12,811 pytań - 14,492 odpowiedzi - 827 komentarzy

Dzikie konie: Mustangi

Data publikacji: 2019-05-31

 

Mustangi, jak pewnie większość z Was wie, to rasa dzikich koni, które żyją w Ameryce - można je spotkać na preriach; ich historia zaczyna się w XVI wieku, kiedy to hiszpańcy konkwistadorzy podbijali nowe tereny. Wiele koni uciekło, dając początek nowej rasie, czyli właśnie mustangom - to tak naprawdę mieszanka wielu ras, które wówczas występowały na tych terenach.

Na przełomie XVIII/XIX wieku liczebność mustangów sięgała oszałamiającej liczby 5mln osobników; niestety z biegiem czasu zaczęto zabijać te zwierzaki, głównie z uwagi na konieczność uprawy prerii (czasy dynamicznego rozwoju światowej gospodarki) ale i dla pozyskania mięsa oraz skór. Wielu farmerów i rolników odstrzelało mustangi, gdyż powodowały szkody na fermach i uprawach.

Aktualna liczebność populacji mustangów jest szacowana na ok.30tys osobników, co czyni tę rasę zagrożoną wyginięciem, przez co objęto ją ścisłą ochroną. 

Mustangi nie wyróżniają się żadną specjalną cechą, to niskie i krępe konie (140-150cm),  występują tutaj wszystkie maści i odmiany; charakteryzują się dobrym zdrowiem, ale na wolności rzadko dożywają 20 lat - mają wiele wrogów naturalnych. Na czele stada stoi dominujący ogier, który ma pod opieką kilka lub kilkanaście klaczy i źrebięta; ogierki po ukończeniu trzeciego roku życia, są wypędzane ze stada. Walki pomiędzy dzikimi końmi często kończą się poważnymi urazami słabszego osobnika, może dojść nawet do śmierci!

 

Dzikie konie nie mogą być łapane i ujeżdżane, chociaż oczywiście takie praktyki mają miejsce; nie ma możliwości sprowadzenia takiego zwierzaka do Polski, o czym marzy wiele nastoletnich fanek jeździectwa. Mustangi są dzikimi zwierzętami i powinny pozostać w swojej ojczyźnie, bez kontaktu z człowiekiem; blisko spokrewnione są American Quater Horse czy Paint Horse, są bardzo podobne w kwestii pokroju i charakteru.

 

fot. www.foter.com

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Marwari

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras na świecie są niewątpliwie konie rasy Marwari - ich niecodzienny wygląd jest rozpoznawalny przez wielu miłośników jeździectwa. Trzeba pamiętać, że to jedna z najstarszych ras, wywodząca się z okresu starożytności!

2019-07-11

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Falabella

Któż z nas nie zna tych uroczych miniaturowych koni, które osiągają maksymalnie 75cm w kłębie? Te wspaniałe zwierzaki nie mają zbyt dużej wartości użytkowej z uwagi na rozmiary, ale cieszą się ogromną popularnością na całym świecie - są po prostu końmi do towarzystwa.

2019-04-23

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Tennessee Walking Horse

Jedną z najbardziej popularnych ras koni w Stanach Zjednoczonych, obok szeroko pojętych koni rasy Paint, są Tennessee Walkery - rasa ta nie posiada polskiego odpowiednika nazwy. W naszym kraju praktycznie nie występują, dlatego warto dowiedzieć się czym się charakteryzują te efektywne wierzchowce.

2019-04-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto kastrować ogiery ?

Wśród ludzi często niesłusznie pokutuje mit, że kastracja zwierząt jest brutalnym zabiegiem, który odbiera przyjemność z życia oraz wyrządza ogromną krzywdę. O ile w przypadku kotów i psów, posiadanie niewykastrowanego samca może być tylko uciążliwe, o tyle obsługa i praca z temperamentnymi ogierami bywa po prostu skrajnie niebezpieczna.

2019-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce islandzkie

Jedną z najbardziej charakterystycznych, ale i unikalnych ras są konie rasy islandzkiej - z racji wzrostu często zwane kucami, chociaż sporo ekspertów klasyfikuje je jako konie. Poznajcie miłe wierzchowca, które naturalnie potrafią poruszać się toltem oraz inochodem, co w rezultacie daje pięć różnych chodów u tej rasy!

2018-12-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Tinker

Jedną z bardziej charakterystycznych ras koni jest tinker, inaczej zwany koniem cygańskim z uwagi na dużą popularność wśród grup złożonych z osób romskiego pochodzenia. Te stosunkowo nieduże konie szybko zdobywają popularność na całym świecie, przede wszystkim z uwagi na łagodne usposobienie.

2018-12-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: American quater horse

Kompaktowa budowa i nieduży wzrost w połączeniu z niezwykłą zwinnością i szybkością to cechy rasy charakterystycznej dla westernu, czyli american quater horse. Dyscyplina ta zdobywa w Polsce coraz większą popularność, dlatego warto bliżej poznać te nieduże, ale wytrzymałe konie.

2017-06-02

Czytaj » 0