12,824 pytań - 15,502 odpowiedzi - 932 komentarzy

Sport: Trening kondycyjny

Data publikacji: 2019-05-12

 

Trening poprawiający wytrzymałość naszego zwierzaka oparty jest o swobodny galop w określonym tempie i czasie -  to właśnie praca w tym chodzie najlepiej wypływa na kondycję konia.

Taką aktywność najlepiej przeprowadzić w terenie, gdzie mamy nieograniczoną powierzchnię i urozmaicone widoki ;) Pierwsze treningi powinny być krótkie, bo wymagają dużo energii od konia:

1) Solidnie rozgrzewamy zwierzaka: stęp, kłus i galop, kilka kół i serpentyn (możecie je przeprowadzić na łące czy nieużytku), przejścia oraz zatrzymania które poprawią reakcję na pomoce

2) Rozpoczynamy galop i w zależności od temperamentu zwierzaka dostosowujemy tempo: te bardziej energiczne konie prowadzimy w nieco mocniejszym tempie niż zwykły chód, a te bardziej leniwe zachęcamy do mocnego galopu. Pamiętajcie, aby zadbać o równy rytm - tutaj bardzo ważna jest stała prędkość (przydaje się zegarek sportowy z GPS i pomiarem prędkości). 

3) Utrzymujemy taki galop przez trzy minuty i przechodzimy do spokojnego kłusa na pięć minut; ponownie rozpoczynamy galop, z taką samą prędkością jak w pierwszej serii.

4) Całość kończymy spokojnym kłusem i długim, luźnym stępem do całkowitego wyrównania oddechu

 

Pierwsze treningi kondycyjne z galopami powinny zawierać dwie, max trzy serie galopu po max 3min - później możecie wydłużać ten czas stopniowo do 3'30" - 4' - 4'30" - 5';  taki trening wykonujemy nie więcej niż raz w tygodniu!

W miarę poprawy kondycji warto wprowadzić kilka przyspieszeń podczas odcinków galopu, w formie interwałów: rozpoczynamy galop kondycyjny, po minucie przyspieszamy na odcinku 500m i zwalniamy do wyjściowej prędkości. Powtarzamy na początku dwa razy, z czasem możemy wykonać pięć przyspieszeń podczas jednej serii.

 

 

comments powered by Disqus
Sport

Sport: Polo

Polo jest jednym z najbardziej widowiskowych sportów jeździeckich - ta dyscyplina jest wyjątkowo popularna w krajach Ameryki Południowej i w Wielkiej Brytanii. W Polsce polo ma szereg swoich zwolenników, a kontrolę nad tą formą aktywności pełni Polski Związek Jeździecki.

2020-05-16

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak poprawić technikę skoku u konia ?

Skoki przez przeszkody są najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym na całym świecie. W trakcie konkursów liczy się czas przejazdu oraz technika, czyli płynne pokonywanie kolejnych przeszkód bez zrzucania drągów.

2020-03-04

Czytaj » 0

Sport

Sport: Powożenie

Użytkowanie koni możemy zasadniczo podzielić na dwa rodzaje: jazda wierzchem oraz zaprzęgi. Powożenie jest najpopularniejszą dyscypliną, uprawianą w wielu krajach zarówno w wymiarze rekreacyjnym jak i zawodowym.

2020-02-20

Czytaj » 0

Sport

Sport: Sportowe rajdy konne

Długodystansowe rajdy konne to odpowiednik angielskiej dyscypliny endurance, gdzie głównym celem jest sprawdzenie wytrzymałości konia na dystansie nawet do 160km, co wymaga perfekcyjnego zdrowia od zwierzaka oraz dobrej dobrej kondycji jeźdźca.

2020-02-08

Czytaj » 0

Sport

Sport: Lotne zmiany nogi

Najwygodniejszym sposobem zmiany nogi, na którą galopuje koń jest lotna zmiana - element znany zarówno zawodników skoków, ujeżdżenia jak i WKKW. Dobrze opanowana lotna zmiana nogi oszczędza czas i ułatwia jazdę, wiele koni amatorskich potrafi wykonać lotna zmianę - to niezbędny element w trakcie pokonywania wyższych parkurów.

2020-01-03

Czytaj » 0

Sport

Sport: Wyścigi

Jedną z najbardziej emocjonujących dyscyplin jeździeckich są wyścigi konne - to też jedna z najstarszych aktywności związanych z końmi, znana już w starożytnym Rzymie. Aktualnie wyścigi cieszą się ogromną popularnością, są wręcz luksusowym wydarzeniem w którym nierzadko biorą udział najważniejsze osoby w państwach.

2019-10-18

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rollkur

Jedną z najbardziej kontrowersyjnych i agresywnych metod jazdy, nie mającej nic wspólnego z poprawnym działaniem jeźdźca, jest rollkur - inaczej zwany hiperfleksją szyi. Kilka lat temu czołowi zawodnicy ujeżdżenia oficjalnie rozprężali swoje konie przed zawodami, jeżdżąc w rollkurze!

2019-09-09

Czytaj » 0

Sport

Sport: Jak pokonywać przeszkody krosowe ?

Próba terenowa w trakcie konkursu WKKW, niezależnie od rangi i poziomu wyszkolenia, jest zawsze sporym przeżyciem, dostarczającym dużej dawki adrenaliny. Warto pamiętać o kilku podstawowych zasadach pokonywania przeszkód terenowych, aby taki przejazd był w pełni bezpieczny i satysfakcjonujący!

2019-07-29

Czytaj » 0

Sport

Sport: Woltyżerka

Sport jeździecki charakteryzuje się różnorodnością, każdy amator jeździectwa może znaleźć idealną dyscyplinę; jedną z ciekawszych i bardzo widowiskowych aktywności jest woltyżerka, czyli akrobatyka na końskim grzbiecie!

2019-06-21

Czytaj » 0

Sport

Sport: Rodzaje przeszkód na zawodach WKKW

WKKW, czyli Wszechstronny Konkurs Konia Wierzchowego, składa się z trzech osobnych konkursów: przejazd ujeżdżeniowy, skokowy oraz próba terenowa. W tym artykule dowiecie się, jakie są przeszkody terenowe i zasady ich pokonywania!

2019-04-11

Czytaj » 0