12,820 pytań - 15,011 odpowiedzi - 923 komentarzy

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Data publikacji: 2019-05-08

 

Nie bez powodu konie obawiają się wszelkich psikaczy - wydawany przez nie dźwięk nie jest przyjemny i może wzbudzać lęk. Konie z natury są niepewne wobec wszystkiego, co nowe i potrzebują czasu, a czasem dodatowej motywacji, aby uznać dany bodziec za nieszkodliwy.

Jeśli Wasz zwierzak reaguje wyjątkowo gwałtownie na psikanie (są konie, które stają dęba albo panicznie zaczynają się cofać!), to warto poświęcić trochę czasu na przyzwyczajenie - zdarzają się sytuacje, kiedy użycie spraya jest niezbędne, chociażby stosowanie środków z antybiotykiem na miejscowe zakażenia i uszkodzenia skóry.

Taka nauka powinna być prowadzona w spokojnej atmosferze, z dużą dozą cierpliwości - najpierw zaczynamy od przyzwyczajenia do samej butelki z atomizerem. Często konie reagują nerwowo na samo wyciągnięcie spreju, bo kojarzą ten produkt z nieprzyjemnym bodźcem jaki ma miejsce później, czyli psiknięcie; warto użyć nowej butelki, chociażby pustej. Zaczynamy od pokazania środka, koń powinien mieć czas na obwąchanie, nawet dotknięcie pyskiem - każdy taki ruch sowicie nagradzamy smakołykiem.

Następnie dotykamy konia tą samą butelką w różne części ciała, zaczynając od łopatek i boku, przez grzbiet i zad, kończąc na głowie - jeśli zwierzak reaguje nerwowo, przestępuje z nogi na nogę czy zaczyna się kręcić, to absolutnie nie przyzwyczajamy go na siłę! Warto dać koniowi czas na oswojenie się z sytuacją, nasz spokojny i kojący głos oraz marchewki będą dobrą motywacją :)

W dalszej kolejności przyzwyczajamy konia do dźwięki psiknięcia, stojąc przed jego głową - na samym początku niech będzie to woda, która nie ma nieprzyjemnego zapachu (wszelkie odstraszacze owadów mają dość ostry zapach). Pryskamy wodą w okolicy konia, uspokajając i nagradzając za spokojne zachowanie - nigdy nie karzemy zwierzaka za to, że się boi! To całkowicie naturalna reakcja, naszym zadaniem jest przekonanie konia, że dany bodziec nie jest niebezpieczny :)

 

 

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czyszczenie koni siwych i białych

Siwe i białe konie są niezwykle efektowne, często są wykorzystywane jako modele w rozmaitych sesjach fotograficznych; niestety pielęgnacja jasnej sierści i delikatnej skóry jest wyzwaniem dla właścicieli tych zwierzaków. Przedstawimy kilka sprawdzonych i przetestowanych sposobów na utrzymanie siwków w czystości!

2020-02-05

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan kopyt ?

Okres jesienno-zimowy często jest kojarzony z wszelkiego rodzaju problemami z kopytami - gnicie strzałki, pękanie i łuszczenie to najczęstsze dolegliwości. Kilka sprawdzonych pomysłów pozwoli na uniknięcie takich niedogodności, co poprawi komfort Waszego wierzchowca!

2019-12-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Bezpieczne czyszczenie kopyt

Czyszczenie kopyt to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, którą należy wykonywać codziennie. Przedstawimy Wam podstawowe zasady czyszczenia kopyt oraz kilka wskazówek, jak ułatwić sobie tę czynność!

2019-01-31

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Masaż

Do ważnych elementów odnowy biologicznej każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu jest masaż, przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę. Niezależnie od stopnia zaawansowania w wyszkoleniu wierzchowca, warto dbać o eliminację powstałych przeciążeń w mięśniach konia!

2018-12-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wycieranie ogona

Pewnie każdy z Was spotkał się z charakterystycznym ocieraniem nasady ogona przez konia, najczęściej o ogrodzenie czy żłób w boksie. Podpowiemy Wam jak temu zaradzić, aby nasz zwierzak nie zranił się ani nie uszkodził rzepu ogonowego!

2018-10-20

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Stretching

Niezwykle ważną częścią każdego wysiłku fizycznego powinno być rozciąganie, wykonywane PO aktywności - dotyczy to także naszych wierzchowców. Każdy jeździec i właściciel konia powinien znać podstawowe ćwiczenia rozciągające oraz regularnie je stosować, zarówno u siebie jak i u swojego wierzchowca.

2018-07-28

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak pozbyć się zimowej sierści ?

W naszym kraju od dłuższego czasu mamy do czynienia z wiosennymi, a nawet z typowo letnimi temperaturami. Część koni jest ciągle w trakcie zmiany sierści, co jest szczególnie uciążliwe przede wszystkim dla nas - ale i nasze zwierzaki nie czują się komfortowo. Podpowiemy Wam jak skutecznie pozbyć się zimowego okrycia!

2018-04-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o końskie plecy ?

Grzbiet to niezwykle istotna część ciała naszego zwierzaka, gdyż to właśnie na niej skupia się nasz ciężar w trakcie jazdy; jej głównym zadaniem jest wówczas amortyzacja wstrząsów, stąd też nietrudno o różnego rodzaju przeciążenia i urazy. Jak prawidłowo dbać o plecy wierzchowców ?

2018-03-30

Czytaj » 0