12,739 pytań - 14,296 odpowiedzi - 824 komentarzy

Lifestyle: Pies w stajni

Data publikacji: 2019-06-06

 

Z punktu widzenia natury, pies jako potomek wilka, jest zagrożeniem dla roślinożercy jakim jest koń - dlatego wiele naszych czterokopytnych zwierzaków reaguje nerwowo na zbliżające się bądź nawet szczekające psy. Głośny dźwiek w połączeniu z obcym zapachem i energicznymi ruchami psa wzbudza lęk, strach i niepokój - w końcu psy są drapieżnikami, czyli naturalnymi wrogami koni.

Same psy często są podekscytowane widokiem dużego zwierzęta, wiele z nich próbuje zaczepiać konie bądź gonić je po pastwisku - takie sytuacje są wręcz gwarancją śmiertelnego wypadku! Koń praktycznie zawsze będzie się bronił, wierzgając bądź stając dęba; siła kopnięcia z łatwością wystarcza do zabicia psa.

Oczywiście są konie, które absolutnie nie zwracają uwagi na psy i na odwrót, wszystko zależy od charakteru i usposobienia zwierząt; warto jednak zawsze zadbać o bezpieczeństwo, aby pobyt w stajni był faktycznie przyjemnością:

  • pies w stajni powinien być na smyczy, właściciele ośrodków często tego wymagają
  • nasz zwierzak absolutnie nie może zanieczyszczać terenu stajni: samce często znaczą moczem swoje terytorium
  • niedopuszczalne jest niszczenie wyposażenia stajni: szarpanie derek czy czapraków, gryzienie innych przedmiotów
  • jeżeli mamy możliwość puszczenia psa luzem, to obowiązkowo pilnujemy aby nie znalazł się za przechodzącym koniem czy tym przygotowywanym do jazdy (ryzyko kopnięcia)

Warto stopniowo i cierpliwie przyzwyczajać naszego konia do obecności psa, wiele koni jest z początku zaciekawionych obecnością futrzanego przyjaciela więc warto podtrzymać zainteresowanie. 

Pamiętajcie jednak, że psy lękliwe i strachliwe mogą być po prostu przerażone i należy zaniechać prób kontaktu; pierwsze wspólne jazdy warto odbyć na zamkniętym placu, z drugą osobą do pomocy która w przypadku nadmiernej ekscytacji psa będzie w stanie go kontrolować. Wyjazd w teren zaplanujcie wtedy, kiedy macie pewność że Wasz pies wraca na każde zawołanie i że nie będzie zaczepiał konia, zacznijcie od krótkich spacerów po okolicy.

 

Miłej przejażdżki!:)

comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Czy warto iść na studia związane z jeździectwem?

Matury i egzaminy zawodowe minęły, wyniki macie ze sobą, więc pewnie wielu miłośników jeździectwa zastanawia się nad wyborem dalszej drogi kształcenia. Podpowiemy Wam, czy warto zdecydować się na kierunki studiów związane właśnie z końmi!

2019-07-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Co jeść przed i po jeździe ?

Ważnym aspektem w trakcie uprawiania jakiegokolwiek sportu jest żywienie - dobrej jakości pożywienie dostarczy nam wszystkim składników odżywczych oraz niezbędnej energii, która przydaje się w trakcie aktywnego dnia w stajni. Dowiecie się dzisiaj co i kiedy jeść, żeby czuć się dobrze w trakcie jazdy!

2019-04-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Dzień wolny dla konia

W treningu zarówno amatorskim jak i zawodowym kluczową rolę powinien odgrywać odpoczynek - to niezbędna faza, która często jest pomijana przez niedoświadczone osoby! Warto zaplanować wolny dzień w tygodniu dla każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu.

2019-03-15

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako jeździec

Jednym z najbardziej wymarzonych zawodów jest z pewnością posada jeźdźca - któż z nas nie chciałby otrzymywać wynagrodzenia za jazdę konną, łącząc pracę z pasją ? Od niedawna ten zawód został uznany za oficjalny, powstały już nawet specjalne szkoły kształcące w tym kierunku; pamiętajcie, że nic nie zastąpi wielu lat doświadczenia i nabytej wiedzy!

2019-02-03

Czytaj » 0

Lifestyle

Wakacyjna praca

Nadeszły wakacje, a z nimi sporo wolnego czasu, który warto poświęcić na zarobienie pieniędzy - a dla koniarzy idealna praca to oczywiście każda związana z końmi! Podpowiemy Wam czym sie kierować przy wyborze wakacyjnego zajęcia i jak nie dać się naciągnąć :)

2018-06-26

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako hodowca

Jednym z bardziej flagowych profesji w branży jeździeckiej jest zawód hodowcy, często zbytnio nadużywany przez amatorów. Pamiętajmy, że stadniny to miejsca hodowli koni, a nie ośrodki jeździeckie!

2018-06-23

Czytaj » 0

Lifestyle

Przemoc w sporcie jeździeckim

Większość osób, które mają dłuższe doświadczenie w jeździe konnej, z pewnością miało nieprzyjemność widzieć agresywne zachowania jeźdźców lub trenerów wobec koni. To przykre zjawisko, spotykane nie tylko wśród osób jeżdżących amatorsko, ale i startujących w wysokich konkursach.

2018-05-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako instruktor

Instruktor to jedna z ważniejszych osób w branży jeździeckiej, odpowiedzialna za prawidłowe szkolenie par jeździec-koń. Taka praca daje możliwość połączenia swojej pasji i zarabiania pieniędzy, co wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla wielu amatorów jeździectwa :)

2018-05-24

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako zoofizjoterapeuta

Zawód fizjoterapeuty jest od dawna znany, choć często niedoceniany; taka osoba pomaga w trakcie kontuzji, niweluje wszelkie spięcia mięśniowe i rozluźnia nasze ciało. Stosunkowo niedawno pojawili się fizjoterapeuci specjalizujący się w pracy ze zwierzętami, co wynika z rosnącej świadomości właścicieli zwierzaków.

2018-04-02

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako stajenny

Opieka stajenna to jedna z najważniejszych czynności w trakcie codziennej obsługi konia. Wielu z nas trzyma swoje zwierzaki w pensjonatach, gdzie płacąc odpowiednią kwotę, mamy zapewnione pełną opiekę w stajni przez stajennych. Co należy do ich obowiązków i jak zostać stajennym ?

2018-02-19

Czytaj » 0