12,825 pytań - 15,490 odpowiedzi - 932 komentarzy

Sprzęt: System Pessoa

Data publikacji: 2019-08-15

 

fot. Foter.com

Oryginalny system lonżowania Pessoa został opracowany przez topowego amerykańskiego skoczka Nelsona Pessoę; zestaw składa się z linek przechodzących od pasa do pyska, wzdłuż ciała oraz przez grzbiet oraz pasa umieszczanego za zadem konia -całość połączona jest ruchomymi bloczkami.

Linki, bloczki i pas tworzą spójny system, który rewelacyjnie wpływa na rozwój mięśni grzbietu oraz zadu,  konie lonżowane na Pessoa chętnie się rozluźniają i efektywnie pracują na lonży (a tylko taka praca ma sens, lonżowanie to nie przeganianie konia w kółko!)

Zestaw Pessoa ma wiele zalet, ale wymaga doświadczenia oraz dużego wyczucia; rezultaty zazwyczaj są dobre, ale zanim zaczniemy pracę z tym systemem, nasz zwierzak musi spokojnie i stabilnie pracować na lonży przy użyciu wypinaczy bądź innych wodzy pomocniczych. Koń powinien był opanowany i respektować lonżującego; zestaw Pessoa jest tak skonstruowany, że pas umieszczony za zadem stymuluje poprawną pracę tylnych kończyn. Ma to przełożenie na odpowiednią pracę mięśni grzbietu, rozluźnienie i opuszczenie szyi oraz całej sylwetki - dlatego brykanie, wierzganie czy wspinanie są skrajnie niebezpieczne, kiedy koń jest lonżowany na Pessoa!

Takie zachowanie często skutkuje utratą równowagi, upadkiem a nawet złamaniem kości nosowej z uwagi na spory nacisk, jaki wywierają linki i pas - dlatego tak ważne jest duże doświadczenie lonżującego oraz opanowany zwierzak.

 

System Pessoa ma spore grono zwolenników, ale nie brakuje też głosów sprzeciwu właśnie z uwagi na silne działanie oraz brak stabilnego kontaktu; tak jak wodze pomocnicze, ten zestaw wymaga po prostu wiedzy i odpowiedniego zastosowania do indywidualnych preferencji konia. Nie ma jednego magicznego sposobu na idealną pracę na lonży, ponieważ każdy koń ma swoje potrzeby i wymagania, które należy uwzględnić przy planowaniu lonżowania. Tylko wtedy zyskamy świetne rezultaty i jazda wierzchem będzie stawała się przyjemniejsza zarówno dla nas, jak i dla naszego konia.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło skórzane

Obecny rynek sprzętu jeździeckiego oferuje szereg rozmaitych rozwiązań i propozycji, dzięki czemu jeźdźcy mają szeroki wybór różnych akcesorii. Rodzaj wędzidła to kluczowa kwestia, dlatego warto wypróbować kilka ciekawych produktów jak chociaż wędzidło skórzane.

2020-05-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło Kimberwick

Na rynku sprzętu jeździeckiego znajdziemy ogromny wybór wędzideł, z których kilka działa na zasadzie dźwigni - to silne kiełzna, które powinny być używane tylko przez zaawansowanych i doświadczonych jeźdźców o dużej wiedzy. Jednym z takich produktów jest wędzidło typu Kimberwick.

2020-04-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg asymetryczny

Producenci sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach, które mają za zadanie podnieść komfort życia naszemu czworonożnemu przyjacielowi. W porozumieniu z weterynarzami i zoofizjoterapeutami są opracowywane nowe koncepcje popularnych produktów jak popręg, który możemy kupić w wersji asymetrycznej.

2020-03-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dutka

Każdy koń powinien zachowywać się spokojnie w trakcie badań weterynaryjnych czy podczas wizyty kowala; już źrebaki warto przyzwyczajać do dotyku po całym ciele, także do podnoszenia nóg. Zachodzą czasem jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają zdecydowanej interwencji i tu przydaje się dutka.

2020-01-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Podkowy klejone

Na rynku produktów jeździeckich od jakiegoś czasu istnieją innowacyjne podkowy, które są przyklejane do kopyt; dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy dobrą ochronę puszki przy jednoczesnym braku ingerencji w kopyto przy pomocy podkowiaków.

2019-11-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło przelotowe 'cyganka'

Wybór wędzideł jest ogromny, producenci co rusz prześcigają się w opracowaniu nowych rozwiązań; do dyspozycji mamy aktualnie szeroki zakres zwykłych i łagodnych wędzideł oraz tych o mocniejszym działaniu, do których zaliczamy 'cygankę'.

2019-11-04

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Gogue

Na rynku produktów jeździeckich istnieje wiele wodzy pomocniczych, które mają za zadanie wzmocnienie efektów lonżowania lub jazdy wierzchem. Znajdziemy w nich produkty zależne i niezależne od ręki, do których zalicza się właśnie gogue.

2019-10-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Maski na chrapy

Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.

2019-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.

2019-07-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0