W Polsce wyścigi mają długą tradycję - pierwsza nieoficjalna gonitwa została rozegrana już w XVIII, a niecałe 100 lat później zorganizowano pierwsze oficjalne zawody w Warszawie. Aktualnie w naszym kraju istnieją trzy profesjonalne tory do wyścigów, znajdujące się w Warszawie, w Gdańsku oraz we Wrocławiu; ponadto w Krakowie czasem są organizowane wyścigi na Błoniach.
W wyścigach (gonitwach płaskich) startują konie:
Poza wyścigami kłusaków, zawody odbywają się w galopie; oczywiście wygrywa ta para, która jako pierwsza dotrze do mety. Kłusaki startują w kłusie, ciekawostką jest fakt, że to tak naprawdę wyścigi zaprzęgów kłusaków.
Istnieje wiele zasad dotyczących kwalifikacji i rozgrywania zawodów - konie są podzielone na płeć, wiek i rasę. Do najczęstszych rodzajów gonitw należą te płaskie, ponadto są organizowane także wyścigi płotowe i przeszkodowe gdzie poza dużą prędkością, pary maja do pokonania co najmniej 2400-2600 metrów z kilkoma przeszkodami stałymi - to najniebezpieczniejsza konkurencja, obarczona dużym ryzykiem utraty życia!
Wyścigi to dochodowy biznes, wiele gwiazd posiada własne konie które są trenowane i dosiadane przez topowych jeźdźców oraz trenerów; wygrana w najważniejszych zawodach potrafi przynieść zysk rzędu kilku tysięcy dolarów! Ta dyscyplina mimo że widowiskowa, to jest niezwykle obciążająca zarówno konie jak i jeźdźców; są organizowane wyścigi dwulatków, które przecież są nadal w fazie wzrostu i rozwoju. Jeźdźcy są wyjątkowo narażeni na upadek z uwagi na specyficzną pozycję, maksymalnie odciążającą grzbiet i pozwalającą wierzchowcowi na rozwinięcie jak najwięcej szybkości.
Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.
2020-11-13
Skoki przez przeszkody to niewątpliwie najpopularniejsza dyscyplina jeździecka w naszym kraju; zawody skokowe są organizowane w praktycznie każdy weekend w każdym województwie w sezonie. Sporo osób zajmuje się także treningiem ujeżdżeniowym, choć nie na tak szeroką skalę jak to ma miejsce w przypadku skoków.
2020-08-05
Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.
2020-06-30
Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.
2020-05-16
Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.
2020-03-04
Najwygodniejszym sposobem zmiany nogi, na którą galopuje koń jest lotna zmiana - element znany zarówno zawodników skoków, ujeżdżenia jak i WKKW. Dobrze opanowana lotna zmiana nogi oszczędza czas i ułatwia jazdę, wiele koni amatorskich potrafi wykonać lotna zmianę - to niezbędny element w trakcie pokonywania wyższych parkurów.
2020-01-03
Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!
2019-09-09
Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!
2019-07-29