12,835 pytań - 16,352 odpowiedzi - 932 komentarzy

Hodowla: Perszeron

Data publikacji: 2019-10-06

 

 

Perszerony to konie pochodzące z Francji, z regionu La Perche; rasa powstała w wyniku skrzyżowania lokalnych ras zimnokrwistych. Hodowcy dążyli do uzyskania kompaktowo zbudowanego konia, dysponującego dużą siłą i wytrzymałością, który doskonale sprawdzi się w rolnictwie i w transporcie.

Ta francuska rasa charakteryzuje się:

  • zwartą budową ciała
  • wzrostem ok.160-170cm (chociaż zdarzają się konie o wzroście dochodzącym do 180cm)
  • siwą maścią, rzadko występuje kara bądź tarantowata
  • krótką szyją i potężną głową
  • obfitym owłosieniem, bujnymi szczotkami pęcinowymi

Perszerony jak wszystkie konie ras zimnokrwistych, są silne i wytrzymałe, bez problemu ciągną ciężkie wozy czy bryczki; wiele z nich potrafi przeciągnąć ciężar przekraczajacy tonę! W dzisiejszych czasach nie są już tak popularne jak w minionym wieku, ale można je jeszcze spotkać w rolnictwie czy po prostu w turystyce - para perszeronów zaprzęgnięta do pięknej bryczki zachwyci każdego. Świetnie przystosowują się do różnych typów klimatu, przez co są hodowane zarówno w Europie, jak i w Rosji czy Stanach Zjednoczonych. To spokojne i opanowane konie, które chętnie współpracuja z człowiekiem; na ogół cieszą się dobrym zdrowiem, szczególnej pielęgnacji wymagają bujne szczotki pęcinowe - sporo koni z takim owłosieniem miewa skłonności do grudy, co jest sporym utrudnieniem.

Perszerony z racji budowy ciała, nie bardzo nadają się do jazdy wierzchem; dużo lepiej sprawdzają się w pracy zaprzęgowej, biorą udział w zawodach i wyścigach.

 

fot. www.foter.com

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

Mnogość ras koni jest wprost zadziwiająca, istnieje wiele ras występujących tylko w danych kraju lub wręcz tylko w określonym regionie. Każdy kraj lub kontynent ma swoje własne rasy, popularne tylko na tym terenie - takim przykładem jest właśnie rasa Morgan.

2020-07-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Polski koń zimnokrwisty

Polska hodowla koni może poszczycić się kilkoma rasami, spośród której wyróżnia się rasa zimnokrwista. Te piękne i majestatyczne konie były w przeszłości podstawowym środkiem transportu, wspomagały pracę rolników w polu we wszystkich niezbędnych czynnościach. Aktualnie po zmechanizowaniu rolnictwa są główną rasą rzeźną.

2020-02-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kłusak francuski

Jedną z ciekawszych ras koni są kłusaki, istnieje kilka typów w obrębie tej rasy (orłowski, rosyjski,francuski). Przybliżymy nieco tę rasę, którą coraz częściej można spotkać w Europie.

2020-01-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Ciąża to niezwykły czas, dedykowany rozwojowi nowego organizmu - dlatego tak istotna jest prawidłowa opieka nad każdą ciężarną, niezależnie od gatunku! To kluczowy okres rzutujący na przyszłość potomstwa, właściciele koni powinni szczególnie doglądać swoich klaczy aby otrzymać zdrowego źrebaka.

2020-01-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0