12,824 pytań - 15,502 odpowiedzi - 932 komentarzy

Sport: Do jakiego wieku skakać z koniem?

Data publikacji: 2016-07-11

 

Zacznijmy więc od tego ile lat ma starzejący się koń. Do niedawna słyszało się, że 16-latek jest stary, a na IO w Londynie startowało 5 koni mających powyżej 15 roku życia (w skokach przez przeszkody). No to może weźmy 20 letniego konia - wtedy wiek konia może już dawać o sobie znać. Oczywiście wszystko zależy od przeszłości konia, od tego jak był eksploatowany, bo odpowiednio zadbany 25-latek też może z powodzeniem chodzić pod siodłem.

A więc do jakiego wieku skakać z wierzchowcem?

Skakanie na 20-letnim wierzchowcu jest jak najbardziej odpowiednie jeżeli dalej jest on zdrowy i dalej chętny do latania. Na starszych rumakach też się dobrze skacze, ale mimo dobrej kondycji psychicznej i fizycznej bywają odrzucane z powodu swojego wieku. Choroba zwyrodnieniowa stawów bardzo często pojawia się u starszych koni i pogarsza się wraz z wiekiem, a więc trzeba o tym pamiętać np. kupując doświadczonego konia. Pamiętaj, że utrzymanie konia w odpowiedniej dawce ruchu pomaga stawom pozostać elastycznym. Jeżeli zamierz użytkować starzejącego się wierzchowca, szczególnie do skoków rozważ dodawanie mu do paszy glukozaminy lub chondroityny aby utrzymać stawy jak najbardziej sprawne. Jeżeli mamy wątpliwości co do użytkowania wierzchowca najlepiej skonsultujmy się w tej sprawie z weterynarzem, a minimum z doświadczonym jeźdźcem. Pamiętajmy też, że każde dodatkowe schorzenie typu otyłość będzie przeszkadzać w szczególności koniom starszym przy pracy. Moim zdaniem aby wiedzieć, czy koń nadaje się do skoków najlepiej zapytać się fachowca i posłuchać swojego konia. Obserwuj konia podczas skoków, obserwuj jego poziom chęci ruchu. Jeżeli podczas skoków coś nie będzie koniu pasowało na pewno będzie dało się to zauważyć. A jeżeli masz zdrowego i zadowolonego 20-latka to przy właściwej pielęgnacji i żywieniu posłuży ci jeszcze kilka ładnych lat. 17 letni koń w dobrej kondycji może spokojnie chodzić na zawody w skokach (klasy aż do C powinny iść dość dobrze).

A jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Ela/ Redaktor Princess

 

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0

Sport

Sport: Sportowe rajdy konne

Długodystansowe rajdy konne to odpowiednik angielskiej dyscypliny endurance, gdzie głównym celem jest sprawdzenie wytrzymałości konia na dystansie nawet do 160km, co wymaga perfekcyjnego zdrowia od zwierzaka oraz dobrej dobrej kondycji jeźdźca.

2020-02-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Lotne zmiany nogi

Najwygodniejszym sposobem zmiany nogi, na którą galopuje koń jest lotna zmiana - element znany zarówno zawodników skoków, ujeżdżenia jak i WKKW. Dobrze opanowana lotna zmiana nogi oszczędza czas i ułatwia jazdę, wiele koni amatorskich potrafi wykonać lotna zmianę - to niezbędny element w trakcie pokonywania wyższych parkurów.

2020-01-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0