12,813 pytań - 14,381 odpowiedzi - 826 komentarzy

Porady: Co to znaczy, że koń jest pusty na kontakcie ?

Data publikacji: 2019-08-21

 

Prawidłowe i równe oparcie na kontakcie to absolutnie jedna z podstaw całej prawidłowej jazdy konnej, bez względu na poziom zaawansowania - przecież nawet jazda amatorska, oparta na przyjemności samego kontaktu z koniem, powinna opierać się na przyswojeniu tych podstaw. Niestety wielu jeźdźców zapomina o czym należy pamiętać:

  • rytm
  • rozluźnienie
  • kontakt

Te aspekty powinny być opanowane przez kazdego jeźdźca i kazdego konia - właśnie z braków w tych obszarach biorą się problemy z rzucaniem głową, wyrywaniem wodzy czy właśnie brakiem oparcia.

Koń pusty na kontakcie to przeciwieństwo konia, który zagryza wędzidło i właściwie wyciąga nas z siodła szarapniem - niestety taki problem jest trudniejszy do przepracowania. Często jest spotykany wśród koni, które mają długą, nisko osadzoną szyję, jest im po prostu łatwiej zrolować szyję; z boku ten problem jest niewidoczny, poza wiszącymi wodzami. Jeździec nie czuje oparcia w dłoniach, niezależnie od długosci wodzy , bo skracanie/wydłużanie nie daje żadnego efektu - właściwie możemy je puścić, a koń nadal będzie trzymał głowę i szyję w tym samym miejscu. Często takie konie ustawiają głowę poza pionem, skierowując ją w stronę klatki piersiowej.

 

Praca z koniem, który jest pusty polega na rozluźnienia i aktywnej jeździe w przód - ręka jeźdźca musi działać niezwykle subtelnie i delikatnie, stabilny kontakt jest absolutnie niezbędny. Przydatne są rozmaite przejścia w każdej konfiguracji (to dobre ćwiczenia dla wszystkich koni tak naprawdę) we wszystkich chodach, dodania oraz skrócenia, a także drążki i koziołki które pozytywnie wpływają na rozwój mięśni grzbietu i zadu; warto popracować z takim koniem na lonży, dobrym wyborem będzie gogue lub wypinacze trójkątne. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Pewnie każdy z Was miał kiedyś sytuację, gdzie czuliście duże podekscytowanie Waszego zwierzaka – spięcie całego ciała, nastawienie uszu i głośne wypuszczanie powietrza chrapami to najbardziej rozpoznawalne sygnały pobudzenia. Jak sobie z tym poradzić ?

2019-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: 5 elementów dobrego rozprężenia

Wakacje się skończyły, a wraz z nimi intensywny sezon startowy - ale to nie oznacza, że skończyły się wszystkie zawody! W każdym województwie praktycznie do późnej jesieni są organizowane konkursy na każdym poziomie, od zawodów towarzyskich przez regionalne do Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach.

2019-09-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mam problem z założeniem ogłowia!

Wiele koni wybitnie nie przepada za dotykaniem uszu, a czasem jest to koniecznie w trakcie ubierania ogłowia - co zrobić, kiedy koń wysoko zadziera głowę bądź szarpie nią na boki?

2019-07-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Aby profesjonalnie ocenić aktualny stan konia, nie wystarczy powierzchowny rzut okiem i stwierdzenie, że wszystko jest w porządku - mamy do dyspozycji dziewięciostopniową skalę, która w łatwy i obiektywny sposób pozwoli na ocenę kondycji każdego wierzchowca!

2019-06-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Błędy przy lonżowaniu

Lonżowanie to rewelacyjna metoda treningowa, często bagatelizowana przez laików bądź kojarzona z bezmyślnym przeganianiem konia w kółko - nic bardziej mylnego! Podpowiemy Wam dzisiaj, jak uniknąć typowych błędów towarzyszącym lonżowaniu.

2019-05-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Głowa do góry!

Pozycja głowy jeźdźca w trakcie jazdy jest często pomijana przez rekreacyjnych jeźdźców, a ma ogromny wpływ na prawidłowe ustawienie ciała. Wiele osób odruchowo patrzy w dół, co zaburza równowagę i utrudnia poprawny dosiad.

2019-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ubezpieczenie koni

Leczenie weterynaryjne naszych wierzchowców potrafi być niezwykle kosztowne - standardem są zabiegi i operacje, za które trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego coraz więcej właścicieli koni decyduje się na ubezpieczenie swoich zwierzaków, by w razie choroby czy urazu móc domagać się wypłaty odszkodowania.

2019-03-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0