12,872 pytań - 25,066 odpowiedzi - 953 komentarzy

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Data publikacji: 2019-07-23

 

Wszystkie produkty wykonane ze skóry, zamszu czy nubuku powinny być przechowywane w suchym i przewiewnym miejscu; często stajnie są nieodpowiednio wentylowane, siodlarnie czy pokoje socjalne są pozbawione okien, nie zawsze są ogrzewane. W czasie jesieni czy zimy przemoczenie siodła czy ogłowia i nieodpowiednie wysuszenie szybko prowadzi do pojawienia się pleśni - na szczęście to nie oznacza to całkowitej szkody na sprzęcie!

Aby pozbyć się brzydkiego nalotu, warto spróbować kilka pomysłów:

  • wazelina: w spleśniałe miejsca należy wmasować niewielką ilość wazeliny i usunąć papierowym ręcznikiem
  • woda z octem: świetnie nadaje się do skóry naturalnej, przy zamszu i nubuku zalecana jes szczególna ostrożność - warto sprawdzić na małym fragmencie, czy nie spowoduje to odbarwienia materiału. Przykładamy bawełnianą ściereczkę namoczoną w roztworze octu, wycieramy i pozostawiamy do wyschnięcia. 
  • szare mydło: spleśniały sprzęt warto umyć w wodzie z szarym mydłem, oczywiście za pomocą miękkiej gąbeczki
  • specjalne środki: w sklepach jeździeckich ale i u osób zajmujących się...tapicerstwem znajdziemy środki dedykowane usuwaniu pleśni na wyrobach skórzanych. Są w pełni bezpieczne i używane przez specjalistów przy renowacji kosztownych zabytkowych mebli czy wnętrz samochodów.

Pamiętajcie, że pleśń na sprzęcie jest wynikiem zaniedbania i niewłaściwych warunków; odpowiednia wentylacja i suszenie siodła czy ogłowia to podstawa! Czapraki zawsze wieszamy na siodłach, ogłowia powinny luźno wisieć, popręgi czyścimy po każdej jeździe chciażby ściereczką; siodlarnie powinny być wyposażone w okno i często wietrzone, w miarę możliwości ogrzewane. Wszelkie wyroby skórzane powinny być suszone z dala od grzejników - nie kładziemy popręgu czy ogłowia na kaloryferze, spowoduje to znaczne wysuszenie materiału i doprowadzi do popękania. Do konserwacji używamy dobrych środków przeznaczonych do sprzętu jeździeckiego; popularne jest moczenie ogłowi czy popręgów w olejach roślinnych, które są niestety świetną pożywką do rozwoju pleśni.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Zawody i pokazy jeździeckie to doskonała okazja, żeby ubrać elegancką odzież i zaprezentować swoje umiejętności przed sędziami. Producencie sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, które mają za zadanie poprawę funkcjonalności odzieży.

2021-02-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać rozmiar siodła ?

Prawidłowe dopasowanie siodła do konia to jedna z najważniejszych czynności dotyczących wyboru odpowiedniego sprzętu. Możemy ją porównać do wyboru najlepszych butów dla nas - wystarczy drobne niedopasowanie, aby wywołać spory dyskomfort.

2021-01-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak wybrać dobry kask jeździecki ?

Bezpieczeństwo w trakcie jazdy konnej to kwestia priorytetowa - wiele upadków jest na tyle ryzykowna, że bez ochrony głowy istnieje bardzo duża szansa na poważny, wręcz śmiertelny uraz. Jazda w kasku to powód do dumy, a nie wstydu - jak wiele młodych jeźdźców sądzi. Wybierzmy zatem idealny kask jeździecki!

2020-12-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Siodło australijskie

Na świecie znajdziemy ogrom różnych modeli siodeł jeździeckich, dedykowanym poszczególnym dyscyplinom oraz stylom jazdy. Wiele z nich występuje tylko lokalnie i nie są kompletnie znane w innych regionach świata najbardziej popularne są oczywiście siodła do jazdy klasycznej i westernowej, ale warto poznać inne ciekawe rodzaje.

2020-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kształt ścięgierza

Każde wędzidło, niezależnie od funkcji i zastosowania, składa się z pierścieni oraz ścięgierza, czyli elementu umieszczonego w końskim pysku. Istnieje ogromny wybór wędzideł o różnej budowie ścięgierza, warto zapoznać się z kilkoma najbardziej popularnymi rozwiązaniami.

2020-12-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Side pull

Ogłowia bezwędzidłowe mają wielu zwolenników na całym świecie, szczególnie wśród osób zajmujących się jeździectwem naturalnym. W ofercie producentów sprzętu jeździeckiego znajdziemy kilka takich artykułów, z których side pull jest jednym z bardziej popularnych.

2020-11-19

Czytaj » 0