12,980 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Data publikacji: 2019-07-23

 

Wszystkie produkty wykonane ze skóry, zamszu czy nubuku powinny być przechowywane w suchym i przewiewnym miejscu; często stajnie są nieodpowiednio wentylowane, siodlarnie czy pokoje socjalne są pozbawione okien, nie zawsze są ogrzewane. W czasie jesieni czy zimy przemoczenie siodła czy ogłowia i nieodpowiednie wysuszenie szybko prowadzi do pojawienia się pleśni - na szczęście to nie oznacza to całkowitej szkody na sprzęcie!

Aby pozbyć się brzydkiego nalotu, warto spróbować kilka pomysłów:

  • wazelina: w spleśniałe miejsca należy wmasować niewielką ilość wazeliny i usunąć papierowym ręcznikiem
  • woda z octem: świetnie nadaje się do skóry naturalnej, przy zamszu i nubuku zalecana jes szczególna ostrożność - warto sprawdzić na małym fragmencie, czy nie spowoduje to odbarwienia materiału. Przykładamy bawełnianą ściereczkę namoczoną w roztworze octu, wycieramy i pozostawiamy do wyschnięcia. 
  • szare mydło: spleśniały sprzęt warto umyć w wodzie z szarym mydłem, oczywiście za pomocą miękkiej gąbeczki
  • specjalne środki: w sklepach jeździeckich ale i u osób zajmujących się...tapicerstwem znajdziemy środki dedykowane usuwaniu pleśni na wyrobach skórzanych. Są w pełni bezpieczne i używane przez specjalistów przy renowacji kosztownych zabytkowych mebli czy wnętrz samochodów.

Pamiętajcie, że pleśń na sprzęcie jest wynikiem zaniedbania i niewłaściwych warunków; odpowiednia wentylacja i suszenie siodła czy ogłowia to podstawa! Czapraki zawsze wieszamy na siodłach, ogłowia powinny luźno wisieć, popręgi czyścimy po każdej jeździe chciażby ściereczką; siodlarnie powinny być wyposażone w okno i często wietrzone, w miarę możliwości ogrzewane. Wszelkie wyroby skórzane powinny być suszone z dala od grzejników - nie kładziemy popręgu czy ogłowia na kaloryferze, spowoduje to znaczne wysuszenie materiału i doprowadzi do popękania. Do konserwacji używamy dobrych środków przeznaczonych do sprzętu jeździeckiego; popularne jest moczenie ogłowi czy popręgów w olejach roślinnych, które są niestety świetną pożywką do rozwoju pleśni.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Ochrona przeciwsłoneczna dla koni

Nadchodzą upalne temperatury, więc nasze konie będą narażone na działanie promieni słonecznych; warto poznać kilka elementów wyposażenia jeźdźca, które pomogą przetrwać największe upały.

2022-06-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o sprzęt na wiosnę ?

Wiosna to czas gruntownych porządków, także w siodlarniach oraz w szafkach jeździeckich - podpowiemy Wam dzisiaj, jak skutecznie przygotować sprzęt jeździecki!

2022-05-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Odzież konkursowa

Wyjazd na zawody jest ważnym wydarzeniem w życiu każdego jeźdźca - niezależnie od rangi, konkursy jeździeckie są dobrą okazją do galowego ubioru (na zawodach oficjalnych wymagany jest określony dresscode). Podpowiemy Wam dzisiaj co wchodzi w skład odzieży konkursowej!

2022-04-29

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak zadbać o bezpieczeństwo jeźdźca ?

Jazda konna należy do sportów o podwyższonym ryzyku wystąpienia wypadku, z uwagi na fakt współpracy z żywym, silnym zwierzęciem; bezpieczeństwo jeźdźca, a także każdej osoby zajmującej się końmi, jest na pierwszym miejscu - dlatego należy pamiętać o kilku zasadach dotyczących sprzętu.

2022-02-06

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Derki treningowe

Derki to przydatne okrycia wierzchnie dla koni, które są produkowane w rozmaitych krojach, rozmiarach i przeznaczeniu. Zakładanie derek na czas jesienno-zimowy jest podyktowane indywidualnymi wymaganiami naszego zwierzaka; derki treningowe to przydatny element wyposażenia dla każdego jeźdźca.

2022-01-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Rodzaje podków

Podkuwanie koni jest znanym zabiegiem pielęgnacyjnym - już w średniowieczu istniał zawód kowala, który zajmował się wykuwaniem wszelakich metalowych akcesoriów. Konie wykorzystywane do walk oraz w polu lub w zaprzęgu często były podkuwane, co pomagało im w codziennej pracy; z biegiem czasu podkowy zyskały także inne funkcje.

2021-12-28

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki czaprak wybrać ?

Czaprak to niezbędny element wyposażenia jeździeckiego dla koni pracujących pod siodłem - mnogość modeli, krojów i kolorów może jednak przyprawić o zawrót głowy. Jak wybrać dobry czaprak, który będzie dobrze spełniał swoją funkcję ?

2021-09-21

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jaki popręg wybrać ?

Popręg jest niezbędnym wyposażeniem każdego konia pracującego pod siodłem - bez niego niemożliwa staje się stabilizacja siodła na grzbiecie. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele różnych modeli popręgów, wykonanych z rozmaitych materiałów.

2021-06-19

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak skutecznie usunąć plamy ze sprzętu ?

Wiosenne i ciepłe dni zachęcają do uprawiają jeździectwa, wyjazdy w teren stają się wręcz codziennością - w ostatnim czasie często występują opady deszczu, dlatego spotykamy się z wszędobylskim błotem. Upadki mogą wiązać się ze skaleczeniem, a krew mocno brudzi wszelkie tkaniny. Jak szybko doczyścić zabrudzony ekwipunek jeździecki ?

2021-05-20

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Tandem

Obecnie producenci sprzętu jeździeckiego oferują nam najróżniejsze rozwiązania, które mają za zadanie poprawić naszą komunikację z wierzchowcem i zapewnić mu maksymalny komfort podczas pracy. Ciekawym pomysłem jest tandem, który łączy zalety ogłowia bezwędzidłowego z wędzidłowym.

2021-05-14

Czytaj » 0