12,811 pytań - 14,491 odpowiedzi - 827 komentarzy

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Data publikacji: 2019-07-23

 

Wszystkie produkty wykonane ze skóry, zamszu czy nubuku powinny być przechowywane w suchym i przewiewnym miejscu; często stajnie są nieodpowiednio wentylowane, siodlarnie czy pokoje socjalne są pozbawione okien, nie zawsze są ogrzewane. W czasie jesieni czy zimy przemoczenie siodła czy ogłowia i nieodpowiednie wysuszenie szybko prowadzi do pojawienia się pleśni - na szczęście to nie oznacza to całkowitej szkody na sprzęcie!

Aby pozbyć się brzydkiego nalotu, warto spróbować kilka pomysłów:

  • wazelina: w spleśniałe miejsca należy wmasować niewielką ilość wazeliny i usunąć papierowym ręcznikiem
  • woda z octem: świetnie nadaje się do skóry naturalnej, przy zamszu i nubuku zalecana jes szczególna ostrożność - warto sprawdzić na małym fragmencie, czy nie spowoduje to odbarwienia materiału. Przykładamy bawełnianą ściereczkę namoczoną w roztworze octu, wycieramy i pozostawiamy do wyschnięcia. 
  • szare mydło: spleśniały sprzęt warto umyć w wodzie z szarym mydłem, oczywiście za pomocą miękkiej gąbeczki
  • specjalne środki: w sklepach jeździeckich ale i u osób zajmujących się...tapicerstwem znajdziemy środki dedykowane usuwaniu pleśni na wyrobach skórzanych. Są w pełni bezpieczne i używane przez specjalistów przy renowacji kosztownych zabytkowych mebli czy wnętrz samochodów.

Pamiętajcie, że pleśń na sprzęcie jest wynikiem zaniedbania i niewłaściwych warunków; odpowiednia wentylacja i suszenie siodła czy ogłowia to podstawa! Czapraki zawsze wieszamy na siodłach, ogłowia powinny luźno wisieć, popręgi czyścimy po każdej jeździe chciażby ściereczką; siodlarnie powinny być wyposażone w okno i często wietrzone, w miarę możliwości ogrzewane. Wszelkie wyroby skórzane powinny być suszone z dala od grzejników - nie kładziemy popręgu czy ogłowia na kaloryferze, spowoduje to znaczne wysuszenie materiału i doprowadzi do popękania. Do konserwacji używamy dobrych środków przeznaczonych do sprzętu jeździeckiego; popularne jest moczenie ogłowi czy popręgów w olejach roślinnych, które są niestety świetną pożywką do rozwoju pleśni.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Gogue

Na rynku produktów jeździeckich istnieje wiele wodzy pomocniczych, które mają za zadanie wzmocnienie efektów lonżowania lub jazdy wierzchem. Znajdziemy w nich produkty zależne i niezależne od ręki, do których zalicza się właśnie gogue.

2019-10-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Maski na chrapy

Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.

2019-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kolec

Specyficznym rodzajem elementu rzędu jeździeckiego jest kolec, dobrze znany przede wszystkim właścicielom temperamentnych ogierów - warto zapoznać się z tym przydatnym narzędziem.

2019-05-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kaganiec dla konia

Kaganiec jest popularnym produktem wśród właścicieli koni, zapewniającym bezpieczeństwo dla właściciela czy innych psów; pewnie niewielu miłośników jeździectwa spotkało się z takim elementem wśród koni!

2019-03-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie micklem

Na rynku jeździeckim co jakiś czas pojawiają się nowinki technologiczne, które mają za zadanie ułatwić pracę z końmi oraz poprawić jej komfort, zarówno w naszych jak i końskim kontekście. Jednym z takich ciekawych rozwiązań jest ogłowie typu micklem, od niedawna dopuszczone na oficjalnych zawodach jeździeckich.

2019-01-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wielokrążek

Jednym z bardziej znanych wędzideł, używanych przede wszystkim przez jeźdźców skokowych, jest wielokrążek - jedno z kilku wędzideł działających na zasadzie dźwigni, przez co będące dość ostrym narzędziem treningowym.

2018-12-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hacele

W ostatnich dniach spadł pierwszy śnieg tej zimy, więc warto przygotować się do wyjazdów w teren. Kwestią priorytetową jest bezpieczeństwo nasze oraz konia, z uwagi na śliską nawierzchnię należy kłaść szczególną uwagę na przyczepność do podłoża w przypadku okutych koni.

2018-12-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kawecan

Jednym z bardziej wartościowych, a niedocenianych narzędzi treningowych w pracy z końmi jest kawecan - świetny element wyposażenia jeździeckiego, niezastąpiony w trakcie lonżowania. Czy wiecie czym jest kawecan ?

2018-10-13

Czytaj » 0