12,843 pytań - 17,861 odpowiedzi - 934 komentarzy

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Data publikacji: 2019-05-08

 

Nie bez powodu konie obawiają się wszelkich psikaczy - wydawany przez nie dźwięk nie jest przyjemny i może wzbudzać lęk. Konie z natury są niepewne wobec wszystkiego, co nowe i potrzebują czasu, a czasem dodatowej motywacji, aby uznać dany bodziec za nieszkodliwy.

Jeśli Wasz zwierzak reaguje wyjątkowo gwałtownie na psikanie (są konie, które stają dęba albo panicznie zaczynają się cofać!), to warto poświęcić trochę czasu na przyzwyczajenie - zdarzają się sytuacje, kiedy użycie spraya jest niezbędne, chociażby stosowanie środków z antybiotykiem na miejscowe zakażenia i uszkodzenia skóry.

Taka nauka powinna być prowadzona w spokojnej atmosferze, z dużą dozą cierpliwości - najpierw zaczynamy od przyzwyczajenia do samej butelki z atomizerem. Często konie reagują nerwowo na samo wyciągnięcie spreju, bo kojarzą ten produkt z nieprzyjemnym bodźcem jaki ma miejsce później, czyli psiknięcie; warto użyć nowej butelki, chociażby pustej. Zaczynamy od pokazania środka, koń powinien mieć czas na obwąchanie, nawet dotknięcie pyskiem - każdy taki ruch sowicie nagradzamy smakołykiem.

Następnie dotykamy konia tą samą butelką w różne części ciała, zaczynając od łopatek i boku, przez grzbiet i zad, kończąc na głowie - jeśli zwierzak reaguje nerwowo, przestępuje z nogi na nogę czy zaczyna się kręcić, to absolutnie nie przyzwyczajamy go na siłę! Warto dać koniowi czas na oswojenie się z sytuacją, nasz spokojny i kojący głos oraz marchewki będą dobrą motywacją :)

W dalszej kolejności przyzwyczajamy konia do dźwięki psiknięcia, stojąc przed jego głową - na samym początku niech będzie to woda, która nie ma nieprzyjemnego zapachu (wszelkie odstraszacze owadów mają dość ostry zapach). Pryskamy wodą w okolicy konia, uspokajając i nagradzając za spokojne zachowanie - nigdy nie karzemy zwierzaka za to, że się boi! To całkowicie naturalna reakcja, naszym zadaniem jest przekonanie konia, że dany bodziec nie jest niebezpieczny :)

 

 

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Podstawowe wyposażenie skrzynki

Pielęgnacja i opieka nad naszym wierzchowcem ma kluczowe znaczenie w zachowaniu odpowiedniego dobrostanu zwierzaka. Wiele chorób i urazów bierze się z zaniedbania, dlatego tak ważne jest jest regularnie czyszczenie i szczotkowanie konia.

2020-10-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pięlęgnacja: Jak utrzymać piękną sierść w okresie jesiennym ?

Pierwsze chłodne dni i noce są powiązane z rozpoczęciem sezonu zrzucania sierści przez konie, które porastają na ten czas dłuższym i gęstszym włosiem. To trudny czas pielęgnacji naszych koni, które powinny być teraz otoczone szczególną opieką.

2020-09-27

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czystość i higiena

Opieka nad końmi to przede wszystkim pielęgnacja i zapewnienie zwierzakowi maksymalnego komfortu, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby zapobiec groźnym chorobom czy dolegliwościom.

2020-06-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kiedy koń wyciera ogon

Gęsty, bujny i lśniący ogon jest ozdobą każdego konia, dodatkowo spełnia funkcję praktyczną - skutecznie odgania muchy. Pielęgnacja ogona jest istotną częścią opieki nad naszych wierzchowcem, więc jak poradzić sobie z wycieraniem ogona, które skutecznie niszczy włosie ?

2020-04-03

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Opieka nad koniem w okresie kwarantanny

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju (ale i poza jego granicami) wymusiła pewne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, co bezpośrednio przekłada się na opiekę nad naszymi czworonożnymi zwierzakami. Warto zapoznać się z zasadmi odpowiedzialnego zachowania w czasie kwarantanny.

2020-03-19

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zadbać o ogon w okresie zimowym ?

Czas jesienno-zimowy to trudny okres z punktu widzenia pielęgnacji koni - w naszym kraju aktualnie mamy do czynienia z mokrymi zimami z opadami deszczu. Właściwa pielęgnacja ogona jest bardzo ważna, szczególnie w trakcie niekorzystnej pogody - pozwala to zachować piękne owłosienie przez cały rok.

2020-03-01

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czyszczenie koni siwych i białych

Siwe i białe konie są niezwykle efektowne, często są wykorzystywane jako modele w rozmaitych sesjach fotograficznych; niestety pielęgnacja jasnej sierści i delikatnej skóry jest wyzwaniem dla właścicieli tych zwierzaków. Przedstawimy kilka sprawdzonych i przetestowanych sposobów na utrzymanie siwków w czystości!

2020-02-05

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan kopyt ?

Okres jesienno-zimowy często jest kojarzony z wszelkiego rodzaju problemami z kopytami - gnicie strzałki, pękanie i łuszczenie to najczęstsze dolegliwości. Kilka sprawdzonych pomysłów pozwoli na uniknięcie takich niedogodności, co poprawi komfort Waszego wierzchowca!

2019-12-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0