12,843 pytań - 17,861 odpowiedzi - 934 komentarzy

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Data publikacji: 2019-05-21

 

Kleszcze to pasożyty należące do rzędu pajęczaków, w Polsce najpopularniejszy jest gatunek kleszcza pospolitego - spotykamy go praktycznie wszędzie, jest obecny w lasach, na łąkach i wszelakich terenach zielonych.

Co roku lekarze i weterynarze apelują o stosowanie środków odstraszających, ponieważ kleszcze przenoszą szereg niebezpiecznych chorób, które mogą być nawet śmiertelne! U koni zdarzają się przypadki zachorowań na boreliozę i piroplazmozę (babeszjoza), do typowych objawów należą:

  • apatia
  • osłabienie
  • drżenie mieśni
  • objawy neurologiczne: zataczanie, zaburzenia równowagi
  • gorączka
  • brak apetytu

Bez szybkiej diagnozy i wdrożonego leczenia szybko dochodzi do uszkodzenia nerek i wątroby, przez co niestety znane są przypadki padnięcia zwierzaków.

 

Bardzo ważna jest profilaktyka, dla koni nie ma zbyt wielu skutecznych środków jak w przypadku kotów i  psów; warto jednak zaopatrzyć się w skuteczne produkty odstraszające wszelkie owady i stosować je regularnie. Na rynku istnieje kilka silnych środków zawierających deltametrynę, cypermetryną i pyretryną - aby działały, należy pryskać naszego zwierzaka co kilka dni, szczególnie jeśli koń mocno się spoci bądź spędzi dłuższy czas na pastwisku podczas deszczu. Dodatkowo obowiązkowo dokonujemy dokładnych oględzin konia, chociażby przed jazdą - przyjrzyjcie się szczególnie nogom, klatce piersiowej i pyskowi; każdego kleszcza należy bezwzględnie usunąć w całości, najlepiej pęsetą bądź specjalnym przyrządem. Miejsce po ukąszeniu koniecznie dezynfekujemy; zdarza się, że w kolejnym dniu pojawi się lekka opuchlizna i zaczerwienienie - przydaje się wtedy chłodzący żel.

Jesli zauważycie jakiekolwiek niepokojące objawy, to zdecydowanie wezwijcie lekarza - czasem lepiej chuchać na zimne i szybko uratować zwierzaka!

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Podstawowe wyposażenie skrzynki

Pielęgnacja i opieka nad naszym wierzchowcem ma kluczowe znaczenie w zachowaniu odpowiedniego dobrostanu zwierzaka. Wiele chorób i urazów bierze się z zaniedbania, dlatego tak ważne jest jest regularnie czyszczenie i szczotkowanie konia.

2020-10-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pięlęgnacja: Jak utrzymać piękną sierść w okresie jesiennym ?

Pierwsze chłodne dni i noce są powiązane z rozpoczęciem sezonu zrzucania sierści przez konie, które porastają na ten czas dłuższym i gęstszym włosiem. To trudny czas pielęgnacji naszych koni, które powinny być teraz otoczone szczególną opieką.

2020-09-27

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czystość i higiena

Opieka nad końmi to przede wszystkim pielęgnacja i zapewnienie zwierzakowi maksymalnego komfortu, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby zapobiec groźnym chorobom czy dolegliwościom.

2020-06-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kiedy koń wyciera ogon

Gęsty, bujny i lśniący ogon jest ozdobą każdego konia, dodatkowo spełnia funkcję praktyczną - skutecznie odgania muchy. Pielęgnacja ogona jest istotną częścią opieki nad naszych wierzchowcem, więc jak poradzić sobie z wycieraniem ogona, które skutecznie niszczy włosie ?

2020-04-03

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Opieka nad koniem w okresie kwarantanny

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju (ale i poza jego granicami) wymusiła pewne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, co bezpośrednio przekłada się na opiekę nad naszymi czworonożnymi zwierzakami. Warto zapoznać się z zasadmi odpowiedzialnego zachowania w czasie kwarantanny.

2020-03-19

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zadbać o ogon w okresie zimowym ?

Czas jesienno-zimowy to trudny okres z punktu widzenia pielęgnacji koni - w naszym kraju aktualnie mamy do czynienia z mokrymi zimami z opadami deszczu. Właściwa pielęgnacja ogona jest bardzo ważna, szczególnie w trakcie niekorzystnej pogody - pozwala to zachować piękne owłosienie przez cały rok.

2020-03-01

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czyszczenie koni siwych i białych

Siwe i białe konie są niezwykle efektowne, często są wykorzystywane jako modele w rozmaitych sesjach fotograficznych; niestety pielęgnacja jasnej sierści i delikatnej skóry jest wyzwaniem dla właścicieli tych zwierzaków. Przedstawimy kilka sprawdzonych i przetestowanych sposobów na utrzymanie siwków w czystości!

2020-02-05

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan kopyt ?

Okres jesienno-zimowy często jest kojarzony z wszelkiego rodzaju problemami z kopytami - gnicie strzałki, pękanie i łuszczenie to najczęstsze dolegliwości. Kilka sprawdzonych pomysłów pozwoli na uniknięcie takich niedogodności, co poprawi komfort Waszego wierzchowca!

2019-12-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0