12,978 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Scyntygrafia

Data publikacji: 2019-10-26

 

Scyntygrafia to dokładna i całkowicie obiektywna metoda diagnostyczna, stosowana z powodzeniem u ludzi i zwierząt; pozwala na precyzyjne i bezbłędne określenie źródła problemu np.niewyjaśnionej kulawizny czy bolesności grzbietu. Badanie polega na podaniu specjalnego środka radioaktywnego (Technet: w pełni bezpieczny) dożylnie, a następnie skanowaniu określonego fragmentu bądź całego ciała kamerą gamma, która wychwytuje promieniowanie.

Radioizotop wnika we wszystkie tkanki, kumulując się w patologicznie zmienionych tkankach w większym stopniu - przy użyciu kamery weterynarz ma pełen podgląd na źródło problemy, dzięki czemu można szybko wdrożyc skuteczne leczenie. Plusem jest także obiektywizm tego badania - interpretacja wyniki badań USG czy RTG często jest problematyczna, lekarze mogą mieć różne opinie co do tego samego zdjęcia; przy scyntygrafii mamy pewnością, z jakim urazem mamy do czynienia.

Podanie radioizotopu jest bezpieczne - po maksymalnie 72h środek jest wydalany z organizmu z moczem. W celu ochrony radiologicznej ważne jest, aby koń pozostał min. trzy doby po badaniu, aby pozbyć się w całości radioizotopu. Badanie jest bezbolesne, konie otrzymują niskie dawki lekkich środków uspokajających w razie potrzeby, aby zminimalizować niepożądane zachowania i dokładnie przeprowadzić skanowanie ciała kamerą.

Scyntygrafia jest najlepszą metodą diagnostyczną, jeśli nasz koń boryka się z nawracającymi kulawiznami, które nie mają konkretnego źródła problemu i przyczyny; często koszt wielokrotnych wizyt weterynarzy z wykonaniem zdjęć rtg i badań usg przewyższa koszt jednorazowej wizyty w klinice i wykonania scyntygrafii. Niektórzy właściciele wykonują takie badanie u swoich wierzchowców, które np. są mniej chętne do ruchu w jedną stronę bądź gorzej przyjmują wędzidło z jednej strony - dzięki scyntygrafii można dowiedzieć się o starych urazach czy początkowych stadiach zwyrodnień, które jeszcze nie dają objawów kulawizny czy nieregularności.

Minusem badania scyntygraficznego jest cena - koszt pobytu w klinice wraz z całym badaniem sięga zazwyczaj kilku tysięcy złotych, w Polsce aktualnie tylko jeden ośrodek (w Poznaniu) wykonuje badania przy użyciu radioizotopów.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0