12,838 pytań - 16,873 odpowiedzi - 933 komentarzy

Żywienie: Suplementy wspomagające układ krwionośny

Data publikacji: 2019-12-10

 

Obciążenia treningowe, nakładane na konie sportowe, są duże - wyczynowa jazda wymaga dużej wytrzymałości, dobrej kondycji oraz zdrowego organizmu. Sprawnie działający układ krwionośny zapewnia odpowiednie ukrwienie mięśni, które są w stanie sprostać wymaganiom; dodatkowo istotne są elastyczne i mocne naczynia krwionośne, które wytrzymają duże ciśnienie,powstające w trakcie wysiłku sportowego.

Suplementy wspomagające układ krwionośny mają w składzie przede wszystkim:

  • żelazo: najważniejszy pierwiastek, wchodzący w skład hemoglobiny: białko transportujące tlen do komórek; dodatkowo żelazo występuje w mioglobinie w mięśniach, jako białko odbierające tlen
  • witamina K: niezbędna w procesie krzepliwości krwi, przeciwdziała krwotokom
  • cynk: składnik wielu istotnych enzymów w procesie krwiotwórczym
  • miedź: zapewnie odpowiednią dystrybucję żelaza do komórek
  • kwas foliowy: poprawia krążenie

W takich produktach znajdziemy także kompleks witamin z grupy B - wspomagają prawidłową pracę układu mięśniowego, a przecież serce to najważniejszy mięsień w naszym organizmie; przydatne są także elektrolity, czyli popularny sód i potas regulujące częstotliwość skurczy.

Popularne zioła takie jak krwawnik, owoc dzikiej róży i liście czarnej porzeczki także mają pozytywny wpływ na układ krwionośny, dlatego często je znajdziemy w takich produktach. Suplementy wspomagające układ sercowo-naczyniowy powinny być podawane wszystkim koniom sportowym, będącym w regularnym i wymagającym treningu; regularne podawanie poprawia wydolność koni, a także zmniejsza zmęczenie w okresie intensywnego sezonu. To także dobry wybór dla koni starszych, borykającymi się z opojami - takie produkty poprawiają krążenie, szczególnie podawane w okresie jesiennozimowym. Żelazo, cynk i miedź mają także duży wpływ na stymulację odporności, przez co często znajdziemy je w ogólnych preparatach witaminowo-mineralnych o szerokim spektrum działania.

Preparaty wspomagające układ krwionośny to świetny wybór także dla koni hodowlanych -szczególnie klacze, które powinny być w doskonałej formie w trakcie ciaży, która jest dużym obciążeniem dla organizmu.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Jak podawać suplementy i leki ?

W dzisiejszych czasach konie, podobnie jak ludzie, odczuwają skutki niedoborów różnych składników odżywczych - dlatego często konieczna jest suplementacja, czyli uzupełnienie codziennej diety. Dodatkowo nierzadko jesteśmy zmuszeni do podania leków ze względu na nagłą lub przewlekłą chorobę - warto poznać kilka sposobów na dostarczenie niezbędnych dodatków.

2020-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie selenu w diecie

Optymalne i zbilansowane żywienie powinno dostarczyć naszemu zwierzakowi wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Mikroelementy takie jak jod czy selen są dostarczane w niewielkiej ilości, ale są bardzo istotne dla zachowania prawidłowego rozwoju końskiego organizmu.

2020-08-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak poprawić stan kopyt ?

Stare powiedzenie mówi, że bez kopyt nie ma konia - mocny i twardy róg zapewnia swobodne i komfortowe przemieszczanie się. Ruch jest niezwykle istotny dla zapewnienia koniowi odpowiedniego dobrostanu, dlatego kopyta powinny być w najlepszej kondycji.

2020-07-09

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki wysokoenergetyczne

Aktualny temat żywienia konia to szereg nowych możliwości, z uwagi na mnogość dodatków żywieniowych. Wybierając odpowiednie produkty, możemy w szybki sposób dostarczyć porcji niezbędnej energii dla naszego zwierzaka chociażby z uwagi na stan zdrowia czy potrzeby treningowe.

2020-06-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne rośliny na pastwisku

Sezon pastwiskowy się rozpoczyna, a wraz z nim długie wypasanie zwierzaków na trawie. Każdy miłośnik koni powinien pamiętać, że nie wszystkie rośliny pospolicie występujące na łąkach są bezpieczne - niektóre mogą powodować alergie, uczulenia czy poważne problemy trawienne!

2020-05-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wytłoki z owoców

Żywienie koni obejmuje szereg zagadnień i wymagań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zwierzaka, Na rynku producentów pasz znajdziemy ogromny wybór wszelkich komponentów i dodatków, jednym z nich są pozostałości po wyciskaniu soku z owoców, czyli wytłoki.

2020-04-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki paszowe dla klaczy

Właściciele klaczy często borykają się ze zmiennymi humorami swoich wierzchowców, co ma ścisły związek z wahaniami poziomu hormonów u klaczy. Na szczęście istnieje kilka pomysłów, które poprawią komfort zarówno ludziom jak i zwierzakom.

2020-03-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najlepsze zioła dla koni

Zioła to cenne dodatki żywieniowe, które z powodzeniem możemy stosować na wiele dolegliwości: zarówno u nas samych, jak i u naszych czworonogów. W trakcie kuracji ziołami warto pamiętać o konieczności regularnego i długotrwałego stosowania oraz o znajomości zastosowań poszczególnych roślin.

2020-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie konia z wrzodami

W dzisiejszych czasach utrzymanie koni znacznie odbiera od ich naturalnych uwarunkowań - nieograniczony ruch swobodny oraz ciągłe pobieranie pokarmu roślinnego (konie poza trawą lubią też ogryzać drzewa i krzewy). Niestety ma to przełożenie na coraz więcej przypadków choroby wrzodowej, która staje się wręcz powszechną dolegliwością.

2020-01-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy dla młodych koni

Każdy młody organizm, który dynamicznie przechodzi proces wzrostu i rozwoju, powinien otrzymywać w pożywieniu odpowiednią dawkę witamin i minerałów - to niezwykle kluczowy okres, mający wpływ na całe dalsze życie! Podpowiemy Wam dzisiaj, jakie witaminy są najlepsze dla młodych koni.

2019-11-13

Czytaj » 0