12,978 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Stajnia: Ściółka lniana

Data publikacji: 2019-08-27

 

Ściółka lniana to produkt uboczny obróbki źdźbeł lnu w kierunku pozyskania nasion, z których wytwarza się siemię lniane, olej oraz włokien używanych do produkcji tkanin. To co zostaje, nie ma praktycznie żadnego zastosowania - mimo to, ścinki i fragmenty łodyg rewelacyjnie sprawdzają się jako ściółka dla alergicznych koni.

Ściółka ta jest bardzo popularna w krajach zachodnich, ma szereg zalet do których zaliczamy:

  • pozbawienie kurzu i zarodników grzybów: w procesie pozyskiwania nasion i włókien dochodzi do całkowitego wyczyszczenia rośliny, przez co finalny odpad także jest wolny od zanieczyszczeń - ma to kluczowe znaczenie przy chowie koni z problemami oddechowymi
  • wysoka chłonność: ściółka ta chłonie nawet dwukrotnie więcej niż tradycyjna słoma owsiana, przez co jest bardzo wydajna; wystarczy na bieżąco sprzątać odchody i dosypywać niewielką ilość produktu - świetne rozwiązanie dla koni posiadających problemy z tzw.gniciem strzałek, gdzie wymagane jest suche podłoże
  • zajmuje dużo mniej miejsca niż słoma czy trociny; jest pakowana w paczki, które bez problemu zmieszczą się w większości stajni, dodatkowo taki sposób pakowania jest poręczny i łatwy w transporcie
  • konie nie jedzą słomy lnianej, więc jest dobrym wyborem dla zwierzaków ze skłonnościami do kolek czy z wrzodami
  • ściółka ulega szybkiego rozkładowi, rolnicy chętnie wykorzystują obornik ze słomą lnianę do nawożenia swoich upraw

Pierwsze ścielenie boksu ściółką lnianą to ok. 4-5 worków po ok.20kg, później na bieżąco usuwamy zanieczyszczenia (jedynym minusem tej ściółki jest trudność w dokładnym oddzieleniu odchodów, dobrze sprawdzają się specjalne widły zwane gablami o wąskim rozstawie zębów) i w razie potrzeby dosypujemy kolejny worek. Miesięczny koszt stosowania ściółki lnianej to ok.300zł - jest oczywiście zależny od kosztu samego produktu (przy większym zamówieniu ceny są korzystniejsze) i wydajności.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla naszego konia ?

Właściciele koni najczęściej trzymają je w prywatnych stajniach tzw.pensjonatach dla koni, za co miesięcznie płacą z góry określoną kwotę. Odpowiednia stajnia ma ogromne znaczenie dla zdrowia komfortu naszego zwierzaka, dlatego warto poznać cechy dobrej stajni.

2022-07-07

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: 5 zasad bezpieczeństwa w stajni

Bezpieczny pobyt w stajni to gwarancja odpoczynku oraz brak ryzyka wypadku, a należy pamiętać iż konie mogą być dla nas niebezpieczne - chociażby ze względu na swoją naturę, płochliwość i wagę. Warto mieć na uwadze kilka istotnych zasad, aby zminimalizować wszelkie niebezpieczne sytuacje.

2021-12-20

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zadbać o czystość w stajniach ?

Stajnia to najczęściej spotykane miejsce pobytu koni, utrzymywanym w tradycyjnym systemie chowu boksowego; może być traktowana tylko jako miejsce nocnego odpoczynku, ale niezależnie od wyboru, powinna charakteryzować się wysoką czystością i higieną.

2021-10-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla emeryta ?

Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.

2021-03-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na podawanie siana w boksie

Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.

2021-02-24

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0