12,821 pytań - 15,267 odpowiedzi - 927 komentarzy

Żywienie: Suplementy wspomagajace rozbudowę mięśni

Data publikacji: 2019-04-29

 

Trening sportowy, niezależnie od uprawianej dyscypliny, wymaga podaży wysokoenergetycznego pożywienia - zarówno u ludzi jak i u koni. Nasze wierzchowce dodatkowo pracują z naszym obciążeniem, więc kwestia opieki i suplementacji powinna być dla nas priorytetowa; na rynku znajdziemy ogromny wybór wszelakich preparatów, w zależności od potrzeb i wymagań. Warto zauważyć jednak, że konie lekko pracujące zazwyczaj nie potrzebują suplementów diety, wystarcza zboże i dobrej jakości siano, okresowo zaleca się podawanie witamin - szczególnie w okresach przejściowych.

Wiele koni będących w treningu dostaje suplementy, które wpływają na rozwój tkanki mięsniowej, bardzo potrzebnej dla każdego końskiego sportowca; pamiętajcie jednak, że nic nie zastąpi prawidłowej i rzetelnej pracy pod siodłem! Dodatki paszowe są jedynie wspomaganiem, a nie substytutem.

Takie suplementy bazują na kilku komponentach:

  • wysoka zawartość białka, zazwyczaj pochodzącego z soi
  • zawartość aminokwasów, które są podstawową jednostką budulcową białek (lizyna, metionina)
  • gamma oryzanol: zwiazek chemiczny obecny m.in. w otrębach ryżowych
  • witaminy i minerały

Preparaty tego typu mają za zadanie przede wszystkim dostarczenie składników potrzebnych do rozbudowy mięśni, ale i ochrony komórek mięśniowych przed uszkodzeniem; te dodatki wspomagają regenerację całego organizmu, szczególnie w okresie intensywnego wysiłku, charakterystycznego dla sezonu startowego. 

Kolejną istotną rolą tych suplementów jest wzrost wydolności i poprawa kondycji, zwiększa się także podaż bezpiecznej i wolno uwalnianej energii, niezbędnej do wytrzymania obciążeń treningowych. Poprawie ulega także przemiana materii, przez co wszelkie szkodliwe związki są szybko usuwane z organizmu; hodowcy często stosują te środki u klaczy, ponieważ wspomagają ich zdolności rozrodcze.

Jeśli zamierzacie regularnie startować w zawodach chociażby regionalnych, to warto zainwestować w taki suplement, szczególnie jeśli Wasz zwierzak potrzebuje dodatkowej energii - produkty dobrej jakości zazwyczaj są droższe, ale wydajne więc wystarczą na kilka miesięcy.

Uwaga! Preparaty zawierające gamma oryzanol należy przestać podawać min.5 dni przed zawodami, ponieważ jest niedozwolony i traktowany jako substancja dopingująca.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Dodatki paszowe dla klaczy

Właściciele klaczy często borykają się ze zmiennymi humorami swoich wierzchowców, co ma ścisły związek z wahaniami poziomu hormonów u klaczy. Na szczęście istnieje kilka pomysłów, które poprawią komfort zarówno ludziom jak i zwierzakom.

2020-03-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najlepsze zioła dla koni

Zioła to cenne dodatki żywieniowe, które z powodzeniem możemy stosować na wiele dolegliwości: zarówno u nas samych, jak i u naszych czworonogów. W trakcie kuracji ziołami warto pamiętać o konieczności regularnego i długotrwałego stosowania oraz o znajomości zastosowań poszczególnych roślin.

2020-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie konia z wrzodami

W dzisiejszych czasach utrzymanie koni znacznie odbiera od ich naturalnych uwarunkowań - nieograniczony ruch swobodny oraz ciągłe pobieranie pokarmu roślinnego (konie poza trawą lubią też ogryzać drzewa i krzewy). Niestety ma to przełożenie na coraz więcej przypadków choroby wrzodowej, która staje się wręcz powszechną dolegliwością.

2020-01-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ krwionośny

Sprawny układ krwionośny to podstawa egzystencji każdego żywego organizmu; w trakcie wysiłku fizycznego szczególnie istotne jest wydajna praca serca, które pompuje krew do wszystkich tkanek. Dzięki optymalnej pracy układu krwionośnego, jesteśmy w stanie dłużej znosić ciężkie treningi - a nasze konie są przecież prawdziwymi sportowcami!

2019-12-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy dla młodych koni

Każdy młody organizm, który dynamicznie przechodzi proces wzrostu i rozwoju, powinien otrzymywać w pożywieniu odpowiednią dawkę witamin i minerałów - to niezwykle kluczowy okres, mający wpływ na całe dalsze życie! Podpowiemy Wam dzisiaj, jakie witaminy są najlepsze dla młodych koni.

2019-11-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspierające układ ruchu

Układ kostny i mięśniowy są podstawą egzystencji każdego żywego organizmu; konie z racji obciążeń, jakim są poddawane, potrzebują szczególnej troski przede wszystkim o stawy. Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj profilaktyka, czyli rozsądny i zrównoważony trening, ale warto stosować suplementy, które wspomogą pracę układu ruchu.

2019-09-30

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Algi morskie

Rynek suplementów jeździeckich rozwija się bardzo dynamicznie, jak cała branża; co jakiś czas pojawiają się zupełnie nowe dodatki paszowe, które warto znać i w razie potrzeby włączać do diety naszych koni.

2019-08-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ oddechowy

Na rynku suplementów przeznaczonych dla koni znajdziemy wiele środków, które wspomagają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu - ważne jest, aby pamiętać, że suplementy nie są lekarstwami i nie wyleczą poważnych schorzeń!

2019-06-25

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Lizawki

W boksach wszystkich koni powinny się znajdować lizawki - to niezbędne źródło sodu i potasu, które są istotne w prawidłowym funkcjonowaniu każdego żywego organizmu. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele produktów, które różnią się zarówno kształtem, jak i składem czy smakiem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak wybrać najlepszą lizawke!

2019-03-05

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pojenie koni

Woda jest elementem niezbędnym do przeżycia każdego żywego organizmu - nie bez powodu mówi się, że bez wody nie ma życia. Dzisiaj przybliżymy Wam podstawowe informacje dotyczące nawodnienia koni, poznanie wymagań naszych zwierzaków jest podstawową wiedzą każdego miłośnika jeździectwa!

2019-01-28

Czytaj » 0