Wiele osób niezwiązanych z jeździectem utożsamia skręcanie konia jako ciągnięcie za jedną wodzę; zacznijmy od tego, jak powinien wyglądać prawidłowy skręt:
Ta podstawowa zasada jest fundamentem wykonywania prawidłowego manerwu zakręcania - ciało konia i jego ruch powinien odbywać się po łuku. Żeby to osiągnąć, nasz wierzchowiec powinien mieć nie tylko ustawioną głowę w kierunku ruchu, ale i cała kłoda powinna być lekko wygięta; ciągnięcie za wodzę pozwoli nam tylko na zmianę położenia głowy, dobrze wyszkolone konie nie reagują na taki sygnał - najważniejsze jest tutaj równoczesne działanie wodzy i całego dosiadu.
Poprawny zakręt w prawo to:
W trakcie wykonywania zakrętu, ciało konia "oplata się" wokół naszej wewnętrznej łydki, powodując wygięcie w łuk; siedzimy prosto, biodra podążają za ruchem i za kierunkiem skrętu, nie krzywimy się i nie łamiemy w pasie.
Pozycja i działanie łydek jest kluczowe w utrzymaniu prawidłowej pozycji konia w trakcie skrętu; wiele zwierzaków będzie próbowało uciekać zadem do wewnątrz bądź do zewnątrz, z uwagi na problemy z elastycznością - pamiętajcie, że prawidłowe ustawienie tułowia konia w zakręcie wymaga pracy wielu mięśni naszego wierzchowca!
Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.
2022-07-30
W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!
2022-07-24
Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!
2022-02-10