12,830 pytań - 16,142 odpowiedzi - 931 komentarzy

Weterynarze: Scyntygrafia

Data publikacji: 2019-10-26

 

Scyntygrafia to dokładna i całkowicie obiektywna metoda diagnostyczna, stosowana z powodzeniem u ludzi i zwierząt; pozwala na precyzyjne i bezbłędne określenie źródła problemu np.niewyjaśnionej kulawizny czy bolesności grzbietu. Badanie polega na podaniu specjalnego środka radioaktywnego (Technet: w pełni bezpieczny) dożylnie, a następnie skanowaniu określonego fragmentu bądź całego ciała kamerą gamma, która wychwytuje promieniowanie.

Radioizotop wnika we wszystkie tkanki, kumulując się w patologicznie zmienionych tkankach w większym stopniu - przy użyciu kamery weterynarz ma pełen podgląd na źródło problemy, dzięki czemu można szybko wdrożyc skuteczne leczenie. Plusem jest także obiektywizm tego badania - interpretacja wyniki badań USG czy RTG często jest problematyczna, lekarze mogą mieć różne opinie co do tego samego zdjęcia; przy scyntygrafii mamy pewnością, z jakim urazem mamy do czynienia.

Podanie radioizotopu jest bezpieczne - po maksymalnie 72h środek jest wydalany z organizmu z moczem. W celu ochrony radiologicznej ważne jest, aby koń pozostał min. trzy doby po badaniu, aby pozbyć się w całości radioizotopu. Badanie jest bezbolesne, konie otrzymują niskie dawki lekkich środków uspokajających w razie potrzeby, aby zminimalizować niepożądane zachowania i dokładnie przeprowadzić skanowanie ciała kamerą.

Scyntygrafia jest najlepszą metodą diagnostyczną, jeśli nasz koń boryka się z nawracającymi kulawiznami, które nie mają konkretnego źródła problemu i przyczyny; często koszt wielokrotnych wizyt weterynarzy z wykonaniem zdjęć rtg i badań usg przewyższa koszt jednorazowej wizyty w klinice i wykonania scyntygrafii. Niektórzy właściciele wykonują takie badanie u swoich wierzchowców, które np. są mniej chętne do ruchu w jedną stronę bądź gorzej przyjmują wędzidło z jednej strony - dzięki scyntygrafii można dowiedzieć się o starych urazach czy początkowych stadiach zwyrodnień, które jeszcze nie dają objawów kulawizny czy nieregularności.

Minusem badania scyntygraficznego jest cena - koszt pobytu w klinice wraz z całym badaniem sięga zazwyczaj kilku tysięcy złotych, w Polsce aktualnie tylko jeden ośrodek (w Poznaniu) wykonuje badania przy użyciu radioizotopów.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Choroby metaboliczne coraz częściej dotykają takie zwierzęta - zespół Cushinga to dość powszechne schorzenie wśród ludzi i psów, ale stosunkowo rzadko diagnozowane wśród koni. Warto jednak znać tę chorobę, aby odpowiednio wcześnie zareagować.

2020-06-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak zdiagnozować uraz kończyn ?

Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.

2020-06-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Otyłość wśród koni

W dzisiejszych czasach, przy aktualnych preferencjach chowu koni, widok otyłego konia nie jest niczym nadzwyczajnym: długi czas spędzony w boksie, mała ilość swobodnego ruchu oraz pasze bogate w cukry i skrobię przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.

2020-03-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Złamania i pęknięcia kości

Jeszcze do niedawna poważne urazy dotyczące uszkodzenia kości u koni były kwalifikowane jako podstawa do eutanazji z uwagi na brak możliwości leczenia; na szczęście medycyna weterynaryjna rozwija się błyskawicznie, dlatego aktualnie nawet skomplikowane złamania z przemieszczeniem odłamków kości są z powodzeniem operowane.

2020-01-27

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Objawy bólu u koni

Obserwacja koni pod kątem dolegliwości bólowych jest cenną i niezbędną wskazówką przy ocenie zdrowia naszych zwierzaków. Często konie znacznie wcześniej okazują dyskomfort, zanim zdąży rozwinąć się poważna choroba czy kulawizna.

2019-12-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z zębami

W końskiej szczęce znajdziemy 40 zębów, ułożonych w łuku górnym oraz dolnym. Podobnie jak u ludzi, konie też borykają się z uszkodzeniami i przerastaniem zębów, z uwagi na specyficzną budowę i rodzaj spożywanego pokarmu.

2019-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zołzy

Zołzy są jedną z najbardziej uciążliwych chorób o pochodzeniu bakteryjnym – cechują się nieprzyjemnymi dolegliwościami, ale i wysokim współczynnikiem zarażania. W Europie rocznie notuje się co najmniej kilkaset przypadków zachorowań, a ciekawostką jest fakt, iż jedynie Islandia jest całkowicie wolna od tego patogenu.

2019-09-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Urazy mięśnia międzykostnego

Urazy tkanek miękkich w kończynach to jedne z najczęściej występujących kontuzji, dotykających konie wierzchowe - spora część tych urazów dotyczy uszkodzenia mięśnia międzykostnego; leczenie jest niestety jednym z dłuższych i bardziej uciążliwych.

2019-08-12

Czytaj » 0