Trening sportowy, niezależnie od uprawianej dyscypliny, wymaga podaży wysokoenergetycznego pożywienia - zarówno u ludzi jak i u koni. Nasze wierzchowce dodatkowo pracują z naszym obciążeniem, więc kwestia opieki i suplementacji powinna być dla nas priorytetowa; na rynku znajdziemy ogromny wybór wszelakich preparatów, w zależności od potrzeb i wymagań. Warto zauważyć jednak, że konie lekko pracujące zazwyczaj nie potrzebują suplementów diety, wystarcza zboże i dobrej jakości siano, okresowo zaleca się podawanie witamin - szczególnie w okresach przejściowych.
Wiele koni będących w treningu dostaje suplementy, które wpływają na rozwój tkanki mięsniowej, bardzo potrzebnej dla każdego końskiego sportowca; pamiętajcie jednak, że nic nie zastąpi prawidłowej i rzetelnej pracy pod siodłem! Dodatki paszowe są jedynie wspomaganiem, a nie substytutem.
Takie suplementy bazują na kilku komponentach:
Preparaty tego typu mają za zadanie przede wszystkim dostarczenie składników potrzebnych do rozbudowy mięśni, ale i ochrony komórek mięśniowych przed uszkodzeniem; te dodatki wspomagają regenerację całego organizmu, szczególnie w okresie intensywnego wysiłku, charakterystycznego dla sezonu startowego.
Kolejną istotną rolą tych suplementów jest wzrost wydolności i poprawa kondycji, zwiększa się także podaż bezpiecznej i wolno uwalnianej energii, niezbędnej do wytrzymania obciążeń treningowych. Poprawie ulega także przemiana materii, przez co wszelkie szkodliwe związki są szybko usuwane z organizmu; hodowcy często stosują te środki u klaczy, ponieważ wspomagają ich zdolności rozrodcze.
Jeśli zamierzacie regularnie startować w zawodach chociażby regionalnych, to warto zainwestować w taki suplement, szczególnie jeśli Wasz zwierzak potrzebuje dodatkowej energii - produkty dobrej jakości zazwyczaj są droższe, ale wydajne więc wystarczą na kilka miesięcy.
Uwaga! Preparaty zawierające gamma oryzanol należy przestać podawać min.5 dni przed zawodami, ponieważ jest niedozwolony i traktowany jako substancja dopingująca.
Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!
2022-08-27
Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!
2022-05-06
Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.
2022-02-01
Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!
2021-08-22
Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.
2021-08-03
Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.
2021-05-17