12,835 pytań - 16,352 odpowiedzi - 932 komentarzy

Hodowla: Clydesdale

Data publikacji: 2019-08-31

 

Konie Clydesdale są jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni na świecie, nie tylko ze względu na karierę aktorską; w swojej ojczyźnie (Szkocji) są popularnymi zwierzakami, użytkowanymi głównie zaprzęgowo.

Ta rasa charakteryzuje się:

  • wysokim wzrostem: 170-180cm w kłębie, przy czym nierzadko spotyka się konie, które osiągają wzrost nawet 190cm! 
  • wagą przekraczającą tonę
  • rozpoznawalnym umaszczeniem: najczęściej występuje maść gniada, kasztanowata i dereszowata i wysokie skarpetki na wszystkich czterech kończynach, sięgające nawet nadgarstków i stawów skokowych! Typowe są także odmiany na łbie tzw.latarnie
  • obfitymi szczotkami pęcinowymi, bujne są także grzywa i ogon
  • ciekawostką jest fakt, że często występuje tutaj krowia postawa co nie jest uważane za wadę, a raczej za cechę rasy
  • stosunkowo wysoką pracą przednich kończyn w kłusie i galopie
  • masywną sylwetką, potężną głową i długimi kończynami

Clydesdale z racji rozmiarów są używane zaprzęgowo, czasem jeszcze w pracach polowych czy zrywce drewna; fenomenalnie wyglądają pokazy zaprzęgów, w których jednocześnie pracuje nawet 10 koni tej rasy! W swojej ojczyźnie, a także w sąsiadującej Wielkiej Brytanii, są także jeżdżone wierzchem - pracują w państwowych, królewskich służbach ochrony, w trakcie parad czy pokazów. W przeszłości pracowały na wojnie jako konie transportowe, z uwagi na ogromną siłę przewoziły ładunki, elementy wojskowe i wyposażenie.

To łagodne olbrzymy, które chętnie współpracują z człowiekiem, mają bardzo dobry charakter i są bardzo opanowane, jak wszystkie konie ras zimnokrwistych.

 

fot. www.foter.com

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Ciąża bliźniacza

Jeden źrebak to wiele radości dla właściciela, więc można pomyśleć, iż końskie bliźniaki to pełnia szczęścia i większy zarobek przy sprzedaży koni... Niestety nic bardziej mylnego! Wbrew powszechnej opinii, bliźniacza ciąża to podwójny kłopot dla właściciela.

2020-07-18

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Morgan

Mnogość ras koni jest wprost zadziwiająca, istnieje wiele ras występujących tylko w danych kraju lub wręcz tylko w określonym regionie. Każdy kraj lub kontynent ma swoje własne rasy, popularne tylko na tym terenie - takim przykładem jest właśnie rasa Morgan.

2020-07-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce Exmoor

Obecnie hodowla koni domowych jest niezwykle różnorodna i ukierunkowana na różne aspekty; istnieją jednak jeszcze dzikie i półdzikie konie, które są wiernym potomstwem dzikich koni historycznych, które zapoczątkowały hodowlę wielu popularnych ras.

2020-04-24

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Polski koń zimnokrwisty

Polska hodowla koni może poszczycić się kilkoma rasami, spośród której wyróżnia się rasa zimnokrwista. Te piękne i majestatyczne konie były w przeszłości podstawowym środkiem transportu, wspomagały pracę rolników w polu we wszystkich niezbędnych czynnościach. Aktualnie po zmechanizowaniu rolnictwa są główną rasą rzeźną.

2020-02-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kłusak francuski

Jedną z ciekawszych ras koni są kłusaki, istnieje kilka typów w obrębie tej rasy (orłowski, rosyjski,francuski). Przybliżymy nieco tę rasę, którą coraz częściej można spotkać w Europie.

2020-01-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Ciąża to niezwykły czas, dedykowany rozwojowi nowego organizmu - dlatego tak istotna jest prawidłowa opieka nad każdą ciężarną, niezależnie od gatunku! To kluczowy okres rzutujący na przyszłość potomstwa, właściciele koni powinni szczególnie doglądać swoich klaczy aby otrzymać zdrowego źrebaka.

2020-01-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0