12,813 pytań - 14,381 odpowiedzi - 826 komentarzy

Stajnia: Ściółka lniana

Data publikacji: 2019-08-27

 

fot. www.rsprodukter.pl

Ściółka lniana to produkt uboczny obróbki źdźbeł lnu w kierunku pozyskania nasion, z których wytwarza się siemię lniane, olej oraz włokien używanych do produkcji tkanin. To co zostaje, nie ma praktycznie żadnego zastosowania - mimo to, ścinki i fragmenty łodyg rewelacyjnie sprawdzają się jako ściółka dla alergicznych koni.

Ściółka ta jest bardzo popularna w krajach zachodnich, ma szereg zalet do których zaliczamy:

  • pozbawienie kurzu i zarodników grzybów: w procesie pozyskiwania nasion i włókien dochodzi do całkowitego wyczyszczenia rośliny, przez co finalny odpad także jest wolny od zanieczyszczeń - ma to kluczowe znaczenie przy chowie koni z problemami oddechowymi
  • wysoka chłonność: ściółka ta chłonie nawet dwukrotnie więcej niż tradycyjna słoma owsiana, przez co jest bardzo wydajna; wystarczy na bieżąco sprzątać odchody i dosypywać niewielką ilość produktu - świetne rozwiązanie dla koni posiadających problemy z tzw.gniciem strzałek, gdzie wymagane jest suche podłoże
  • zajmuje dużo mniej miejsca niż słoma czy trociny; jest pakowana w paczki, które bez problemu zmieszczą się w większości stajni, dodatkowo taki sposób pakowania jest poręczny i łatwy w transporcie
  • konie nie jedzą słomy lnianej, więc jest dobrym wyborem dla zwierzaków ze skłonnościami do kolek czy z wrzodami
  • ściółka ulega szybkiego rozkładowi, rolnicy chętnie wykorzystują obornik ze słomą lnianę do nawożenia swoich upraw

Pierwsze ścielenie boksu ściółką lnianą to ok. 4-5 worków po ok.20kg, później na bieżąco usuwamy zanieczyszczenia (jedynym minusem tej ściółki jest trudność w dokładnym oddzieleniu odchodów, dobrze sprawdzają się specjalne widły zwane gablami o wąskim rozstawie zębów) i w razie potrzeby dosypujemy kolejny worek. Miesięczny koszt stosowania ściółki lnianej to ok.300zł - jest oczywiście zależny od kosztu samego produktu (przy większym zamówieniu ceny są korzystniejsze) i wydajności.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0

Stajnia

Jak przygotować pastwiska ?

Za oknem słoneczna pogoda, coraz cieplejsze i dłuższe dni powodują zazielenianie się pól, krzewów i drzew; warto solidnie zadbać o padoki oraz pastwiska, aby były świetnie przygotowane do sezonu pastwiskowego!

2019-04-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Obecność myszy i szczurów to częste, ale niepożądane zjawisko w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich - optymalna temperatura i ogrom pożywienia w postaci zboża (owies) czynią te miejsca niezwykle atrakcyjnymi dla gryzoni. Niestety, te zwierzęta nie są bezpiecznym towarzystwem dla naszych wierzchowców.

2019-03-21

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych i ponurych dni, niektórzy z nas przenoszą swoje lekcje i treningi na krytą ujeżdżalnię - zazwyczaj ma ona mniejsze wymiary niż zewnętrzne place, co może powodować pewne konflikty pomiędzy jeźdźcami. Podpowiemy Wam jak przetrwać okres halowy :)

2018-11-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Paddock paradise

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie wolnego czasu naszych koni jest idea padoków, które zachęcają zwierzaki do swobodnego ruchu. To dość nowa koncepcja, która szybko zyskuje wielu zwolenników na całym świecie.

2018-06-02

Czytaj » 0