12,830 pytań - 16,149 odpowiedzi - 931 komentarzy

Żywienie: Suplementy wspierające układ ruchu

Data publikacji: 2019-09-30

 

Problemy ze stawami to dość powszechne zjawisko, także u koni - pewnie każdy jeździec zna conajmniej jednego konia, któremu "strzykają" stawy. Zazwyczaj tak się dzieje na początku jazdy bądź w przypadku koni starszych, co jest naturalnym zjawiskiem wywołanym zużyciem stawów.

Suplementy wspomagające układ ruchu zawierają w swoich składzie najczęściej:

  • chondroitynę - organiczny związek poprawiający skład mazi stawowej
  • glukozaminę - ma działanie podobne do chondroityny, te dwa składniki zazwyczaj występują razem
  • kwas hialuronowy - organiczny związek, występujacy zarówno w skórze jak i wewnątrz stawów. Odpowiada za elastyczność struktur; z biegiem czasu spada jego zawartość w organizma, co powoduje zwiotczenie skóry i problemy ze stawami.
  • MSM - związek zawierający organiczną formę siarki o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym; działa kompleksowo na cały organizm, szczególnie u starszych osobników
  • czarci pazur - pod taką nazwą znana jest roślina pochodząca z Afryki hakorośla rozesłana; wyciąg z niej ma udowodnione działanie przeciwzapalne i przeciwbólowe, świetnie działa na zmęczone mięśnie
  • boswelia - kolejna cenna roślina azjatycka, której ekstrakt działa przeciwzapalnie i przeciwreumatycznie
  • kolagen - związek organiczny, występujący w organizmach zwierzęcych; wyróżnia się kilka typów, w zależności od miejsca występowania. Zapewnia jędrność i elastyczność skóry, ale i ma pozytywny wpływ na sprawną pracę stawów

Suplementy wspomagające układ ruchu powinny być podawane przez min. dwa, trzy miesiące aby można było ocenić ich działanie; żaden środek nie spowoduje magicznego wyleczenia kulawego konia!

Takie produkty warto podawać koniom starszym, sportowym a także koniom młodym, które są w fazie intensywnego wzrostu i rozwoju. 

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Dodatki wysokoenergetyczne

Aktualny temat żywienia konia to szereg nowych możliwości, z uwagi na mnogość dodatków żywieniowych. Wybierając odpowiednie produkty, możemy w szybki sposób dostarczyć porcji niezbędnej energii dla naszego zwierzaka chociażby z uwagi na stan zdrowia czy potrzeby treningowe.

2020-06-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne rośliny na pastwisku

Sezon pastwiskowy się rozpoczyna, a wraz z nim długie wypasanie zwierzaków na trawie. Każdy miłośnik koni powinien pamiętać, że nie wszystkie rośliny pospolicie występujące na łąkach są bezpieczne - niektóre mogą powodować alergie, uczulenia czy poważne problemy trawienne!

2020-05-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wytłoki z owoców

Żywienie koni obejmuje szereg zagadnień i wymagań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zwierzaka, Na rynku producentów pasz znajdziemy ogromny wybór wszelkich komponentów i dodatków, jednym z nich są pozostałości po wyciskaniu soku z owoców, czyli wytłoki.

2020-04-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki paszowe dla klaczy

Właściciele klaczy często borykają się ze zmiennymi humorami swoich wierzchowców, co ma ścisły związek z wahaniami poziomu hormonów u klaczy. Na szczęście istnieje kilka pomysłów, które poprawią komfort zarówno ludziom jak i zwierzakom.

2020-03-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najlepsze zioła dla koni

Zioła to cenne dodatki żywieniowe, które z powodzeniem możemy stosować na wiele dolegliwości: zarówno u nas samych, jak i u naszych czworonogów. W trakcie kuracji ziołami warto pamiętać o konieczności regularnego i długotrwałego stosowania oraz o znajomości zastosowań poszczególnych roślin.

2020-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie konia z wrzodami

W dzisiejszych czasach utrzymanie koni znacznie odbiera od ich naturalnych uwarunkowań - nieograniczony ruch swobodny oraz ciągłe pobieranie pokarmu roślinnego (konie poza trawą lubią też ogryzać drzewa i krzewy). Niestety ma to przełożenie na coraz więcej przypadków choroby wrzodowej, która staje się wręcz powszechną dolegliwością.

2020-01-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ krwionośny

Sprawny układ krwionośny to podstawa egzystencji każdego żywego organizmu; w trakcie wysiłku fizycznego szczególnie istotne jest wydajna praca serca, które pompuje krew do wszystkich tkanek. Dzięki optymalnej pracy układu krwionośnego, jesteśmy w stanie dłużej znosić ciężkie treningi - a nasze konie są przecież prawdziwymi sportowcami!

2019-12-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy dla młodych koni

Każdy młody organizm, który dynamicznie przechodzi proces wzrostu i rozwoju, powinien otrzymywać w pożywieniu odpowiednią dawkę witamin i minerałów - to niezwykle kluczowy okres, mający wpływ na całe dalsze życie! Podpowiemy Wam dzisiaj, jakie witaminy są najlepsze dla młodych koni.

2019-11-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Algi morskie

Rynek suplementów jeździeckich rozwija się bardzo dynamicznie, jak cała branża; co jakiś czas pojawiają się zupełnie nowe dodatki paszowe, które warto znać i w razie potrzeby włączać do diety naszych koni.

2019-08-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ oddechowy

Na rynku suplementów przeznaczonych dla koni znajdziemy wiele środków, które wspomagają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu - ważne jest, aby pamiętać, że suplementy nie są lekarstwami i nie wyleczą poważnych schorzeń!

2019-06-25

Czytaj » 0