Algi morskie pojawiły się w ofercie producentów paszowych stosunkowo niedawno, ale już zdążyły zdobyć popularność wśród właścicieli koni jako wszechstronny i ceniony dodatek. To nic innego jak wysuszone i sproszkowane algi, czyli po prostu wodorosty morskie :) Mimo specyficznego substratu, algi są smaczne i są chętnie spożywane nawet przed wybredne konie.
Ich główną i szczególną zaletą jest wysoka zawartość jodu, który jest niezwykle istotnym pierwiastkiem w procesie prawidłowego wzrostu i rozwoju młodych koni; odpowiada za prawidłową pracę tarczycy i stymuluje procesy rozrodcze, jego niedobór może prowadzić do problemów z tarczycą oraz płodnością.
Dodatkowo algi morskie zawierają szereg minerałów i witamin, są bogate w włókno przez co poprawiają perystaltykę jelit - są dobrze tolerowane nawet przez konie posiadające wrzody (pamiętajcie jednak, że takie zwierzaki wymagają specjanego traktowania i wprowadzanie każdego dodatku paszowego powinno być konsultowane z weterynarzem prowadzącym!). Algi są dobrze przyswajalne i lekkostrawne, to dobry ogólny i uniwersalny suplement witaminowy.
Wielu właścicieli chwali algi za pozytywny wpływ na sierść i kopyta, poprawiają także wygląd skóry; nadają się dla każdego zwierzaka, niezależnie od wieku i formy - idealnie sprawdzają przy odkarmianiu koni będących w złej kondycji z powodu choroby czy nieodpowiedniego traktowania.
Algi morskie są wydajne, średnia dawka to ok. 25-40g na każde 500kg masy konia; ich kolejną zaletą jest cena, ponieważ cena 2kg opakowania nie przekracza 100zł. Tym samym, jedno pudełko tego produktu starcza na kilka miesięcy regularnego stosowania!
Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!
2022-08-27
Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!
2022-05-06
Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.
2022-02-01
Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!
2021-08-22
Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.
2021-08-03
Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.
2021-05-17