Na wstępie warto zauważyć, że zwierzęta w ogromnej większości nie kierują się logiką w działaniu, ponieważ nie potrafią analizować i powiązać przyczyny ze skutkiem (poza kilkoma wybitnymi gatunkami jak delfiny czy szympansy). W trakcie pracy z końmi trzeba o tym pamiętać, że konie nas mogą po prostu nie rozumieć - i to nasza rola, aby ułatwić tę komunikację.
Konie uczą sie poprzez cztery sposoby:
1) habituacja - przyzwyczajenie do bodźca, który pierwotnie wzbudza lęk: pierwsze siodłanie, oswajanie ze spryskiwaczem czy derką, przełamywanie strachu przez kałużą wody czy stertą śmieci w lesie
2) kopiowanie - niezwykle istotny proces podczas całego okresu życia konia, który ma olbrzymi wpływ na cały rozwój emocjonalny i psychiczny naszego zwierzaka. Konie przyswajają wiele zachowań, podpatrując je u swoich matek bądź starych kolegów na pastwisku. Dlatego tak istotne jest stado, żaden koń nie powinien byc trzymany w samotności, bo wzbudza to spory stres i napięcie!
3) imprinting - inaczej wdrukowanie. Coraz więcej hodowców decyduje się na przeprowadzenie imprintingu u nowo narodzonych źrebiąt, gdyż zdecydowanie ułatwia to dalszą pracę z koniem; niezwykle istotny jest czas przeprowadzenia wdrukowania, to 18-24h po porodzie. To nic innego jak przyzwyczajenie zwierzaka do swojej obecności już od pierwszych chwil życia i potraktowanie człowieka jako członka swojego stada.
4) warunkowanie - na tej metodzie szkoleniowej opiera się nauka wszelkich sztuczek, zarówno u psów jak i koni; ponadto, dzięki warunkowaniu konie uczą się korzystać z automatycznych poideł (naciśnięcie poidła = pojawienie się wody = ugaszenie pragnienia), często też kojarzą np.otwarcie drzwi do paszarni z porą karmienia, więc stają się bardziej nerwowe.
Mając na uwadze te cztery sposoby przyswajania wiedzy, sama praca z końmi powinna być dla nas łatwiejsza i bardziej satysfakcjonująca, a przede wszystkim - zrozumiała dla naszych zwierzaków.
Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.
2021-12-14
Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.
2021-09-15
Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!
2021-02-01
Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.
2020-11-23
Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!
2019-12-31