12,825 pytań - 15,490 odpowiedzi - 932 komentarzy

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Data publikacji: 2019-07-23

 

Wszystkie produkty wykonane ze skóry, zamszu czy nubuku powinny być przechowywane w suchym i przewiewnym miejscu; często stajnie są nieodpowiednio wentylowane, siodlarnie czy pokoje socjalne są pozbawione okien, nie zawsze są ogrzewane. W czasie jesieni czy zimy przemoczenie siodła czy ogłowia i nieodpowiednie wysuszenie szybko prowadzi do pojawienia się pleśni - na szczęście to nie oznacza to całkowitej szkody na sprzęcie!

Aby pozbyć się brzydkiego nalotu, warto spróbować kilka pomysłów:

  • wazelina: w spleśniałe miejsca należy wmasować niewielką ilość wazeliny i usunąć papierowym ręcznikiem
  • woda z octem: świetnie nadaje się do skóry naturalnej, przy zamszu i nubuku zalecana jes szczególna ostrożność - warto sprawdzić na małym fragmencie, czy nie spowoduje to odbarwienia materiału. Przykładamy bawełnianą ściereczkę namoczoną w roztworze octu, wycieramy i pozostawiamy do wyschnięcia. 
  • szare mydło: spleśniały sprzęt warto umyć w wodzie z szarym mydłem, oczywiście za pomocą miękkiej gąbeczki
  • specjalne środki: w sklepach jeździeckich ale i u osób zajmujących się...tapicerstwem znajdziemy środki dedykowane usuwaniu pleśni na wyrobach skórzanych. Są w pełni bezpieczne i używane przez specjalistów przy renowacji kosztownych zabytkowych mebli czy wnętrz samochodów.

Pamiętajcie, że pleśń na sprzęcie jest wynikiem zaniedbania i niewłaściwych warunków; odpowiednia wentylacja i suszenie siodła czy ogłowia to podstawa! Czapraki zawsze wieszamy na siodłach, ogłowia powinny luźno wisieć, popręgi czyścimy po każdej jeździe chciażby ściereczką; siodlarnie powinny być wyposażone w okno i często wietrzone, w miarę możliwości ogrzewane. Wszelkie wyroby skórzane powinny być suszone z dala od grzejników - nie kładziemy popręgu czy ogłowia na kaloryferze, spowoduje to znaczne wysuszenie materiału i doprowadzi do popękania. Do konserwacji używamy dobrych środków przeznaczonych do sprzętu jeździeckiego; popularne jest moczenie ogłowi czy popręgów w olejach roślinnych, które są niestety świetną pożywką do rozwoju pleśni.

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło skórzane

Obecny rynek sprzętu jeździeckiego oferuje szereg rozmaitych rozwiązań i propozycji, dzięki czemu jeźdźcy mają szeroki wybór różnych akcesorii. Rodzaj wędzidła to kluczowa kwestia, dlatego warto wypróbować kilka ciekawych produktów jak chociaż wędzidło skórzane.

2020-05-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło Kimberwick

Na rynku sprzętu jeździeckiego znajdziemy ogromny wybór wędzideł, z których kilka działa na zasadzie dźwigni - to silne kiełzna, które powinny być używane tylko przez zaawansowanych i doświadczonych jeźdźców o dużej wiedzy. Jednym z takich produktów jest wędzidło typu Kimberwick.

2020-04-18

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Popręg asymetryczny

Producenci sprzętu jeździeckiego prześcigają się w nowinkach, które mają za zadanie podnieść komfort życia naszemu czworonożnemu przyjacielowi. W porozumieniu z weterynarzami i zoofizjoterapeutami są opracowywane nowe koncepcje popularnych produktów jak popręg, który możemy kupić w wersji asymetrycznej.

2020-03-22

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Dutka

Każdy koń powinien zachowywać się spokojnie w trakcie badań weterynaryjnych czy podczas wizyty kowala; już źrebaki warto przyzwyczajać do dotyku po całym ciele, także do podnoszenia nóg. Zachodzą czasem jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają zdecydowanej interwencji i tu przydaje się dutka.

2020-01-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Podkowy klejone

Na rynku produktów jeździeckich od jakiegoś czasu istnieją innowacyjne podkowy, które są przyklejane do kopyt; dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy dobrą ochronę puszki przy jednoczesnym braku ingerencji w kopyto przy pomocy podkowiaków.

2019-11-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło przelotowe 'cyganka'

Wybór wędzideł jest ogromny, producenci co rusz prześcigają się w opracowaniu nowych rozwiązań; do dyspozycji mamy aktualnie szeroki zakres zwykłych i łagodnych wędzideł oraz tych o mocniejszym działaniu, do których zaliczamy 'cygankę'.

2019-11-04

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Gogue

Na rynku produktów jeździeckich istnieje wiele wodzy pomocniczych, które mają za zadanie wzmocnienie efektów lonżowania lub jazdy wierzchem. Znajdziemy w nich produkty zależne i niezależne od ręki, do których zalicza się właśnie gogue.

2019-10-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Maski na chrapy

Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.

2019-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0