12,821 pytań - 15,273 odpowiedzi - 927 komentarzy

Dzikie konie: Mustangi

Data publikacji: 2019-05-31

 

Mustangi, jak pewnie większość z Was wie, to rasa dzikich koni, które żyją w Ameryce - można je spotkać na preriach; ich historia zaczyna się w XVI wieku, kiedy to hiszpańcy konkwistadorzy podbijali nowe tereny. Wiele koni uciekło, dając początek nowej rasie, czyli właśnie mustangom - to tak naprawdę mieszanka wielu ras, które wówczas występowały na tych terenach.

Na przełomie XVIII/XIX wieku liczebność mustangów sięgała oszałamiającej liczby 5mln osobników; niestety z biegiem czasu zaczęto zabijać te zwierzaki, głównie z uwagi na konieczność uprawy prerii (czasy dynamicznego rozwoju światowej gospodarki) ale i dla pozyskania mięsa oraz skór. Wielu farmerów i rolników odstrzelało mustangi, gdyż powodowały szkody na fermach i uprawach.

Aktualna liczebność populacji mustangów jest szacowana na ok.30tys osobników, co czyni tę rasę zagrożoną wyginięciem, przez co objęto ją ścisłą ochroną. 

Mustangi nie wyróżniają się żadną specjalną cechą, to niskie i krępe konie (140-150cm),  występują tutaj wszystkie maści i odmiany; charakteryzują się dobrym zdrowiem, ale na wolności rzadko dożywają 20 lat - mają wiele wrogów naturalnych. Na czele stada stoi dominujący ogier, który ma pod opieką kilka lub kilkanaście klaczy i źrebięta; ogierki po ukończeniu trzeciego roku życia, są wypędzane ze stada. Walki pomiędzy dzikimi końmi często kończą się poważnymi urazami słabszego osobnika, może dojść nawet do śmierci!

 

Dzikie konie nie mogą być łapane i ujeżdżane, chociaż oczywiście takie praktyki mają miejsce; nie ma możliwości sprowadzenia takiego zwierzaka do Polski, o czym marzy wiele nastoletnich fanek jeździectwa. Mustangi są dzikimi zwierzętami i powinny pozostać w swojej ojczyźnie, bez kontaktu z człowiekiem; blisko spokrewnione są American Quater Horse czy Paint Horse, są bardzo podobne w kwestii pokroju i charakteru.

 

fot. www.foter.com

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Polski koń zimnokrwisty

Polska hodowla koni może poszczycić się kilkoma rasami, spośród której wyróżnia się rasa zimnokrwista. Te piękne i majestatyczne konie były w przeszłości podstawowym środkiem transportu, wspomagały pracę rolników w polu we wszystkich niezbędnych czynnościach. Aktualnie po zmechanizowaniu rolnictwa są główną rasą rzeźną.

2020-02-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kłusak francuski

Jedną z ciekawszych ras koni są kłusaki, istnieje kilka typów w obrębie tej rasy (orłowski, rosyjski,francuski). Przybliżymy nieco tę rasę, którą coraz częściej można spotkać w Europie.

2020-01-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Ciąża to niezwykły czas, dedykowany rozwojowi nowego organizmu - dlatego tak istotna jest prawidłowa opieka nad każdą ciężarną, niezależnie od gatunku! To kluczowy okres rzutujący na przyszłość potomstwa, właściciele koni powinni szczególnie doglądać swoich klaczy aby otrzymać zdrowego źrebaka.

2020-01-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Marwari

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras na świecie są niewątpliwie konie rasy Marwari - ich niecodzienny wygląd jest rozpoznawalny przez wielu miłośników jeździectwa. Trzeba pamiętać, że to jedna z najstarszych ras, wywodząca się z okresu starożytności!

2019-07-11

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Falabella

Któż z nas nie zna tych uroczych miniaturowych koni, które osiągają maksymalnie 75cm w kłębie? Te wspaniałe zwierzaki nie mają zbyt dużej wartości użytkowej z uwagi na rozmiary, ale cieszą się ogromną popularnością na całym świecie - są po prostu końmi do towarzystwa.

2019-04-23

Czytaj » 0