12,810 pytań - 14,621 odpowiedzi - 828 komentarzy

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Data publikacji: 2019-06-18

 

Autorem oceny Body Condition Score (metoda BCS) jest weterynarz Don Henneke, który 30 lat opracował sposób oceny aktualnego stanu konia; jest bardzo ważne, gdyż wiele interwencji fundacji prozwierzęcych opiera się właśnie na tej metodzie jako obiektywnej i profesjonalnej, co jest później dowodem w sądzie.

Ta metoda wskazuje na kilka istotnych elementów budowy ciała konia, które faktycznie świadczą o jego kondycji; niestety wiele osób nadal uważa, że duży brzuch u zwierzaka jest oznaką dobrobytu czy wręcz otyłości, co jest zdecydowanie mitem.

Dr Henneke ustalił kilka punktów, na które zwracamy uwagę:

  • kłąb
  • nasada ogona
  • okolice łopatki
  • grzebień szyi
  • żebra
  • grzbiet

Przystępując do oceny kondycji konia, obserwujemy czy w wyżej wymienionych miejscach nie ma widocznych kości bądź fałdek tłuszczu - warto sprawdzić palpacyjnie i przejechać dłonią przez szyję, grzbiet i zad.

Następnie za pomocą 9 stopniowej skali, wybieramy tę ocenę która najlepiej odpowiada kondycji badanego konia; ocena 1 oznacza skrajnie zagłodzonego konia, w stanie zagrażających życiu, a ocena 9 to koń ekstremalnie otyły i otłuszczony. Zwierzaki oceniane na 1 często mają niewiele szanse na przeżycie z uwagi na zupełne wyniszczenie organizmu; z kolei ocena 9 dotyczy koni przeznaczonych na rzeź, ale często i rekreacyjnych zwierzaków, które korzystają przez większość część roku z soczystych pastwisk, specjalnie obsiewanych wysokobiałkowymi roślinami.

Przyjmuje się, że optymalną oceną dla wszystkich koni jest 5/6, ale warto zauważyć że w ciągu roku ta ocena często sie zmienia; na wiosnę konie zazwyczaj wyglądają gorzej, szczególnie te padokowane całodobowo. 

Dlatego odpowiedzialny właściciel konia powinien stale monitorować jego kondycję, zwierzęta nie chudną z dnia na dzień a wszelkie wahania wagi nigdy nie są korzystne.  Pamiętajcie, że gruby koń nigdy nie ma wystających żeber czy kości biodrowych - duży brzuch w połączeniu ze słabym umięśnieniem jest najczęściej spowodowany nieprawidłową pracą, a nie otyłością czy nadmiarem paszy objętościowej.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: O co chodzi z pianą w pysku ?

Wielu laików niezwiązanych z jeździectwem uważa, że obecność piany na pysku konia świadczy o złym traktowaniu, wręcz znęcaniu się nad wierzchowcem; od razu uspokajamy - to całkowicie normalna reakcja na obecność wędzidła w pysku!

2019-11-25

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń baskiluje ?

Pewnie nie raz słyszeliście, że dany koń dobrze/poprawnie baskiluje lub ma nieprawidłowy baskil; ten termin odnosi się do skoków przez przeszkody i jest związany z techniką pokonywania przeszkody przez zwierzaka.

2019-11-10

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jakie siodło wybrać ?

Na rynku produktów jeździeckich znajdziemy co najmniej kilkunastu wytwórców siodeł, które różnią się pomiedzy sobą jakością wykonania ale i przeznaczeniem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak znaleźć idealne siodło dla amatorów!

2019-10-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Czy warto zacząć naukę jazdy konnej w wieku +30, +40 lat ?

Wielu dorosłych jeźdźców zaczęło swoją przygodę z tym sportem będąc dziećmi bądź młodzieżą, ale przecież nic nie stoi na przeszkodzie, aby dopiero po trzydziestce czy czterdziestce zrealizować swoje marzenia o galopie na końskim grzbiecie!

2019-10-09

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co zabrać ze sobą na rajd ?

Jesień właśnie się rozpoczęła, a wraz z nią nadszedł czas na terenowe przejażdżki po ścierniskach, wśród złotych, spadających liści. Podpowiemy Wam co zabrać na długie rajdy – kilka dni w siodle brzmi jak świetny wypoczynek!

2019-09-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak uspokoić konia ?

Pewnie każdy z Was miał kiedyś sytuację, gdzie czuliście duże podekscytowanie Waszego zwierzaka – spięcie całego ciała, nastawienie uszu i głośne wypuszczanie powietrza chrapami to najbardziej rozpoznawalne sygnały pobudzenia. Jak sobie z tym poradzić ?

2019-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: 5 elementów dobrego rozprężenia

Wakacje się skończyły, a wraz z nimi intensywny sezon startowy - ale to nie oznacza, że skończyły się wszystkie zawody! W każdym województwie praktycznie do późnej jesieni są organizowane konkursy na każdym poziomie, od zawodów towarzyskich przez regionalne do Mistrzostw Polski we wszystkich dyscyplinach.

2019-09-03

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co to znaczy, że koń jest pusty na kontakcie ?

Wielu jeźdźcow ma problem z jazdą na poprawnym kontakcie - pewnie każdy z Was miał problem z koniem, który ciągnie, szarpie głową bądź właśnie jest pusty. Tylko co to właściwie oznacza, bo przecież jak koń może być pusty ?

2019-08-21

Czytaj » 0

Porady

Porady: Ratunku, mam problem z założeniem ogłowia!

Wiele koni wybitnie nie przepada za dotykaniem uszu, a czasem jest to koniecznie w trakcie ubierania ogłowia - co zrobić, kiedy koń wysoko zadziera głowę bądź szarpie nią na boki?

2019-07-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić dosiad ?

Pewnie wielu z Was marzy o idealnym dosiadzie: dobra równowaga, proste plecy i stabilna łydka - brzmi łatwo, prawda ? Sami pewnie wiecie, że w praktyce uzyskanie poprawnej sylwetki w trakcie jazdy nie jest takie oczywiste. Ba, czołowi zawodnicy cały czas szlifują swój dosiad, bo nie jest to cel sam w sobie!

2019-06-09

Czytaj » 0