fot. www.eurosport.fr
Historia woltyżerki sięga czasów starożytności i średniowiecza, kiedy to rycerze dbając o sprawność fizyczną, wykonywali rozmaite ćwiczenia w trakcie jazdy; ta umiejętność przydawała się w walce, aby uniknąć ciosu przeciwnika. Z biegiem czasu, konie zostały zastąpione przez różne maszyny, ale elementy woltyżerskie nadal były obecne w treningu każdego żółnierza - była to aktywność mocno związana z wojskiem.
Na początku XX wieku woltyżerka została spopularyzowana jako świetny sposób na uprawianie jeździectwa, pokazy woltyżerskie pojawiły się kilkukrotnie na igrzyskach olimpijskich jako atrakcja i urozmaicenie całej sportowej imprezy.
Sama woltyżerka polega na wykonywaniu określonych ruchów i sekwencji ruchów na koniu, który jest w tym samym czasie lonżowany; ćwiczenia wykonywane są w stępie lub w galopie w zależności od poziomu zawodów. Mamy do czynienia z dwoma stopniami:
Istnieją tutaj konkursy indywidualne i zespołowe, programy obowiązkowe oraz dowolne, często wykonywane do muzyki; na obydwu poziomach istnieją ściśle określone ruchy, które należy wykonać. Ocenie polega płynność ruchów, rytmika, równowaga, a nawet skoczność (zawodnicy muszą samodzielnie wskakiwać i zeskakiwać z galopującego zwierzaka!), do najbardziej charakterystycznych ćwiczeń należą:
Konie posiadają ogłowie, pas woltyżerski z uchwytami i podkładką oraz obowiązkowo wypinacze; zwierzaki powinny być spokojne i opanowane oraz doskonale wyszkolone pod kątem pracy na lonży.
Elementy woltyżerskie są rewelacyjnym ćwiczeniem gimnastycznym dla każdego jeźdźca niezależnie od poziomu zaawansowania, wpływa pozytywnie na koordynację i równowagę oraz wzmacnia mięśnie głębokie. Zachęcamy każdego instruktora czy trenera do wprowadzenia zajęć z elementami woltyżerki do szkolenia swoich klubowiczów, warto zacząć od najprostszych ćwiczeń na oklep wykonywanych w stępie - nożyce, młynek, krążenia kończynami mogą być wykonane przez każdego jeźdźca!
Jeździectwo oferuje szereg różnych dyscyplin i aktywności, dzięki czemu każdy znajdzie miejsce dla siebie; poza szeroko znanymi konkurencjami jak skoki przez przeszkody, wyścigi czy ujeżdżenie, istnieje także chociażby łucznictwo konne - zdecydowanie warte zauważenia.
2022-08-17
W Stanach Zjednoczonych dużą popularność zyskały imprezy jeździeckie typu rodeo - wbrew powszechnym opiniom, to nie tylko próba utrzymania się na byku czy dzikim koniu. To także szereg dodatkowych zawodów, w których wyróżniamy także barrel racing: wyścig wokół beczek/
2022-02-15
Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.
2021-12-15
Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!
2021-06-16