12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Pielęgnacja: Jak poprawić stan kopyt ?

Data publikacji: 2019-12-16

 

Gruda, gnicie strzałki czy pękanie kopyt są najczęściej spotykane właśnie teraz, szczególnie gdy temperatura za oknami wciąż osiąga wysokie wartości; na padokach znajduje się zazwyczaj błoto, które przyczynia się rozwoju chorób spowodowanych zakażeniem bakteryjnym czy grzybicznym.

Główną przyczyną problemów z gniciem strzałek jest niezachowywanie odpowiedniej czystości w boksach - niestety zdarza się, że właściciele stajni przez zimę nie usuwają obornika, tłumacząc to potrzebą izolacji.

Nagromadzony brud w boksach ma katastrofalny wpływ na stan kopyt, dodatkowo ma bardzo negatywne działanie na układ oddechowy; stąd częstszy kaszel i katar. Codzienne czyszczenie boksów jest podstawą, a nie przywilejem - bez tego nawet najlepsze i najdroższe środki nie pomagają. Jeśli Wasz zwierzak cierpi z powodu gnijących strzałek, to dobrym rozwiązaniem jest zmiana ściółki ze słomy na trociny czy torf - są dużo bardziej chłonne, przez co zapewniają lepsze warunki do leczenia kopyt (niezwykle istotne jest suche podłoże).

Przydaje się także wzmocnienie końskiego organizmu od wewnątrz - dobrze sprawdzają się preparaty probiotyczne oparte na efektywnych mikroorganizmach (w skrócie: EMy), pomagają także opryski z probiotyku bezpośrednio na kopyta. Nie bez powodu właściciele koni często podają przez jesień i zimę ogólne preparaty witaminowo-mineralne, które także poprawiają funcjonowanie całego organizmu, przez co zmniejsza się ryzyko zaatakowania przez chorobotwórcze patogeny; takie suplementy wzmacniają także kopyta, ale z uwagi na powolny przyrost tkanki, efekty są widoczne dopiero po kilku miesiącach.

Ruch odgrywa niewątpliwie najważniejszą rolę w chowie koni - zarówno forma wymuszona, jak i swobodna. Każdy koń powinien się swobodnie ruszać jak najwięcej, dzięki czemu cały układ ruchowy oraz krwionośny pracują poprawnie; kopyta stają się wtedy lepiej odżywione, a przez to rzadziej pękają. Zwierzęta powinny spedzać maksymalnie dużo czasu na zewnątrz, wyłączając warunki ekstremalne; oczywiście ilość i rodzaj padokowania dostosowujemy indywidualne, zależne od potrzeb i możliwości. Jeśli w jednym miejscu na padoku wytworzyła się duża ilość błota, to warto zachęcić konie do przemieszczenia w inną część, chociażby poprzez dostarczenie siana w przeciwległy róg. Po padokowaniu przy deszczowej aurze, warto opłukać kopyta pod bieżącą wodą i wytrzeć ręcznikiem przed wpuszczeniem do boksu - zapobiega to rozwojowi grudy, szczególnie wśród ras posiadających obfite szczotki pęcinowe jak np. konie fryzyjskie.

 

 

 

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zabezpieczyć konia przed kleszczami ?

Wiosna w pełni, a wraz z nią pojawiły się kleszcze - groźne pajęczaki, które przenoszą szereg chorób. Warto pamiętać, że także konie mogą zachorować na choroby odkleszczowe, które stanowią poważne zagrożenie dla zwierząt!

2022-05-24

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Dlaczego koń wyciera grzywę i ogon ?

Wycieranie grzywy i ogona to zmora każdego właściciela koni - nic tak nie szpeci zwierzaka jak postrzępiony i nierówny włos. Często ten objaw może być sygnałem obecności pasożytów lub chorób skóry, dlatego nie powinniśmy traktować wycierania grzywy tylko jako problemu estetycznego.

2022-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zapuścić piękną grzywę i ogon u konia ?

Długa i lśniąca grzywa oraz zadbany ogon to niewątpliwie ogromny atut każdego konia; niestety tak jak w przypadku ludzi, zdarza się że musimy obciąć część grzywy lub ogona, a zależy nam na obfitym owłosieniu naszego zwierzaka. Podpowiemy dzisiaj, jak przyspieszyć porost włosów!

2022-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak prawidłowo wyczyścić konia ?

Czyszczenie koni ma nie tylko wymiar higieniczny - ta czynność jest związana także z obserwacją naszego zwierzaka pod kątem zdrowotnym. Poza tym czyszczenie pozwala na odprężenie konia oraz przyzwyczajenie do człowieka.

2021-11-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Zmiana okrywy włosowej

Nadchodząca jesień oraz zima i związane z nimi spadki temperatur przyczyniają się do zmiany krótkiej, letniej sierści na dłuższą sierść zimową, która zapewni odpowiednią termoregulację. To uciążliwy etap zarówno dla konia jak i właściciela konia, który zmaga się z wszędobylskim włosiem.

2021-09-18

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak uzyskać błyszczącą sierść u konia ?

Lśniąca i gładka sierść to marzenie wielu właścicieli koni, to także znak dobrego odżywienia naszego zwierzaka. Warto poznać kilka prostych zasad pielęgnacji konia, aby uzyskać błyszczącą sierść.

2021-08-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kąpanie konia

Pierwsze słoneczne i ciepłe dni zachęcają do kąpieli naszych końskich towarzyszy - warto pamiętać o kilku kluczowych zasadach, aby nie zaszkodzić zwierzakowi.

2021-05-11

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o szczotki pęcinowe ?

Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.

2021-03-25

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan grzywy i ogona ?

Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.

2021-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Magnetoterapia

Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.

2021-01-02

Czytaj » 0