Rollkur jest kojarzony z ujeżdżeniem, ponieważ to właśnie zawodnicy tej dyscypliny po raz pierwszy ujawnili tę metodę treningową w latach dziewięćdziesiątych. Szczególnie dużo zwolenników znalazło się w Europie Zachodniej, głównie Niemcy, Belgia i Holandia; warto jednak zaznaczyć, że zawodnicy skokowi także wprowadzili rollkur jako element swojej codziennej pracy z wierzchowcami.
Sam termin określa nadmierne zgięcie szyi konia wzdłuż; najwyższym punktem jest trzeci, czwarty krąg szyjny a nie potylica, jak jest ogólnie przyjęte w poprawnych kanonach jazdy konnej. Głowa jest nienaturalnie wygięta i przyciągnięta w stronę klatki piersiowej; takie ustawienie głowy i szyi jest bardzo niekomfortowe dla zwierzaka, wręcz utrudnia mu poprawne funkcjonowanie, chociażby zaburza widzenie.
Zwolennicy tej metody mówią o korzyściach: rozluźnienie, rozciągnięcie i stabilizacja kontaktu, wspominają także o pozytywnym wpływie na rozbudową mięśni grzbietu; niestety rezultaty wielu badań mówią o bardzo negatywnych skutkach stosowania rollkuru:
Federacja Jeździecka wydała oświadczenie, że rollkur oraz wszelkie agresywne isiłowe zginanie głowy konia jest niedopuszczalne i zakazane, jako niegodne z prawidłowymi metodami jazdy konnej i naruszające dobrostan zwierząt. Dobro koni jest nadrzędną wartością, istnieje dużo sposobów pracy z wierzchowcami, dostosowanym do indywidualnych potrzeb i preferencji; agresja w sporcie jeździeckim powinna być piętnowana, nawet jeśli jesteśmy tylko kibicami podczas jakichkolwiek zawodów!
Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.
2022-08-17
W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/
2022-02-15
Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.
2021-12-15
Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!
2021-06-16