Steve Halfpenny jest cenionym jeźdźcem i trenerem w Australii, który rozpowszechniając swoją wiedzę, pomaga jeźdźcom i właścicielom koni na całym świecie. Główną podstawą jego szkoły Light Hands Equitation jest nauczenie ludzi, jak sprawić, aby ich zwierzak czuł się pewnie i bezpiecznie; konie są zwierzętami płochliwymi, wiele sytuacji i naszych zachowań może zachwiać ich poczucie stabilności, a wtedy powstają problemy.
W tej metodzie treningowej nie ma stopni i klas do zdobycia, Steve opracował program, w którym są podane pewne schematy i umiejętności, które nasz wierzchowiec powinien posiadać - plusem jest możliwość indywidualnego dopasowania do konia. Każdy zwierzak ma indywidualną zdolność i szybkość przyswajania nowych informacji, podobnie jak człowiek; często to właśnie jeździec źródłem nieporozumień i to on musi się znaleźć tę przyczynę!
Istnieją trzy poziomy zaawansowania, gdzie na początku staramy się zroumieć zachowanie naszych koni, a z biegiem czasu wprowadzamy bardziej skomplikowane elementy - zaawansowane ćwiczenia gimnastyczne, a także zebranie.
Warto zaznaczyć, że metoda Light Hands Equitation nie jest odrębnym nurtem jak PNH; to raczej metoda pracy z końmi, bazująca na założeniach Pata Parelliego oraz Monty'ego Robersta, ale i klasyczego ujeżdżenia - Steve był uczniem PNH i licencjonowanym intruktorem. Wiele elementów i ćwiczeń jest zapożyczona właśnie z ujeżdżenia, ale wykonywania w oparciu o teorie Steva - podstawą jest zawsze zrelaksowany i rozluźniony koń, który dobrze się czuje w naszym towarzystwie. Aby to osiągnąć, my jako jeźdźcy musimy zrozumieć zachowania wierzchowców, które działają instynktownie, a nigdy na złość - tylko współpraca oparta na zrozumieniu daje gwarancję pełnego zaufania.
Silversand to metoda, która może pomóc każdemu jeźdźcowi, niezależnie od wybranej dyscypliny i stopnia zaawansowania - niektórzy zawodnicy klasyczni korzystają z pomocy licencjonowanych instruktorów Silversand chociażby przy nauce wchodzenia do przyczepy bądź w trakcie pracy z końmi trudnymi.
Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.
2021-12-14
Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.
2021-09-15
Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!
2021-02-01
Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.
2020-11-23
Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!
2019-12-31