12,810 pytań - 14,622 odpowiedzi - 828 komentarzy

Hodowla: Clydesdale

Data publikacji: 2019-08-31

 

Konie Clydesdale są jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni na świecie, nie tylko ze względu na karierę aktorską; w swojej ojczyźnie (Szkocji) są popularnymi zwierzakami, użytkowanymi głównie zaprzęgowo.

Ta rasa charakteryzuje się:

  • wysokim wzrostem: 170-180cm w kłębie, przy czym nierzadko spotyka się konie, które osiągają wzrost nawet 190cm! 
  • wagą przekraczającą tonę
  • rozpoznawalnym umaszczeniem: najczęściej występuje maść gniada, kasztanowata i dereszowata i wysokie skarpetki na wszystkich czterech kończynach, sięgające nawet nadgarstków i stawów skokowych! Typowe są także odmiany na łbie tzw.latarnie
  • obfitymi szczotkami pęcinowymi, bujne są także grzywa i ogon
  • ciekawostką jest fakt, że często występuje tutaj krowia postawa co nie jest uważane za wadę, a raczej za cechę rasy
  • stosunkowo wysoką pracą przednich kończyn w kłusie i galopie
  • masywną sylwetką, potężną głową i długimi kończynami

Clydesdale z racji rozmiarów są używane zaprzęgowo, czasem jeszcze w pracach polowych czy zrywce drewna; fenomenalnie wyglądają pokazy zaprzęgów, w których jednocześnie pracuje nawet 10 koni tej rasy! W swojej ojczyźnie, a także w sąsiadującej Wielkiej Brytanii, są także jeżdżone wierzchem - pracują w państwowych, królewskich służbach ochrony, w trakcie parad czy pokazów. W przeszłości pracowały na wojnie jako konie transportowe, z uwagi na ogromną siłę przewoziły ładunki, elementy wojskowe i wyposażenie.

To łagodne olbrzymy, które chętnie współpracują z człowiekiem, mają bardzo dobry charakter i są bardzo opanowane, jak wszystkie konie ras zimnokrwistych.

 

fot. www.foter.com

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Marwari

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras na świecie są niewątpliwie konie rasy Marwari - ich niecodzienny wygląd jest rozpoznawalny przez wielu miłośników jeździectwa. Trzeba pamiętać, że to jedna z najstarszych ras, wywodząca się z okresu starożytności!

2019-07-11

Czytaj » 0

Hodowla

Dzikie konie: Mustangi

Chyba najbardziej znaną rasą dzikich koni są mustangi, licznie występujące niegdyś na preriach Ameryki Północnej - obecnie konie te są pod ścisłą ochroną, z uwagi na zagrożenie wyginięciem.

2019-05-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Falabella

Któż z nas nie zna tych uroczych miniaturowych koni, które osiągają maksymalnie 75cm w kłębie? Te wspaniałe zwierzaki nie mają zbyt dużej wartości użytkowej z uwagi na rozmiary, ale cieszą się ogromną popularnością na całym świecie - są po prostu końmi do towarzystwa.

2019-04-23

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Tennessee Walking Horse

Jedną z najbardziej popularnych ras koni w Stanach Zjednoczonych, obok szeroko pojętych koni rasy Paint, są Tennessee Walkery - rasa ta nie posiada polskiego odpowiednika nazwy. W naszym kraju praktycznie nie występują, dlatego warto dowiedzieć się czym się charakteryzują te efektywne wierzchowce.

2019-04-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto kastrować ogiery ?

Wśród ludzi często niesłusznie pokutuje mit, że kastracja zwierząt jest brutalnym zabiegiem, który odbiera przyjemność z życia oraz wyrządza ogromną krzywdę. O ile w przypadku kotów i psów, posiadanie niewykastrowanego samca może być tylko uciążliwe, o tyle obsługa i praca z temperamentnymi ogierami bywa po prostu skrajnie niebezpieczna.

2019-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce islandzkie

Jedną z najbardziej charakterystycznych, ale i unikalnych ras są konie rasy islandzkiej - z racji wzrostu często zwane kucami, chociaż sporo ekspertów klasyfikuje je jako konie. Poznajcie miłe wierzchowca, które naturalnie potrafią poruszać się toltem oraz inochodem, co w rezultacie daje pięć różnych chodów u tej rasy!

2018-12-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Tinker

Jedną z bardziej charakterystycznych ras koni jest tinker, inaczej zwany koniem cygańskim z uwagi na dużą popularność wśród grup złożonych z osób romskiego pochodzenia. Te stosunkowo nieduże konie szybko zdobywają popularność na całym świecie, przede wszystkim z uwagi na łagodne usposobienie.

2018-12-06

Czytaj » 0