12,824 pytań - 15,502 odpowiedzi - 932 komentarzy

Sport: Rollkur

Data publikacji: 2019-09-09

 

Rollkur jest kojarzony z ujeżdżeniem, ponieważ to właśnie zawodnicy tej dyscypliny po raz pierwszy ujawnili tę  metodę treningową w latach dziewięćdziesiątych. Szczególnie dużo zwolenników znalazło się w Europie Zachodniej, głównie Niemcy, Belgia i Holandia; warto jednak zaznaczyć, że zawodnicy skokowi także wprowadzili rollkur jako element swojej codziennej pracy z wierzchowcami.

Sam termin określa nadmierne zgięcie szyi konia wzdłuż; najwyższym punktem jest trzeci, czwarty krąg szyjny a nie potylica, jak jest ogólnie przyjęte w poprawnych kanonach jazdy konnej. Głowa jest nienaturalnie wygięta i przyciągnięta w stronę klatki piersiowej; takie ustawienie głowy i szyi jest bardzo niekomfortowe dla zwierzaka, wręcz utrudnia mu poprawne funkcjonowanie, chociażby zaburza widzenie.

Zwolennicy tej metody mówią o korzyściach: rozluźnienie, rozciągnięcie i stabilizacja kontaktu, wspominają także o pozytywnym wpływie na rozbudową mięśni grzbietu; niestety rezultaty wielu badań mówią o bardzo negatywnych skutkach stosowania rollkuru:

  • pogorszenie wentylacji: siłowe ustawienie głowy utrudnia oddychanie
  • przeciążenie stuktur w odcinku szyjnym: szybko pojawiają się stany zapalne, które mogą prowadzić do urazów
  • ogromny dyskomfort psychiczny: konie jeżdżone przy pomocy rollkuru są zestresowane, bojaźliwe, mogą być agresywne w stosunku do człowieka
  • przeciążenia w grzbiecie i zadzie; nienaturalne ustawienie powoduje duże napięcie mięśniowe

Federacja Jeździecka wydała oświadczenie, że rollkur oraz wszelkie agresywne isiłowe zginanie głowy konia jest niedopuszczalne i zakazane, jako niegodne z prawidłowymi metodami jazdy konnej i naruszające dobrostan zwierząt. Dobro koni jest nadrzędną wartością, istnieje dużo sposobów pracy z wierzchowcami, dostosowanym do indywidualnych potrzeb i preferencji; agresja w sporcie jeździeckim powinna być piętnowana, nawet jeśli jesteśmy tylko kibicami podczas jakichkolwiek zawodów!

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0

Sport

Sport: Sportowe rajdy konne

Długodystansowe rajdy konne to odpowiednik angielskiej dyscypliny endurance, gdzie głównym celem jest sprawdzenie wytrzymałości konia na dystansie nawet do 160km, co wymaga perfekcyjnego zdrowia od zwierzaka oraz dobrej dobrej kondycji jeźdźca.

2020-02-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Lotne zmiany nogi

Najwygodniejszym sposobem zmiany nogi, na którą galopuje koń jest lotna zmiana - element znany zarówno zawodników skoków, ujeżdżenia jak i WKKW. Dobrze opanowana lotna zmiana nogi oszczędza czas i ułatwia jazdę, wiele koni amatorskich potrafi wykonać lotna zmianę - to niezbędny element w trakcie pokonywania wyższych parkurów.

2020-01-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, składa się z trzech osobnych konkursów: przejazd ujeżdżeniowy, skokowy oraz próba terenowa. W tym artykule dowiecie się, jakie są przeszkody terenowe i zasady ich pokonywania!

2019-04-11

Czytaj » 0