12,879 pytań - 26,376 odpowiedzi - 958 komentarzy

Sport: Trening kondycyjny

Data publikacji: 2019-05-12

 

Trening poprawiający wytrzymałość naszego zwierzaka oparty jest o swobodny galop w określonym tempie i czasie -  to właśnie praca w tym chodzie najlepiej wypływa na kondycję konia.

Taką aktywność najlepiej przeprowadzić w terenie, gdzie mamy nieograniczoną powierzchnię i urozmaicone widoki ;) Pierwsze treningi powinny być krótkie, bo wymagają dużo energii od konia:

1) Solidnie rozgrzewamy zwierzaka: stęp, kłus i galop, kilka kół i serpentyn (możecie je przeprowadzić na łące czy nieużytku), przejścia oraz zatrzymania które poprawią reakcję na pomoce

2) Rozpoczynamy galop i w zależności od temperamentu zwierzaka dostosowujemy tempo: te bardziej energiczne konie prowadzimy w nieco mocniejszym tempie niż zwykły chód, a te bardziej leniwe zachęcamy do mocnego galopu. Pamiętajcie, aby zadbać o równy rytm - tutaj bardzo ważna jest stała prędkość (przydaje się zegarek sportowy z GPS i pomiarem prędkości). 

3) Utrzymujemy taki galop przez trzy minuty i przechodzimy do spokojnego kłusa na pięć minut; ponownie rozpoczynamy galop, z taką samą prędkością jak w pierwszej serii.

4) Całość kończymy spokojnym kłusem i długim, luźnym stępem do całkowitego wyrównania oddechu

 

Pierwsze treningi kondycyjne z galopami powinny zawierać dwie, max trzy serie galopu po max 3min - później możecie wydłużać ten czas stopniowo do 3'30" - 4' - 4'30" - 5';  taki trening wykonujemy nie więcej niż raz w tygodniu!

W miarę poprawy kondycji warto wprowadzić kilka przyspieszeń podczas odcinków galopu, w formie interwałów: rozpoczynamy galop kondycyjny, po minucie przyspieszamy na odcinku 500m i zwalniamy do wyjściowej prędkości. Powtarzamy na początku dwa razy, z czasem możemy wykonać pięć przyspieszeń podczas jednej serii.

 

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Zwykła zmiana nogi

Zmiana nogi prowadzącej w galopie to istotny element podczas treningu konia. wykonywany przede wszystkim w pracy konia ujeżdżeniowego ale i cenny dla koni skokowych. Na parkurze skoczkowie wykonują lotną zmianę nogi, ale i zwykła zmiana jest cennym przejściem, które warto wykonywać.

2021-12-15

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rajdy konne

Jedną z najmłodszych dyscyplin jeździeckich są sportowe rajdy konne, czyli długodystansowe wyjazdy w teren po wcześniej ustalonej trasie, której długość zaczyna się od 40km a kończy się aż na 160km.

2021-08-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Reining

Jazda w stylu western zyskuje coraz większą popularność wśród polskich jeźdźców - w swojej ojczyźnie (czyli USA) ten styl jeździecki jest czołową aktywnością pośród miłośników koni. Ilość dyscyplin, konkursów i pokazów jest ogromna i każdy znajdzie coś dla siebie!

2021-06-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jazda w damskim siodle

Jazda w damskim siodle przeżywa obecnie renesans - ta aktywność staje się coraz popularniejsza, a warto pamiętać, że jeszcze do niedawna była to jedna możliwa forma jazdy konnej przez kobiety z uwagi na konieczność noszenia długich sukien.

2021-06-07

Czytaj » 0

Sport

Sport: Trawers i renwers

Chody boczne są ważnym elementem treningu każdego konia sportowego, ale i amatorzy powinni wykorzystywać te elementy w codziennej jeździe. Dzisiaj wyjaśnimy na czym polega trawers oraz renwers!

2021-06-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Kiedy mogę jechać na zawody ?

Wielu początkujących amatorów jeździectwa marzy o startach w zawodach - rywalizacja i możliwość sprawdzenia swoich umiejętności, a także ocena przez sędziów to dodatkowa motywacja do poszerzenia swojej wiedzy. Warto jednak dobrze się przygotować, aby wypaść jak najlepiej!

2021-04-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Dżygitówka

Chyba nie ma bardziej emocjonującego i widowiskowego pokazu jakim jest dżygitówka, czyli swoista akrobatyka na końskim grzebiecie! W naszym kraju istnieje kilka ośrodków, specjalizujących się w takim szkoleniu; na większych imprezach jeździeckim zazwyczaj dżygitówka jest jedną z głównych atrakcji.

2020-11-13

Czytaj » 0

Sport

Sport: Skoki czy ujeżdżenie ?

Skoki przez przeszkody to niewątpliwie najpopularniejsza dyscyplina jeździecka w naszym kraju; zawody skokowe są organizowane w praktycznie każdy weekend w każdym województwie w sezonie. Sporo osób zajmuje się także treningiem ujeżdżeniowym, choć nie na tak szeroką skalę jak to ma miejsce w przypadku skoków.

2020-08-05

Czytaj » 0

Sport

Sport: Co ocenia sędzia podczas zawodów ?

Wyjazd na zawody to zawsze stresujące i emocjonujące doświadczenie, szczególnie dla niedoświadczonego zawodnika i konia. Warto czasem sprawdzić swoje umiejętności nawet na towarzyskich zawodach, zyskując wiedzę na temat swoich braków i słabych punktów.

2020-06-30

Czytaj » 0

Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0