Obciążenia treningowe, nakładane na konie sportowe, są duże - wyczynowa jazda wymaga dużej wytrzymałości, dobrej kondycji oraz zdrowego organizmu. Sprawnie działający układ krwionośny zapewnia odpowiednie ukrwienie mięśni, które są w stanie sprostać wymaganiom; dodatkowo istotne są elastyczne i mocne naczynia krwionośne, które wytrzymają duże ciśnienie,powstające w trakcie wysiłku sportowego.
Suplementy wspomagające układ krwionośny mają w składzie przede wszystkim:
W takich produktach znajdziemy także kompleks witamin z grupy B - wspomagają prawidłową pracę układu mięśniowego, a przecież serce to najważniejszy mięsień w naszym organizmie; przydatne są także elektrolity, czyli popularny sód i potas regulujące częstotliwość skurczy.
Popularne zioła takie jak krwawnik, owoc dzikiej róży i liście czarnej porzeczki także mają pozytywny wpływ na układ krwionośny, dlatego często je znajdziemy w takich produktach. Suplementy wspomagające układ sercowo-naczyniowy powinny być podawane wszystkim koniom sportowym, będącym w regularnym i wymagającym treningu; regularne podawanie poprawia wydolność koni, a także zmniejsza zmęczenie w okresie intensywnego sezonu. To także dobry wybór dla koni starszych, borykającymi się z opojami - takie produkty poprawiają krążenie, szczególnie podawane w okresie jesiennozimowym. Żelazo, cynk i miedź mają także duży wpływ na stymulację odporności, przez co często znajdziemy je w ogólnych preparatach witaminowo-mineralnych o szerokim spektrum działania.
Preparaty wspomagające układ krwionośny to świetny wybór także dla koni hodowlanych -szczególnie klacze, które powinny być w doskonałej formie w trakcie ciaży, która jest dużym obciążeniem dla organizmu.
Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!
2022-08-27
Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!
2022-05-06
Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.
2022-02-01
Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!
2021-08-22
Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.
2021-08-03
Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.
2021-05-17