Prawidłowe i równe oparcie na kontakcie to absolutnie jedna z podstaw całej prawidłowej jazdy konnej, bez względu na poziom zaawansowania - przecież nawet jazda amatorska, oparta na przyjemności samego kontaktu z koniem, powinna opierać się na przyswojeniu tych podstaw. Niestety wielu jeźdźców zapomina o czym należy pamiętać:
Te aspekty powinny być opanowane przez kazdego jeźdźca i kazdego konia - właśnie z braków w tych obszarach biorą się problemy z rzucaniem głową, wyrywaniem wodzy czy właśnie brakiem oparcia.
Koń pusty na kontakcie to przeciwieństwo konia, który zagryza wędzidło i właściwie wyciąga nas z siodła szarapniem - niestety taki problem jest trudniejszy do przepracowania. Często jest spotykany wśród koni, które mają długą, nisko osadzoną szyję, jest im po prostu łatwiej zrolować szyję; z boku ten problem jest niewidoczny, poza wiszącymi wodzami. Jeździec nie czuje oparcia w dłoniach, niezależnie od długosci wodzy , bo skracanie/wydłużanie nie daje żadnego efektu - właściwie możemy je puścić, a koń nadal będzie trzymał głowę i szyję w tym samym miejscu. Często takie konie ustawiają głowę poza pionem, skierowując ją w stronę klatki piersiowej.
Praca z koniem, który jest pusty polega na rozluźnienia i aktywnej jeździe w przód - ręka jeźdźca musi działać niezwykle subtelnie i delikatnie, stabilny kontakt jest absolutnie niezbędny. Przydatne są rozmaite przejścia w każdej konfiguracji (to dobre ćwiczenia dla wszystkich koni tak naprawdę) we wszystkich chodach, dodania oraz skrócenia, a także drążki i koziołki które pozytywnie wpływają na rozwój mięśni grzbietu i zadu; warto popracować z takim koniem na lonży, dobrym wyborem będzie gogue lub wypinacze trójkątne.
Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.
2022-06-30
Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!
2022-05-15
Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.
2022-05-13
Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.
2022-04-10
Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.
2022-01-25
W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!
2022-01-18
Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!
2022-01-06
Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!
2021-11-28