12,972 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Data publikacji: 2019-06-18

 

Autorem oceny Body Condition Score (metoda BCS) jest weterynarz Don Henneke, który 30 lat opracował sposób oceny aktualnego stanu konia; jest bardzo ważne, gdyż wiele interwencji fundacji prozwierzęcych opiera się właśnie na tej metodzie jako obiektywnej i profesjonalnej, co jest później dowodem w sądzie.

Ta metoda wskazuje na kilka istotnych elementów budowy ciała konia, które faktycznie świadczą o jego kondycji; niestety wiele osób nadal uważa, że duży brzuch u zwierzaka jest oznaką dobrobytu czy wręcz otyłości, co jest zdecydowanie mitem.

Dr Henneke ustalił kilka punktów, na które zwracamy uwagę:

  • kłąb
  • nasada ogona
  • okolice łopatki
  • grzebień szyi
  • żebra
  • grzbiet

Przystępując do oceny kondycji konia, obserwujemy czy w wyżej wymienionych miejscach nie ma widocznych kości bądź fałdek tłuszczu - warto sprawdzić palpacyjnie i przejechać dłonią przez szyję, grzbiet i zad.

Następnie za pomocą 9 stopniowej skali, wybieramy tę ocenę która najlepiej odpowiada kondycji badanego konia; ocena 1 oznacza skrajnie zagłodzonego konia, w stanie zagrażających życiu, a ocena 9 to koń ekstremalnie otyły i otłuszczony. Zwierzaki oceniane na 1 często mają niewiele szanse na przeżycie z uwagi na zupełne wyniszczenie organizmu; z kolei ocena 9 dotyczy koni przeznaczonych na rzeź, ale często i rekreacyjnych zwierzaków, które korzystają przez większość część roku z soczystych pastwisk, specjalnie obsiewanych wysokobiałkowymi roślinami.

Przyjmuje się, że optymalną oceną dla wszystkich koni jest 5/6, ale warto zauważyć że w ciągu roku ta ocena często sie zmienia; na wiosnę konie zazwyczaj wyglądają gorzej, szczególnie te padokowane całodobowo. 

Dlatego odpowiedzialny właściciel konia powinien stale monitorować jego kondycję, zwierzęta nie chudną z dnia na dzień a wszelkie wahania wagi nigdy nie są korzystne.  Pamiętajcie, że gruby koń nigdy nie ma wystających żeber czy kości biodrowych - duży brzuch w połączeniu ze słabym umięśnieniem jest najczęściej spowodowany nieprawidłową pracą, a nie otyłością czy nadmiarem paszy objętościowej.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Po co stosuje się dutkę ?

Dutka to specjalny przyrząd, służący do poskromienia konia; celowo używa się określenia poskromienie, a nie uspokojenie, ponieważ użycie dutki ma na celu chwilowe unieruchomienie zwierzaka w celach medycznych.

2022-07-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak nauczyć konia spokojnego stania podczas wsiadania ?

Wsiadanie i zsiadanie z końskiego grzbietu to ważne momenty podczas jazdy konnej - wiele wypadków zdarza się właśnie wtedy, kiedy nie siedzimy jeszcze bądź już w siodle. Spokojne zachowanie zwierzaka podczas tych czynności to absolutne podstawy, które musi posiadać każdy wierzchowiec.

2022-06-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z koniem, który nie chce iść do przodu ?

Każdy jeździec z pewnością nie raz doświadczył sytuacji, kiedy koń odmawiał ruchu do przodu bądź poruszał się bardzo ospale. Podpowiemy dzisiaj, co może być przyczyną takie zachowania!

2022-05-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Żucie z ręki - czy robisz to dobrze?

Żucie z ręki to obowiązkowy element programów ujeżdżeniowych, ale i dobre ćwiczenie rozluźniające i rozciągające konia. Wielu jeźdźców, szczególnie tych mniej zaawansowanych, myli żucie z ręki z jazdą na rzuconej wodzy - podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wykonać ten element!

2022-05-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak zaplanować odpoczynek dla konia ?

Dzień wolny bądź pewien okres wolny od pracy ma kluczowe znaczenie dla każdego konia - nawet, a może szczególnie tych sportowych. Warto pamiętać, że czasem mniej znaczy więcej i dzień wolny z odpoczynkiem jest ważny dla każdego konia.

2022-05-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poradzić sobie z końskimi strachami?

Konie jako zwierzęta z natury lękliwe i uciekające, reagują instynktownie na nowe i nieznane sytuacje - zazwyczaj towarzysz im lęk oraz strach, chociaż często są to bardzo błahe powody jak chociażby niedbale rzucona kurtka na ogrodzenie czy donica z kwiatami. Podpowiemy dzisiaj jak poradzić sobie w takiej sytuacji.

2022-04-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zrobić, kiedy koń nas taranuje przy prowadzeniu w ręce ?

Spokojne prowadzenie w ręce to podstawowa umiejętność każdego konia, która umożliwia bezpieczną opiekę i pielęgnację. Taka praca może być wykonywana nawet z bardzo młodymi końmi, chociażby z odsadkami - wyprowadzanie na pastwiska, ocena hodowlana czy badania weterynaryjne to typowe czynności wymagające oprowadzania.

2022-01-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Odpowiednia waga jeźdźca

W dzisiejszych czasach problem nadwagi i otyłości wśród ludzi staje się coraz poważniejszy - szacuje się, że w naszym kraju nawet 25% osób boryka się ze zbyt wysoka wagą. Warto pamiętać, że każdy dodatkowy kilogram to obciążenie dla naszego ciała oraz dla naszych wierzchowców!

2022-01-18

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ile kosztuje utrzymanie konia ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o własnym czterokopytnym, szczególnie dzieci chcą mieć własnego kucyka albo karego ogiera fryzyjskiego - któż z nas nie miał podobnych marzeń? Podpowiemy Wam dzisiaj ile kosztuje przeciętne miesięczne utrzymanie konia, ale warto pamiętać, że ceny mogą być bardzo różne!

2022-01-06

Czytaj » 0

Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0