12,810 pytań - 14,621 odpowiedzi - 828 komentarzy

Sport: Rollkur

Data publikacji: 2019-09-09

 

Rollkur jest kojarzony z ujeżdżeniem, ponieważ to właśnie zawodnicy tej dyscypliny po raz pierwszy ujawnili tę  metodę treningową w latach dziewięćdziesiątych. Szczególnie dużo zwolenników znalazło się w Europie Zachodniej, głównie Niemcy, Belgia i Holandia; warto jednak zaznaczyć, że zawodnicy skokowi także wprowadzili rollkur jako element swojej codziennej pracy z wierzchowcami.

Sam termin określa nadmierne zgięcie szyi konia wzdłuż; najwyższym punktem jest trzeci, czwarty krąg szyjny a nie potylica, jak jest ogólnie przyjęte w poprawnych kanonach jazdy konnej. Głowa jest nienaturalnie wygięta i przyciągnięta w stronę klatki piersiowej; takie ustawienie głowy i szyi jest bardzo niekomfortowe dla zwierzaka, wręcz utrudnia mu poprawne funkcjonowanie, chociażby zaburza widzenie.

Zwolennicy tej metody mówią o korzyściach: rozluźnienie, rozciągnięcie i stabilizacja kontaktu, wspominają także o pozytywnym wpływie na rozbudową mięśni grzbietu; niestety rezultaty wielu badań mówią o bardzo negatywnych skutkach stosowania rollkuru:

  • pogorszenie wentylacji: siłowe ustawienie głowy utrudnia oddychanie
  • przeciążenie stuktur w odcinku szyjnym: szybko pojawiają się stany zapalne, które mogą prowadzić do urazów
  • ogromny dyskomfort psychiczny: konie jeżdżone przy pomocy rollkuru są zestresowane, bojaźliwe, mogą być agresywne w stosunku do człowieka
  • przeciążenia w grzbiecie i zadzie; nienaturalne ustawienie powoduje duże napięcie mięśniowe

Federacja Jeździecka wydała oświadczenie, że rollkur oraz wszelkie agresywne isiłowe zginanie głowy konia jest niedopuszczalne i zakazane, jako niegodne z prawidłowymi metodami jazdy konnej i naruszające dobrostan zwierząt. Dobro koni jest nadrzędną wartością, istnieje dużo sposobów pracy z wierzchowcami, dostosowanym do indywidualnych potrzeb i preferencji; agresja w sporcie jeździeckim powinna być piętnowana, nawet jeśli jesteśmy tylko kibicami podczas jakichkolwiek zawodów!

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, składa się z trzech osobnych konkursów: przejazd ujeżdżeniowy, skokowy oraz próba terenowa. W tym artykule dowiecie się, jakie są przeszkody terenowe i zasady ich pokonywania!

2019-04-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach skokowych

Skoki przez przeszkody to jedna z najpopularniejszych dyscyplin jeździeckich, która zawsze wzbudza najwięcej emocji. Któż z nas nie chciały pokonywać kolorowych przeszkód? Dowiecie się dzisiaj czym jest okser czy koperta i co sprawia największą trudność na zawodach skokowych!

2019-03-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piruet w galopie

Jednym z bardziej widowiskowych elementów konkursów ujeżdżeniowych jest pojedynczy lub podwójny piruet, wykonywany w galopie - taki ruch znajdziemy w programach klasy Grand Prix. Poniżej dowiecie się czym jest piruet i jak wygląda jego wykonanie przynajmniej w teorii :)

2019-01-25

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pasaż

Jednym z najbardziej zaawansowanych elementów w treningu konia ujeżdżeniowego jest pasaż - powolny, wyniosły kłus. To bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny nawet przez osoby niezwiązane z ujeżdżeniem.

2018-03-15

Czytaj » 0