12,810 pytań - 14,621 odpowiedzi - 828 komentarzy

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Data publikacji: 2019-07-29

 

Skoki w trakcie próby terenowej niewiele się różnią od skoków na parkurze - warto mieć jednak na uwadze sporą powierzchnię i dystans do przegalopowania ale i trwałość przeszkód. Tutaj bardzo ważna jest precyzja i technika skoku, ponieważ drobny błąd czy potknięcie może spowodowac upadek konia - przeszkody są trwałe i stałe, więc przy zahaczeniu nogą istnieje ogromne ryzyko upadku.

Aby przejazd krosowy zakończył się powodzeniem, pamiętajcie to:

  • odpowiednym najeździe: przede wszystko najeżdżamy prosto i równo, lepiej stracić kilka sekund niż ryzykować upadek. Obserwujcie gdzie znajduje się kolejna przeszkoda i ustalajcie trasę przejazdu na bieżąco.
  • równowadze: stabilny półsiad, wyprostowana sylwetka i dłonie utrzymujące stały kontakt z wodzami to absolutny priorytet w trakcie przejazdu WKKW
  • dobrym galopie: kros musi być pokonywany dynamiczne, ale równo i rytmicznie: jeśli zadbamy o odpowiednią jakość tego chodu, to odległości do przeszkód praktycznie "zrobią się same". Dbajcie o stały i jednostajny rytm, bez przyspieszania i zwalniania co kilka metrów, korekty tempa powinny być nieznaczne.
  • odpowiednim oswojeniu konia ze straszakami: warto poświęcić dużo czasu na przyzwyczajenie konia do dużych i kolorych przeszkód - kreatywność organizatorów nie zna granic :) Im bardziej wymyślne kombinacje koń zobaczy (i przeskoczy!) u siebie w domu, tym mniejsza szansa na strach czy panikę z uwagi na nowości.
  • szybkiej reakcji na nieprzewidzialne sytuacje: może się zdarzyć, że koń będzie się zbytnio ekscytował i rozkojarzał otoczeniem - ważna jest tutaj szybka reakcja, kilka półparad. Na krosie nie ma czasu i miejsca na błędy, tempo jest na tyle duże, że zwierzak musi pozostawać pod kontrolą; jeśli czujecie w trakcie najazdu, że koń zamierza sie odbić zbyt wcześnie lub zbyt późno, pamiętajcie o lekkim wycofaniu ramion i dosiadu! Bezpieczniej jest zostać za ruchem konia niż spaść przez szyję i dodatkowo zaburzyć równowagę konia.
comments powered by Disqus
Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, składa się z trzech osobnych konkursów: przejazd ujeżdżeniowy, skokowy oraz próba terenowa. W tym artykule dowiecie się, jakie są przeszkody terenowe i zasady ich pokonywania!

2019-04-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach skokowych

Skoki przez przeszkody to jedna z najpopularniejszych dyscyplin jeździeckich, która zawsze wzbudza najwięcej emocji. Któż z nas nie chciały pokonywać kolorowych przeszkód? Dowiecie się dzisiaj czym jest okser czy koperta i co sprawia największą trudność na zawodach skokowych!

2019-03-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piruet w galopie

Jednym z bardziej widowiskowych elementów konkursów ujeżdżeniowych jest pojedynczy lub podwójny piruet, wykonywany w galopie - taki ruch znajdziemy w programach klasy Grand Prix. Poniżej dowiecie się czym jest piruet i jak wygląda jego wykonanie przynajmniej w teorii :)

2019-01-25

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pasaż

Jednym z najbardziej zaawansowanych elementów w treningu konia ujeżdżeniowego jest pasaż - powolny, wyniosły kłus. To bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny nawet przez osoby niezwiązane z ujeżdżeniem.

2018-03-15

Czytaj » 0