12,818 pytań - 14,705 odpowiedzi - 850 komentarzy

Porady: Co to znaczy, że koń jest pusty na kontakcie ?

Data publikacji: 2019-08-21

 

Prawidłowe i równe oparcie na kontakcie to absolutnie jedna z podstaw całej prawidłowej jazdy konnej, bez względu na poziom zaawansowania - przecież nawet jazda amatorska, oparta na przyjemności samego kontaktu z koniem, powinna opierać się na przyswojeniu tych podstaw. Niestety wielu jeźdźców zapomina o czym należy pamiętać:

  • rytm
  • rozluźnienie
  • kontakt

Te aspekty powinny być opanowane przez kazdego jeźdźca i kazdego konia - właśnie z braków w tych obszarach biorą się problemy z rzucaniem głową, wyrywaniem wodzy czy właśnie brakiem oparcia.

Koń pusty na kontakcie to przeciwieństwo konia, który zagryza wędzidło i właściwie wyciąga nas z siodła szarapniem - niestety taki problem jest trudniejszy do przepracowania. Często jest spotykany wśród koni, które mają długą, nisko osadzoną szyję, jest im po prostu łatwiej zrolować szyję; z boku ten problem jest niewidoczny, poza wiszącymi wodzami. Jeździec nie czuje oparcia w dłoniach, niezależnie od długosci wodzy , bo skracanie/wydłużanie nie daje żadnego efektu - właściwie możemy je puścić, a koń nadal będzie trzymał głowę i szyję w tym samym miejscu. Często takie konie ustawiają głowę poza pionem, skierowując ją w stronę klatki piersiowej.

 

Praca z koniem, który jest pusty polega na rozluźnienia i aktywnej jeździe w przód - ręka jeźdźca musi działać niezwykle subtelnie i delikatnie, stabilny kontakt jest absolutnie niezbędny. Przydatne są rozmaite przejścia w każdej konfiguracji (to dobre ćwiczenia dla wszystkich koni tak naprawdę) we wszystkich chodach, dodania oraz skrócenia, a także drążki i koziołki które pozytywnie wpływają na rozwój mięśni grzbietu i zadu; warto popracować z takim koniem na lonży, dobrym wyborem będzie gogue lub wypinacze trójkątne. 

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Ratunku, mój koń stoi niespokojnie przy wsiadaniu!

Niespokojne stanie w trakcie wsiadania to nie tylko niewłaściwe zachowanie konia - to także skrajnie niebezpieczna sytuacja, która może prowadzić do poważnych wypadków. To właśnie w trakcie wsiadania i zsiadania zdarzają się najpoważniejsze urazy związane z uwięzieniem stopy w strzemieniu i przeciągnięciu jeźdźca po ziemi.

2019-12-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przerwać grzywę?

Być może dla niektórych z Was termin "przerywanie grzywy" brzmi niezrozumiale, bo przecież w jaki sposób można przerwać grzywę - a to dosłowna nazwa, oznaczająca przerzedzenie zbyt bujnego owłosienia u koni.

2019-12-19

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ćwiczenia oddechowe dla jeźdźca

Oddychanie jest całkowicie niezależnym procesem, zapewniającym życie - prawidłowe oddychanie odpowiednio natlenia organizm, nie męczymy się tak szybko. Warto poznać zasady prawidłowego oddychania w trakcie jazdy konnej, dzięki czemu nie złapie nas zadyszka!

2019-12-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: O co chodzi z pianą w pysku ?

Wielu laików niezwiązanych z jeździectwem uważa, że obecność piany na pysku konia świadczy o złym traktowaniu, wręcz znęcaniu się nad wierzchowcem; od razu uspokajamy - to całkowicie normalna reakcja na obecność wędzidła w pysku!

2019-11-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń baskiluje ?

Pewnie nie raz słyszeliście, że dany koń dobrze/poprawnie baskiluje lub ma nieprawidłowy baskil; ten termin odnosi się do skoków przez przeszkody i jest związany z techniką pokonywania przeszkody przez zwierzaka.

2019-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jakie siodło wybrać ?

Na rynku produktów jeździeckich znajdziemy co najmniej kilkunastu wytwórców siodeł, które różnią się pomiedzy sobą jakością wykonania ale i przeznaczeniem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak znaleźć idealne siodło dla amatorów!

2019-10-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Wielu dorosłych jeźdźców zaczęło swoją przygodę z tym sportem będąc dziećmi bądź młodzieżą, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopiero po trzydziestce czy czterdziestce zrealizować swoje marzenia o galopie na końskim grzbiecie!

2019-10-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zabrać ze sobą na rajd ?

Jesień właśnie się rozpoczęła, a wraz z nią nadszedł czas na terenowe przejażdżki po ścierniskach, wśród złotych, spadających liści. Podpowiemy Wam co zabrać na długie rajdy – kilka dni w siodle brzmi jak świetny wypoczynek!

2019-09-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Pewnie każdy z Was miał kiedyś sytuację, gdzie czuliście duże podekscytowanie Waszego zwierzaka – spięcie całego ciała, nastawienie uszu i głośne wypuszczanie powietrza chrapami to najbardziej rozpoznawalne sygnały pobudzenia. Jak sobie z tym poradzić ?

2019-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: 5 elementów dobrego rozprężenia

Wakacje się skończyły, a wraz z nimi intensywny sezon startowy - ale to nie oznacza, że skończyły się wszystkie zawody! W każdym województwie praktycznie do późnej jesieni są organizowane konkursy na każdym poziomie, od zawodów towarzyskich przez regionalne do Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach.

2019-09-03

Czytaj » 0