11,698 pytań - 14,013 odpowiedzi - 814 komentarzy

Sport: Do jakiego wieku skakać z koniem?

Data publikacji: 2016-07-11

 

Zacznijmy więc od tego ile lat ma starzejący się koń. Do niedawna słyszało się, że 16-latek jest stary, a na IO w Londynie startowało 5 koni mających powyżej 15 roku życia (w skokach przez przeszkody). No to może weźmy 20 letniego konia - wtedy wiek konia może już dawać o sobie znać. Oczywiście wszystko zależy od przeszłości konia, od tego jak był eksploatowany, bo odpowiednio zadbany 25-latek też może z powodzeniem chodzić pod siodłem.

A więc do jakiego wieku skakać z wierzchowcem?

Skakanie na 20-letnim wierzchowcu jest jak najbardziej odpowiednie jeżeli dalej jest on zdrowy i dalej chętny do latania. Na starszych rumakach też się dobrze skacze, ale mimo dobrej kondycji psychicznej i fizycznej bywają odrzucane z powodu swojego wieku. Choroba zwyrodnieniowa stawów bardzo często pojawia się u starszych koni i pogarsza się wraz z wiekiem, a więc trzeba o tym pamiętać np. kupując doświadczonego konia. Pamiętaj, że utrzymanie konia w odpowiedniej dawce ruchu pomaga stawom pozostać elastycznym. Jeżeli zamierz użytkować starzejącego się wierzchowca, szczególnie do skoków rozważ dodawanie mu do paszy glukozaminy lub chondroityny aby utrzymać stawy jak najbardziej sprawne. Jeżeli mamy wątpliwości co do użytkowania wierzchowca najlepiej skonsultujmy się w tej sprawie z weterynarzem, a minimum z doświadczonym jeźdźcem. Pamiętajmy też, że każde dodatkowe schorzenie typu otyłość będzie przeszkadzać w szczególności koniom starszym przy pracy. Moim zdaniem aby wiedzieć, czy koń nadaje się do skoków najlepiej zapytać się fachowca i posłuchać swojego konia. Obserwuj konia podczas skoków, obserwuj jego poziom chęci ruchu. Jeżeli podczas skoków coś nie będzie koniu pasowało na pewno będzie dało się to zauważyć. A jeżeli masz zdrowego i zadowolonego 20-latka to przy właściwej pielęgnacji i żywieniu posłuży ci jeszcze kilka ładnych lat. 17 letni koń w dobrej kondycji może spokojnie chodzić na zawody w skokach (klasy aż do C powinny iść dość dobrze).

A jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Ela/ Redaktor Princess

 

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pasaż

Jednym z najbardziej zaawansowanych elementów w treningu konia ujeżdżeniowego jest pasaż - powolny, wyniosły kłus. To bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny nawet przez osoby niezwiązane z ujeżdżeniem.

2018-03-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Inochód

Inochód jest wadliwym rytmem poruszania się konia i dotyczy on nie tylko koni sportowych - niemniej jednak, w wielu przypadkach koni rekreacyjnych taki problem jest bagatelizowany. Dowiecie się czym jest inochód i jak sobie z nim poradzić :)

2017-10-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Oddanie wodzy w galopie

W programach klasy P znajdziemy element dotyczący oddania i nabrania wodzy w galopie na kole - warto poznać właściwą technikę tego ćwiczenia, gdyż prawidłowo wykonane przynosi wiele korzyści.

2017-08-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Żucie z ręki

Żucie z ręki to jedna z najlepszych metod poprawiająca rozluźnienie i uspokojenie konia, angażująca grzbiet oraz zad. Niestety wielu jeźdźców, szczególnie tych początkujących utożsamia żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - a to duży błąd. W tym artykule przedstawimy zalety tego ruchu oraz sposoby jak wykonać go prawidłowo.

2017-07-22

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak opanować stres przed zawodami ?

Przed Wami pierwszy wyjazd na zawody... Na samą myśl pocą Wam się dłonie, czujecie niezdrowe napięcie albo nie możecie spać ? Podpowiemy jak sobie radzić z narastającym stresem!

2017-07-19

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kontrgalop

Kontrgalop to kolejne ujeżdżeniowe ćwiczenie, które właściwie wykonane daje dużo pozytywnych rezultatów. Jest jednak na tyle wymagającym ruchem, że pojawia się dopiero w trudniejszych programach kl.P oraz w całej klasie N - wbrew powszechnej opinii nie wystarczy po prostu byle jak galopować na złą nogę.

2017-07-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piaff

Piaff to jeden z najbardziej charakterystycznych elementów hiszpańskiej szkoły jazdy, obecny także w najtrudniejszych programach ujeżdżeniowych na poziomie Grand Prix. Jest to element możliwy do wykonania tylko na bardzo zaawansowanym koniu, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby dowiedzieć się więcej o piaffie.

2017-07-06

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zebranie

Zebranie jest ostatnim, najwyższym stopniem w treningu każdego konia sportowego. Przede wszystkim - nie da się siłowo nauczyć zebrania, to naturalny stan który osiągamy, jeśli prawidłowo przepracowaliśmy wszystkie pozostałe tematy.

2017-06-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jezdność

Jednym z najczęściej powtarzanych określeń, dotyczących koni sportowych jest jezdność - możemy usłyszeć, że dany koń jest jezdny. Co to znaczy, jak to interpretować i czy należy się cieszyć, kiedy trener określi naszego konia jako jezdnego ?

2017-05-10

Czytaj » 0