fot. Foter.com
Oryginalny system lonżowania Pessoa został opracowany przez topowego amerykańskiego skoczka Nelsona Pessoę; zestaw składa się z linek przechodzących od pasa do pyska, wzdłuż ciała oraz przez grzbiet oraz pasa umieszczanego za zadem konia -całość połączona jest ruchomymi bloczkami.
Linki, bloczki i pas tworzą spójny system, który rewelacyjnie wpływa na rozwój mięśni grzbietu oraz zadu, konie lonżowane na Pessoa chętnie się rozluźniają i efektywnie pracują na lonży (a tylko taka praca ma sens, lonżowanie to nie przeganianie konia w kółko!)
Zestaw Pessoa ma wiele zalet, ale wymaga doświadczenia oraz dużego wyczucia; rezultaty zazwyczaj są dobre, ale zanim zaczniemy pracę z tym systemem, nasz zwierzak musi spokojnie i stabilnie pracować na lonży przy użyciu wypinaczy bądź innych wodzy pomocniczych. Koń powinien był opanowany i respektować lonżującego; zestaw Pessoa jest tak skonstruowany, że pas umieszczony za zadem stymuluje poprawną pracę tylnych kończyn. Ma to przełożenie na odpowiednią pracę mięśni grzbietu, rozluźnienie i opuszczenie szyi oraz całej sylwetki - dlatego brykanie, wierzganie czy wspinanie są skrajnie niebezpieczne, kiedy koń jest lonżowany na Pessoa!
Takie zachowanie często skutkuje utratą równowagi, upadkiem a nawet złamaniem kości nosowej z uwagi na spory nacisk, jaki wywierają linki i pas - dlatego tak ważne jest duże doświadczenie lonżującego oraz opanowany zwierzak.
System Pessoa ma spore grono zwolenników, ale nie brakuje też głosów sprzeciwu właśnie z uwagi na silne działanie oraz brak stabilnego kontaktu; tak jak wodze pomocnicze, ten zestaw wymaga po prostu wiedzy i odpowiedniego zastosowania do indywidualnych preferencji konia. Nie ma jednego magicznego sposobu na idealną pracę na lonży, ponieważ każdy koń ma swoje potrzeby i wymagania, które należy uwzględnić przy planowaniu lonżowania. Tylko wtedy zyskamy świetne rezultaty i jazda wierzchem będzie stawała się przyjemniejsza zarówno dla nas, jak i dla naszego konia.
Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!
2022-04-29
Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.
2022-02-06
Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.
2022-01-15
Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.
2021-12-28
Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.
2021-06-19
Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?
2021-05-20
Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.
2021-05-14