12,821 pytań - 15,266 odpowiedzi - 927 komentarzy

Żywienie: Suplementy wspomagające układ krwionośny

Data publikacji: 2019-12-10

 

Obciążenia treningowe, nakładane na konie sportowe, są duże - wyczynowa jazda wymaga dużej wytrzymałości, dobrej kondycji oraz zdrowego organizmu. Sprawnie działający układ krwionośny zapewnia odpowiednie ukrwienie mięśni, które są w stanie sprostać wymaganiom; dodatkowo istotne są elastyczne i mocne naczynia krwionośne, które wytrzymają duże ciśnienie,powstające w trakcie wysiłku sportowego.

Suplementy wspomagające układ krwionośny mają w składzie przede wszystkim:

  • żelazo: najważniejszy pierwiastek, wchodzący w skład hemoglobiny: białko transportujące tlen do komórek; dodatkowo żelazo występuje w mioglobinie w mięśniach, jako białko odbierające tlen
  • witamina K: niezbędna w procesie krzepliwości krwi, przeciwdziała krwotokom
  • cynk: składnik wielu istotnych enzymów w procesie krwiotwórczym
  • miedź: zapewnie odpowiednią dystrybucję żelaza do komórek
  • kwas foliowy: poprawia krążenie

W takich produktach znajdziemy także kompleks witamin z grupy B - wspomagają prawidłową pracę układu mięśniowego, a przecież serce to najważniejszy mięsień w naszym organizmie; przydatne są także elektrolity, czyli popularny sód i potas regulujące częstotliwość skurczy.

Popularne zioła takie jak krwawnik, owoc dzikiej róży i liście czarnej porzeczki także mają pozytywny wpływ na układ krwionośny, dlatego często je znajdziemy w takich produktach. Suplementy wspomagające układ sercowo-naczyniowy powinny być podawane wszystkim koniom sportowym, będącym w regularnym i wymagającym treningu; regularne podawanie poprawia wydolność koni, a także zmniejsza zmęczenie w okresie intensywnego sezonu. To także dobry wybór dla koni starszych, borykającymi się z opojami - takie produkty poprawiają krążenie, szczególnie podawane w okresie jesiennozimowym. Żelazo, cynk i miedź mają także duży wpływ na stymulację odporności, przez co często znajdziemy je w ogólnych preparatach witaminowo-mineralnych o szerokim spektrum działania.

Preparaty wspomagające układ krwionośny to świetny wybór także dla koni hodowlanych -szczególnie klacze, które powinny być w doskonałej formie w trakcie ciaży, która jest dużym obciążeniem dla organizmu.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Dodatki paszowe dla klaczy

Właściciele klaczy często borykają się ze zmiennymi humorami swoich wierzchowców, co ma ścisły związek z wahaniami poziomu hormonów u klaczy. Na szczęście istnieje kilka pomysłów, które poprawią komfort zarówno ludziom jak i zwierzakom.

2020-03-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najlepsze zioła dla koni

Zioła to cenne dodatki żywieniowe, które z powodzeniem możemy stosować na wiele dolegliwości: zarówno u nas samych, jak i u naszych czworonogów. W trakcie kuracji ziołami warto pamiętać o konieczności regularnego i długotrwałego stosowania oraz o znajomości zastosowań poszczególnych roślin.

2020-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie konia z wrzodami

W dzisiejszych czasach utrzymanie koni znacznie odbiera od ich naturalnych uwarunkowań - nieograniczony ruch swobodny oraz ciągłe pobieranie pokarmu roślinnego (konie poza trawą lubią też ogryzać drzewa i krzewy). Niestety ma to przełożenie na coraz więcej przypadków choroby wrzodowej, która staje się wręcz powszechną dolegliwością.

2020-01-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy dla młodych koni

Każdy młody organizm, który dynamicznie przechodzi proces wzrostu i rozwoju, powinien otrzymywać w pożywieniu odpowiednią dawkę witamin i minerałów - to niezwykle kluczowy okres, mający wpływ na całe dalsze życie! Podpowiemy Wam dzisiaj, jakie witaminy są najlepsze dla młodych koni.

2019-11-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspierające układ ruchu

Układ kostny i mięśniowy są podstawą egzystencji każdego żywego organizmu; konie z racji obciążeń, jakim są poddawane, potrzebują szczególnej troski przede wszystkim o stawy. Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj profilaktyka, czyli rozsądny i zrównoważony trening, ale warto stosować suplementy, które wspomogą pracę układu ruchu.

2019-09-30

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Algi morskie

Rynek suplementów jeździeckich rozwija się bardzo dynamicznie, jak cała branża; co jakiś czas pojawiają się zupełnie nowe dodatki paszowe, które warto znać i w razie potrzeby włączać do diety naszych koni.

2019-08-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ oddechowy

Na rynku suplementów przeznaczonych dla koni znajdziemy wiele środków, które wspomagają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu - ważne jest, aby pamiętać, że suplementy nie są lekarstwami i nie wyleczą poważnych schorzeń!

2019-06-25

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagajace rozbudowę mięśni

Konie sportowe, poddawane dużym obciążeniom treningowym, często potrzebują dodatków paszowych, które dostarczają potrzebnej energii oraz stymulują rozwój muskulatury. Są to bezpieczne i powszechnie stosowane środki, które zdecydowanie pomagają zwierzakom w codziennej pracy.

2019-04-29

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Lizawki

W boksach wszystkich koni powinny się znajdować lizawki - to niezbędne źródło sodu i potasu, które są istotne w prawidłowym funkcjonowaniu każdego żywego organizmu. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele produktów, które różnią się zarówno kształtem, jak i składem czy smakiem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak wybrać najlepszą lizawke!

2019-03-05

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pojenie koni

Woda jest elementem niezbędnym do przeżycia każdego żywego organizmu - nie bez powodu mówi się, że bez wody nie ma życia. Dzisiaj przybliżymy Wam podstawowe informacje dotyczące nawodnienia koni, poznanie wymagań naszych zwierzaków jest podstawową wiedzą każdego miłośnika jeździectwa!

2019-01-28

Czytaj » 0