12,818 pytań - 14,705 odpowiedzi - 850 komentarzy

Sport: Woltyżerka

Data publikacji: 2019-06-21

 

fot. www.eurosport.fr

Historia woltyżerki sięga czasów starożytności i średniowiecza, kiedy to rycerze dbając o sprawność fizyczną, wykonywali rozmaite ćwiczenia w trakcie jazdy; ta umiejętność przydawała się w walce, aby uniknąć ciosu przeciwnika. Z biegiem czasu, konie zostały zastąpione przez różne maszyny, ale elementy woltyżerskie nadal były obecne w treningu każdego żółnierza - była to aktywność mocno związana z wojskiem.

Na początku XX wieku woltyżerka została spopularyzowana jako świetny sposób na uprawianie jeździectwa, pokazy woltyżerskie pojawiły się kilkukrotnie na igrzyskach olimpijskich jako atrakcja i urozmaicenie całej sportowej imprezy.

Sama woltyżerka polega na wykonywaniu określonych ruchów i sekwencji ruchów na koniu, który jest w tym samym czasie lonżowany; ćwiczenia wykonywane są w stępie lub w galopie w zależności od poziomu zawodów. Mamy do czynienia z dwoma stopniami:

  • P: poziom podstawowy, wszystkie ruchy są wykonywane w stępie
  • PP: ponadpodstawowy, dozwolony jest tylko galop i ewentualne przejścia

Istnieją tutaj konkursy indywidualne i zespołowe, programy obowiązkowe oraz dowolne, często wykonywane do muzyki; na obydwu poziomach istnieją ściśle określone ruchy, które należy wykonać. Ocenie polega płynność ruchów, rytmika, równowaga, a nawet skoczność (zawodnicy muszą samodzielnie wskakiwać i zeskakiwać z galopującego zwierzaka!), do najbardziej charakterystycznych ćwiczeń należą:

  • stanie na grzbiecie
  • młynek (obrót)
  • nożyce przodem, tyłem
  • klęk
  • podpór przodem

Konie posiadają ogłowie, pas woltyżerski z uchwytami i podkładką oraz obowiązkowo wypinacze; zwierzaki powinny być spokojne i opanowane oraz doskonale wyszkolone pod kątem pracy na lonży. 

 

Elementy woltyżerskie są rewelacyjnym ćwiczeniem gimnastycznym dla każdego jeźdźca niezależnie od poziomu zaawansowania, wpływa pozytywnie na koordynację i równowagę oraz wzmacnia mięśnie głębokie. Zachęcamy każdego instruktora czy trenera do wprowadzenia zajęć z elementami woltyżerki do szkolenia swoich klubowiczów, warto zacząć od najprostszych ćwiczeń na oklep wykonywanych w stępie - nożyce, młynek, krążenia kończynami mogą być wykonane przez każdego jeźdźca!

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Lotne zmiany nogi

Najwygodniejszym sposobem zmiany nogi, na którą galopuje koń jest lotna zmiana - element znany zarówno zawodników skoków, ujeżdżenia jak i WKKW. Dobrze opanowana lotna zmiana nogi oszczędza czas i ułatwia jazdę, wiele koni amatorskich potrafi wykonać lotna zmianę - to niezbędny element w trakcie pokonywania wyższych parkurów.

2020-01-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, składa się z trzech osobnych konkursów: przejazd ujeżdżeniowy, skokowy oraz próba terenowa. W tym artykule dowiecie się, jakie są przeszkody terenowe i zasady ich pokonywania!

2019-04-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach skokowych

Skoki przez przeszkody to jedna z najpopularniejszych dyscyplin jeździeckich, która zawsze wzbudza najwięcej emocji. Któż z nas nie chciały pokonywać kolorowych przeszkód? Dowiecie się dzisiaj czym jest okser czy koperta i co sprawia największą trudność na zawodach skokowych!

2019-03-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piruet w galopie

Jednym z bardziej widowiskowych elementów konkursów ujeżdżeniowych jest pojedynczy lub podwójny piruet, wykonywany w galopie - taki ruch znajdziemy w programach klasy Grand Prix. Poniżej dowiecie się czym jest piruet i jak wygląda jego wykonanie przynajmniej w teorii :)

2019-01-25

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0