12,855 pytań - 21,907 odpowiedzi - 942 komentarzy

Sport: Rollkur

Data publikacji: 2019-09-09

 

Rollkur jest kojarzony z ujeżdżeniem, ponieważ to właśnie zawodnicy tej dyscypliny po raz pierwszy ujawnili tę  metodę treningową w latach dziewięćdziesiątych. Szczególnie dużo zwolenników znalazło się w Europie Zachodniej, głównie Niemcy, Belgia i Holandia; warto jednak zaznaczyć, że zawodnicy skokowi także wprowadzili rollkur jako element swojej codziennej pracy z wierzchowcami.

Sam termin określa nadmierne zgięcie szyi konia wzdłuż; najwyższym punktem jest trzeci, czwarty krąg szyjny a nie potylica, jak jest ogólnie przyjęte w poprawnych kanonach jazdy konnej. Głowa jest nienaturalnie wygięta i przyciągnięta w stronę klatki piersiowej; takie ustawienie głowy i szyi jest bardzo niekomfortowe dla zwierzaka, wręcz utrudnia mu poprawne funkcjonowanie, chociażby zaburza widzenie.

Zwolennicy tej metody mówią o korzyściach: rozluźnienie, rozciągnięcie i stabilizacja kontaktu, wspominają także o pozytywnym wpływie na rozbudową mięśni grzbietu; niestety rezultaty wielu badań mówią o bardzo negatywnych skutkach stosowania rollkuru:

  • pogorszenie wentylacji: siłowe ustawienie głowy utrudnia oddychanie
  • przeciążenie stuktur w odcinku szyjnym: szybko pojawiają się stany zapalne, które mogą prowadzić do urazów
  • ogromny dyskomfort psychiczny: konie jeżdżone przy pomocy rollkuru są zestresowane, bojaźliwe, mogą być agresywne w stosunku do człowieka
  • przeciążenia w grzbiecie i zadzie; nienaturalne ustawienie powoduje duże napięcie mięśniowe

Federacja Jeździecka wydała oświadczenie, że rollkur oraz wszelkie agresywne isiłowe zginanie głowy konia jest niedopuszczalne i zakazane, jako niegodne z prawidłowymi metodami jazdy konnej i naruszające dobrostan zwierząt. Dobro koni jest nadrzędną wartością, istnieje dużo sposobów pracy z wierzchowcami, dostosowanym do indywidualnych potrzeb i preferencji; agresja w sporcie jeździeckim powinna być piętnowana, nawet jeśli jesteśmy tylko kibicami podczas jakichkolwiek zawodów!

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Dżygitówka

Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.

2020-11-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Skoki czy ujeżdżenie ?

Skoki przez przeszkody to niewątpliwie najpopularniejsza dyscyplina jeździecka w naszym kraju; zawody skokowe są organizowane w praktycznie każdy weekend w każdym województwie w sezonie. Sporo osób zajmuje się także treningiem ujeżdżeniowym, choć nie na tak szeroką skalę jak to ma miejsce w przypadku skoków.

2020-08-05

Czytaj » 0

Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0

Sport

Sport: Sportowe rajdy konne

Długodystansowe rajdy konne to odpowiednik angielskiej dyscypliny endurance, gdzie głównym celem jest sprawdzenie wytrzymałości konia na dystansie nawet do 160km, co wymaga perfekcyjnego zdrowia od zwierzaka oraz dobrej dobrej kondycji jeźdźca.

2020-02-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Lotne zmiany nogi

Najwygodniejszym sposobem zmiany nogi, na którą galopuje koń jest lotna zmiana - element znany zarówno zawodników skoków, ujeżdżenia jak i WKKW. Dobrze opanowana lotna zmiana nogi oszczędza czas i ułatwia jazdę, wiele koni amatorskich potrafi wykonać lotna zmianę - to niezbędny element w trakcie pokonywania wyższych parkurów.

2020-01-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0