12,880 pytań - 32,193 odpowiedzi - 969 komentarzy

Natural: Silversand Horsemanship

Data publikacji: 2019-10-29

 

Steve Halfpenny jest cenionym jeźdźcem i trenerem w Australii, który rozpowszechniając swoją wiedzę, pomaga jeźdźcom i właścicielom koni na całym świecie. Główną podstawą jego szkoły Light Hands Equitation jest nauczenie ludzi, jak sprawić, aby ich zwierzak czuł się pewnie i bezpiecznie; konie są zwierzętami płochliwymi, wiele sytuacji i naszych zachowań może zachwiać ich poczucie stabilności, a wtedy powstają problemy.

W tej metodzie treningowej nie ma stopni i klas do zdobycia, Steve opracował program, w którym są podane pewne schematy i umiejętności, które nasz wierzchowiec powinien posiadać - plusem jest możliwość indywidualnego dopasowania do konia. Każdy zwierzak ma indywidualną zdolność i szybkość przyswajania nowych informacji, podobnie jak człowiek; często to właśnie jeździec źródłem nieporozumień i to on musi się znaleźć tę przyczynę!

Istnieją trzy poziomy zaawansowania, gdzie na początku staramy się zroumieć zachowanie naszych koni, a z biegiem czasu wprowadzamy bardziej skomplikowane elementy - zaawansowane ćwiczenia gimnastyczne, a także zebranie.

Warto zaznaczyć, że metoda Light Hands Equitation nie jest odrębnym nurtem jak PNH; to raczej metoda pracy z końmi, bazująca na założeniach Pata Parelliego oraz Monty'ego Robersta, ale i klasyczego ujeżdżenia - Steve był uczniem PNH i licencjonowanym intruktorem. Wiele elementów i ćwiczeń jest zapożyczona właśnie z ujeżdżenia, ale wykonywania w oparciu o teorie Steva - podstawą jest zawsze zrelaksowany i rozluźniony koń, który dobrze się czuje w naszym towarzystwie. Aby to osiągnąć, my jako jeźdźcy musimy zrozumieć zachowania wierzchowców, które działają instynktownie, a nigdy na złość - tylko współpraca oparta na zrozumieniu daje gwarancję pełnego zaufania.

Silversand to metoda, która może pomóc każdemu jeźdźcowi, niezależnie od wybranej dyscypliny i stopnia zaawansowania - niektórzy zawodnicy klasyczni korzystają z pomocy licencjonowanych instruktorów Silversand chociażby przy nauce wchodzenia do przyczepy bądź w trakcie pracy z końmi trudnymi.

 

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Końskie zmysły

Koń, jak każdy żywy organizm, posiada przeróżne systemy odbioru bodźców z otoczenia, które zwane są potocznie zmysłami. Warto poznać ich krótką charakterystykę, aby lepiej rozumieć naszych czterokopytnych przyjaciół.

2022-04-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak konie znoszą hałas ?

Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.

2021-12-14

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego konie są agresywne ?

Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.

2021-09-15

Czytaj » 0

Natural

Natural: Objawy bólu u koni

Konie, podobnie jak inne zwierzęta, nie potrafią mówić ludzkim językiem, dlatego ważna jest umiejętna i regularna obserwacja naszych zwierzaków, aby ocenić ich stan zdrowia oraz samopoczucie.

2021-07-15

Czytaj » 0

Natural

Natural: Depresja u koni

Konie, tak samo jak ludzie, mogą cierpieć na różne zaburzenia natury psychicznej czy behawioralnej; najnowsze badania dowodzą, że konie odczuwają stres oraz mogą zapadać na depresję, która w dalszym ciągu jest słabo rozpoznaną jednostką chorobową.

2021-05-04

Czytaj » 0

Natural

Natural: Objawy stresu u koni

Konie, jak wszystkie żywe organizmy, odczuwają stres w swoim życiu - w dodatku jako zwierzęta roślinożerne są stale w gotowości do ucieczki przed drapieżnikami. Praca z człowiekiem to także źródło stresu, często z uwagi na niewłaściwą komunikację.

2021-02-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Czy umiesz nagradzać konia ?

Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!

2021-02-01

Czytaj » 0

Natural

Do czego służą końskie uszy ?

Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.

2020-11-23

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nawiązać więź z koniem ?

Przebywanie wśród koni jest przyjemne, pozwala na odprężenie i uspokojenie swoich emocji. Warto poznać kilka zasad, które pozwolą na nawiązanie trwałej więzi z koniem, dzięki czemu współpraca i komunikacja będzie łatwiejsza.

2020-08-02

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak bezpiecznie wprowadzić nowego konia do stada ?

Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!

2019-12-31

Czytaj » 0