12,825 pytań - 15,490 odpowiedzi - 932 komentarzy

Sprzęt: Podkowy klejone

Data publikacji: 2019-11-16

 

Wiele koni, z racji indywidualnych wymagań anatomicznych czy rodzaju obciążeń, wymaga regularnego kucia; metalowe podkowy chronią wrażliwą podeszwę kopyta od podłoża, pozwalają na korektę kształtu kopyta. Warto jednak pamiętać, że tradycyjne podkowy są przybijane do kopyt za pomoc podkowiaków, co jest ingerencją w skrukturę tworzywa kopytowego. Sporo koni posiada słabej jakości kopyta, przez co kucie jeszcze mocniej osłabia prawidłową budowę (oczywiście podstawą powinno być zbilansowane pożywienie w celu wzmocnienia kopyt); warto się zastanowić, czy nasz koń w ogóle potrzebuje podków. Długotrwałe kucie poważnie zaburza prawidłowe krążenie, ale po rozkuciu konie często są kulawe, nie chcą nawet wychodzić z boksu a kopyta drastycznie pękają i się łuszczą. Dobrym pomysłem jest rezygnacja z tradycyjnych przybijanych podków na rzecz użycia kleju zamiast podkowiaków - w Polsce od kilku lat są dostępne takie produkty, ale nie każdy kowal ma w swojej ofercie taką usługę.

 

Jakie są korzyści ze stosowania klejonych podków:

  • podkowy na klej są zazwyczaj lżejsze, bo wykonane z twardego plastiku lub z aluminim powleczonego tworzywem sztucznym - nie ma konieczności stosowania ciężkiego metalu
  • plastikowe podkowy nie przenoszą tak drgań, przez co są lepszym wyborem dla koni po ochwacie czy z problemami układu ruchu
  • użycie kleju i kompozytów pozwala na korektę ustawienia kopyta, bez naruszania struktury 
  • dzięki miękkim materiałom nie ograniczają naturalnego wzrostu kopyt

Minusem jest przede wszystkim cena i dostępność, klejone podkowy stosują specjaliści (niezwykle istotne jest tutaj przymocowanie i umieszczenie kleju - wymaga specjalnych szkoleń i nauki ), ktorzy na szczęście są coraz lepiej dostępni w kraju. Plastikowe podkowy są na ogół mniej trwałe, więc nie nadają się dla koni, które sporo czasu spędzają w kamienistym terenie. Do codzienniego użytkowania są z pewnością lepszym wyborem dla większości wierzchowców, właśnie z uwagi na brak naruszania struktury kopyta przed podkowiaki.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło skórzane

Obecny rynek sprzętu jeździeckiego oferuje szereg rozmaitych rozwiązań i propozycji, dzięki czemu jeźdźcy mają szeroki wybór różnych akcesorii. Rodzaj wędzidła to kluczowa kwestia, dlatego warto wypróbować kilka ciekawych produktów jak chociaż wędzidło skórzane.

2020-05-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło Kimberwick

Na rynku sprzętu jeździeckiego znajdziemy ogromny wybór wędzideł, z których kilka działa na zasadzie dźwigni - to silne kiełzna, które powinny być używane tylko przez zaawansowanych i doświadczonych jeźdźców o dużej wiedzy. Jednym z takich produktów jest wędzidło typu Kimberwick.

2020-04-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg asymetryczny

Producenci sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach, które mają za zadanie podnieść komfort życia naszemu czworonożnemu przyjacielowi. W porozumieniu z weterynarzami i zoofizjoterapeutami są opracowywane nowe koncepcje popularnych produktów jak popręg, który możemy kupić w wersji asymetrycznej.

2020-03-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dutka

Każdy koń powinien zachowywać się spokojnie w trakcie badań weterynaryjnych czy podczas wizyty kowala; już źrebaki warto przyzwyczajać do dotyku po całym ciele, także do podnoszenia nóg. Zachodzą czasem jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają zdecydowanej interwencji i tu przydaje się dutka.

2020-01-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło przelotowe 'cyganka'

Wybór wędzideł jest ogromny, producenci co rusz prześcigają się w opracowaniu nowych rozwiązań; do dyspozycji mamy aktualnie szeroki zakres zwykłych i łagodnych wędzideł oraz tych o mocniejszym działaniu, do których zaliczamy 'cygankę'.

2019-11-04

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Gogue

Na rynku produktów jeździeckich istnieje wiele wodzy pomocniczych, które mają za zadanie wzmocnienie efektów lonżowania lub jazdy wierzchem. Znajdziemy w nich produkty zależne i niezależne od ręki, do których zalicza się właśnie gogue.

2019-10-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Maski na chrapy

Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.

2019-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.

2019-07-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0