12,830 pytań - 16,142 odpowiedzi - 931 komentarzy

Sport: Woltyżerka

Data publikacji: 2019-06-21

 

fot. www.eurosport.fr

Historia woltyżerki sięga czasów starożytności i średniowiecza, kiedy to rycerze dbając o sprawność fizyczną, wykonywali rozmaite ćwiczenia w trakcie jazdy; ta umiejętność przydawała się w walce, aby uniknąć ciosu przeciwnika. Z biegiem czasu, konie zostały zastąpione przez różne maszyny, ale elementy woltyżerskie nadal były obecne w treningu każdego żółnierza - była to aktywność mocno związana z wojskiem.

Na początku XX wieku woltyżerka została spopularyzowana jako świetny sposób na uprawianie jeździectwa, pokazy woltyżerskie pojawiły się kilkukrotnie na igrzyskach olimpijskich jako atrakcja i urozmaicenie całej sportowej imprezy.

Sama woltyżerka polega na wykonywaniu określonych ruchów i sekwencji ruchów na koniu, który jest w tym samym czasie lonżowany; ćwiczenia wykonywane są w stępie lub w galopie w zależności od poziomu zawodów. Mamy do czynienia z dwoma stopniami:

  • P: poziom podstawowy, wszystkie ruchy są wykonywane w stępie
  • PP: ponadpodstawowy, dozwolony jest tylko galop i ewentualne przejścia

Istnieją tutaj konkursy indywidualne i zespołowe, programy obowiązkowe oraz dowolne, często wykonywane do muzyki; na obydwu poziomach istnieją ściśle określone ruchy, które należy wykonać. Ocenie polega płynność ruchów, rytmika, równowaga, a nawet skoczność (zawodnicy muszą samodzielnie wskakiwać i zeskakiwać z galopującego zwierzaka!), do najbardziej charakterystycznych ćwiczeń należą:

  • stanie na grzbiecie
  • młynek (obrót)
  • nożyce przodem, tyłem
  • klęk
  • podpór przodem

Konie posiadają ogłowie, pas woltyżerski z uchwytami i podkładką oraz obowiązkowo wypinacze; zwierzaki powinny być spokojne i opanowane oraz doskonale wyszkolone pod kątem pracy na lonży. 

 

Elementy woltyżerskie są rewelacyjnym ćwiczeniem gimnastycznym dla każdego jeźdźca niezależnie od poziomu zaawansowania, wpływa pozytywnie na koordynację i równowagę oraz wzmacnia mięśnie głębokie. Zachęcamy każdego instruktora czy trenera do wprowadzenia zajęć z elementami woltyżerki do szkolenia swoich klubowiczów, warto zacząć od najprostszych ćwiczeń na oklep wykonywanych w stępie - nożyce, młynek, krążenia kończynami mogą być wykonane przez każdego jeźdźca!

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0

Sport

Sport: Sportowe rajdy konne

Długodystansowe rajdy konne to odpowiednik angielskiej dyscypliny endurance, gdzie głównym celem jest sprawdzenie wytrzymałości konia na dystansie nawet do 160km, co wymaga perfekcyjnego zdrowia od zwierzaka oraz dobrej dobrej kondycji jeźdźca.

2020-02-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Lotne zmiany nogi

Najwygodniejszym sposobem zmiany nogi, na którą galopuje koń jest lotna zmiana - element znany zarówno zawodników skoków, ujeżdżenia jak i WKKW. Dobrze opanowana lotna zmiana nogi oszczędza czas i ułatwia jazdę, wiele koni amatorskich potrafi wykonać lotna zmianę - to niezbędny element w trakcie pokonywania wyższych parkurów.

2020-01-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trening kondycyjny

Jeśli planujecie ze swoim zwierzakiem start w konkursach WKKW, to koniecznie popracujcie na poprawą kondycji konia - ta dyscyplina wymaga wytrzymałości i dobrej wydolności od wierzchowca. Ponadto, galopy kondycyjne są świetną zabawą, ale i wymagającą pracą dla całej pary!

2019-05-12

Czytaj » 0