Kleszcze to pasożyty należące do rzędu pajęczaków, w Polsce najpopularniejszy jest gatunek kleszcza pospolitego - spotykamy go praktycznie wszędzie, jest obecny w lasach, na łąkach i wszelakich terenach zielonych.
Co roku lekarze i weterynarze apelują o stosowanie środków odstraszających, ponieważ kleszcze przenoszą szereg niebezpiecznych chorób, które mogą być nawet śmiertelne! U koni zdarzają się przypadki zachorowań na boreliozę i piroplazmozę (babeszjoza), do typowych objawów należą:
Bez szybkiej diagnozy i wdrożonego leczenia szybko dochodzi do uszkodzenia nerek i wątroby, przez co niestety znane są przypadki padnięcia zwierzaków.
Bardzo ważna jest profilaktyka, dla koni nie ma zbyt wielu skutecznych środków jak w przypadku kotów i psów; warto jednak zaopatrzyć się w skuteczne produkty odstraszające wszelkie owady i stosować je regularnie. Na rynku istnieje kilka silnych środków zawierających deltametrynę, cypermetryną i pyretryną - aby działały, należy pryskać naszego zwierzaka co kilka dni, szczególnie jeśli koń mocno się spoci bądź spędzi dłuższy czas na pastwisku podczas deszczu. Dodatkowo obowiązkowo dokonujemy dokładnych oględzin konia, chociażby przed jazdą - przyjrzyjcie się szczególnie nogom, klatce piersiowej i pyskowi; każdego kleszcza należy bezwzględnie usunąć w całości, najlepiej pęsetą bądź specjalnym przyrządem. Miejsce po ukąszeniu koniecznie dezynfekujemy; zdarza się, że w kolejnym dniu pojawi się lekka opuchlizna i zaczerwienienie - przydaje się wtedy chłodzący żel.
Jesli zauważycie jakiekolwiek niepokojące objawy, to zdecydowanie wezwijcie lekarza - czasem lepiej chuchać na zimne i szybko uratować zwierzaka!
Wycieranie grzywy i ogona to zmora każdego właściciela koni - nic tak nie szpeci zwierzaka jak postrzępiony i nierówny włos. Często ten objaw może być sygnałem obecności pasożytów lub chorób skóry, dlatego nie powinniśmy traktować wycierania grzywy tylko jako problemu estetycznego.
2022-05-21
Długa i lśniąca grzywa oraz zadbany ogon to niewątpliwie ogromny atut każdego konia; niestety tak jak w przypadku ludzi, zdarza się że musimy obciąć część grzywy lub ogona, a zależy nam na obfitym owłosieniu naszego zwierzaka. Podpowiemy dzisiaj, jak przyspieszyć porost włosów!
2022-03-25
Nadchodząca jesień oraz zima i związane z nimi spadki temperatur przyczyniają się do zmiany krótkiej, letniej sierści na dłuższą sierść zimową, która zapewni odpowiednią termoregulację. To uciążliwy etap zarówno dla konia jak i właściciela konia, który zmaga się z wszędobylskim włosiem.
2021-09-18
Bujne szczotki pęcinowe to domena przede wszystkim koni ras zimnokrwistych, ale i koni fryzyjskich, irish cobów i niektórych kuców. Obfite owłosienie to niewątpliwie zaleta i ozdoba koni, ale warto pamiętać o dokładnej pielęgnacji tego obszaru kończyny.
2021-03-25
Bujna grzywa i gęsty ogon to prawdziwa ozdoba każdego konia oraz marzenie właściciela takiego wierzchowca. Niektóre konie są z natury obdarzone gęstym owłosieniem (np. hucuły), ale warto poznać kilka pomysłów na poprawę stanu grzywy i ogona u wszystkich koni.
2021-02-12
Odnowa biologiczna i regeneracja organizmu to ważne aspekty każdego sportowca, a przecież nasze konie to także sportowcy niezależnie od poziomu zaawansowania. Jedną z form przyspieszenia leczenia urazów oraz rozluźnienia tkanek jest magnetoterapia - sprawdzona metoda medycyny fizykalnej.
2021-01-02