12,824 pytań - 15,502 odpowiedzi - 932 komentarzy

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Data publikacji: 2019-11-01

 

Skoki przez przeszkody są emocjonującym i widowiskowym przeżyciem, nawet jeśli pokonujemy niskie koperty; pamiętajcie jednak, że najważniejsze jest bezpieczeństwo Wasze ale i zwierzaka. Jeśli Wasz wierzchowiec wyczuje brak pewności, zawahanie i niesubordynację, to zazwyczaj odmówi skoku - w obawie o siebie, instynkt samozachowawczy jest wyjątkowo silnie rozwinięty z uwagi na płochliwą naturę roślinożercy.

Moment dojazdu do przeszkody jest najważniejszy w trakcie całego procesu pokonywania przeszkody, niezwykle istotne są tutaj dwa aspekty:

  • rytm i tempo
  • wyprostowanie

Koń w trakcie zbliżania się do przeszkody ma być prosty i poruszać się prosto, dokładnie w środek przeszkody; nie może spływać na jedną ze stron czy wręcz uciekać na boki. Dlatego tak ważne jest dobre opanowanie podstaw i przygotowanie do skoków: skuteczne półparady pozwolą na efektywną kontrolę wierzchowca, co pozwoli na sprawne i płynne pokonanie przeszkody.

Prosty najazd warto ćwiczyć już przy dojeździe do cavaletti czy koziołków - to dobry wstęp do rozpoczęcia skoków! Kontrolujemy czy nasz wierzchowiec porusza się prostopadle do drążków, celując w ich środek; po opanowaniu tych ćwiczeń, możemy przejść do kopert i stacjonat.

 

Ważny jest także rytm i tempo - przy dojeździe do przeszkody, nie zwiększamy tempa! Na początku wystarczy po prostu utrzymywać stały, spokojny rytm; liczenie foule i dodawanie/skracanie konia w trakcie najazdu są bardziej zaawansowaną pracą w skokach przez przeszkody. Początkowo starajmy się równo i prosto najeżdżać na przeszkodę, bez nerwów i stresu - pierwsze skoki są zazwyczaj bardzo niskie, więc wystarczy lekki półsiad i równowaga. W miarę poprawy pewności i płynności, możemy pokusić się o podwyższenie przeszkody bądź pokonywanie ich z galopu (pierwsze skoki to często koperty pokonywane w kłusie).

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jak wykonać poprawne koło lub woltę ?

Jazda po okręgu niesie ze sobą szereg korzyści dla konia: rozluźnienie, zwiększenie koncentracji zwierzaka a także poprawia wygimnastykowania. Aby taki element miał pozytywny wpływ na komfort jazdy, należy pamiętać o poprawnym wykonaniu - to kluczowa kwestia każdej pracy z koniem!

2020-05-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Korzyści z jazdy po drążkach

Przejazd przez drążki ułożone na ziemi,a także te nieco podwyższone tzw. koziołki, powinien znaleźć się podczas każdej jazdy. To świetne ćwiczenie dla każdego konia, niezależnie od stopnia wytrenowania czy uprawianej dyscypliny.

2020-04-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Lotna zmiana nogi w skoku

Zmiana nogi, na którą galopuje koń, to cenna umiejętność u koni pokonujących parkury - nawet niskie i nieskomplikowane. Ten element ułatwia płynne pokonywanie całej trasy z przeszkodami, dzięki czemu nie tracimy czasu na przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie.

2020-03-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Jedną z bardziej skomplikowanych elementów dla początkujących adeptów jazdy konnej jest skutecznie skręcanie - wydawałoby się, że wystarczy ciągnąć za jedną wodzę, a nasz wierzchowiec bez problemowo zmieni kierunek ruchu. Prawidła technika skrętu różni się jednak od wyobrażeń.

2019-09-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kadryl

Jednym z ciekawszych sposób na urozmaicenie pokazów czy wystaw jeździeckich jest zorganizowanie kadryla, czyli efektownej choreografii w rytm muzyki - najbardziej znanym kadrylem na świecie jest pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, gdzie pary prezentują niezwykle skomplikowane elementy i układy.

2019-08-09

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kiedy mogę jechać na obóz jeździecki ?

Wakacje ciągle trwają, a chyba nie ma lepszego sposobu na spędzenie wolnego czasu niż pobyt w stajni! Pewnie wielu z Was marzy o wakacyjnym wyjeździe, ale może nie każdy jest pewien czy sobie poradzi ? Podpowiemy Wam kiedy i czy w ogóle warto wybrać się na obóz jeździecki :)

2019-08-03

Czytaj » 0