Św. Hubert to patron jeźdźców i myśliwych, jego święto jest obchodzone trzeciego listopada; końcówka października i listopad to czas, kiedy w stajniach i ośrodkach jeździeckich są organizowane wydarzenia ku czci św. Huberta. Pierwotnie było to polowanie, w którym brali udział jeźdźcy oraz myśliwi z psami, kończylo się uroczystą mszą z poświęceniem łowów - obchody tego święta miały na celu podziękowanie za miniony rok oraz zapewnienie dobrobytu w nadchodzącym.
Aktualnie Hubertusy przybierają formę imprez jeździeckich, najczęściej jeden z jeźdźców posiada sztuczną lisią kitę przytwierdzoną do ramienia, a reszta uczestników stara się zerwać kitę w trakcie gonitwy np.po placu lub po łące.
To bardzo emocjonująca rywalizacja, wygrana para w następnym roku będzie uciekającym lisem; często organizatorzy zapewniają drobne nagrody i upominki, zazwyczaj są też flo dla wszystkich uczestników. Zawodników zazwyczaj obowiązuje stroj galowy - białe/beżowe bryczesy, ciemne (czarne lub brązowe) buty oraz marynarka będą zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem; uzupełnieniem stroju będą białe rękawiczki oraz biały czaprak dla naszego wierzchowca. Oczywiście tradycyjna pogoń za lisią kitą wymaga dobrych umiejętności jeździeckich! Całość rozgrywana jest w szybkim galopie, częste zmiany kierunku czy prędkości wymagają od nas stabilnego dosiadu, precyzyjnych pomocy oraz posłusznego zwierzaka, który nie będzie zagrożeniem dla nas i innych startujących; pamiętajcie, że otwarty teren często działa na konie pobudzająco!
Czasem dla mniej zaawansowanych jeźdźcow są organizowane proste konkursy, bardziej na zasadzie minizawodów. W niektórych stajniach taka impreza to konkurs przebierany, połączony z torem przeszkód na wesoło - uczestnicy mają do pokonania np.niską kopertę, slalom ze stojaków bądź muszą przewiesić kask z jednego stojaka na drugi. Ciekawym pomysłem jest też transport jajka na łyżce tak, aby nie zrzucić jajka w trakcie jazdy :) Wtedy nawet początkujący adepci jeździectwa mogą wziąć udzial w takiej zabawie, chociażby pokonując wszystkie etapy w stępie.
Pasja jeździecka młodych adeptów jest na tyle silna, że wiele dzieci i nastolatków ma trudności z pogodzeniem chęci spędzenia czasu w stajni z nauką; oczywiście ostateczne zdanie mają rodzice, ale podpowiemy dzisiaj jak dobrze zorganizować swój czas!
2022-07-12
W obecnych czasach internet stał się tak powszechnym narzędziem pracy, że nie dziwi już zawód influencera, blogera czy vlogera - social media są ogromną potęgą medialną i dają możliwość prowadzenia własnego biznesu w sieci. Podpowiemy dzisiaj jak skutecznie prowadzić bloga lub fanpage!
2021-08-10
Stajnia to miejsce, gdzie jeźdźcy uczęszczają na zajęcia jazdy konnej - obcowanie ze zwierzakiem często wiąże się z dużymi emocjami, dlatego ważna jest atmosfera oraz zachowanie pozostałych osób znajdujących się na terenie ośrodka.
2020-09-01
W dzisiejszych czasach wiele firm produkujących sprzęt jeździeckich poszukuje osób do promocji swoich produktów w social media - Facebook, Instagram, Youtube. Ta współpraca przynosi korzyści zarówno ambasadorom jak samym markom dzięki szerokiej promocji na kanałach społecznościowych i na zawodach.
2020-05-31
Jeździectwo to sport, który może przerażać - opieka nad zwierzęciem, które waży kilkaset kilogramów często wzbudza lęk i szacunek wśród laików. Czasem nawet jeźdźcy zmagają się ze strachem, który jest najbardziej pierwotną emocją pozwalającą na przetrwanie.
2020-04-09