12,850 pytań - 18,507 odpowiedzi - 942 komentarzy

Hodowla: Clydesdale

Data publikacji: 2019-08-31

 

Konie Clydesdale są jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni na świecie, nie tylko ze względu na karierę aktorską; w swojej ojczyźnie (Szkocji) są popularnymi zwierzakami, użytkowanymi głównie zaprzęgowo.

Ta rasa charakteryzuje się:

  • wysokim wzrostem: 170-180cm w kłębie, przy czym nierzadko spotyka się konie, które osiągają wzrost nawet 190cm! 
  • wagą przekraczającą tonę
  • rozpoznawalnym umaszczeniem: najczęściej występuje maść gniada, kasztanowata i dereszowata i wysokie skarpetki na wszystkich czterech kończynach, sięgające nawet nadgarstków i stawów skokowych! Typowe są także odmiany na łbie tzw.latarnie
  • obfitymi szczotkami pęcinowymi, bujne są także grzywa i ogon
  • ciekawostką jest fakt, że często występuje tutaj krowia postawa co nie jest uważane za wadę, a raczej za cechę rasy
  • stosunkowo wysoką pracą przednich kończyn w kłusie i galopie
  • masywną sylwetką, potężną głową i długimi kończynami

Clydesdale z racji rozmiarów są używane zaprzęgowo, czasem jeszcze w pracach polowych czy zrywce drewna; fenomenalnie wyglądają pokazy zaprzęgów, w których jednocześnie pracuje nawet 10 koni tej rasy! W swojej ojczyźnie, a także w sąsiadującej Wielkiej Brytanii, są także jeżdżone wierzchem - pracują w państwowych, królewskich służbach ochrony, w trakcie parad czy pokazów. W przeszłości pracowały na wojnie jako konie transportowe, z uwagi na ogromną siłę przewoziły ładunki, elementy wojskowe i wyposażenie.

To łagodne olbrzymy, które chętnie współpracują z człowiekiem, mają bardzo dobry charakter i są bardzo opanowane, jak wszystkie konie ras zimnokrwistych.

 

fot. www.foter.com

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Koń lipicański

Konie lipicańskie zdobywają coraz większą popularność w naszym kraju z uwagi na niepowtarzalny wygląd, miłe usposobienie oraz wszechstronność w użytkowaniu. Wiele osób posiada takiego konia także w celach pokazowych oraz komercyjnych jako modele do sesji zdjęciowych i filmów promocyjnych.

2021-01-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Hackney

Na świecie istnieje kilkanaście szpecyficznych ras koni, których nie można pomylić z innymi - z uwagi na oryginalne umaszczenie, sylwetkę czy sposób poruszania. Jedną z takich ras koni są właśnie Hackney - rasa koni typowo zaprzęgowych.

2020-11-16

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto zaźrebić klacz ?

Właściciele klaczy często rozważają zaźrebienie, aby otrzymać wymarzonego potomka po swoim ukochanym koniu. Hodowla koni nie sprowadza się jednak do pokrycia dowolnej klaczy dowolnym ogierem, to cały przemyślany proces, który wymaga wiedzy i doświadczenia.

2020-10-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Niemiecki kuc wierzchowy

Zachodnia część Europy, a szczególnie Niemcy, przodują w hodowli koni wierzchowych - istnieje tam wiele elitarnych hodowli i stadnin, gdzie rodzą się najlepsze konie. Niemieckie jeździectwo jest znacznie lepiej rozwinięte niż w Polsce, każdy miłośnik koni bez problemu znajdzie dla siebie idealną rasę.

2020-10-03

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Jaka rasa nadaje się do rekreacji?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym koniu, zazwyczaj konkretnej rasy: przodują tutaj konie pełnej krwi angielskiej, czystej krwi arabskiej ale i konie fryzyjskie. Warto pamiętać, że każda rasa ma indywidualne cechy i predyspozycje do danej aktywności, nawet jeśli maja to być tylko rekreacyjne wyjazdy w teren.

2020-09-07

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Curly horses

Na świecie istnieje kilkanaście specyficznych ras koni, które odznaczają się unikalnymi cechami jak np. kształt uszu u koni Marwari. Kolejną ciekawą rasą są konie Curly o niezwykłej kręconej sierści!

2020-08-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Muł

W świecie koni mamy do czynienia z kilkoma mieszańcami międzygatunkowymi, a jednym z nich jest właśnie muł. Te zwierzęta odgrywały ważną rolę w przeszłości, zarówno jako zwierzęta jak i juczne podczas I wojny światowej - ich korzenie sięgają aż do starożytnego Egiptu.

2020-08-11

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

Mnogość ras koni jest wprost zadziwiająca, istnieje wiele ras występujących tylko w danych kraju lub wręcz tylko w określonym regionie. Każdy kraj lub kontynent ma swoje własne rasy, popularne tylko na tym terenie - takim przykładem jest właśnie rasa Morgan.

2020-07-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0