12,810 pytań - 14,621 odpowiedzi - 828 komentarzy

Hodowla: Perszeron

Data publikacji: 2019-10-06

 

 

Perszerony to konie pochodzące z Francji, z regionu La Perche; rasa powstała w wyniku skrzyżowania lokalnych ras zimnokrwistych. Hodowcy dążyli do uzyskania kompaktowo zbudowanego konia, dysponującego dużą siłą i wytrzymałością, który doskonale sprawdzi się w rolnictwie i w transporcie.

Ta francuska rasa charakteryzuje się:

  • zwartą budową ciała
  • wzrostem ok.160-170cm (chociaż zdarzają się konie o wzroście dochodzącym do 180cm)
  • siwą maścią, rzadko występuje kara bądź tarantowata
  • krótką szyją i potężną głową
  • obfitym owłosieniem, bujnymi szczotkami pęcinowymi

Perszerony jak wszystkie konie ras zimnokrwistych, są silne i wytrzymałe, bez problemu ciągną ciężkie wozy czy bryczki; wiele z nich potrafi przeciągnąć ciężar przekraczajacy tonę! W dzisiejszych czasach nie są już tak popularne jak w minionym wieku, ale można je jeszcze spotkać w rolnictwie czy po prostu w turystyce - para perszeronów zaprzęgnięta do pięknej bryczki zachwyci każdego. Świetnie przystosowują się do różnych typów klimatu, przez co są hodowane zarówno w Europie, jak i w Rosji czy Stanach Zjednoczonych. To spokojne i opanowane konie, które chętnie współpracuja z człowiekiem; na ogół cieszą się dobrym zdrowiem, szczególnej pielęgnacji wymagają bujne szczotki pęcinowe - sporo koni z takim owłosieniem miewa skłonności do grudy, co jest sporym utrudnieniem.

Perszerony z racji budowy ciała, nie bardzo nadają się do jazdy wierzchem; dużo lepiej sprawdzają się w pracy zaprzęgowej, biorą udział w zawodach i wyścigach.

 

fot. www.foter.com

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Marwari

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras na świecie są niewątpliwie konie rasy Marwari - ich niecodzienny wygląd jest rozpoznawalny przez wielu miłośników jeździectwa. Trzeba pamiętać, że to jedna z najstarszych ras, wywodząca się z okresu starożytności!

2019-07-11

Czytaj » 0

Hodowla

Dzikie konie: Mustangi

Chyba najbardziej znaną rasą dzikich koni są mustangi, licznie występujące niegdyś na preriach Ameryki Północnej - obecnie konie te są pod ścisłą ochroną, z uwagi na zagrożenie wyginięciem.

2019-05-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Falabella

Któż z nas nie zna tych uroczych miniaturowych koni, które osiągają maksymalnie 75cm w kłębie? Te wspaniałe zwierzaki nie mają zbyt dużej wartości użytkowej z uwagi na rozmiary, ale cieszą się ogromną popularnością na całym świecie - są po prostu końmi do towarzystwa.

2019-04-23

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Tennessee Walking Horse

Jedną z najbardziej popularnych ras koni w Stanach Zjednoczonych, obok szeroko pojętych koni rasy Paint, są Tennessee Walkery - rasa ta nie posiada polskiego odpowiednika nazwy. W naszym kraju praktycznie nie występują, dlatego warto dowiedzieć się czym się charakteryzują te efektywne wierzchowce.

2019-04-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto kastrować ogiery ?

Wśród ludzi często niesłusznie pokutuje mit, że kastracja zwierząt jest brutalnym zabiegiem, który odbiera przyjemność z życia oraz wyrządza ogromną krzywdę. O ile w przypadku kotów i psów, posiadanie niewykastrowanego samca może być tylko uciążliwe, o tyle obsługa i praca z temperamentnymi ogierami bywa po prostu skrajnie niebezpieczna.

2019-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce islandzkie

Jedną z najbardziej charakterystycznych, ale i unikalnych ras są konie rasy islandzkiej - z racji wzrostu często zwane kucami, chociaż sporo ekspertów klasyfikuje je jako konie. Poznajcie miłe wierzchowca, które naturalnie potrafią poruszać się toltem oraz inochodem, co w rezultacie daje pięć różnych chodów u tej rasy!

2018-12-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Tinker

Jedną z bardziej charakterystycznych ras koni jest tinker, inaczej zwany koniem cygańskim z uwagi na dużą popularność wśród grup złożonych z osób romskiego pochodzenia. Te stosunkowo nieduże konie szybko zdobywają popularność na całym świecie, przede wszystkim z uwagi na łagodne usposobienie.

2018-12-06

Czytaj » 0