12,739 pytań - 14,298 odpowiedzi - 826 komentarzy

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Data publikacji: 2019-07-23

 

Wszystkie produkty wykonane ze skóry, zamszu czy nubuku powinny być przechowywane w suchym i przewiewnym miejscu; często stajnie są nieodpowiednio wentylowane, siodlarnie czy pokoje socjalne są pozbawione okien, nie zawsze są ogrzewane. W czasie jesieni czy zimy przemoczenie siodła czy ogłowia i nieodpowiednie wysuszenie szybko prowadzi do pojawienia się pleśni - na szczęście to nie oznacza to całkowitej szkody na sprzęcie!

Aby pozbyć się brzydkiego nalotu, warto spróbować kilka pomysłów:

  • wazelina: w spleśniałe miejsca należy wmasować niewielką ilość wazeliny i usunąć papierowym ręcznikiem
  • woda z octem: świetnie nadaje się do skóry naturalnej, przy zamszu i nubuku zalecana jes szczególna ostrożność - warto sprawdzić na małym fragmencie, czy nie spowoduje to odbarwienia materiału. Przykładamy bawełnianą ściereczkę namoczoną w roztworze octu, wycieramy i pozostawiamy do wyschnięcia. 
  • szare mydło: spleśniały sprzęt warto umyć w wodzie z szarym mydłem, oczywiście za pomocą miękkiej gąbeczki
  • specjalne środki: w sklepach jeździeckich ale i u osób zajmujących się...tapicerstwem znajdziemy środki dedykowane usuwaniu pleśni na wyrobach skórzanych. Są w pełni bezpieczne i używane przez specjalistów przy renowacji kosztownych zabytkowych mebli czy wnętrz samochodów.

Pamiętajcie, że pleśń na sprzęcie jest wynikiem zaniedbania i niewłaściwych warunków; odpowiednia wentylacja i suszenie siodła czy ogłowia to podstawa! Czapraki zawsze wieszamy na siodłach, ogłowia powinny luźno wisieć, popręgi czyścimy po każdej jeździe chciażby ściereczką; siodlarnie powinny być wyposażone w okno i często wietrzone, w miarę możliwości ogrzewane. Wszelkie wyroby skórzane powinny być suszone z dala od grzejników - nie kładziemy popręgu czy ogłowia na kaloryferze, spowoduje to znaczne wysuszenie materiału i doprowadzi do popękania. Do konserwacji używamy dobrych środków przeznaczonych do sprzętu jeździeckiego; popularne jest moczenie ogłowi czy popręgów w olejach roślinnych, które są niestety świetną pożywką do rozwoju pleśni.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kolec

Specyficznym rodzajem elementu rzędu jeździeckiego jest kolec, dobrze znany przede wszystkim właścicielom temperamentnych ogierów - warto zapoznać się z tym przydatnym narzędziem.

2019-05-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kaganiec dla konia

Kaganiec jest popularnym produktem wśród właścicieli koni, zapewniającym bezpieczeństwo dla właściciela czy innych psów; pewnie niewielu miłośników jeździectwa spotkało się z takim elementem wśród koni!

2019-03-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie micklem

Na rynku jeździeckim co jakiś czas pojawiają się nowinki technologiczne, które mają za zadanie ułatwić pracę z końmi oraz poprawić jej komfort, zarówno w naszych jak i końskim kontekście. Jednym z takich ciekawych rozwiązań jest ogłowie typu micklem, od niedawna dopuszczone na oficjalnych zawodach jeździeckich.

2019-01-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wielokrążek

Jednym z bardziej znanych wędzideł, używanych przede wszystkim przez jeźdźców skokowych, jest wielokrążek - jedno z kilku wędzideł działających na zasadzie dźwigni, przez co będące dość ostrym narzędziem treningowym.

2018-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hacele

W ostatnich dniach spadł pierwszy śnieg tej zimy, więc warto przygotować się do wyjazdów w teren. Kwestią priorytetową jest bezpieczeństwo nasze oraz konia, z uwagi na śliską nawierzchnię należy kłaść szczególną uwagę na przyczepność do podłoża w przypadku okutych koni.

2018-12-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kawecan

Jednym z bardziej wartościowych, a niedocenianych narzędzi treningowych w pracy z końmi jest kawecan - świetny element wyposażenia jeździeckiego, niezastąpiony w trakcie lonżowania. Czy wiecie czym jest kawecan ?

2018-10-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0