12,810 pytań - 14,475 odpowiedzi - 827 komentarzy

Żywienie: Suplementy wspierające układ ruchu

Data publikacji: 2019-09-30

 

Problemy ze stawami to dość powszechne zjawisko, także u koni - pewnie każdy jeździec zna conajmniej jednego konia, któremu "strzykają" stawy. Zazwyczaj tak się dzieje na początku jazdy bądź w przypadku koni starszych, co jest naturalnym zjawiskiem wywołanym zużyciem stawów.

Suplementy wspomagające układ ruchu zawierają w swoich składzie najczęściej:

  • chondroitynę - organiczny związek poprawiający skład mazi stawowej
  • glukozaminę - ma działanie podobne do chondroityny, te dwa składniki zazwyczaj występują razem
  • kwas hialuronowy - organiczny związek, występujacy zarówno w skórze jak i wewnątrz stawów. Odpowiada za elastyczność struktur; z biegiem czasu spada jego zawartość w organizma, co powoduje zwiotczenie skóry i problemy ze stawami.
  • MSM - związek zawierający organiczną formę siarki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym; działa kompleksowo na cały organizm, szczególnie u starszych osobników
  • czarci pazur - pod taką nazwą znana jest roślina pochodząca z Afryki hakorośla rozesłana; wyciąg z niej ma udowodnione działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, świetnie działa na zmęczone mięśnie
  • boswelia - kolejna cenna roślina azjatycka, której ekstrakt działa przeciwzapalnie i przeciwreumatycznie
  • kolagen - związek organiczny, występujący w organizmach zwierzęcych; wyróżnia się kilka typów, w zależności od miejsca występowania. Zapewnia jędrność i elastyczność skóry, ale i ma pozytywny wpływ na sprawną pracę stawów

Suplementy wspomagające układ ruchu powinny być podawane przez min. dwa, trzy miesiące aby można było ocenić ich działanie; żaden środek nie spowoduje magicznego wyleczenia kulawego konia!

Takie produkty warto podawać koniom starszym, sportowym a także koniom młodym, które są w fazie intensywnego wzrostu i rozwoju. 

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Algi morskie

Rynek suplementów jeździeckich rozwija się bardzo dynamicznie, jak cała branża; co jakiś czas pojawiają się zupełnie nowe dodatki paszowe, które warto znać i w razie potrzeby włączać do diety naszych koni.

2019-08-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ oddechowy

Na rynku suplementów przeznaczonych dla koni znajdziemy wiele środków, które wspomagają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu - ważne jest, aby pamiętać, że suplementy nie są lekarstwami i nie wyleczą poważnych schorzeń!

2019-06-25

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagajace rozbudowę mięśni

Konie sportowe, poddawane dużym obciążeniom treningowym, często potrzebują dodatków paszowych, które dostarczają potrzebnej energii oraz stymulują rozwój muskulatury. Są to bezpieczne i powszechnie stosowane środki, które zdecydowanie pomagają zwierzakom w codziennej pracy.

2019-04-29

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Lizawki

W boksach wszystkich koni powinny się znajdować lizawki - to niezbędne źródło sodu i potasu, które są istotne w prawidłowym funkcjonowaniu każdego żywego organizmu. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele produktów, które różnią się zarówno kształtem, jak i składem czy smakiem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak wybrać najlepszą lizawke!

2019-03-05

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pojenie koni

Woda jest elementem niezbędnym do przeżycia każdego żywego organizmu - nie bez powodu mówi się, że bez wody nie ma życia. Dzisiaj przybliżymy Wam podstawowe informacje dotyczące nawodnienia koni, poznanie wymagań naszych zwierzaków jest podstawową wiedzą każdego miłośnika jeździectwa!

2019-01-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie koni w okresie jesienno-zimowym

Krótki dzień, niskie temperatury, zimny wiatr oraz wszelakie opady atmosferyczne - od kilku dni za naszymi oknami mamy do czynienia z prawdziwą jesienną aurą. Zniechęcenie, apatia oraz spadek odporności przytrafiają się także naszym wierzchowcom - podpowiem Wam jak skutecznie zmienić menu koni w tym trudniejszym okresie!

2018-11-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Sianokiszonka

Jak już wiemy, podstawą diety każdego konia są pasze objętościowe - zaliczamy do nich przede wszystkim siano, sieczki ale i sianokiszonkę. To popularny komponent żywieniowy w hodowli zwierząt gospodarskich, ale z uwagi na cenne właściwości jest polecany także właścicielom koni.

2018-08-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Sporo jeździcie, ograniczacie przysmaki i smakołyki do minimum, a może nawet redukujecie ilość podawanego siana, a Wasz koń ma wciąż duży brzuch i uważacie go za grubego ? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące oceny kondycji konia.

2018-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne warzywa i owoce w diecie koni

Konie chętnie spożywają wszelkie smakołyki, jakie im podajemy - niestety czasem taka degustacja może się skończyć nawet tragicznie. Wiele produktów może wywołać kolkę, która dość często niestety kończy się zgonem zwierzaka.

2018-07-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze

W każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór pasz, dedykowanych wszystkim koniom zaczynając od odsadków ;) Ilość producentów pasz i ich rodzaje potrafią przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika jeździectwa - jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2018-07-10

Czytaj » 0