12,839 pytań - 16,850 odpowiedzi - 933 komentarzy

Stajnia: Ściółka lniana

Data publikacji: 2019-08-27

 

Ściółka lniana to produkt uboczny obróbki źdźbeł lnu w kierunku pozyskania nasion, z których wytwarza się siemię lniane, olej oraz włokien używanych do produkcji tkanin. To co zostaje, nie ma praktycznie żadnego zastosowania - mimo to, ścinki i fragmenty łodyg rewelacyjnie sprawdzają się jako ściółka dla alergicznych koni.

Ściółka ta jest bardzo popularna w krajach zachodnich, ma szereg zalet do których zaliczamy:

  • pozbawienie kurzu i zarodników grzybów: w procesie pozyskiwania nasion i włókien dochodzi do całkowitego wyczyszczenia rośliny, przez co finalny odpad także jest wolny od zanieczyszczeń - ma to kluczowe znaczenie przy chowie koni z problemami oddechowymi
  • wysoka chłonność: ściółka ta chłonie nawet dwukrotnie więcej niż tradycyjna słoma owsiana, przez co jest bardzo wydajna; wystarczy na bieżąco sprzątać odchody i dosypywać niewielką ilość produktu - świetne rozwiązanie dla koni posiadających problemy z tzw.gniciem strzałek, gdzie wymagane jest suche podłoże
  • zajmuje dużo mniej miejsca niż słoma czy trociny; jest pakowana w paczki, które bez problemu zmieszczą się w większości stajni, dodatkowo taki sposób pakowania jest poręczny i łatwy w transporcie
  • konie nie jedzą słomy lnianej, więc jest dobrym wyborem dla zwierzaków ze skłonnościami do kolek czy z wrzodami
  • ściółka ulega szybkiego rozkładowi, rolnicy chętnie wykorzystują obornik ze słomą lnianę do nawożenia swoich upraw

Pierwsze ścielenie boksu ściółką lnianą to ok. 4-5 worków po ok.20kg, później na bieżąco usuwamy zanieczyszczenia (jedynym minusem tej ściółki jest trudność w dokładnym oddzieleniu odchodów, dobrze sprawdzają się specjalne widły zwane gablami o wąskim rozstawie zębów) i w razie potrzeby dosypujemy kolejny worek. Miesięczny koszt stosowania ściółki lnianej to ok.300zł - jest oczywiście zależny od kosztu samego produktu (przy większym zamówieniu ceny są korzystniejsze) i wydajności.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Maty do stajni

Producenci ze świata jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, mających za zasadnie ułatwienie codziennej opieki nad końmi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są elastyczne maty stosowane w boksach i w ciągach komunikacyjnych koni.

2020-05-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o pożarach w stajniach, zarówno tych mniejszych jak i w większych ośrodkach jeździeckich. Często wiąże się to z poparzeniami koni, a nierzadko nawet z ich śmiercią, co jest szczególnie bolesne i trudne; podpowiemy Wam, jak zminimalizować ryzyko pożaru w stajni!

2020-02-11

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Siatki na siano

Racjonalne gospodarowanie paszami objętościowymi to priorytet każdego właściciela stajni - konie powinny mieć stały dostęp do siana, a to wymaga nakładów finansowych, dlatego ważne jest minimalizowanie strat np. z powodu wdeptania siana w ziemię na padoku.

2020-01-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z torfu

Jedną z mniej popularnych ściółek stosowanych w stajniach, jest torf - to naturalny materiał o dużych właściwościach chłonnych, przez co znajduje zastosowanie jako ściółka. Dobrze absorbuje amoniak, niwelując przykry zapach i ograniczając rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

2019-11-28

Czytaj » 0