12,818 pytań - 14,705 odpowiedzi - 850 komentarzy

Sport: Wyścigi

Data publikacji: 2019-10-18

 

W Polsce wyścigi mają długą tradycję - pierwsza nieoficjalna gonitwa została rozegrana już w XVIII, a niecałe 100 lat później zorganizowano pierwsze oficjalne zawody w Warszawie. Aktualnie w naszym kraju istnieją trzy profesjonalne tory do wyścigów, znajdujące się w Warszawie, w Gdańsku oraz we Wrocławiu; ponadto w Krakowie czasem są organizowane wyścigi na Błoniach. 

W wyścigach (gonitwach płaskich) startują konie:

  • pełnej krwi angielskiej
  • czystej krwi arabskiej
  • kłusaki
  • konie półkrwi

Poza wyścigami kłusaków, zawody odbywają się w galopie; oczywiście wygrywa ta para, która jako pierwsza dotrze do mety. Kłusaki startują w kłusie, ciekawostką jest fakt, że to tak naprawdę wyścigi zaprzęgów kłusaków.

Istnieje wiele zasad dotyczących kwalifikacji i rozgrywania zawodów - konie są podzielone na płeć, wiek i rasę. Do najczęstszych rodzajów gonitw należą te płaskie, ponadto są organizowane także wyścigi płotowe i przeszkodowe gdzie poza dużą prędkością, pary maja do pokonania co najmniej 2400-2600 metrów z kilkoma przeszkodami stałymi - to najniebezpieczniejsza konkurencja, obarczona dużym ryzykiem utraty życia! 

Wyścigi to dochodowy biznes, wiele gwiazd posiada własne konie które są trenowane i dosiadane przez topowych jeźdźców oraz trenerów; wygrana w najważniejszych zawodach potrafi przynieść zysk rzędu kilku tysięcy dolarów! Ta dyscyplina mimo że widowiskowa, to jest niezwykle obciążająca zarówno konie jak i jeźdźców; są organizowane wyścigi dwulatków, które przecież są nadal w fazie wzrostu i rozwoju. Jeźdźcy są wyjątkowo narażeni na upadek z uwagi na specyficzną pozycję, maksymalnie odciążającą grzbiet i pozwalającą wierzchowcowi na rozwinięcie jak najwięcej szybkości. 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Lotne zmiany nogi

Najwygodniejszym sposobem zmiany nogi, na którą galopuje koń jest lotna zmiana - element znany zarówno zawodników skoków, ujeżdżenia jak i WKKW. Dobrze opanowana lotna zmiana nogi oszczędza czas i ułatwia jazdę, wiele koni amatorskich potrafi wykonać lotna zmianę - to niezbędny element w trakcie pokonywania wyższych parkurów.

2020-01-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, składa się z trzech osobnych konkursów: przejazd ujeżdżeniowy, skokowy oraz próba terenowa. W tym artykule dowiecie się, jakie są przeszkody terenowe i zasady ich pokonywania!

2019-04-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach skokowych

Skoki przez przeszkody to jedna z najpopularniejszych dyscyplin jeździeckich, która zawsze wzbudza najwięcej emocji. Któż z nas nie chciały pokonywać kolorowych przeszkód? Dowiecie się dzisiaj czym jest okser czy koperta i co sprawia największą trudność na zawodach skokowych!

2019-03-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piruet w galopie

Jednym z bardziej widowiskowych elementów konkursów ujeżdżeniowych jest pojedynczy lub podwójny piruet, wykonywany w galopie - taki ruch znajdziemy w programach klasy Grand Prix. Poniżej dowiecie się czym jest piruet i jak wygląda jego wykonanie przynajmniej w teorii :)

2019-01-25

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0