12,813 pytań - 14,381 odpowiedzi - 826 komentarzy

Sprzęt: System Pessoa

Data publikacji: 2019-08-15

 

fot. https://pessoausa.com

Oryginalny system lonżowania Pessoa został opracowany przez topowego amerykańskiego skoczka Nelsona Pessoę; zestaw składa się z linek przechodzących od pasa do pyska, wzdłuż ciała oraz przez grzbiet oraz pasa umieszczanego za zadem konia -całość połączona jest ruchomymi bloczkami.

Linki, bloczki i pas tworzą spójny system, który rewelacyjnie wpływa na rozwój mięśni grzbietu oraz zadu,  konie lonżowane na Pessoa chętnie się rozluźniają i efektywnie pracują na lonży (a tylko taka praca ma sens, lonżowanie to nie przeganianie konia w kółko!)

Zestaw Pessoa ma wiele zalet, ale wymaga doświadczenia oraz dużego wyczucia; rezultaty zazwyczaj są dobre, ale zanim zaczniemy pracę z tym systemem, nasz zwierzak musi spokojnie i stabilnie pracować na lonży przy użyciu wypinaczy bądź innych wodzy pomocniczych. Koń powinien był opanowany i respektować lonżującego; zestaw Pessoa jest tak skonstruowany, że pas umieszczony za zadem stymuluje poprawną pracę tylnych kończyn. Ma to przełożenie na odpowiednią pracę mięśni grzbietu, rozluźnienie i opuszczenie szyi oraz całej sylwetki - dlatego brykanie, wierzganie czy wspinanie są skrajnie niebezpieczne, kiedy koń jest lonżowany na Pessoa!

Takie zachowanie często skutkuje utratą równowagi, upadkiem a nawet złamaniem kości nosowej z uwagi na spory nacisk, jaki wywierają linki i pas - dlatego tak ważne jest duże doświadczenie lonżującego oraz opanowany zwierzak.

 

System Pessoa ma spore grono zwolenników, ale nie brakuje też głosów sprzeciwu właśnie z uwagi na silne działanie oraz brak stabilnego kontaktu; tak jak wodze pomocnicze, ten zestaw wymaga po prostu wiedzy i odpowiedniego zastosowania do indywidualnych preferencji konia. Nie ma jednego magicznego sposobu na idealną pracę na lonży, ponieważ każdy koń ma swoje potrzeby i wymagania, które należy uwzględnić przy planowaniu lonżowania. Tylko wtedy zyskamy świetne rezultaty i jazda wierzchem będzie stawała się przyjemniejsza zarówno dla nas, jak i dla naszego konia.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.

2019-07-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kolec

Specyficznym rodzajem elementu rzędu jeździeckiego jest kolec, dobrze znany przede wszystkim właścicielom temperamentnych ogierów - warto zapoznać się z tym przydatnym narzędziem.

2019-05-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kaganiec dla konia

Kaganiec jest popularnym produktem wśród właścicieli koni, zapewniającym bezpieczeństwo dla właściciela czy innych psów; pewnie niewielu miłośników jeździectwa spotkało się z takim elementem wśród koni!

2019-03-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie micklem

Na rynku jeździeckim co jakiś czas pojawiają się nowinki technologiczne, które mają za zadanie ułatwić pracę z końmi oraz poprawić jej komfort, zarówno w naszych jak i końskim kontekście. Jednym z takich ciekawych rozwiązań jest ogłowie typu micklem, od niedawna dopuszczone na oficjalnych zawodach jeździeckich.

2019-01-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wielokrążek

Jednym z bardziej znanych wędzideł, używanych przede wszystkim przez jeźdźców skokowych, jest wielokrążek - jedno z kilku wędzideł działających na zasadzie dźwigni, przez co będące dość ostrym narzędziem treningowym.

2018-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hacele

W ostatnich dniach spadł pierwszy śnieg tej zimy, więc warto przygotować się do wyjazdów w teren. Kwestią priorytetową jest bezpieczeństwo nasze oraz konia, z uwagi na śliską nawierzchnię należy kłaść szczególną uwagę na przyczepność do podłoża w przypadku okutych koni.

2018-12-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kawecan

Jednym z bardziej wartościowych, a niedocenianych narzędzi treningowych w pracy z końmi jest kawecan - świetny element wyposażenia jeździeckiego, niezastąpiony w trakcie lonżowania. Czy wiecie czym jest kawecan ?

2018-10-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0