12,830 pytań - 16,118 odpowiedzi - 931 komentarzy

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Data publikacji: 2019-06-18

 

Autorem oceny Body Condition Score (metoda BCS) jest weterynarz Don Henneke, który 30 lat opracował sposób oceny aktualnego stanu konia; jest bardzo ważne, gdyż wiele interwencji fundacji prozwierzęcych opiera się właśnie na tej metodzie jako obiektywnej i profesjonalnej, co jest później dowodem w sądzie.

Ta metoda wskazuje na kilka istotnych elementów budowy ciała konia, które faktycznie świadczą o jego kondycji; niestety wiele osób nadal uważa, że duży brzuch u zwierzaka jest oznaką dobrobytu czy wręcz otyłości, co jest zdecydowanie mitem.

Dr Henneke ustalił kilka punktów, na które zwracamy uwagę:

  • kłąb
  • nasada ogona
  • okolice łopatki
  • grzebień szyi
  • żebra
  • grzbiet

Przystępując do oceny kondycji konia, obserwujemy czy w wyżej wymienionych miejscach nie ma widocznych kości bądź fałdek tłuszczu - warto sprawdzić palpacyjnie i przejechać dłonią przez szyję, grzbiet i zad.

Następnie za pomocą 9 stopniowej skali, wybieramy tę ocenę która najlepiej odpowiada kondycji badanego konia; ocena 1 oznacza skrajnie zagłodzonego konia, w stanie zagrażających życiu, a ocena 9 to koń ekstremalnie otyły i otłuszczony. Zwierzaki oceniane na 1 często mają niewiele szanse na przeżycie z uwagi na zupełne wyniszczenie organizmu; z kolei ocena 9 dotyczy koni przeznaczonych na rzeź, ale często i rekreacyjnych zwierzaków, które korzystają przez większość część roku z soczystych pastwisk, specjalnie obsiewanych wysokobiałkowymi roślinami.

Przyjmuje się, że optymalną oceną dla wszystkich koni jest 5/6, ale warto zauważyć że w ciągu roku ta ocena często sie zmienia; na wiosnę konie zazwyczaj wyglądają gorzej, szczególnie te padokowane całodobowo. 

Dlatego odpowiedzialny właściciel konia powinien stale monitorować jego kondycję, zwierzęta nie chudną z dnia na dzień a wszelkie wahania wagi nigdy nie są korzystne.  Pamiętajcie, że gruby koń nigdy nie ma wystających żeber czy kości biodrowych - duży brzuch w połączeniu ze słabym umięśnieniem jest najczęściej spowodowany nieprawidłową pracą, a nie otyłością czy nadmiarem paszy objętościowej.

comments powered by Disqus
Porady

Rola snu w życiu koni

Sen i odpoczynek to niezwykle istotny element codziennej życia każdego żywego organizmu, także koni - pozwala na regenerację i odprężenie, wpływa pozytywnie na wszystkie układy i wspomaga wszystkie niezbędne funkcje życiowe.

2020-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Prowadzenie w ręce

Podczas pobytu stajni wielokrotnie spotykamy się z sytuacją, gdzie niezbędne jest przeprowadzenie konia - chociażby wyprowadzenie z boksu, wypuszczenie na padok czy przejście na plac do jazdy. Warto zapamiętać kilka niezbędnych zasad w tym zakresie, także pod kątem odpowiedniego zachowania zwierzaka.

2020-06-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić z koniem w trakcie wyjazdu ?

Posiadanie własnego konia wiąże się z niezależnością ale i ogromną odpowiedzialnością, nie tylko finansową. Koń musi mieć zapewnioną dobrą opiekę i pożywienie niezależnie od naszej sytuacji ekonomicznej czy planów na przyszłość - to żywe zwierzę, które potrzebuje dobrych warunków.

2020-05-28

Czytaj » 0

Porady

Nerwowe zachowanie przy dociąganiu popręgu

Wiele koni denerwuje się w trakcie dociągania popręgu - straszenie, tulenie uszu, próby ugryzienia czy niekontrolowane przemieszanie się należą do typowych zachowań. Warto przyjrzeć się temu problemowi, gdyż czasem może to być objaw poważnych problemów zdrowotnych.

2020-04-27

Czytaj » 0

Porady

Porady: Gdzie kupić konia ?

Kupno konia to poważna decyzja na wiele lat, konie nierzadko dożywają nawet 25 roku życia; aby czerpać prawdziwą przyjemność z kontaktu ze zwierzakiem, warto przemyśleć jakiego konia chcemy mieć na własność.

2020-04-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy odstawić konia na emeryturę?

Posiadanie konia wiąże się z długoletnią opieką nad zwierzakiem - konie nierzadko osiągają 25 rok życia, część z nich dożywa trzydziestych urodzin. Jeśli zamierzamy opiekować się koniem do końca jego dni, warto zadbać o spokojną emeryturę i odpoczynek.

2020-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mój koń ponosi w terenie!

Przejażdżki terenowe to świetne urozmaicenie codziennej monotonii stajennej. To także dobry sposób na spędzenie wolnego czasu w miły sposób, nie tylko podczas tradycyjnej jazdy na ujeżdżalni. Oczywiście bezpieczeństwo to podstawa, więc co w przypadku kiedy Wasz koń ponosi w terenie?

2020-03-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Derkować czy nie derkować ?

Tegoroczna zima była wyjątkowo łagodna, w całym kraju nie było wielotygodniowych mrozów i odpadów śniegu; niemniej kwestia derkowania koni to temat, z którym warto się zaznajomić już przy pierwszych jesiennych chłodach.

2020-03-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Zakwasy u koni

Nasz wierzchowiec, podobnie jak my sami, może odczuwać ból i dyskomfort w przeciążonych mięśniach - taki stan popularnie nazywamy zakwasami. Mikrouszkodzenia mięśni mogą zdarzyć się na każdym etapie treningu, nawet u koni użytkowanych amatorsko.

2020-03-07

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zajmować się młodym koniem?

Wielu amatorów jeździectwa marzy o własnym koniu, wychowanym od źrebaka i samodzielnie ujeżdżonym; niestety wychowanie i praca z młodymi końmi jest trudna i zdecydowanie niepolecana początkującym osobom.

2020-02-17

Czytaj » 0