12,810 pytań - 14,383 odpowiedzi - 826 komentarzy

Żywienie: Suplementy wspomagajace rozbudowę mięśni

Data publikacji: 2019-04-29

 

Trening sportowy, niezależnie od uprawianej dyscypliny, wymaga podaży wysokoenergetycznego pożywienia - zarówno u ludzi jak i u koni. Nasze wierzchowce dodatkowo pracują z naszym obciążeniem, więc kwestia opieki i suplementacji powinna być dla nas priorytetowa; na rynku znajdziemy ogromny wybór wszelakich preparatów, w zależności od potrzeb i wymagań. Warto zauważyć jednak, że konie lekko pracujące zazwyczaj nie potrzebują suplementów diety, wystarcza zboże i dobrej jakości siano, okresowo zaleca się podawanie witamin - szczególnie w okresach przejściowych.

Wiele koni będących w treningu dostaje suplementy, które wpływają na rozwój tkanki mięsniowej, bardzo potrzebnej dla każdego końskiego sportowca; pamiętajcie jednak, że nic nie zastąpi prawidłowej i rzetelnej pracy pod siodłem! Dodatki paszowe są jedynie wspomaganiem, a nie substytutem.

Takie suplementy bazują na kilku komponentach:

  • wysoka zawartość białka, zazwyczaj pochodzącego z soi
  • zawartość aminokwasów, które są podstawową jednostką budulcową białek (lizyna, metionina)
  • gamma oryzanol: zwiazek chemiczny obecny m.in. w otrębach ryżowych
  • witaminy i minerały

Preparaty tego typu mają za zadanie przede wszystkim dostarczenie składników potrzebnych do rozbudowy mięśni, ale i ochrony komórek mięśniowych przed uszkodzeniem; te dodatki wspomagają regenerację całego organizmu, szczególnie w okresie intensywnego wysiłku, charakterystycznego dla sezonu startowego. 

Kolejną istotną rolą tych suplementów jest wzrost wydolności i poprawa kondycji, zwiększa się także podaż bezpiecznej i wolno uwalnianej energii, niezbędnej do wytrzymania obciążeń treningowych. Poprawie ulega także przemiana materii, przez co wszelkie szkodliwe związki są szybko usuwane z organizmu; hodowcy często stosują te środki u klaczy, ponieważ wspomagają ich zdolności rozrodcze.

Jeśli zamierzacie regularnie startować w zawodach chociażby regionalnych, to warto zainwestować w taki suplement, szczególnie jeśli Wasz zwierzak potrzebuje dodatkowej energii - produkty dobrej jakości zazwyczaj są droższe, ale wydajne więc wystarczą na kilka miesięcy.

Uwaga! Preparaty zawierające gamma oryzanol należy przestać podawać min.5 dni przed zawodami, ponieważ jest niedozwolony i traktowany jako substancja dopingująca.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Algi morskie

Rynek suplementów jeździeckich rozwija się bardzo dynamicznie, jak cała branża; co jakiś czas pojawiają się zupełnie nowe dodatki paszowe, które warto znać i w razie potrzeby włączać do diety naszych koni.

2019-08-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ oddechowy

Na rynku suplementów przeznaczonych dla koni znajdziemy wiele środków, które wspomagają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu - ważne jest, aby pamiętać, że suplementy nie są lekarstwami i nie wyleczą poważnych schorzeń!

2019-06-25

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Lizawki

W boksach wszystkich koni powinny się znajdować lizawki - to niezbędne źródło sodu i potasu, które są istotne w prawidłowym funkcjonowaniu każdego żywego organizmu. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele produktów, które różnią się zarówno kształtem, jak i składem czy smakiem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak wybrać najlepszą lizawke!

2019-03-05

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pojenie koni

Woda jest elementem niezbędnym do przeżycia każdego żywego organizmu - nie bez powodu mówi się, że bez wody nie ma życia. Dzisiaj przybliżymy Wam podstawowe informacje dotyczące nawodnienia koni, poznanie wymagań naszych zwierzaków jest podstawową wiedzą każdego miłośnika jeździectwa!

2019-01-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie koni w okresie jesienno-zimowym

Krótki dzień, niskie temperatury, zimny wiatr oraz wszelakie opady atmosferyczne - od kilku dni za naszymi oknami mamy do czynienia z prawdziwą jesienną aurą. Zniechęcenie, apatia oraz spadek odporności przytrafiają się także naszym wierzchowcom - podpowiem Wam jak skutecznie zmienić menu koni w tym trudniejszym okresie!

2018-11-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Sianokiszonka

Jak już wiemy, podstawą diety każdego konia są pasze objętościowe - zaliczamy do nich przede wszystkim siano, sieczki ale i sianokiszonkę. To popularny komponent żywieniowy w hodowli zwierząt gospodarskich, ale z uwagi na cenne właściwości jest polecany także właścicielom koni.

2018-08-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Sporo jeździcie, ograniczacie przysmaki i smakołyki do minimum, a może nawet redukujecie ilość podawanego siana, a Wasz koń ma wciąż duży brzuch i uważacie go za grubego ? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące oceny kondycji konia.

2018-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne warzywa i owoce w diecie koni

Konie chętnie spożywają wszelkie smakołyki, jakie im podajemy - niestety czasem taka degustacja może się skończyć nawet tragicznie. Wiele produktów może wywołać kolkę, która dość często niestety kończy się zgonem zwierzaka.

2018-07-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze

W każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór pasz, dedykowanych wszystkim koniom zaczynając od odsadków ;) Ilość producentów pasz i ich rodzaje potrafią przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika jeździectwa - jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2018-07-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić starsze konie ?

Konie są zwierzętami długowiecznymi, nierzadko zdarza się że dożywają 25 czy nawet 30 roku życia - dlatego warto mieć to na uwadze,planując zakup konia , chociaż nie każdy może sobie pozwolić na utrzymywanie konia aż do jego śmierci. Niemniej jednak, warto przyjrzeć się podstawowym zasadom żywienia starszych koni.

2018-07-02

Czytaj » 0