12,872 pytań - 25,064 odpowiedzi - 953 komentarzy

Porady: Ocena kondycji konia (BCS)

Data publikacji: 2019-06-18

 

Autorem oceny Body Condition Score (metoda BCS) jest weterynarz Don Henneke, który 30 lat opracował sposób oceny aktualnego stanu konia; jest bardzo ważne, gdyż wiele interwencji fundacji prozwierzęcych opiera się właśnie na tej metodzie jako obiektywnej i profesjonalnej, co jest później dowodem w sądzie.

Ta metoda wskazuje na kilka istotnych elementów budowy ciała konia, które faktycznie świadczą o jego kondycji; niestety wiele osób nadal uważa, że duży brzuch u zwierzaka jest oznaką dobrobytu czy wręcz otyłości, co jest zdecydowanie mitem.

Dr Henneke ustalił kilka punktów, na które zwracamy uwagę:

  • kłąb
  • nasada ogona
  • okolice łopatki
  • grzebień szyi
  • żebra
  • grzbiet

Przystępując do oceny kondycji konia, obserwujemy czy w wyżej wymienionych miejscach nie ma widocznych kości bądź fałdek tłuszczu - warto sprawdzić palpacyjnie i przejechać dłonią przez szyję, grzbiet i zad.

Następnie za pomocą 9 stopniowej skali, wybieramy tę ocenę która najlepiej odpowiada kondycji badanego konia; ocena 1 oznacza skrajnie zagłodzonego konia, w stanie zagrażających życiu, a ocena 9 to koń ekstremalnie otyły i otłuszczony. Zwierzaki oceniane na 1 często mają niewiele szanse na przeżycie z uwagi na zupełne wyniszczenie organizmu; z kolei ocena 9 dotyczy koni przeznaczonych na rzeź, ale często i rekreacyjnych zwierzaków, które korzystają przez większość część roku z soczystych pastwisk, specjalnie obsiewanych wysokobiałkowymi roślinami.

Przyjmuje się, że optymalną oceną dla wszystkich koni jest 5/6, ale warto zauważyć że w ciągu roku ta ocena często sie zmienia; na wiosnę konie zazwyczaj wyglądają gorzej, szczególnie te padokowane całodobowo. 

Dlatego odpowiedzialny właściciel konia powinien stale monitorować jego kondycję, zwierzęta nie chudną z dnia na dzień a wszelkie wahania wagi nigdy nie są korzystne.  Pamiętajcie, że gruby koń nigdy nie ma wystających żeber czy kości biodrowych - duży brzuch w połączeniu ze słabym umięśnieniem jest najczęściej spowodowany nieprawidłową pracą, a nie otyłością czy nadmiarem paszy objętościowej.

comments powered by Disqus
Porady

Porady: 3 sposoby na garbienie się podczas jazdy

Zaokrąglone plecy to problem, z którymi boryka się chyba większość początkujących jeźdźców - to też niestety symbol naszych czasów, ponieważ wiele czasu spędzamy w pozycji siedzącej. Podpowiemy dzisiaj, jak radzić sobie z garbieniem w trakcie jazdy konnej!

2021-11-28

Czytaj » 0

Porady

Porady: Kontrola nad koniem w terenie

Wyjazdy w teren to dobre urozmaicenie pracy z koniem, mające znakomity wpływ na psychikę zwierzaka. Luźna przejażdżka to także doskonały sposób na odstresowanie i rozluźnienie. Wiele zwierzaków mocno się ekscytuje podczas wyjazdu w teren - jak sobie z tym poradzić ?

2021-10-20

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak wykonać i utrzymać się w poprawnym półsiadzie ?

Półsiad to rodzaj dosiadu, polegający na odciążeniu grzbietu konia - każdy jeździec powinien obowiązkowo go opanować, ponieważ ta umiejętność przydaje się w niespodziewanych sytuacjach jak np. skok przez przeszkodę w trakcie wycieczki terenowej.

2021-10-08

Czytaj » 0

Porady

Porady: Rytm w galopie

Galop, jako chód trójtaktowy, charakteryzuje się asymetrią - w zależności od kierunku jazdy, różna jest kolejność stawiania kończyn; rytm powinien zostać zawsze taki sam, niezależnie od tempa i rodzaju galopu.

2021-09-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Co robić po upadku z konia?

Upadki z konia zdarzają się w każdej stajni i zdarzają się nawet najlepszym zawodnikom - to wręcz nieodłączna część jeździectwa. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby wiedzieć jak zachować się, kiedy z konia spadnie inny jeździec - pierwsza pomoc odgrywa niezwykle istotną rolę.

2021-08-16

Czytaj » 0

Porady

Porady: Dlaczego nie mogę wysiedzieć kłusa ćwiczebnego ?

Kłus ćwiczebny spędza sen z powiek wielu początkującym jeźdźcom, który oceniają go jako katorgę - notoryczne wybijanie z rytmu, klepanie pupą po siodle i utrata równowagi to tylko niektóre błędy typowe przy nauce wysiadywania kłusa. Poznajcie najczęstsze błędy w kłusie ćwiczebnym!

2021-08-13

Czytaj » 0

Porady

Porady: Umowa pensjonatowa

Decydując się na umieszczenie konia w pensjonacie, za który uiszczamy comiesięczną opłatę, absolutnie należy zadbać o podpisanie umowy z właścicielem stajni. Dzięki takiemu dokumentowi, wszystkie prawa oraz obowiązki zostaną dokładnie spisane i określone.

2021-07-24

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak przetrwać upały w stajni ?

Ostatnie dni w całej Polsce były wyjątkowo upalne - to trudny czas zarówno dla ludzi, ale i dla zwierząt. Warto poznać kilka przydatnych zasad, które ułatwią przetrwanie gorących dni w stajni.

2021-07-12

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak poprawić równowagę w siodle ?

Początkujący jeźdźcy często mają problem z utrzymaniem równowagi w trakcie jazdy - garbienie, nadmierne odchylenie, podkurczanie nóg czy upadki często biorą się z braku pewności siebie i braku równowagi. Podpowiemy jak poradzić sobie z tym problemem!

2021-05-23

Czytaj » 0

Porady

Porady: Jak opanować konia w terenie ?

Wyjazd poza granice ośrodka to ciekawe urozmaicenie codziennego trybu życia koni - lasy, łąki i pola skutecznie potrafią zachęcić do ruchu nawet największego końskiego leniuszka. Czasem jednak ekscytacja otwartą przestrzenią jest tak duża, że konie stają się nadmiernie pobudzone - jak sobie poradzić w takiej sytuacji ?

2021-05-01

Czytaj » 0