Skoki przez przeszkody są emocjonującym i widowiskowym przeżyciem, nawet jeśli pokonujemy niskie koperty; pamiętajcie jednak, że najważniejsze jest bezpieczeństwo Wasze ale i zwierzaka. Jeśli Wasz wierzchowiec wyczuje brak pewności, zawahanie i niesubordynację, to zazwyczaj odmówi skoku - w obawie o siebie, instynkt samozachowawczy jest wyjątkowo silnie rozwinięty z uwagi na płochliwą naturę roślinożercy.
Moment dojazdu do przeszkody jest najważniejszy w trakcie całego procesu pokonywania przeszkody, niezwykle istotne są tutaj dwa aspekty:
Koń w trakcie zbliżania się do przeszkody ma być prosty i poruszać się prosto, dokładnie w środek przeszkody; nie może spływać na jedną ze stron czy wręcz uciekać na boki. Dlatego tak ważne jest dobre opanowanie podstaw i przygotowanie do skoków: skuteczne półparady pozwolą na efektywną kontrolę wierzchowca, co pozwoli na sprawne i płynne pokonanie przeszkody.
Prosty najazd warto ćwiczyć już przy dojeździe do cavaletti czy koziołków - to dobry wstęp do rozpoczęcia skoków! Kontrolujemy czy nasz wierzchowiec porusza się prostopadle do drążków, celując w ich środek; po opanowaniu tych ćwiczeń, możemy przejść do kopert i stacjonat.
Ważny jest także rytm i tempo - przy dojeździe do przeszkody, nie zwiększamy tempa! Na początku wystarczy po prostu utrzymywać stały, spokojny rytm; liczenie foule i dodawanie/skracanie konia w trakcie najazdu są bardziej zaawansowaną pracą w skokach przez przeszkody. Początkowo starajmy się równo i prosto najeżdżać na przeszkodę, bez nerwów i stresu - pierwsze skoki są zazwyczaj bardzo niskie, więc wystarczy lekki półsiad i równowaga. W miarę poprawy pewności i płynności, możemy pokusić się o podwyższenie przeszkody bądź pokonywanie ich z galopu (pierwsze skoki to często koperty pokonywane w kłusie).
Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.
2022-07-30
W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!
2022-07-24
Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!
2022-02-10