12,821 pytań - 15,273 odpowiedzi - 927 komentarzy

Hodowla: Tennessee Walking Horse

Data publikacji: 2019-04-08

 

 

Tennessee Walking Horse to tradycyjna rasa amerykańska, której hodowla sięga XIX wieku w Tennessee (stąd nazwa rasy) - zaczęto wtedy selekcjonować konie pod kątem specyficznych cech użytkowych: szczupła sylwetka, przyjazny charakter i wygodne chody. Początkowo konie miały być używane do wyścigów kłusaków, ale wiele z nich zaczęło poruszać się dziwnym i nowym rodzajem stępa - w dalszym ciągu był to czterotaktowy chód, ale ze znacznie większą prędkością i wyższą akcją przednich nóg. Hodowla tej rasy zaczęła być wtedy prowadzona w kierunku poprawy specyficznego poruszania się, przy zachowaniu łagodnego usposobienia - tak powstała rasa, która w dalszym ciągu zachwyca wielu miłośników jeździectwa.

Typowy kon rasy Tennesse Walker cechuje się:

  • wzrostem ok. 150-170cm
  • szczupłą i szlachetną sylwetką, zgrabną głową
  • wszystkie maści są dopuszczalne, także odmiany i rozjaśnienia
  • bujną grzywą i ogonem

Konie tej rasy są niezwykle przyjaźnie nastawione do człowieka, są opanowane i szybko się uczą - te cechy sprawiają, że są idealnymi wierzchowcami dla każdego, niezależnie od preferencji czy uprawianej dyscypliny. Bardzo rzadko się płoszą, ze spokojem znoszą wszelkie czynności pielęgnacyjne - wyjazdy w teren to prawdziwa przyjemność!

Zdecydowaną zaletą tych zwierzaków są wybitnie wygodne chody - Tennessee Walkery poruszają się stępem, który w zależności od prędkości nosi nazwę flat walk/running walk. Są cenione przez osoby starsze czy po przebytych kontuzjach, a także z problemami z kręgosłupem.

W Stanach Zjednoczonych niezwykle popularne są pokazy z wykorzystaniem koni tej rasy; zwierzaki są trenowane przy pomocy niehumanitarnych metod, które mają na celu zwiększenie amplitudy przednich nóg. Konie poruszają sie walkiem, mocno i nienaturalnie wyrzucając kończyny w przód i obniżając zad; prowadzi to do szybkiego powstawania przeciążeń i zwyrodnień. W ostatnim czasie Amerykański Departament Rolnictwa wydał ustawę o zakazie stosowania wszelkich metod sprawiających koniom ból, a prowadzących właśnie do uzyskania efektownego chodu (tzw.soring) - wiele mówi sie o poprawie dobrostanu koni tej rasy, ponieważ co jakiś czas pojawiały się wstrząsające nagrania z treningu Tennessee Walkerów.

 

W Polsce mamy bardzo niewielu koni tej rasy, dekadę temu zostały sprowadzone pierwsze zwierzaki - na chwilę obecną jest ok.20 koni TWH, z czego większość to źrebięta urodzone już na terenie Polski, od importowanych klaczy tej rasy. Wygodne chody, przyjazny charakter oraz opanowanie mają szansę zyskać dużą popularność pośród miłośników jeździectwa!

 

fot. www.foter.com

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Appaloosa

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras koni, szczególnie popularną w obydwu Amerykach jest appaloosa - te atrakcyjnie umaszczone zwierzaki są wręcz symbolem amerykańskich stepów.

2020-03-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Polski koń zimnokrwisty

Polska hodowla koni może poszczycić się kilkoma rasami, spośród której wyróżnia się rasa zimnokrwista. Te piękne i majestatyczne konie były w przeszłości podstawowym środkiem transportu, wspomagały pracę rolników w polu we wszystkich niezbędnych czynnościach. Aktualnie po zmechanizowaniu rolnictwa są główną rasą rzeźną.

2020-02-26

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kłusak francuski

Jedną z ciekawszych ras koni są kłusaki, istnieje kilka typów w obrębie tej rasy (orłowski, rosyjski,francuski). Przybliżymy nieco tę rasę, którą coraz częściej można spotkać w Europie.

2020-01-21

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Opieka nad klaczą w ciąży

Ciąża to niezwykły czas, dedykowany rozwojowi nowego organizmu - dlatego tak istotna jest prawidłowa opieka nad każdą ciężarną, niezależnie od gatunku! To kluczowy okres rzutujący na przyszłość potomstwa, właściciele koni powinni szczególnie doglądać swoich klaczy aby otrzymać zdrowego źrebaka.

2020-01-15

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Koń szlachetnej półkrwi

Jedną z najpopularniejszą rasą koni w Polsce są bez wątpienia przedstawiciele razy polski koń szlachetnej półkrwi; z roku na rok przybywa koni tej rasy, które cechują się coraz bardziej wyrównanym pokrojem z uwagi na staranny dobór hodowlany.

2019-11-19

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Marwari

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras na świecie są niewątpliwie konie rasy Marwari - ich niecodzienny wygląd jest rozpoznawalny przez wielu miłośników jeździectwa. Trzeba pamiętać, że to jedna z najstarszych ras, wywodząca się z okresu starożytności!

2019-07-11

Czytaj » 0

Hodowla

Dzikie konie: Mustangi

Chyba najbardziej znaną rasą dzikich koni są mustangi, licznie występujące niegdyś na preriach Ameryki Północnej - obecnie konie te są pod ścisłą ochroną, z uwagi na zagrożenie wyginięciem.

2019-05-31

Czytaj » 0