12,808 pytań - 14,570 odpowiedzi - 828 komentarzy

Sport: Trening kondycyjny

Data publikacji: 2019-05-12

 

Trening poprawiający wytrzymałość naszego zwierzaka oparty jest o swobodny galop w określonym tempie i czasie -  to właśnie praca w tym chodzie najlepiej wypływa na kondycję konia.

Taką aktywność najlepiej przeprowadzić w terenie, gdzie mamy nieograniczoną powierzchnię i urozmaicone widoki ;) Pierwsze treningi powinny być krótkie, bo wymagają dużo energii od konia:

1) Solidnie rozgrzewamy zwierzaka: stęp, kłus i galop, kilka kół i serpentyn (możecie je przeprowadzić na łące czy nieużytku), przejścia oraz zatrzymania które poprawią reakcję na pomoce

2) Rozpoczynamy galop i w zależności od temperamentu zwierzaka dostosowujemy tempo: te bardziej energiczne konie prowadzimy w nieco mocniejszym tempie niż zwykły chód, a te bardziej leniwe zachęcamy do mocnego galopu. Pamiętajcie, aby zadbać o równy rytm - tutaj bardzo ważna jest stała prędkość (przydaje się zegarek sportowy z GPS i pomiarem prędkości). 

3) Utrzymujemy taki galop przez trzy minuty i przechodzimy do spokojnego kłusa na pięć minut; ponownie rozpoczynamy galop, z taką samą prędkością jak w pierwszej serii.

4) Całość kończymy spokojnym kłusem i długim, luźnym stępem do całkowitego wyrównania oddechu

 

Pierwsze treningi kondycyjne z galopami powinny zawierać dwie, max trzy serie galopu po max 3min - później możecie wydłużać ten czas stopniowo do 3'30" - 4' - 4'30" - 5';  taki trening wykonujemy nie więcej niż raz w tygodniu!

W miarę poprawy kondycji warto wprowadzić kilka przyspieszeń podczas odcinków galopu, w formie interwałów: rozpoczynamy galop kondycyjny, po minucie przyspieszamy na odcinku 500m i zwalniamy do wyjściowej prędkości. Powtarzamy na początku dwa razy, z czasem możemy wykonać pięć przyspieszeń podczas jednej serii.

 

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, składa się z trzech osobnych konkursów: przejazd ujeżdżeniowy, skokowy oraz próba terenowa. W tym artykule dowiecie się, jakie są przeszkody terenowe i zasady ich pokonywania!

2019-04-11

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach skokowych

Skoki przez przeszkody to jedna z najpopularniejszych dyscyplin jeździeckich, która zawsze wzbudza najwięcej emocji. Któż z nas nie chciały pokonywać kolorowych przeszkód? Dowiecie się dzisiaj czym jest okser czy koperta i co sprawia największą trudność na zawodach skokowych!

2019-03-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Piruet w galopie

Jednym z bardziej widowiskowych elementów konkursów ujeżdżeniowych jest pojedynczy lub podwójny piruet, wykonywany w galopie - taki ruch znajdziemy w programach klasy Grand Prix. Poniżej dowiecie się czym jest piruet i jak wygląda jego wykonanie przynajmniej w teorii :)

2019-01-25

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego

Wyjątkowo wymagającą ale i efektowną dyscypliną jeździecką jest Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, czyli w skrócie WKKW. Analogicznie do zawodów triathlonowych, konie startujące w WKKW mierzą się z próbą ujeżdżenia, skoków oraz terenową, co wymaga niezwykłej wszechstronności.

2018-08-01

Czytaj » 0

Sport

Sport: Ciąg

Ciągi to bardziej zaawansowane elementy treningu ujeżdżeniowego koni, są to jedne z typowych chodów bocznych, a więc wymagają od konia pewnego stopnia wygimnastykowania oraz szybkiej reakcji na pomoce. Poprawnie wykonywane świetnie rozwija prawidłową muskulaturę konia oraz jego elastyczność.

2018-06-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Pasaż

Jednym z najbardziej zaawansowanych elementów w treningu konia ujeżdżeniowego jest pasaż - powolny, wyniosły kłus. To bardzo charakterystyczny ruch, rozpoznawalny nawet przez osoby niezwiązane z ujeżdżeniem.

2018-03-15

Czytaj » 0