12,821 pytań - 15,272 odpowiedzi - 927 komentarzy

Lifestyle: Pies w stajni

Data publikacji: 2019-06-06

 

Z punktu widzenia natury, pies jako potomek wilka, jest zagrożeniem dla roślinożercy jakim jest koń - dlatego wiele naszych czterokopytnych zwierzaków reaguje nerwowo na zbliżające się bądź nawet szczekające psy. Głośny dźwiek w połączeniu z obcym zapachem i energicznymi ruchami psa wzbudza lęk, strach i niepokój - w końcu psy są drapieżnikami, czyli naturalnymi wrogami koni.

Same psy często są podekscytowane widokiem dużego zwierzęta, wiele z nich próbuje zaczepiać konie bądź gonić je po pastwisku - takie sytuacje są wręcz gwarancją śmiertelnego wypadku! Koń praktycznie zawsze będzie się bronił, wierzgając bądź stając dęba; siła kopnięcia z łatwością wystarcza do zabicia psa.

Oczywiście są konie, które absolutnie nie zwracają uwagi na psy i na odwrót, wszystko zależy od charakteru i usposobienia zwierząt; warto jednak zawsze zadbać o bezpieczeństwo, aby pobyt w stajni był faktycznie przyjemnością:

  • pies w stajni powinien być na smyczy, właściciele ośrodków często tego wymagają
  • nasz zwierzak absolutnie nie może zanieczyszczać terenu stajni: samce często znaczą moczem swoje terytorium
  • niedopuszczalne jest niszczenie wyposażenia stajni: szarpanie derek czy czapraków, gryzienie innych przedmiotów
  • jeżeli mamy możliwość puszczenia psa luzem, to obowiązkowo pilnujemy aby nie znalazł się za przechodzącym koniem czy tym przygotowywanym do jazdy (ryzyko kopnięcia)

Warto stopniowo i cierpliwie przyzwyczajać naszego konia do obecności psa, wiele koni jest z początku zaciekawionych obecnością futrzanego przyjaciela więc warto podtrzymać zainteresowanie. 

Pamiętajcie jednak, że psy lękliwe i strachliwe mogą być po prostu przerażone i należy zaniechać prób kontaktu; pierwsze wspólne jazdy warto odbyć na zamkniętym placu, z drugą osobą do pomocy która w przypadku nadmiernej ekscytacji psa będzie w stanie go kontrolować. Wyjazd w teren zaplanujcie wtedy, kiedy macie pewność że Wasz pies wraca na każde zawołanie i że nie będzie zaczepiał konia, zacznijcie od krótkich spacerów po okolicy.

 

Miłej przejażdżki!:)

comments powered by Disqus
Lifestyle

Emocje w jeździectwie - jak sobie z nimi radzić ?

Jeździectwo, jak każdy sport, dostarcza wiele emocji - treningi, zawody, a nawet codzienny pobyt w stajni potrafi wywołać smutek, radość, szczęście, przygnębienie czy nawet złość. Dzięki interakcji z drugim żywym organizmem, człowiek uczy się kontroli własnych reakcji i emocji, ponieważ to właśnie gwarantuje owocną współpracę.

2020-01-30

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Prezenty dla miłośników koni

Święta za pasem, to ostatni dzwonek żeby zakupić prezenty; przygotowaliśmy listę ciekawych pomysłów dla każdego miłośnika koni i jeździectwa - warto wykorzystać!

2019-12-22

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Hubertus

Październik i listopad to prawdziwe świąteczne miesiące w jeździectwie - to czas tradycyjnych gonitw za lisem, zwanych hubertusami (oficjalnie to święto jeźdźców, myśliwych i leśników). Tradycja tych uroczystości ma swoje korzenie w XV wieku, kiedy organizowano wielkie polowania na lisy.

2019-11-07

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako saddlefitter

Kolejnym zawodem związanym z końmi i jeździectwem jest stosunkowo nowy zawód: saddle fitter, czyli pasowacz siodeł. Rosnąca świadomość właścicieli koni dotycząca prawidłowego wyboru sprzętu sprawa, że coraz więcej osób interesuje profesjonalnym doborem siodeł.

2019-10-21

Czytaj » 0

Lifestyle

Nie daj się infekcjom!

Jesień to czas wzmożonych infekcji na tle wirusowym - podwyższona temperatura ciała, drapanie w gardle czy katar to wręcz powszechne objawy. Podpowiemy Wam jak ochronić swój organizm przed atakiem wirusów powodujących przeziębienia! Złota polska jesień to idealny czas na zwiedzanie okolicy wierzchem!

2019-09-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako kowal

Niezbędnym elementem opieki nad praktycznie każdym koniem są regularne wizyty kowala, przede wszystkim w celu usunięcia nadmiernie przerośniętego rogu (nie wszystkie zwierzaki wymagają kucia). To pewny zawód, ale wymagający przede wszystkim siły i cierpliwości.

2019-09-18

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy warto iść na studia związane z jeździectwem?

Matury i egzaminy zawodowe minęły, wyniki macie ze sobą, więc pewnie wielu miłośników jeździectwa zastanawia się nad wyborem dalszej drogi kształcenia. Podpowiemy Wam, czy warto zdecydować się na kierunki studiów związane właśnie z końmi!

2019-07-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Co jeść przed i po jeździe ?

Ważnym aspektem w trakcie uprawiania jakiegokolwiek sportu jest żywienie - dobrej jakości pożywienie dostarczy nam wszystkim składników odżywczych oraz niezbędnej energii, która przydaje się w trakcie aktywnego dnia w stajni. Dowiecie się dzisiaj co i kiedy jeść, żeby czuć się dobrze w trakcie jazdy!

2019-04-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Dzień wolny dla konia

W treningu zarówno amatorskim jak i zawodowym kluczową rolę powinien odgrywać odpoczynek - to niezbędna faza, która często jest pomijana przez niedoświadczone osoby! Warto zaplanować wolny dzień w tygodniu dla każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu.

2019-03-15

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako jeździec

Jednym z najbardziej wymarzonych zawodów jest z pewnością posada jeźdźca - któż z nas nie chciałby otrzymywać wynagrodzenia za jazdę konną, łącząc pracę z pasją ? Od niedawna ten zawód został uznany za oficjalny, powstały już nawet specjalne szkoły kształcące w tym kierunku; pamiętajcie, że nic nie zastąpi wielu lat doświadczenia i nabytej wiedzy!

2019-02-03

Czytaj » 0