12,698 pytań - 14,265 odpowiedzi - 824 komentarzy

Sport: Do jakiego wieku skakać z koniem?

Data publikacji: 2016-07-11

 

Zacznijmy więc od tego ile lat ma starzejący się koń. Do niedawna słyszało się, że 16-latek jest stary, a na IO w Londynie startowało 5 koni mających powyżej 15 roku życia (w skokach przez przeszkody). No to może weźmy 20 letniego konia - wtedy wiek konia może już dawać o sobie znać. Oczywiście wszystko zależy od przeszłości konia, od tego jak był eksploatowany, bo odpowiednio zadbany 25-latek też może z powodzeniem chodzić pod siodłem.

A więc do jakiego wieku skakać z wierzchowcem?

Skakanie na 20-letnim wierzchowcu jest jak najbardziej odpowiednie jeżeli dalej jest on zdrowy i dalej chętny do latania. Na starszych rumakach też się dobrze skacze, ale mimo dobrej kondycji psychicznej i fizycznej bywają odrzucane z powodu swojego wieku. Choroba zwyrodnieniowa stawów bardzo często pojawia się u starszych koni i pogarsza się wraz z wiekiem, a więc trzeba o tym pamiętać np. kupując doświadczonego konia. Pamiętaj, że utrzymanie konia w odpowiedniej dawce ruchu pomaga stawom pozostać elastycznym. Jeżeli zamierz użytkować starzejącego się wierzchowca, szczególnie do skoków rozważ dodawanie mu do paszy glukozaminy lub chondroityny aby utrzymać stawy jak najbardziej sprawne. Jeżeli mamy wątpliwości co do użytkowania wierzchowca najlepiej skonsultujmy się w tej sprawie z weterynarzem, a minimum z doświadczonym jeźdźcem. Pamiętajmy też, że każde dodatkowe schorzenie typu otyłość będzie przeszkadzać w szczególności koniom starszym przy pracy. Moim zdaniem aby wiedzieć, czy koń nadaje się do skoków najlepiej zapytać się fachowca i posłuchać swojego konia. Obserwuj konia podczas skoków, obserwuj jego poziom chęci ruchu. Jeżeli podczas skoków coś nie będzie koniu pasowało na pewno będzie dało się to zauważyć. A jeżeli masz zdrowego i zadowolonego 20-latka to przy właściwej pielęgnacji i żywieniu posłuży ci jeszcze kilka ładnych lat. 17 letni koń w dobrej kondycji może spokojnie chodzić na zawody w skokach (klasy aż do C powinny iść dość dobrze).

A jakie jest wasze zdanie na ten temat?

Ela/ Redaktor Princess

 

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, składa się z trzech osobnych konkursów: przejazd ujeżdżeniowy, skokowy oraz próba terenowa. W tym artykule dowiecie się, jakie są przeszkody terenowe i zasady ich pokonywania!

2019-04-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach skokowych

Skoki przez przeszkody to jedna z najpopularniejszych dyscyplin jeździeckich, która zawsze wzbudza najwięcej emocji. Któż z nas nie chciały pokonywać kolorowych przeszkód? Dowiecie się dzisiaj czym jest okser czy koperta i co sprawia największą trudność na zawodach skokowych!

2019-03-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piruet w galopie

Jednym z bardziej widowiskowych elementów konkursów ujeżdżeniowych jest pojedynczy lub podwójny piruet, wykonywany w galopie - taki ruch znajdziemy w programach klasy Grand Prix. Poniżej dowiecie się czym jest piruet i jak wygląda jego wykonanie przynajmniej w teorii :)

2019-01-25

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pasaż

Jednym z najbardziej zaawansowanych elementów w treningu konia ujeżdżeniowego jest pasaż - powolny, wyniosły kłus. To bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny nawet przez osoby niezwiązane z ujeżdżeniem.

2018-03-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Inochód

Inochód jest wadliwym rytmem poruszania się konia i dotyczy on nie tylko koni sportowych - niemniej jednak, w wielu przypadkach koni rekreacyjnych taki problem jest bagatelizowany. Dowiecie się czym jest inochód i jak sobie z nim poradzić :)

2017-10-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Oddanie wodzy w galopie

W programach klasy P znajdziemy element dotyczący oddania i nabrania wodzy w galopie na kole - warto poznać właściwą technikę tego ćwiczenia, gdyż prawidłowo wykonane przynosi wiele korzyści.

2017-08-12

Czytaj » 0