12,993 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sport: Do jakiego wieku skakać z koniem?

Data publikacji: 2016-07-11

 

Zacznijmy więc od tego ile lat ma starzejący się koń. Do niedawna słyszało się, że 16-latek jest stary, a na IO w Londynie startowało 5 koni mających powyżej 15 roku życia (w skokach przez przeszkody). No to może weźmy 20 letniego konia - wtedy wiek konia może już dawać o sobie znać. Oczywiście wszystko zależy od przeszłości konia, od tego jak był eksploatowany, bo odpowiednio zadbany 25-latek też może z powodzeniem chodzić pod siodłem.

A więc do jakiego wieku skakać z wierzchowcem?

Skakanie na 20-letnim wierzchowcu jest jak najbardziej odpowiednie jeżeli dalej jest on zdrowy i dalej chętny do latania. Na starszych rumakach też się dobrze skacze, ale mimo dobrej kondycji psychicznej i fizycznej bywają odrzucane z powodu swojego wieku. Choroba zwyrodnieniowa stawów bardzo często pojawia się u starszych koni i pogarsza się wraz z wiekiem, a więc trzeba o tym pamiętać np. kupując doświadczonego konia. Pamiętaj, że utrzymanie konia w odpowiedniej dawce ruchu pomaga stawom pozostać elastycznym. Jeżeli zamierz użytkować starzejącego się wierzchowca, szczególnie do skoków rozważ dodawanie mu do paszy glukozaminy lub chondroityny aby utrzymać stawy jak najbardziej sprawne. Jeżeli mamy wątpliwości co do użytkowania wierzchowca najlepiej skonsultujmy się w tej sprawie z weterynarzem, a minimum z doświadczonym jeźdźcem. Pamiętajmy też, że każde dodatkowe schorzenie typu otyłość będzie przeszkadzać w szczególności koniom starszym przy pracy. Moim zdaniem aby wiedzieć, czy koń nadaje się do skoków najlepiej zapytać się fachowca i posłuchać swojego konia. Obserwuj konia podczas skoków, obserwuj jego poziom chęci ruchu. Jeżeli podczas skoków coś nie będzie koniu pasowało na pewno będzie dało się to zauważyć. A jeżeli masz zdrowego i zadowolonego 20-latka to przy właściwej pielęgnacji i żywieniu posłuży ci jeszcze kilka ładnych lat. 17 letni koń w dobrej kondycji może spokojnie chodzić na zawody w skokach (klasy aż do C powinny iść dość dobrze).

A jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Ela/ Redaktor Princess

 

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Łucznictwo konne

Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.

2022-08-17

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi konne

Wyścigi to prestiżowy i elitarny sport, który przyciąga rzeszę fanów oraz sponsorów do świata jeździeckiego - niektóre zawody mają już status kultowych, jak chociażby wyścig w Ascot, który jest rozgrywany od XVIII wieku.

2022-06-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak ocenić odległości pomiędzy przeszkodami?

Jazda w parkurze wymaga dużej koncentracji od jeźdźca - równy i prawidłowy najazd do przeszkody jest kluczowy do płynnego pokonywania kolejnych przeszkód. Podpowiemy Wam dzisiaj, jak prawidłowo oceniać odległości w parkurze!

2022-05-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyjazd na zawody w roli luzaka

Luzacy to najważniejsi towarzysze jeźdźców, będący ich wsparciem podczas konkursów; podpowiemy dzisiaj, jak przygotować się do zawodów w roli luzaków!

2022-03-10

Czytaj » 0

Sport

Sport: Barrel racing

W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/

2022-02-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Zwykła zmiana nogi

Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.

2021-12-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0