12,698 pytań - 14,265 odpowiedzi - 824 komentarzy

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Data publikacji: 2019-06-18

 

Autorem oceny Body Condition Score (metoda BCS) jest weterynarz Don Henneke, który 30 lat opracował sposób oceny aktualnego stanu konia; jest bardzo ważne, gdyż wiele interwencji fundacji prozwierzęcych opiera się właśnie na tej metodzie jako obiektywnej i profesjonalnej, co jest później dowodem w sądzie.

Ta metoda wskazuje na kilka istotnych elementów budowy ciała konia, które faktycznie świadczą o jego kondycji; niestety wiele osób nadal uważa, że duży brzuch u zwierzaka jest oznaką dobrobytu czy wręcz otyłości, co jest zdecydowanie mitem.

Dr Henneke ustalił kilka punktów, na które zwracamy uwagę:

  • kłąb
  • nasada ogona
  • okolice łopatki
  • grzebień szyi
  • żebra
  • grzbiet

Przystępując do oceny kondycji konia, obserwujemy czy w wyżej wymienionych miejscach nie ma widocznych kości bądź fałdek tłuszczu - warto sprawdzić palpacyjnie i przejechać dłonią przez szyję, grzbiet i zad.

Następnie za pomocą 9 stopniowej skali, wybieramy tę ocenę która najlepiej odpowiada kondycji badanego konia; ocena 1 oznacza skrajnie zagłodzonego konia, w stanie zagrażających życiu, a ocena 9 to koń ekstremalnie otyły i otłuszczony. Zwierzaki oceniane na 1 często mają niewiele szanse na przeżycie z uwagi na zupełne wyniszczenie organizmu; z kolei ocena 9 dotyczy koni przeznaczonych na rzeź, ale często i rekreacyjnych zwierzaków, które korzystają przez większość część roku z soczystych pastwisk, specjalnie obsiewanych wysokobiałkowymi roślinami.

Przyjmuje się, że optymalną oceną dla wszystkich koni jest 5/6, ale warto zauważyć że w ciągu roku ta ocena często sie zmienia; na wiosnę konie zazwyczaj wyglądają gorzej, szczególnie te padokowane całodobowo. 

Dlatego odpowiedzialny właściciel konia powinien stale monitorować jego kondycję, zwierzęta nie chudną z dnia na dzień a wszelkie wahania wagi nigdy nie są korzystne.  Pamiętajcie, że gruby koń nigdy nie ma wystających żeber czy kości biodrowych - duży brzuch w połączeniu ze słabym umięśnieniem jest najczęściej spowodowany nieprawidłową pracą, a nie otyłością czy nadmiarem paszy objętościowej.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Błędy przy lonżowaniu

Lonżowanie to rewelacyjna metoda treningowa, często bagatelizowana przez laików bądź kojarzona z bezmyślnym przeganianiem konia w kółko - nic bardziej mylnego! Podpowiemy Wam dzisiaj, jak uniknąć typowych błędów towarzyszącym lonżowaniu.

2019-05-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Głowa do góry!

Pozycja głowy jeźdźca w trakcie jazdy jest często pomijana przez rekreacyjnych jeźdźców, a ma ogromny wpływ na prawidłowe ustawienie ciała. Wiele osób odruchowo patrzy w dół, co zaburza równowagę i utrudnia poprawny dosiad.

2019-04-15

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ubezpieczenie koni

Leczenie weterynaryjne naszych wierzchowców potrafi być niezwykle kosztowne - standardem są zabiegi i operacje, za które trzeba zapłacić nawet kilkanaście tysięcy złotych. Dlatego coraz więcej właścicieli koni decyduje się na ubezpieczenie swoich zwierzaków, by w razie choroby czy urazu móc domagać się wypłaty odszkodowania.

2019-03-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić odskok przed przeszkodą ?

Pewnie każdy jeździec w trakcie skoków doświadczył sytuacji, że odskok wypadał zbyt daleko bądź blisko przeszkody co w konsekwencji zaburzało prawidłową technikę pokonywania przeszkody. Warto zapoznać się z kilkoma wskazówkami, gdyż odpowiedni moment odbicia od ziemi jest kluczowy dla komfortu i bezpieczeństwa konia oraz jeźdźca!

2019-02-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Własny koń - czy to się opłaca ?

Wielu miłośników jeździectwa marzy o swoim własnym wierzchowcu, najlepiej trzymanym w przydomowej stajence. Posiadanie własnego konia to duże szczęście, ale i ogromna odpowiedzialność i pewne wyrzeczenia, chociażby w kwestii wyjazdów na wakacje czy choroby.

2019-01-17

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń się potyka

Konie mają cztery nogi a i tak potrafią się potknąć na prostym odcinku, to całkowicie normalne - w końcu nam też to się zdarza. Jeśli taka sytuacja ma miejsce częściej, to jest to pewien sygnał do niepokoju i obserwacji zwierzaka.

2019-01-02

Czytaj » 0

Porady

Porady: Więcej łydki!

Na statystycznej lekcji jazdy konnej, zazwyczaj możecie usłyszeć kilka komend: nie garb się, pięta w dół i daj więcej łydki - znacie to ? Temat pleców oraz położenia stopy w strzemieniu zostały omówione w poprzednich artykułach, zatem czas na rozjaśnienie: o co chodzi z tymi łydkami?

2018-12-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kiedy koń capluje

Spotkaliście się kiedyś z terminem caplowanie ? A może znacie sytuacje, kiedy koń jest nerwowy i nie potrafi spokojnie stępować ? To właśnie jest caplowanie - podpowiemy Wam jak się z tym uporać!

2018-11-30

Czytaj » 0

Porady

Porady: Równowaga w trakcie skoku

Każdy jeździec na początku nauki jazdy konnej marzy o pierwszych skokach, które przecież są tak łatwe i do tego emocjonujące! O ile efektywności nie można im odmówić, o tyle zachowanie odpowiedniej sylwetki podczas pokonywania przeszkody nie jest już takie proste.

2018-11-27

Czytaj » 0