma wymuszona, jak i swobodna. Każdy koń powinien się swobodnie ruszać jak najwięcej, dzięki czemu cały układ ruchowy oraz krwionośny pracują poprawnie; kopyta stają się wtedy lepiej odżywione, a przez to rzadziej pękają. Zwierzęta powinny spedzać maksymalnie dużo czasu na zewnątrz, wyłączając warunki ekstremalne; oczywiście ilość i rodzaj padokowania dostosowujemy indywidualne, zależne od potrzeb i możliwości. Jeśli w jednym miejscu na padoku wytworzyła się duża ilość błota, to warto zachęcić konie do przemieszczenia w inną część, chociażby poprzez dostarczenie siana w przeciwległy róg. Po padokowaniu przy deszczowej aurze, warto opłukać kopyta pod bieżącą wodą i wytrzeć ręcznikiem przed wpuszczeniem do boksu - zapobiega to rozwojowi grudy, szczególnie wśród ras posiadających obfite szczotki pęcinowe jak np. konie fryzyjskie.

 

 

 

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Magnetoterapia

Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.

2021-01-02

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wszystko o chłodzeniu kończyn

Chłodzenie kończyn po zakończonej jeździe to jeden z kluczowych elementów opieki nad koniem; podobnie jak w przypadku ludzi, obniżenie temperatury po wysiłku obkurcza naczynia krwionośne i przeciwdziała przeciążeniom.

2020-12-09

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Otarcie kłębu

Konie pomimo swojej wielkości są delikatne i stosunkowo łatwo ulegają urazom - o naciągnięcie czy otarcie skóry nietrudno, szczególnie w przypadku konia użytkowanego wierzchem. Uszkodzenia kłębu to jedne z najczęstszych urazów, zwłaszcza u koni pracujących w szkółkach rekreacyjnych.

2020-12-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Podstawowe wyposażenie skrzynki

Pielęgnacja i opieka nad naszym wierzchowcem ma kluczowe znaczenie w zachowaniu odpowiedniego dobrostanu zwierzaka. Wiele chorób i urazów bierze się z zaniedbania, dlatego tak ważne jest jest regularnie czyszczenie i szczotkowanie konia.

2020-10-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pięlęgnacja: Jak utrzymać piękną sierść w okresie jesiennym ?

Pierwsze chłodne dni i noce są powiązane z rozpoczęciem sezonu zrzucania sierści przez konie, które porastają na ten czas dłuższym i gęstszym włosiem. To trudny czas pielęgnacji naszych koni, które powinny być teraz otoczone szczególną opieką.

2020-09-27

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czystość i higiena

Opieka nad końmi to przede wszystkim pielęgnacja i zapewnienie zwierzakowi maksymalnego komfortu, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby zapobiec groźnym chorobom czy dolegliwościom.

2020-06-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kiedy koń wyciera ogon

Gęsty, bujny i lśniący ogon jest ozdobą każdego konia, dodatkowo spełnia funkcję praktyczną - skutecznie odgania muchy. Pielęgnacja ogona jest istotną częścią opieki nad naszych wierzchowcem, więc jak poradzić sobie z wycieraniem ogona, które skutecznie niszczy włosie ?

2020-04-03

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Opieka nad koniem w okresie kwarantanny

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju (ale i poza jego granicami) wymusiła pewne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, co bezpośrednio przekłada się na opiekę nad naszymi czworonożnymi zwierzakami. Warto zapoznać się z zasadmi odpowiedzialnego zachowania w czasie kwarantanny.

2020-03-19

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zadbać o ogon w okresie zimowym ?

Czas jesienno-zimowy to trudny okres z punktu widzenia pielęgnacji koni - w naszym kraju aktualnie mamy do czynienia z mokrymi zimami z opadami deszczu. Właściwa pielęgnacja ogona jest bardzo ważna, szczególnie w trakcie niekorzystnej pogody - pozwala to zachować piękne owłosienie przez cały rok.

2020-03-01

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czyszczenie koni siwych i białych

Siwe i białe konie są niezwykle efektowne, często są wykorzystywane jako modele w rozmaitych sesjach fotograficznych; niestety pielęgnacja jasnej sierści i delikatnej skóry jest wyzwaniem dla właścicieli tych zwierzaków. Przedstawimy kilka sprawdzonych i przetestowanych sposobów na utrzymanie siwków w czystości!

2020-02-05

Czytaj » 0