12,821 pytań - 14,994 odpowiedzi - 923 komentarzy

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Data publikacji: 2019-11-01

 

Skoki przez przeszkody są emocjonującym i widowiskowym przeżyciem, nawet jeśli pokonujemy niskie koperty; pamiętajcie jednak, że najważniejsze jest bezpieczeństwo Wasze ale i zwierzaka. Jeśli Wasz wierzchowiec wyczuje brak pewności, zawahanie i niesubordynację, to zazwyczaj odmówi skoku - w obawie o siebie, instynkt samozachowawczy jest wyjątkowo silnie rozwinięty z uwagi na płochliwą naturę roślinożercy.

Moment dojazdu do przeszkody jest najważniejszy w trakcie całego procesu pokonywania przeszkody, niezwykle istotne są tutaj dwa aspekty:

  • rytm i tempo
  • wyprostowanie

Koń w trakcie zbliżania się do przeszkody ma być prosty i poruszać się prosto, dokładnie w środek przeszkody; nie może spływać na jedną ze stron czy wręcz uciekać na boki. Dlatego tak ważne jest dobre opanowanie podstaw i przygotowanie do skoków: skuteczne półparady pozwolą na efektywną kontrolę wierzchowca, co pozwoli na sprawne i płynne pokonanie przeszkody.

Prosty najazd warto ćwiczyć już przy dojeździe do cavaletti czy koziołków - to dobry wstęp do rozpoczęcia skoków! Kontrolujemy czy nasz wierzchowiec porusza się prostopadle do drążków, celując w ich środek; po opanowaniu tych ćwiczeń, możemy przejść do kopert i stacjonat.

 

Ważny jest także rytm i tempo - przy dojeździe do przeszkody, nie zwiększamy tempa! Na początku wystarczy po prostu utrzymywać stały, spokojny rytm; liczenie foule i dodawanie/skracanie konia w trakcie najazdu są bardziej zaawansowaną pracą w skokach przez przeszkody. Początkowo starajmy się równo i prosto najeżdżać na przeszkodę, bez nerwów i stresu - pierwsze skoki są zazwyczaj bardzo niskie, więc wystarczy lekki półsiad i równowaga. W miarę poprawy pewności i płynności, możemy pokusić się o podwyższenie przeszkody bądź pokonywanie ich z galopu (pierwsze skoki to często koperty pokonywane w kłusie).

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Jedną z bardziej skomplikowanych elementów dla początkujących adeptów jazdy konnej jest skutecznie skręcanie - wydawałoby się, że wystarczy ciągnąć za jedną wodzę, a nasz wierzchowiec bez problemowo zmieni kierunek ruchu. Prawidła technika skrętu różni się jednak od wyobrażeń.

2019-09-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kadryl

Jednym z ciekawszych sposób na urozmaicenie pokazów czy wystaw jeździeckich jest zorganizowanie kadryla, czyli efektownej choreografii w rytm muzyki - najbardziej znanym kadrylem na świecie jest pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, gdzie pary prezentują niezwykle skomplikowane elementy i układy.

2019-08-09

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kiedy mogę jechać na obóz jeździecki ?

Wakacje ciągle trwają, a chyba nie ma lepszego sposobu na spędzenie wolnego czasu niż pobyt w stajni! Pewnie wielu z Was marzy o wakacyjnym wyjeździe, ale może nie każdy jest pewien czy sobie poradzi ? Podpowiemy Wam kiedy i czy w ogóle warto wybrać się na obóz jeździecki :)

2019-08-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jaki powinien być koń rekreacyjny ?

Jeździectwo staje się coraz popularniejszym i powszechniejszym sportem w naszym kraju, nowe stajnie i ośrodki jeździeckie oferujące jazdę konną pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Niestety nie zawsze mamy do dyspozycji dobrze wyszkolone konie, na których nauka będzie prawdziwą przyjemnością.

2019-07-26

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Pierwszym egzaminem sprawdzającym opanowanie podstaw jazdy konnej oraz podstawowej wiedzy związanej z końmi, jest odznaka "Jeżdżę konno" - jest zdobycie jest dobrym przygotowaniem do uzyskania oficjalnych odznak jeździeckich!

2019-06-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Działanie łydek

Poza dosiadem, najważniejszą pomocą każdego jeźdźca powinny być łydki - niestety często początkujący adepci jeździectwa często źle rozumieją ich działanie, ograniczając aktywność do kopania końskich boków. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo używać własnych łydek!

2019-05-25

Czytaj » 0