12,845 pytań - 17,778 odpowiedzi - 934 komentarzy

Lifestyle: Czy warto iść na studia związane z jeździectwem?

Data publikacji: 2019-07-05

 

Wśród szerokiej oferty kształcenia na rozmaitych uczelniach i szkołach, istnieje kilka kierunków i specjalności, dzięki którym zachowacie kontakt z końmi; wszelkie informacje opiszemy pokrótce:

  • zootechnika ze specjalnością hodowla i użytkowanie koni: taki kierunek znajdziecie na wszystkich uczelniach rolniczo-przyrodniczych
    W toku studiów dowiecie się wszystkiego nt.chowu i hodowli koni: anatomia, fizjologia, etiologia, żywienie, podstawowa wiedza dotycząca chorób czy pasożytów; oczywiście dodatkowo będziecie mieli typowo przyrodnicze przedmioty jak biochemia, genetyka ale i rolnicze:gleboznawstwo czy paszoznawstwo. To cenna wiedza dla każdego miłośnika koni, który w przyszłości założy swoją hodowlę bądź ośrodek jeździecki, gdzie wiedza z zakresu rolnictwa czy nawożenia pastwisk jest niezwykle istotna.
  • hipologia i jeździectwo: nowość, aktualnie ten kierunek dostępny jest jedynie na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie. Tok i zakres studiów niewiele różni się od typowej zootechniki, chociaż znajdziemy tutaj więcej przedmiotów typowo związanych z końmi; dodatkowo raz w tygodniu odbywają się zajęcia jeździeckie np.podstawy woltyżerki. Uniwersytet organizuje płatne kursy, które poszerzają wiedzę studentów np.kursy masażu, streczingu czy lonżowania.
  • weterynaria: trudne studia, wymagające ciężkej i systematycznej pracy; po ukończeniu studiów i pozytywnym zdaniu egzaminu otrzymujemy tytuł lekarza weterynarii i następnie można wybrać specjalizację dotyczącą chorób koni.
  • zoofizjoterpia: aktualnie jest dostępna tylko na Uniwersytecie Techniczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy. Nie jest to kierunek ściśle związany z końmi, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby po ukończonych studiach, specjalizować się w branży jeździeckiej! Na zoofizjoterapii poznajecie fizjologię zwierząt, szeroką wiedzę nt.urazów i kontuzji, wszelkie możliwe sposoby skutecznej rehabilitacji oraz terapii manualnej czy przy użyciu nowoczesnych metod takich jak ultradźwięki czy magnetoterapia.

Czy warto iść na studia ściśle związane z jeździectwem ? Niestety nie gwarantują one pracy jako hodowca czy jeździec, ponadto zarobki w tej branży są niskie; czasem warto więcej czasu poświecić na doszkalanie się czy wziąć udział w interesujących kursach. Jeśli nie wyobrażacie sobie żadnych innych studiów, to warto się zdecydować - najłatwiej uczyć się czegoś, co nam sprawia przyjemność :)

 

fot. www.foter.com

comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Czy atmosfera w stajni ma znaczenie ?

Stajnia to miejsce, gdzie jeźdźcy uczęszczają na zajęcia jazdy konnej - obcowanie ze zwierzakiem często wiąże się z dużymi emocjami, dlatego ważna jest atmosfera oraz zachowanie pozostałych osób znajdujących się na terenie ośrodka.

2020-09-01

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy waga jeźdźca ma znaczenie ?

Jeździectwo to w dużym stopniu jazda wierzchem, zaprzęgi zdobyły mniejszą popularność w naszym kraju. Jazda konna polega na noszeniu jeźdźca przez konia, dlatego waga i sylwetka ma duży wpływ na jakość całego ruchu.

2020-08-08

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak zostać ambasadorem marki ?

W dzisiejszych czasach wiele firm produkujących sprzęt jeździeckich poszukuje osób do promocji swoich produktów w social media - Facebook, Instagram, Youtube. Ta współpraca przynosi korzyści zarówno ambasadorom jak samym markom dzięki szerokiej promocji na kanałach społecznościowych i na zawodach.

2020-05-31

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Jak pokonać strach ?

Jeździectwo to sport, który może przerażać - opieka nad zwierzęciem, które waży kilkaset kilogramów często wzbudza lęk i szacunek wśród laików. Czasem nawet jeźdźcy zmagają się ze strachem, który jest najbardziej pierwotną emocją pozwalającą na przetrwanie.

2020-04-09

Czytaj » 0

Lifestyle

Emocje w jeździectwie - jak sobie z nimi radzić ?

Jeździectwo, jak każdy sport, dostarcza wiele emocji - treningi, zawody, a nawet codzienny pobyt w stajni potrafi wywołać smutek, radość, szczęście, przygnębienie czy nawet złość. Dzięki interakcji z drugim żywym organizmem, człowiek uczy się kontroli własnych reakcji i emocji, ponieważ to właśnie gwarantuje owocną współpracę.

2020-01-30

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Prezenty dla miłośników koni

Święta za pasem, to ostatni dzwonek żeby zakupić prezenty; przygotowaliśmy listę ciekawych pomysłów dla każdego miłośnika koni i jeździectwa - warto wykorzystać!

2019-12-22

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Hubertus

Październik i listopad to prawdziwe świąteczne miesiące w jeździectwie - to czas tradycyjnych gonitw za lisem, zwanych hubertusami (oficjalnie to święto jeźdźców, myśliwych i leśników). Tradycja tych uroczystości ma swoje korzenie w XV wieku, kiedy organizowano wielkie polowania na lisy.

2019-11-07

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako saddlefitter

Kolejnym zawodem związanym z końmi i jeździectwem jest stosunkowo nowy zawód: saddle fitter, czyli pasowacz siodeł. Rosnąca świadomość właścicieli koni dotycząca prawidłowego wyboru sprzętu sprawa, że coraz więcej osób interesuje profesjonalnym doborem siodeł.

2019-10-21

Czytaj » 0

Lifestyle

Nie daj się infekcjom!

Jesień to czas wzmożonych infekcji na tle wirusowym - podwyższona temperatura ciała, drapanie w gardle czy katar to wręcz powszechne objawy. Podpowiemy Wam jak ochronić swój organizm przed atakiem wirusów powodujących przeziębienia! Złota polska jesień to idealny czas na zwiedzanie okolicy wierzchem!

2019-09-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako kowal

Niezbędnym elementem opieki nad praktycznie każdym koniem są regularne wizyty kowala, przede wszystkim w celu usunięcia nadmiernie przerośniętego rogu (nie wszystkie zwierzaki wymagają kucia). To pewny zawód, ale wymagający przede wszystkim siły i cierpliwości.

2019-09-18

Czytaj » 0