13,016 pytań - 58,483 odpowiedzi - 983 komentarzy

Hodowla: Perszeron

Data publikacji: 2019-10-06

 

 

Perszerony to konie pochodzące z Francji, z regionu La Perche; rasa powstała w wyniku skrzyżowania lokalnych ras zimnokrwistych. Hodowcy dążyli do uzyskania kompaktowo zbudowanego konia, dysponującego dużą siłą i wytrzymałością, który doskonale sprawdzi się w rolnictwie i w transporcie.

Ta francuska rasa charakteryzuje się:

  • zwartą budową ciała
  • wzrostem ok.160-170cm (chociaż zdarzają się konie o wzroście dochodzącym do 180cm)
  • siwą maścią, rzadko występuje kara bądź tarantowata
  • krótką szyją i potężną głową
  • obfitym owłosieniem, bujnymi szczotkami pęcinowymi

Perszerony jak wszystkie konie ras zimnokrwistych, są silne i wytrzymałe, bez problemu ciągną ciężkie wozy czy bryczki; wiele z nich potrafi przeciągnąć ciężar przekraczajacy tonę! W dzisiejszych czasach nie są już tak popularne jak w minionym wieku, ale można je jeszcze spotkać w rolnictwie czy po prostu w turystyce - para perszeronów zaprzęgnięta do pięknej bryczki zachwyci każdego. Świetnie przystosowują się do różnych typów klimatu, przez co są hodowane zarówno w Europie, jak i w Rosji czy Stanach Zjednoczonych. To spokojne i opanowane konie, które chętnie współpracuja z człowiekiem; na ogół cieszą się dobrym zdrowiem, szczególnej pielęgnacji wymagają bujne szczotki pęcinowe - sporo koni z takim owłosieniem miewa skłonności do grudy, co jest sporym utrudnieniem.

Perszerony z racji budowy ciała, nie bardzo nadają się do jazdy wierzchem; dużo lepiej sprawdzają się w pracy zaprzęgowej, biorą udział w zawodach i wyścigach.

 

fot. www.foter.com

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie małopolskie

Polska posiada długą tradycję hodowlaną, jeśli chodzi o rodzime rasy koni - do tych bardziej popularnych zaliczamy m.in. konie małopolskie, które są wszechstronnymi końmi rekreacyjnymi i nie tylko.

2022-07-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Nonius

Na świecie istnieje wiele ras koni, które są popularne tylko w swojej ojczyźnie a poza jej granicami właściwie nie występują. Do takich ras zaliczymy ciekawą rasę węgierską, czyli Nonius.

2022-06-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie wielkopolskie

W Polsce istnieje wiele ras rodzimych, które warto znać i rozważyć jeżeli planujemy kupno własnego konia. Jedną z bardziej popularnych polskich ras wierzchowych jest rasa wielkopolska.

2022-04-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie Camargue

Na świecie istnieje jest kilka dzikich oraz półdzikich stad koni - w Europie znajdziemy np. stada koników polskich oraz stado półdzikich koni w rejonie Camargue, od którego wzięła się nazwa rasy.

2022-03-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie kladrubskie

W Europie znajduje się wiele starych i tradycyjnych hodowli koni, które nierzadko są wpisane na światową listę dziedzictwa kulturowego UNESCO - takim przykładem jest Państwowa Hodowla Koni Kladrubskich, która mieści się w Czechach.

2022-02-20

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie berberyjskie

Na całym świecie istnieje szereg lokalnych ras koni, które są popularne tylko na określonym obszarze i nie spotkamy ich np. w dalszym zakątku Ziemi. Do takich ras należą konie berberyjskie, które są typowe dla krajów afrykańskich.

2022-01-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Selle français

Jedną z popularnych ras koni na Zachodzie są konie francuskie, zwane Selle français. To nowoczesny typ konia sportowego, który z powodzeniem startuje w konkursach skoków przez przeszkody.

2021-10-30

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń sokólski

W Polsce, ale i w każdym kraju, istnieje wiele rodzimych ras koni, które są niejako podtypami w danej rasie; dobrym przykładem jest koń sokólski, który zyskuje popularność wśród hodowców koni zimnokrwistych.

2021-10-05

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

W Ameryce Północnej istnieje wiele rodzimych ras koni, które z powodzeniem są użytkowane zarówno w rekreacji jak i w sporcie amatorskim. Dzięki swojej wszechstronności, jedną z najpopularniejszych ras koni na tym kontynencie są konie rasy Morgan.

2021-08-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Haflinger

Haflingery to charakterystyczne konie w cięższym typie, które idealnie sprawdzają się jako wszechstronne konie rodzinne. Ich krępa sylwetka bez problemu poradzi się z noszeniem cięższych jeźdźców czy z ciągnięciem bryczki.

2021-07-21

Czytaj » 0