12,856 pytań - 22,082 odpowiedzi - 942 komentarzy

Hodowla: Perszeron

Data publikacji: 2019-10-06

 

 

Perszerony to konie pochodzące z Francji, z regionu La Perche; rasa powstała w wyniku skrzyżowania lokalnych ras zimnokrwistych. Hodowcy dążyli do uzyskania kompaktowo zbudowanego konia, dysponującego dużą siłą i wytrzymałością, który doskonale sprawdzi się w rolnictwie i w transporcie.

Ta francuska rasa charakteryzuje się:

  • zwartą budową ciała
  • wzrostem ok.160-170cm (chociaż zdarzają się konie o wzroście dochodzącym do 180cm)
  • siwą maścią, rzadko występuje kara bądź tarantowata
  • krótką szyją i potężną głową
  • obfitym owłosieniem, bujnymi szczotkami pęcinowymi

Perszerony jak wszystkie konie ras zimnokrwistych, są silne i wytrzymałe, bez problemu ciągną ciężkie wozy czy bryczki; wiele z nich potrafi przeciągnąć ciężar przekraczajacy tonę! W dzisiejszych czasach nie są już tak popularne jak w minionym wieku, ale można je jeszcze spotkać w rolnictwie czy po prostu w turystyce - para perszeronów zaprzęgnięta do pięknej bryczki zachwyci każdego. Świetnie przystosowują się do różnych typów klimatu, przez co są hodowane zarówno w Europie, jak i w Rosji czy Stanach Zjednoczonych. To spokojne i opanowane konie, które chętnie współpracuja z człowiekiem; na ogół cieszą się dobrym zdrowiem, szczególnej pielęgnacji wymagają bujne szczotki pęcinowe - sporo koni z takim owłosieniem miewa skłonności do grudy, co jest sporym utrudnieniem.

Perszerony z racji budowy ciała, nie bardzo nadają się do jazdy wierzchem; dużo lepiej sprawdzają się w pracy zaprzęgowej, biorą udział w zawodach i wyścigach.

 

fot. www.foter.com

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Czy ogiery są niebezpieczne ?

Ogiery, z racji swojego naturalnego zachowania wynikającego z popędu, są uważane za niebezpieczne i niestety często utrzymywane tylko w systemie boksowym, bez możliwości padokowania. Warto pamiętać jednak, że ogiery są też przede wszystkim końmi i maja potrzeby bazujące na wymaganiach gatunku.

2021-04-25

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie śląskie

W Polsce mamy kilka ras rodzimych, które z powodzeniem mogą użytkowane zarówno pod siodłem jak i w zaprzęgach - jedną z takich wszechstronnych ras jest rasa śląska.

2021-03-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jak poradzić sobie z klaczą podczas rui ?

Klacze, podobnie jak wszystkie osobniki płci żeńskiej na świecie, podlegają cyklicznym zmianom hormonalnym w organizmie, co ma przygotować je do zapłodnienia i utrzymania ciąży. Niestety wraz z wahaniem poziomu hormonów najcześciej idą wahania nastroju, a to bywa uciążliwe dla właścicieli klaczy.

2021-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Niemiecki kuc wierzchowy

Zachodnia część Europy, a szczególnie Niemcy, przodują w hodowli koni wierzchowych - istnieje tam wiele elitarnych hodowli i stadnin, gdzie rodzą się najlepsze konie. Niemieckie jeździectwo jest znacznie lepiej rozwinięte niż w Polsce, każdy miłośnik koni bez problemu znajdzie dla siebie idealną rasę.

2020-10-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jaka rasa nadaje się do rekreacji?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym koniu, zazwyczaj konkretnej rasy: przodują tutaj konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej ale i konie fryzyjskie. Warto pamiętać, że każda rasa ma indywidualne cechy i predyspozycje do danej aktywności, nawet jeśli maja to być tylko rekreacyjne wyjazdy w teren.

2020-09-07

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Curly horses

Na świecie istnieje kilkanaście specyficznych ras koni, które odznaczają się unikalnymi cechami jak np. kształt uszu u koni Marwari. Kolejną ciekawą rasą są konie Curly o niezwykłej kręconej sierści!

2020-08-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Muł

W świecie koni mamy do czynienia z kilkoma mieszańcami międzygatunkowymi, a jednym z nich jest właśnie muł. Te zwierzęta odgrywały ważną rolę w przeszłości, zarówno jako zwierzęta jak i juczne podczas I wojny światowej - ich korzenie sięgają aż do starożytnego Egiptu.

2020-08-11

Czytaj » 0