12,739 pytań - 14,296 odpowiedzi - 824 komentarzy

Natural: Jak się uczą konie ?

Data publikacji: 2019-04-20

 

Na wstępie warto zauważyć, że zwierzęta w ogromnej większości nie kierują się logiką w działaniu, ponieważ nie potrafią analizować i powiązać przyczyny ze skutkiem (poza kilkoma wybitnymi gatunkami jak delfiny czy szympansy). W trakcie pracy z końmi trzeba o tym pamiętać, że konie nas mogą po prostu nie rozumieć - i to nasza rola, aby ułatwić tę komunikację. 

Konie uczą sie poprzez cztery sposoby:

1) habituacja - przyzwyczajenie do bodźca, który pierwotnie wzbudza lęk: pierwsze siodłanie, oswajanie ze spryskiwaczem czy derką, przełamywanie strachu przez kałużą wody czy stertą śmieci w lesie

2) kopiowanie - niezwykle istotny proces podczas całego okresu życia konia, który ma olbrzymi wpływ na cały rozwój emocjonalny i psychiczny naszego zwierzaka. Konie przyswajają wiele zachowań, podpatrując je u swoich matek bądź starych kolegów na pastwisku. Dlatego tak istotne jest stado, żaden koń nie powinien byc trzymany w samotności, bo wzbudza to spory stres i napięcie!

3) imprinting - inaczej wdrukowanie. Coraz więcej hodowców decyduje się na przeprowadzenie imprintingu u nowo narodzonych źrebiąt, gdyż zdecydowanie ułatwia to dalszą pracę z koniem; niezwykle istotny jest czas przeprowadzenia wdrukowania, to 18-24h po porodzie. To nic innego jak przyzwyczajenie zwierzaka do swojej obecności już od pierwszych chwil życia i potraktowanie człowieka jako członka swojego stada.

4) warunkowanie - na tej metodzie szkoleniowej opiera się nauka wszelkich sztuczek, zarówno u psów jak i koni; ponadto, dzięki warunkowaniu konie uczą się korzystać z automatycznych poideł (naciśnięcie poidła = pojawienie się wody = ugaszenie pragnienia), często też kojarzą np.otwarcie drzwi do paszarni z porą karmienia, więc stają się bardziej nerwowe.

 

Mając na uwadze te cztery sposoby przyswajania wiedzy, sama praca  z końmi powinna być dla nas łatwiejsza i bardziej satysfakcjonująca, a przede wszystkim - zrozumiała dla naszych zwierzaków.

 

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Habituacja

Konie są zwierzętami roślinożernymi, przez co są płochliwe i reagują instynktownie na niebezpieczeństwo, nawet jeśli to będzie np.spadający liść, przechodzący obok kot czy leżąca siatka foliowa. Nieznane sytuacje budzą obawy naszych wierzchowców, szczególnie młodych - dlatego w procesie socjalizacji niezwykle istotną rolę zajmuje odczulenie konia na bodźce.

2019-03-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nagradzać konia ?

Nagradzanie zwierzaków za pożądane zachowania jest podstawą budowania relacji, niezależnie czy to konie czy psy - zwierzęta, które są pozytywnie nastawione do człowieka, chętniej z nami współpracują. Czy wiecie jak skutecznie nagradzać konie ?

2019-02-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Introwertyk czy ekstrawertyk?

Konie, podobnie jak ludzie, różnią się pomiędzy sobą charakterem i osobowością - z pewnością znacie co najmniej jednego bardzo energicznego konia, jak i co najmniej jednego leniuszka, który nie bałby się nawet wystrzałów z armaty. Opiszemy Wam dzisiaj cztery najważniejsze osobowości koni!

2018-12-21

Czytaj » 0

Natural

Dlaczego koń się płoszy ?

Konie są typowy przedstawicielami roślinożerców, co oznacza iż w naturze czyha na nich wiele niebezpieczeństw w postaci drapieżników. Aby nie paść ofiarą ataku, nasze wierzchowce reagują instynktownie, często niewspółmiernie do ryzyka - chyba każdy z nas zna konia, który przestraszył się lecącego ptaka, bał się podejść do kurtki rzuconej na krzesło czy odmawiał przejścia obok śmici wyrzuconych w lesie.

2018-11-12

Czytaj » 0

Natural

Jak śpią konie ?

Na wsiach i wśród osób niezwiązanych z jeździectwem krąży opinia, że leżący koń prawie zawsze oznacza chorobę albo co najmniej złe samopoczucie zwierzaka... Nic bardziej mylnego, konie jak wszystkie zwierzęta uwielbiają wypoczywać na leżąco!

2018-11-06

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jazda na kantarze

Jeździectwo naturalne zyskuje coraz większą popularność na całym świecie - komunikacja z koniem oparta na zaufaniu i przywiązaniu jest zachęcającą opcją dla każdego amatora. Jazda na kantarze sznurkowym kusi wielu jeźdźców, szczególnie początkujących; podpowiemy Wam jak bezpiecznie jeździć bez ogłowia!

2017-09-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego koń rży ?

Rżenie jest odgłosem, który nieodłącznie kojarzy się końmi nawet osobom, które nie mają do czynienia z tymi zwierzętami. Warto jednak zauważyć, że konie mają naprawdę szeroki repertuar dźwięków!

2017-09-21

Czytaj » 0

Natural

Natural: Agresja

Pewnie każdy z nas spotkał chociaż raz w życiu konia, który jest agresywny - zarówno do ludzi jak i do innych koni. Te zwierzęta, z racji swoich rozmiarów, potrafią być wręcz śmiertelnie niebezpieczne, jeśli zachowują się w sposób nieodpowiedni. Jakie są przyczyny takiego postępowania ?

2017-03-19

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: wędrowanie po boksie

Kolejnym nałogiem, nieco rzadziej spotykanym niż tkanie i łykanie, jest wędrowanie po boksie. To kolejne zachowanie wywodzące się z niewłaściwej opieki nad koniem, bazujące na niezaspokojeniu podstawowych potrzeb.

2017-02-25

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: łykanie

W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się, czym jest tkanie. Z pewnością częściej spotkacie się końmi, które łykają - niestety zdarza się, że właściciele nie traktują tego zachowania poważnie.

2017-02-17

Czytaj » 0