12,863 pytań - 24,150 odpowiedzi - 950 komentarzy

Lifestyle: Hubertus

Data publikacji: 2019-11-07

 

Św. Hubert to patron jeźdźców i myśliwych, jego święto jest obchodzone trzeciego listopada; końcówka października i listopad to czas, kiedy w stajniach i ośrodkach jeździeckich są organizowane wydarzenia ku czci św. Huberta. Pierwotnie było to polowanie, w którym brali udział jeźdźcy oraz myśliwi z psami, kończylo się uroczystą mszą z poświęceniem łowów - obchody tego święta miały na celu podziękowanie za miniony rok oraz zapewnienie dobrobytu w nadchodzącym.

Aktualnie Hubertusy przybierają formę imprez jeździeckich, najczęściej jeden z jeźdźców posiada sztuczną lisią kitę przytwierdzoną do ramienia, a reszta uczestników stara się zerwać kitę w trakcie gonitwy np.po placu lub po łące.

To bardzo emocjonująca rywalizacja, wygrana para w następnym roku będzie uciekającym lisem; często organizatorzy zapewniają drobne nagrody i upominki, zazwyczaj są też flo dla wszystkich uczestników. Zawodników zazwyczaj obowiązuje stroj galowy - białe/beżowe bryczesy, ciemne (czarne lub brązowe) buty oraz marynarka będą zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem; uzupełnieniem stroju będą białe rękawiczki oraz biały czaprak dla naszego wierzchowca. Oczywiście tradycyjna pogoń za lisią kitą wymaga dobrych umiejętności jeździeckich! Całość rozgrywana jest w szybkim galopie, częste zmiany kierunku czy prędkości wymagają od nas stabilnego dosiadu, precyzyjnych pomocy oraz posłusznego zwierzaka, który nie będzie zagrożeniem dla nas i innych startujących; pamiętajcie, że otwarty teren często działa na konie pobudzająco!

Czasem dla mniej zaawansowanych jeźdźcow są organizowane proste konkursy, bardziej na zasadzie minizawodów. W niektórych stajniach taka impreza to konkurs przebierany, połączony z torem przeszkód na wesoło - uczestnicy mają do pokonania np.niską kopertę, slalom ze stojaków bądź muszą przewiesić kask z jednego stojaka na drugi. Ciekawym pomysłem jest też transport jajka na łyżce tak, aby nie zrzucić jajka w trakcie jazdy :) Wtedy nawet początkujący adepci jeździectwa mogą wziąć udzial w takiej zabawie, chociażby pokonując wszystkie etapy w stępie.

 

comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Nie robię postępów!

Brak postępów i progresu w jeździe konnej potrafi być zniechęcający do wysiłku i starania się, aby osiągnąć swój cel - dla wielu adeptów jeździectwa będzie to np. egzamin na odznakę jeździecką. Warto zastanowić się, dlaczego coś nam nie wychodzi!

2021-04-19

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pomysły na świąteczne prezenty dla koniarza

Święta to doskonały czas na obdarowanie bliskiej osoby wymarzonymi prezentami; w przypadku miłośnika koni i jeździectwa mamy ogromne pole do popisu, każdy znajdzie coś dla siebie!

2020-12-25

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy atmosfera w stajni ma znaczenie ?

Stajnia to miejsce, gdzie jeźdźcy uczęszczają na zajęcia jazdy konnej - obcowanie ze zwierzakiem często wiąże się z dużymi emocjami, dlatego ważna jest atmosfera oraz zachowanie pozostałych osób znajdujących się na terenie ośrodka.

2020-09-01

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy waga jeźdźca ma znaczenie ?

Jeździectwo to w dużym stopniu jazda wierzchem, zaprzęgi zdobyły mniejszą popularność w naszym kraju. Jazda konna polega na noszeniu jeźdźca przez konia, dlatego waga i sylwetka ma duży wpływ na jakość całego ruchu.

2020-08-08

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak zostać ambasadorem marki ?

W dzisiejszych czasach wiele firm produkujących sprzęt jeździeckich poszukuje osób do promocji swoich produktów w social media - Facebook, Instagram, Youtube. Ta współpraca przynosi korzyści zarówno ambasadorom jak samym markom dzięki szerokiej promocji na kanałach społecznościowych i na zawodach.

2020-05-31

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak pokonać strach ?

Jeździectwo to sport, który może przerażać - opieka nad zwierzęciem, które waży kilkaset kilogramów często wzbudza lęk i szacunek wśród laików. Czasem nawet jeźdźcy zmagają się ze strachem, który jest najbardziej pierwotną emocją pozwalającą na przetrwanie.

2020-04-09

Czytaj » 0

Lifestyle

Emocje w jeździectwie - jak sobie z nimi radzić ?

Jeździectwo, jak każdy sport, dostarcza wiele emocji - treningi, zawody, a nawet codzienny pobyt w stajni potrafi wywołać smutek, radość, szczęście, przygnębienie czy nawet złość. Dzięki interakcji z drugim żywym organizmem, człowiek uczy się kontroli własnych reakcji i emocji, ponieważ to właśnie gwarantuje owocną współpracę.

2020-01-30

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Prezenty dla miłośników koni

Święta za pasem, to ostatni dzwonek żeby zakupić prezenty; przygotowaliśmy listę ciekawych pomysłów dla każdego miłośnika koni i jeździectwa - warto wykorzystać!

2019-12-22

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako saddlefitter

Kolejnym zawodem związanym z końmi i jeździectwem jest stosunkowo nowy zawód: saddle fitter, czyli pasowacz siodeł. Rosnąca świadomość właścicieli koni dotycząca prawidłowego wyboru sprzętu sprawa, że coraz więcej osób interesuje profesjonalnym doborem siodeł.

2019-10-21

Czytaj » 0

Lifestyle

Nie daj się infekcjom!

Jesień to czas wzmożonych infekcji na tle wirusowym - podwyższona temperatura ciała, drapanie w gardle czy katar to wręcz powszechne objawy. Podpowiemy Wam jak ochronić swój organizm przed atakiem wirusów powodujących przeziębienia! Złota polska jesień to idealny czas na zwiedzanie okolicy wierzchem!

2019-09-27

Czytaj » 0