12,820 pytań - 15,011 odpowiedzi - 923 komentarzy

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Data publikacji: 2019-05-21

 

Kleszcze to pasożyty należące do rzędu pajęczaków, w Polsce najpopularniejszy jest gatunek kleszcza pospolitego - spotykamy go praktycznie wszędzie, jest obecny w lasach, na łąkach i wszelakich terenach zielonych.

Co roku lekarze i weterynarze apelują o stosowanie środków odstraszających, ponieważ kleszcze przenoszą szereg niebezpiecznych chorób, które mogą być nawet śmiertelne! U koni zdarzają się przypadki zachorowań na boreliozę i piroplazmozę (babeszjoza), do typowych objawów należą:

  • apatia
  • osłabienie
  • drżenie mieśni
  • objawy neurologiczne: zataczanie, zaburzenia równowagi
  • gorączka
  • brak apetytu

Bez szybkiej diagnozy i wdrożonego leczenia szybko dochodzi do uszkodzenia nerek i wątroby, przez co niestety znane są przypadki padnięcia zwierzaków.

 

Bardzo ważna jest profilaktyka, dla koni nie ma zbyt wielu skutecznych środków jak w przypadku kotów i  psów; warto jednak zaopatrzyć się w skuteczne produkty odstraszające wszelkie owady i stosować je regularnie. Na rynku istnieje kilka silnych środków zawierających deltametrynę, cypermetryną i pyretryną - aby działały, należy pryskać naszego zwierzaka co kilka dni, szczególnie jeśli koń mocno się spoci bądź spędzi dłuższy czas na pastwisku podczas deszczu. Dodatkowo obowiązkowo dokonujemy dokładnych oględzin konia, chociażby przed jazdą - przyjrzyjcie się szczególnie nogom, klatce piersiowej i pyskowi; każdego kleszcza należy bezwzględnie usunąć w całości, najlepiej pęsetą bądź specjalnym przyrządem. Miejsce po ukąszeniu koniecznie dezynfekujemy; zdarza się, że w kolejnym dniu pojawi się lekka opuchlizna i zaczerwienienie - przydaje się wtedy chłodzący żel.

Jesli zauważycie jakiekolwiek niepokojące objawy, to zdecydowanie wezwijcie lekarza - czasem lepiej chuchać na zimne i szybko uratować zwierzaka!

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czyszczenie koni siwych i białych

Siwe i białe konie są niezwykle efektowne, często są wykorzystywane jako modele w rozmaitych sesjach fotograficznych; niestety pielęgnacja jasnej sierści i delikatnej skóry jest wyzwaniem dla właścicieli tych zwierzaków. Przedstawimy kilka sprawdzonych i przetestowanych sposobów na utrzymanie siwków w czystości!

2020-02-05

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan kopyt ?

Okres jesienno-zimowy często jest kojarzony z wszelkiego rodzaju problemami z kopytami - gnicie strzałki, pękanie i łuszczenie to najczęstsze dolegliwości. Kilka sprawdzonych pomysłów pozwoli na uniknięcie takich niedogodności, co poprawi komfort Waszego wierzchowca!

2019-12-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Bezpieczne czyszczenie kopyt

Czyszczenie kopyt to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, którą należy wykonywać codziennie. Przedstawimy Wam podstawowe zasady czyszczenia kopyt oraz kilka wskazówek, jak ułatwić sobie tę czynność!

2019-01-31

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Masaż

Do ważnych elementów odnowy biologicznej każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu jest masaż, przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę. Niezależnie od stopnia zaawansowania w wyszkoleniu wierzchowca, warto dbać o eliminację powstałych przeciążeń w mięśniach konia!

2018-12-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wycieranie ogona

Pewnie każdy z Was spotkał się z charakterystycznym ocieraniem nasady ogona przez konia, najczęściej o ogrodzenie czy żłób w boksie. Podpowiemy Wam jak temu zaradzić, aby nasz zwierzak nie zranił się ani nie uszkodził rzepu ogonowego!

2018-10-20

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Stretching

Niezwykle ważną częścią każdego wysiłku fizycznego powinno być rozciąganie, wykonywane PO aktywności - dotyczy to także naszych wierzchowców. Każdy jeździec i właściciel konia powinien znać podstawowe ćwiczenia rozciągające oraz regularnie je stosować, zarówno u siebie jak i u swojego wierzchowca.

2018-07-28

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak pozbyć się zimowej sierści ?

W naszym kraju od dłuższego czasu mamy do czynienia z wiosennymi, a nawet z typowo letnimi temperaturami. Część koni jest ciągle w trakcie zmiany sierści, co jest szczególnie uciążliwe przede wszystkim dla nas - ale i nasze zwierzaki nie czują się komfortowo. Podpowiemy Wam jak skutecznie pozbyć się zimowego okrycia!

2018-04-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o końskie plecy ?

Grzbiet to niezwykle istotna część ciała naszego zwierzaka, gdyż to właśnie na niej skupia się nasz ciężar w trakcie jazdy; jej głównym zadaniem jest wówczas amortyzacja wstrząsów, stąd też nietrudno o różnego rodzaju przeciążenia i urazy. Jak prawidłowo dbać o plecy wierzchowców ?

2018-03-30

Czytaj » 0