12,870 pytań - 24,150 odpowiedzi - 949 komentarzy

Natural: Jak się uczą konie ?

Data publikacji: 2019-04-20

 

Na wstępie warto zauważyć, że zwierzęta w ogromnej większości nie kierują się logiką w działaniu, ponieważ nie potrafią analizować i powiązać przyczyny ze skutkiem (poza kilkoma wybitnymi gatunkami jak delfiny czy szympansy). W trakcie pracy z końmi trzeba o tym pamiętać, że konie nas mogą po prostu nie rozumieć - i to nasza rola, aby ułatwić tę komunikację. 

Konie uczą sie poprzez cztery sposoby:

1) habituacja - przyzwyczajenie do bodźca, który pierwotnie wzbudza lęk: pierwsze siodłanie, oswajanie ze spryskiwaczem czy derką, przełamywanie strachu przez kałużą wody czy stertą śmieci w lesie

2) kopiowanie - niezwykle istotny proces podczas całego okresu życia konia, który ma olbrzymi wpływ na cały rozwój emocjonalny i psychiczny naszego zwierzaka. Konie przyswajają wiele zachowań, podpatrując je u swoich matek bądź starych kolegów na pastwisku. Dlatego tak istotne jest stado, żaden koń nie powinien byc trzymany w samotności, bo wzbudza to spory stres i napięcie!

3) imprinting - inaczej wdrukowanie. Coraz więcej hodowców decyduje się na przeprowadzenie imprintingu u nowo narodzonych źrebiąt, gdyż zdecydowanie ułatwia to dalszą pracę z koniem; niezwykle istotny jest czas przeprowadzenia wdrukowania, to 18-24h po porodzie. To nic innego jak przyzwyczajenie zwierzaka do swojej obecności już od pierwszych chwil życia i potraktowanie człowieka jako członka swojego stada.

4) warunkowanie - na tej metodzie szkoleniowej opiera się nauka wszelkich sztuczek, zarówno u psów jak i koni; ponadto, dzięki warunkowaniu konie uczą się korzystać z automatycznych poideł (naciśnięcie poidła = pojawienie się wody = ugaszenie pragnienia), często też kojarzą np.otwarcie drzwi do paszarni z porą karmienia, więc stają się bardziej nerwowe.

 

Mając na uwadze te cztery sposoby przyswajania wiedzy, sama praca  z końmi powinna być dla nas łatwiejsza i bardziej satysfakcjonująca, a przede wszystkim - zrozumiała dla naszych zwierzaków.

 

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Objawy bólu u koni

Konie, podobnie jak inne zwierzęta, nie potrafią mówić ludzkim językiem, dlatego ważna jest umiejętna i regularna obserwacja naszych zwierzaków, aby ocenić ich stan zdrowia oraz samopoczucie.

2021-07-15

Czytaj » 0

Natural

Natural: Depresja u koni

Konie, tak samo jak ludzie, mogą cierpieć na różne zaburzenia natury psychicznej czy behawioralnej; najnowsze badania dowodzą, że konie odczuwają stres oraz mogą zapadać na depresję, która w dalszym ciągu jest słabo rozpoznaną jednostką chorobową.

2021-05-04

Czytaj » 0

Natural

Natural: Objawy stresu u koni

Konie, jak wszystkie żywe organizmy, odczuwają stres w swoim życiu - w dodatku jako zwierzęta roślinożerne są stale w gotowości do ucieczki przed drapieżnikami. Praca z człowiekiem to także źródło stresu, często z uwagi na niewłaściwą komunikację.

2021-02-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Czy umiesz nagradzać konia ?

Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!

2021-02-01

Czytaj » 0

Natural

Do czego służą końskie uszy ?

Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.

2020-11-23

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nawiązać więź z koniem ?

Przebywanie wśród koni jest przyjemne, pozwala na odprężenie i uspokojenie swoich emocji. Warto poznać kilka zasad, które pozwolą na nawiązanie trwałej więzi z koniem, dzięki czemu współpraca i komunikacja będzie łatwiejsza.

2020-08-02

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak bezpiecznie wprowadzić nowego konia do stada ?

Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!

2019-12-31

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak odpoczywają konie ?

Odpoczynek i relaks to niezwykle istotna część dnia każdego konia, stymulująca regenerację i zapewniająca komfort psychiczny. Często pokutuje jeszcze mit, że koń który leży, jest bardzo chory i wymaga pilnej konsultacji weterynaryjnej - a to nieprawda!

2019-12-01

Czytaj » 0

Natural

Natural: Silversand Horsemanship

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych szkół jeździeckich naturalnego jest nurt Silversand (aktualnie znany pod nazwą Light Hands Equitation), założony przez małżeństwo Steve'a i Irenę Halfpenny w Australii. Ta metoda współpracy z końmi opiera się o psychologię i zrozumienie zwierzaka, a co za tym idzie - zmianę swojego podejścia.

2019-10-29

Czytaj » 0

Natural

Natural: Parelli Natural Horsemanship

Jedną z najpopularniejszych szkół jeździectwa naturalnego jest Parelli Natural Horsemanship (PNH), założoną na początku lat osiemdziesiątych przez Pata Parelliego w Stanach Zjednoczonych. Niezależnie od wybranej dyscypliny jeździeckiej, warto poznać podstawowe zasady naturalnej współpracy ze zwierzakami!

2019-08-18

Czytaj » 0