12,830 pytań - 16,142 odpowiedzi - 931 komentarzy

Sport: Wyścigi

Data publikacji: 2019-10-18

 

W Polsce wyścigi mają długą tradycję - pierwsza nieoficjalna gonitwa została rozegrana już w XVIII, a niecałe 100 lat później zorganizowano pierwsze oficjalne zawody w Warszawie. Aktualnie w naszym kraju istnieją trzy profesjonalne tory do wyścigów, znajdujące się w Warszawie, w Gdańsku oraz we Wrocławiu; ponadto w Krakowie czasem są organizowane wyścigi na Błoniach. 

W wyścigach (gonitwach płaskich) startują konie:

  • pełnej krwi angielskiej
  • czystej krwi arabskiej
  • kłusaki
  • konie półkrwi

Poza wyścigami kłusaków, zawody odbywają się w galopie; oczywiście wygrywa ta para, która jako pierwsza dotrze do mety. Kłusaki startują w kłusie, ciekawostką jest fakt, że to tak naprawdę wyścigi zaprzęgów kłusaków.

Istnieje wiele zasad dotyczących kwalifikacji i rozgrywania zawodów - konie są podzielone na płeć, wiek i rasę. Do najczęstszych rodzajów gonitw należą te płaskie, ponadto są organizowane także wyścigi płotowe i przeszkodowe gdzie poza dużą prędkością, pary maja do pokonania co najmniej 2400-2600 metrów z kilkoma przeszkodami stałymi - to najniebezpieczniejsza konkurencja, obarczona dużym ryzykiem utraty życia! 

Wyścigi to dochodowy biznes, wiele gwiazd posiada własne konie które są trenowane i dosiadane przez topowych jeźdźców oraz trenerów; wygrana w najważniejszych zawodach potrafi przynieść zysk rzędu kilku tysięcy dolarów! Ta dyscyplina mimo że widowiskowa, to jest niezwykle obciążająca zarówno konie jak i jeźdźców; są organizowane wyścigi dwulatków, które przecież są nadal w fazie wzrostu i rozwoju. Jeźdźcy są wyjątkowo narażeni na upadek z uwagi na specyficzną pozycję, maksymalnie odciążającą grzbiet i pozwalającą wierzchowcowi na rozwinięcie jak najwięcej szybkości. 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0

Sport

Sport: Sportowe rajdy konne

Długodystansowe rajdy konne to odpowiednik angielskiej dyscypliny endurance, gdzie głównym celem jest sprawdzenie wytrzymałości konia na dystansie nawet do 160km, co wymaga perfekcyjnego zdrowia od zwierzaka oraz dobrej dobrej kondycji jeźdźca.

2020-02-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Lotne zmiany nogi

Najwygodniejszym sposobem zmiany nogi, na którą galopuje koń jest lotna zmiana - element znany zarówno zawodników skoków, ujeżdżenia jak i WKKW. Dobrze opanowana lotna zmiana nogi oszczędza czas i ułatwia jazdę, wiele koni amatorskich potrafi wykonać lotna zmianę - to niezbędny element w trakcie pokonywania wyższych parkurów.

2020-01-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0