12,813 pytań - 14,381 odpowiedzi - 826 komentarzy

Żywienie: Algi morskie

Data publikacji: 2019-08-24

 

Algi morskie pojawiły się w ofercie producentów paszowych stosunkowo niedawno, ale już zdążyły zdobyć popularność wśród właścicieli koni jako wszechstronny i ceniony dodatek. To nic innego jak wysuszone i sproszkowane algi, czyli po prostu wodorosty morskie :) Mimo specyficznego substratu, algi są smaczne i są chętnie spożywane nawet przed wybredne konie.

Ich główną i szczególną zaletą jest wysoka zawartość jodu, który jest niezwykle istotnym pierwiastkiem w procesie prawidłowego wzrostu i rozwoju młodych koni; odpowiada za prawidłową pracę tarczycy i stymuluje procesy rozrodcze, jego niedobór może prowadzić do problemów z tarczycą oraz płodnością.

Dodatkowo algi morskie zawierają szereg minerałów i witamin, są bogate w włókno przez co poprawiają perystaltykę jelit - są dobrze tolerowane nawet przez konie posiadające wrzody (pamiętajcie jednak, że takie zwierzaki wymagają specjanego traktowania i wprowadzanie każdego dodatku paszowego powinno być konsultowane z weterynarzem prowadzącym!). Algi są dobrze przyswajalne i lekkostrawne, to dobry ogólny i uniwersalny suplement witaminowy.

Wielu właścicieli chwali algi za pozytywny wpływ na sierść i kopyta, poprawiają także wygląd skóry; nadają się dla każdego zwierzaka, niezależnie od wieku i formy - idealnie sprawdzają przy odkarmianiu koni będących w złej kondycji z powodu choroby czy nieodpowiedniego traktowania.

Algi morskie są wydajne, średnia dawka to ok. 25-40g na każde 500kg masy konia; ich kolejną zaletą jest cena, ponieważ cena 2kg opakowania nie przekracza 100zł. Tym samym, jedno pudełko tego produktu starcza na kilka miesięcy regularnego stosowania! 

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ oddechowy

Na rynku suplementów przeznaczonych dla koni znajdziemy wiele środków, które wspomagają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu - ważne jest, aby pamiętać, że suplementy nie są lekarstwami i nie wyleczą poważnych schorzeń!

2019-06-25

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagajace rozbudowę mięśni

Konie sportowe, poddawane dużym obciążeniom treningowym, często potrzebują dodatków paszowych, które dostarczają potrzebnej energii oraz stymulują rozwój muskulatury. Są to bezpieczne i powszechnie stosowane środki, które zdecydowanie pomagają zwierzakom w codziennej pracy.

2019-04-29

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Lizawki

W boksach wszystkich koni powinny się znajdować lizawki - to niezbędne źródło sodu i potasu, które są istotne w prawidłowym funkcjonowaniu każdego żywego organizmu. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele produktów, które różnią się zarówno kształtem, jak i składem czy smakiem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak wybrać najlepszą lizawke!

2019-03-05

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pojenie koni

Woda jest elementem niezbędnym do przeżycia każdego żywego organizmu - nie bez powodu mówi się, że bez wody nie ma życia. Dzisiaj przybliżymy Wam podstawowe informacje dotyczące nawodnienia koni, poznanie wymagań naszych zwierzaków jest podstawową wiedzą każdego miłośnika jeździectwa!

2019-01-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie koni w okresie jesienno-zimowym

Krótki dzień, niskie temperatury, zimny wiatr oraz wszelakie opady atmosferyczne - od kilku dni za naszymi oknami mamy do czynienia z prawdziwą jesienną aurą. Zniechęcenie, apatia oraz spadek odporności przytrafiają się także naszym wierzchowcom - podpowiem Wam jak skutecznie zmienić menu koni w tym trudniejszym okresie!

2018-11-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Sianokiszonka

Jak już wiemy, podstawą diety każdego konia są pasze objętościowe - zaliczamy do nich przede wszystkim siano, sieczki ale i sianokiszonkę. To popularny komponent żywieniowy w hodowli zwierząt gospodarskich, ale z uwagi na cenne właściwości jest polecany także właścicielom koni.

2018-08-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Sporo jeździcie, ograniczacie przysmaki i smakołyki do minimum, a może nawet redukujecie ilość podawanego siana, a Wasz koń ma wciąż duży brzuch i uważacie go za grubego ? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące oceny kondycji konia.

2018-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne warzywa i owoce w diecie koni

Konie chętnie spożywają wszelkie smakołyki, jakie im podajemy - niestety czasem taka degustacja może się skończyć nawet tragicznie. Wiele produktów może wywołać kolkę, która dość często niestety kończy się zgonem zwierzaka.

2018-07-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze

W każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór pasz, dedykowanych wszystkim koniom zaczynając od odsadków ;) Ilość producentów pasz i ich rodzaje potrafią przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika jeździectwa - jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2018-07-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić starsze konie ?

Konie są zwierzętami długowiecznymi, nierzadko zdarza się że dożywają 25 czy nawet 30 roku życia - dlatego warto mieć to na uwadze,planując zakup konia , chociaż nie każdy może sobie pozwolić na utrzymywanie konia aż do jego śmierci. Niemniej jednak, warto przyjrzeć się podstawowym zasadom żywienia starszych koni.

2018-07-02

Czytaj » 0