13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sprzęt: Podkowy klejone

Data publikacji: 2019-11-16

 

Wiele koni, z racji indywidualnych wymagań anatomicznych czy rodzaju obciążeń, wymaga regularnego kucia; metalowe podkowy chronią wrażliwą podeszwę kopyta od podłoża, pozwalają na korektę kształtu kopyta. Warto jednak pamiętać, że tradycyjne podkowy są przybijane do kopyt za pomoc podkowiaków, co jest ingerencją w skrukturę tworzywa kopytowego. Sporo koni posiada słabej jakości kopyta, przez co kucie jeszcze mocniej osłabia prawidłową budowę (oczywiście podstawą powinno być zbilansowane pożywienie w celu wzmocnienia kopyt); warto się zastanowić, czy nasz koń w ogóle potrzebuje podków. Długotrwałe kucie poważnie zaburza prawidłowe krążenie, ale po rozkuciu konie często są kulawe, nie chcą nawet wychodzić z boksu a kopyta drastycznie pękają i się łuszczą. Dobrym pomysłem jest rezygnacja z tradycyjnych przybijanych podków na rzecz użycia kleju zamiast podkowiaków - w Polsce od kilku lat są dostępne takie produkty, ale nie każdy kowal ma w swojej ofercie taką usługę.

 

Jakie są korzyści ze stosowania klejonych podków:

  • podkowy na klej są zazwyczaj lżejsze, bo wykonane z twardego plastiku lub z aluminim powleczonego tworzywem sztucznym - nie ma konieczności stosowania ciężkiego metalu
  • plastikowe podkowy nie przenoszą tak drgań, przez co są lepszym wyborem dla koni po ochwacie czy z problemami układu ruchu
  • użycie kleju i kompozytów pozwala na korektę ustawienia kopyta, bez naruszania struktury 
  • dzięki miękkim materiałom nie ograniczają naturalnego wzrostu kopyt

Minusem jest przede wszystkim cena i dostępność, klejone podkowy stosują specjaliści (niezwykle istotne jest tutaj przymocowanie i umieszczenie kleju - wymaga specjalnych szkoleń i nauki ), ktorzy na szczęście są coraz lepiej dostępni w kraju. Plastikowe podkowy są na ogół mniej trwałe, więc nie nadają się dla koni, które sporo czasu spędzają w kamienistym terenie. Do codzienniego użytkowania są z pewnością lepszym wyborem dla większości wierzchowców, właśnie z uwagi na brak naruszania struktury kopyta przed podkowiaki.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0