12,839 pytań - 16,851 odpowiedzi - 933 komentarzy

Natural: Silversand Horsemanship

Data publikacji: 2019-10-29

 

Steve Halfpenny jest cenionym jeźdźcem i trenerem w Australii, który rozpowszechniając swoją wiedzę, pomaga jeźdźcom i właścicielom koni na całym świecie. Główną podstawą jego szkoły Light Hands Equitation jest nauczenie ludzi, jak sprawić, aby ich zwierzak czuł się pewnie i bezpiecznie; konie są zwierzętami płochliwymi, wiele sytuacji i naszych zachowań może zachwiać ich poczucie stabilności, a wtedy powstają problemy.

W tej metodzie treningowej nie ma stopni i klas do zdobycia, Steve opracował program, w którym są podane pewne schematy i umiejętności, które nasz wierzchowiec powinien posiadać - plusem jest możliwość indywidualnego dopasowania do konia. Każdy zwierzak ma indywidualną zdolność i szybkość przyswajania nowych informacji, podobnie jak człowiek; często to właśnie jeździec źródłem nieporozumień i to on musi się znaleźć tę przyczynę!

Istnieją trzy poziomy zaawansowania, gdzie na początku staramy się zroumieć zachowanie naszych koni, a z biegiem czasu wprowadzamy bardziej skomplikowane elementy - zaawansowane ćwiczenia gimnastyczne, a także zebranie.

Warto zaznaczyć, że metoda Light Hands Equitation nie jest odrębnym nurtem jak PNH; to raczej metoda pracy z końmi, bazująca na założeniach Pata Parelliego oraz Monty'ego Robersta, ale i klasyczego ujeżdżenia - Steve był uczniem PNH i licencjonowanym intruktorem. Wiele elementów i ćwiczeń jest zapożyczona właśnie z ujeżdżenia, ale wykonywania w oparciu o teorie Steva - podstawą jest zawsze zrelaksowany i rozluźniony koń, który dobrze się czuje w naszym towarzystwie. Aby to osiągnąć, my jako jeźdźcy musimy zrozumieć zachowania wierzchowców, które działają instynktownie, a nigdy na złość - tylko współpraca oparta na zrozumieniu daje gwarancję pełnego zaufania.

Silversand to metoda, która może pomóc każdemu jeźdźcowi, niezależnie od wybranej dyscypliny i stopnia zaawansowania - niektórzy zawodnicy klasyczni korzystają z pomocy licencjonowanych instruktorów Silversand chociażby przy nauce wchodzenia do przyczepy bądź w trakcie pracy z końmi trudnymi.

 

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Jak nawiązać więź z koniem ?

Przebywanie wśród koni jest przyjemne, pozwala na odprężenie i uspokojenie swoich emocji. Warto poznać kilka zasad, które pozwolą na nawiązanie trwałej więzi z koniem, dzięki czemu współpraca i komunikacja będzie łatwiejsza.

2020-08-02

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak bezpiecznie wprowadzić nowego konia do stada ?

Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!

2019-12-31

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak odpoczywają konie ?

Odpoczynek i relaks to niezwykle istotna część dnia każdego konia, stymulująca regenerację i zapewniająca komfort psychiczny. Często pokutuje jeszcze mit, że koń który leży, jest bardzo chory i wymaga pilnej konsultacji weterynaryjnej - a to nieprawda!

2019-12-01

Czytaj » 0

Natural

Natural: Parelli Natural Horsemanship

Jedną z najpopularniejszych szkół jeździectwa naturalnego jest Parelli Natural Horsemanship (PNH), założoną na początku lat osiemdziesiątych przez Pata Parelliego w Stanach Zjednoczonych. Niezależnie od wybranej dyscypliny jeździeckiej, warto poznać podstawowe zasady naturalnej współpracy ze zwierzakami!

2019-08-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak się uczą konie ?

Podstawową zasadą w pracy i szkoleniu koni jest zrozumienie, w jaki sposób te zwierzaki przyswajają wiedzę - bo przecież cały proces uczenia oparty jest na oswojeniu z danych bodźcem i zapamiętaniu schematu działania.

2019-04-20

Czytaj » 0

Natural

Natural: Habituacja

Konie są zwierzętami roślinożernymi, przez co są płochliwe i reagują instynktownie na niebezpieczeństwo, nawet jeśli to będzie np.spadający liść, przechodzący obok kot czy leżąca siatka foliowa. Nieznane sytuacje budzą obawy naszych wierzchowców, szczególnie młodych - dlatego w procesie socjalizacji niezwykle istotną rolę zajmuje odczulenie konia na bodźce.

2019-03-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nagradzać konia ?

Nagradzanie zwierzaków za pożądane zachowania jest podstawą budowania relacji, niezależnie czy to konie czy psy - zwierzęta, które są pozytywnie nastawione do człowieka, chętniej z nami współpracują. Czy wiecie jak skutecznie nagradzać konie ?

2019-02-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Introwertyk czy ekstrawertyk?

Konie, podobnie jak ludzie, różnią się pomiędzy sobą charakterem i osobowością - z pewnością znacie co najmniej jednego bardzo energicznego konia, jak i co najmniej jednego leniuszka, który nie bałby się nawet wystrzałów z armaty. Opiszemy Wam dzisiaj cztery najważniejsze osobowości koni!

2018-12-21

Czytaj » 0

Natural

Dlaczego koń się płoszy ?

Konie są typowy przedstawicielami roślinożerców, co oznacza iż w naturze czyha na nich wiele niebezpieczeństw w postaci drapieżników. Aby nie paść ofiarą ataku, nasze wierzchowce reagują instynktownie, często niewspółmiernie do ryzyka - chyba każdy z nas zna konia, który przestraszył się lecącego ptaka, bał się podejść do kurtki rzuconej na krzesło czy odmawiał przejścia obok śmici wyrzuconych w lesie.

2018-11-12

Czytaj » 0

Natural

Jak śpią konie ?

Na wsiach i wśród osób niezwiązanych z jeździectwem krąży opinia, że leżący koń prawie zawsze oznacza chorobę albo co najmniej złe samopoczucie zwierzaka... Nic bardziej mylnego, konie jak wszystkie zwierzęta uwielbiają wypoczywać na leżąco!

2018-11-06

Czytaj » 0