12,811 pytań - 14,483 odpowiedzi - 827 komentarzy

Lifestyle: Czy warto iść na studia związane z jeździectwem?

Data publikacji: 2019-07-05

 

Wśród szerokiej oferty kształcenia na rozmaitych uczelniach i szkołach, istnieje kilka kierunków i specjalności, dzięki którym zachowacie kontakt z końmi; wszelkie informacje opiszemy pokrótce:

  • zootechnika ze specjalnością hodowla i użytkowanie koni: taki kierunek znajdziecie na wszystkich uczelniach rolniczo-przyrodniczych
    W toku studiów dowiecie się wszystkiego nt.chowu i hodowli koni: anatomia, fizjologia, etiologia, żywienie, podstawowa wiedza dotycząca chorób czy pasożytów; oczywiście dodatkowo będziecie mieli typowo przyrodnicze przedmioty jak biochemia, genetyka ale i rolnicze:gleboznawstwo czy paszoznawstwo. To cenna wiedza dla każdego miłośnika koni, który w przyszłości założy swoją hodowlę bądź ośrodek jeździecki, gdzie wiedza z zakresu rolnictwa czy nawożenia pastwisk jest niezwykle istotna.
  • hipologia i jeździectwo: nowość, aktualnie ten kierunek dostępny jest jedynie na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Tok i zakres studiów niewiele różni się od typowej zootechniki, chociaż znajdziemy tutaj więcej przedmiotów typowo związanych z końmi; dodatkowo raz w tygodniu odbywają się zajęcia jeździeckie np.podstawy woltyżerki. Uniwersytet organizuje płatne kursy, które poszerzają wiedzę studentów np.kursy masażu, streczingu czy lonżowania.
  • weterynaria: trudne studia, wymagające ciężkej i systematycznej pracy; po ukończeniu studiów i pozytywnym zdaniu egzaminu otrzymujemy tytuł lekarza weterynarii i następnie można wybrać specjalizację dotyczącą chorób koni.
  • zoofizjoterpia: aktualnie jest dostępna tylko na Uniwersytecie Techniczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Nie jest to kierunek ściśle związany z końmi, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby po ukończonych studiach, specjalizować się w branży jeździeckiej! Na zoofizjoterapii poznajecie fizjologię zwierząt, szeroką wiedzę nt.urazów i kontuzji, wszelkie możliwe sposoby skutecznej rehabilitacji oraz terapii manualnej czy przy użyciu nowoczesnych metod takich jak ultradźwięki czy magnetoterapia.

Czy warto iść na studia ściśle związane z jeździectwem ? Niestety nie gwarantują one pracy jako hodowca czy jeździec, ponadto zarobki w tej branży są niskie; czasem warto więcej czasu poświecić na doszkalanie się czy wziąć udział w interesujących kursach. Jeśli nie wyobrażacie sobie żadnych innych studiów, to warto się zdecydować - najłatwiej uczyć się czegoś, co nam sprawia przyjemność :)

 

fot. www.foter.com

comments powered by Disqus
Lifestyle

Nie daj się infekcjom!

Jesień to czas wzmożonych infekcji na tle wirusowym - podwyższona temperatura ciała, drapanie w gardle czy katar to wręcz powszechne objawy. Podpowiemy Wam jak ochronić swój organizm przed atakiem wirusów powodujących przeziębienia! Złota polska jesień to idealny czas na zwiedzanie okolicy wierzchem!

2019-09-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako kowal

Niezbędnym elementem opieki nad praktycznie każdym koniem są regularne wizyty kowala, przede wszystkim w celu usunięcia nadmiernie przerośniętego rogu (nie wszystkie zwierzaki wymagają kucia). To pewny zawód, ale wymagający przede wszystkim siły i cierpliwości.

2019-09-18

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pies w stajni

Wiele koniarzy posiada psy i często marzą o wspólnych terenowych przejażdżkach w towarzystwie czworonogów; podpowiemy Wam dzisiaj, jakie są ogólne zasady bezpieczeństwa dotyczące obecności psa na terenie ośrodka jeździeckiego jak i generalnie w obecności koni!

2019-06-06

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Co jeść przed i po jeździe ?

Ważnym aspektem w trakcie uprawiania jakiegokolwiek sportu jest żywienie - dobrej jakości pożywienie dostarczy nam wszystkim składników odżywczych oraz niezbędnej energii, która przydaje się w trakcie aktywnego dnia w stajni. Dowiecie się dzisiaj co i kiedy jeść, żeby czuć się dobrze w trakcie jazdy!

2019-04-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Dzień wolny dla konia

W treningu zarówno amatorskim jak i zawodowym kluczową rolę powinien odgrywać odpoczynek - to niezbędna faza, która często jest pomijana przez niedoświadczone osoby! Warto zaplanować wolny dzień w tygodniu dla każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu.

2019-03-15

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako jeździec

Jednym z najbardziej wymarzonych zawodów jest z pewnością posada jeźdźca - któż z nas nie chciałby otrzymywać wynagrodzenia za jazdę konną, łącząc pracę z pasją ? Od niedawna ten zawód został uznany za oficjalny, powstały już nawet specjalne szkoły kształcące w tym kierunku; pamiętajcie, że nic nie zastąpi wielu lat doświadczenia i nabytej wiedzy!

2019-02-03

Czytaj » 0

Lifestyle

Wakacyjna praca

Nadeszły wakacje, a z nimi sporo wolnego czasu, który warto poświęcić na zarobienie pieniędzy - a dla koniarzy idealna praca to oczywiście każda związana z końmi! Podpowiemy Wam czym sie kierować przy wyborze wakacyjnego zajęcia i jak nie dać się naciągnąć :)

2018-06-26

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako hodowca

Jednym z bardziej flagowych profesji w branży jeździeckiej jest zawód hodowcy, często zbytnio nadużywany przez amatorów. Pamiętajmy, że stadniny to miejsca hodowli koni, a nie ośrodki jeździeckie!

2018-06-23

Czytaj » 0

Lifestyle

Przemoc w sporcie jeździeckim

Większość osób, które mają dłuższe doświadczenie w jeździe konnej, z pewnością miało nieprzyjemność widzieć agresywne zachowania jeźdźców lub trenerów wobec koni. To przykre zjawisko, spotykane nie tylko wśród osób jeżdżących amatorsko, ale i startujących w wysokich konkursach.

2018-05-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako instruktor

Instruktor to jedna z ważniejszych osób w branży jeździeckiej, odpowiedzialna za prawidłowe szkolenie par jeździec-koń. Taka praca daje możliwość połączenia swojej pasji i zarabiania pieniędzy, co wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla wielu amatorów jeździectwa :)

2018-05-24

Czytaj » 0