12,852 pytań - 21,120 odpowiedzi - 942 komentarzy

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Data publikacji: 2019-07-29

 

Skoki w trakcie próby terenowej niewiele się różnią od skoków na parkurze - warto mieć jednak na uwadze sporą powierzchnię i dystans do przegalopowania ale i trwałość przeszkód. Tutaj bardzo ważna jest precyzja i technika skoku, ponieważ drobny błąd czy potknięcie może spowodowac upadek konia - przeszkody są trwałe i stałe, więc przy zahaczeniu nogą istnieje ogromne ryzyko upadku.

Aby przejazd krosowy zakończył się powodzeniem, pamiętajcie to:

  • odpowiednym najeździe: przede wszystko najeżdżamy prosto i równo, lepiej stracić kilka sekund niż ryzykować upadek. Obserwujcie gdzie znajduje się kolejna przeszkoda i ustalajcie trasę przejazdu na bieżąco.
  • równowadze: stabilny półsiad, wyprostowana sylwetka i dłonie utrzymujące stały kontakt z wodzami to absolutny priorytet w trakcie przejazdu WKKW
  • dobrym galopie: kros musi być pokonywany dynamiczne, ale równo i rytmicznie: jeśli zadbamy o odpowiednią jakość tego chodu, to odległości do przeszkód praktycznie "zrobią się same". Dbajcie o stały i jednostajny rytm, bez przyspieszania i zwalniania co kilka metrów, korekty tempa powinny być nieznaczne.
  • odpowiednim oswojeniu konia ze straszakami: warto poświęcić dużo czasu na przyzwyczajenie konia do dużych i kolorych przeszkód - kreatywność organizatorów nie zna granic :) Im bardziej wymyślne kombinacje koń zobaczy (i przeskoczy!) u siebie w domu, tym mniejsza szansa na strach czy panikę z uwagi na nowości.
  • szybkiej reakcji na nieprzewidzialne sytuacje: może się zdarzyć, że koń będzie się zbytnio ekscytował i rozkojarzał otoczeniem - ważna jest tutaj szybka reakcja, kilka półparad. Na krosie nie ma czasu i miejsca na błędy, tempo jest na tyle duże, że zwierzak musi pozostawać pod kontrolą; jeśli czujecie w trakcie najazdu, że koń zamierza sie odbić zbyt wcześnie lub zbyt późno, pamiętajcie o lekkim wycofaniu ramion i dosiadu! Bezpieczniej jest zostać za ruchem konia niż spaść przez szyję i dodatkowo zaburzyć równowagę konia.
comments powered by Disqus
Sport

Sport: Dżygitówka

Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.

2020-11-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Skoki czy ujeżdżenie ?

Skoki przez przeszkody to niewątpliwie najpopularniejsza dyscyplina jeździecka w naszym kraju; zawody skokowe są organizowane w praktycznie każdy weekend w każdym województwie w sezonie. Sporo osób zajmuje się także treningiem ujeżdżeniowym, choć nie na tak szeroką skalę jak to ma miejsce w przypadku skoków.

2020-08-05

Czytaj » 0

Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0

Sport

Sport: Sportowe rajdy konne

Długodystansowe rajdy konne to odpowiednik angielskiej dyscypliny endurance, gdzie głównym celem jest sprawdzenie wytrzymałości konia na dystansie nawet do 160km, co wymaga perfekcyjnego zdrowia od zwierzaka oraz dobrej dobrej kondycji jeźdźca.

2020-02-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Lotne zmiany nogi

Najwygodniejszym sposobem zmiany nogi, na którą galopuje koń jest lotna zmiana - element znany zarówno zawodników skoków, ujeżdżenia jak i WKKW. Dobrze opanowana lotna zmiana nogi oszczędza czas i ułatwia jazdę, wiele koni amatorskich potrafi wykonać lotna zmianę - to niezbędny element w trakcie pokonywania wyższych parkurów.

2020-01-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0