12,821 pytań - 15,272 odpowiedzi - 927 komentarzy

Lifestyle: Hubertus

Data publikacji: 2019-11-07

 

Św. Hubert to patron jeźdźców i myśliwych, jego święto jest obchodzone trzeciego listopada; końcówka października i listopad to czas, kiedy w stajniach i ośrodkach jeździeckich są organizowane wydarzenia ku czci św. Huberta. Pierwotnie było to polowanie, w którym brali udział jeźdźcy oraz myśliwi z psami, kończylo się uroczystą mszą z poświęceniem łowów - obchody tego święta miały na celu podziękowanie za miniony rok oraz zapewnienie dobrobytu w nadchodzącym.

Aktualnie Hubertusy przybierają formę imprez jeździeckich, najczęściej jeden z jeźdźców posiada sztuczną lisią kitę przytwierdzoną do ramienia, a reszta uczestników stara się zerwać kitę w trakcie gonitwy np.po placu lub po łące.

To bardzo emocjonująca rywalizacja, wygrana para w następnym roku będzie uciekającym lisem; często organizatorzy zapewniają drobne nagrody i upominki, zazwyczaj są też flo dla wszystkich uczestników. Zawodników zazwyczaj obowiązuje stroj galowy - białe/beżowe bryczesy, ciemne (czarne lub brązowe) buty oraz marynarka będą zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem; uzupełnieniem stroju będą białe rękawiczki oraz biały czaprak dla naszego wierzchowca. Oczywiście tradycyjna pogoń za lisią kitą wymaga dobrych umiejętności jeździeckich! Całość rozgrywana jest w szybkim galopie, częste zmiany kierunku czy prędkości wymagają od nas stabilnego dosiadu, precyzyjnych pomocy oraz posłusznego zwierzaka, który nie będzie zagrożeniem dla nas i innych startujących; pamiętajcie, że otwarty teren często działa na konie pobudzająco!

Czasem dla mniej zaawansowanych jeźdźcow są organizowane proste konkursy, bardziej na zasadzie minizawodów. W niektórych stajniach taka impreza to konkurs przebierany, połączony z torem przeszkód na wesoło - uczestnicy mają do pokonania np.niską kopertę, slalom ze stojaków bądź muszą przewiesić kask z jednego stojaka na drugi. Ciekawym pomysłem jest też transport jajka na łyżce tak, aby nie zrzucić jajka w trakcie jazdy :) Wtedy nawet początkujący adepci jeździectwa mogą wziąć udzial w takiej zabawie, chociażby pokonując wszystkie etapy w stępie.

 

comments powered by Disqus
Lifestyle

Emocje w jeździectwie - jak sobie z nimi radzić ?

Jeździectwo, jak każdy sport, dostarcza wiele emocji - treningi, zawody, a nawet codzienny pobyt w stajni potrafi wywołać smutek, radość, szczęście, przygnębienie czy nawet złość. Dzięki interakcji z drugim żywym organizmem, człowiek uczy się kontroli własnych reakcji i emocji, ponieważ to właśnie gwarantuje owocną współpracę.

2020-01-30

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Prezenty dla miłośników koni

Święta za pasem, to ostatni dzwonek żeby zakupić prezenty; przygotowaliśmy listę ciekawych pomysłów dla każdego miłośnika koni i jeździectwa - warto wykorzystać!

2019-12-22

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako saddlefitter

Kolejnym zawodem związanym z końmi i jeździectwem jest stosunkowo nowy zawód: saddle fitter, czyli pasowacz siodeł. Rosnąca świadomość właścicieli koni dotycząca prawidłowego wyboru sprzętu sprawa, że coraz więcej osób interesuje profesjonalnym doborem siodeł.

2019-10-21

Czytaj » 0

Lifestyle

Nie daj się infekcjom!

Jesień to czas wzmożonych infekcji na tle wirusowym - podwyższona temperatura ciała, drapanie w gardle czy katar to wręcz powszechne objawy. Podpowiemy Wam jak ochronić swój organizm przed atakiem wirusów powodujących przeziębienia! Złota polska jesień to idealny czas na zwiedzanie okolicy wierzchem!

2019-09-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako kowal

Niezbędnym elementem opieki nad praktycznie każdym koniem są regularne wizyty kowala, przede wszystkim w celu usunięcia nadmiernie przerośniętego rogu (nie wszystkie zwierzaki wymagają kucia). To pewny zawód, ale wymagający przede wszystkim siły i cierpliwości.

2019-09-18

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy warto iść na studia związane z jeździectwem?

Matury i egzaminy zawodowe minęły, wyniki macie ze sobą, więc pewnie wielu miłośników jeździectwa zastanawia się nad wyborem dalszej drogi kształcenia. Podpowiemy Wam, czy warto zdecydować się na kierunki studiów związane właśnie z końmi!

2019-07-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pies w stajni

Wiele koniarzy posiada psy i często marzą o wspólnych terenowych przejażdżkach w towarzystwie czworonogów; podpowiemy Wam dzisiaj, jakie są ogólne zasady bezpieczeństwa dotyczące obecności psa na terenie ośrodka jeździeckiego jak i generalnie w obecności koni!

2019-06-06

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Co jeść przed i po jeździe ?

Ważnym aspektem w trakcie uprawiania jakiegokolwiek sportu jest żywienie - dobrej jakości pożywienie dostarczy nam wszystkim składników odżywczych oraz niezbędnej energii, która przydaje się w trakcie aktywnego dnia w stajni. Dowiecie się dzisiaj co i kiedy jeść, żeby czuć się dobrze w trakcie jazdy!

2019-04-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Dzień wolny dla konia

W treningu zarówno amatorskim jak i zawodowym kluczową rolę powinien odgrywać odpoczynek - to niezbędna faza, która często jest pomijana przez niedoświadczone osoby! Warto zaplanować wolny dzień w tygodniu dla każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu.

2019-03-15

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako jeździec

Jednym z najbardziej wymarzonych zawodów jest z pewnością posada jeźdźca - któż z nas nie chciałby otrzymywać wynagrodzenia za jazdę konną, łącząc pracę z pasją ? Od niedawna ten zawód został uznany za oficjalny, powstały już nawet specjalne szkoły kształcące w tym kierunku; pamiętajcie, że nic nie zastąpi wielu lat doświadczenia i nabytej wiedzy!

2019-02-03

Czytaj » 0