Tennessee Walking Horse to tradycyjna rasa amerykańska, której hodowla sięga XIX wieku w Tennessee (stąd nazwa rasy) - zaczęto wtedy selekcjonować konie pod kątem specyficznych cech użytkowych: szczupła sylwetka, przyjazny charakter i wygodne chody. Początkowo konie miały być używane do wyścigów kłusaków, ale wiele z nich zaczęło poruszać się dziwnym i nowym rodzajem stępa - w dalszym ciągu był to czterotaktowy chód, ale ze znacznie większą prędkością i wyższą akcją przednich nóg. Hodowla tej rasy zaczęła być wtedy prowadzona w kierunku poprawy specyficznego poruszania się, przy zachowaniu łagodnego usposobienia - tak powstała rasa, która w dalszym ciągu zachwyca wielu miłośników jeździectwa.
Typowy kon rasy Tennesse Walker cechuje się:
Konie tej rasy są niezwykle przyjaźnie nastawione do człowieka, są opanowane i szybko się uczą - te cechy sprawiają, że są idealnymi wierzchowcami dla każdego, niezależnie od preferencji czy uprawianej dyscypliny. Bardzo rzadko się płoszą, ze spokojem znoszą wszelkie czynności pielęgnacyjne - wyjazdy w teren to prawdziwa przyjemność!
Zdecydowaną zaletą tych zwierzaków są wybitnie wygodne chody - Tennessee Walkery poruszają się stępem, który w zależności od prędkości nosi nazwę flat walk/running walk. Są cenione przez osoby starsze czy po przebytych kontuzjach, a także z problemami z kręgosłupem.
W Stanach Zjednoczonych niezwykle popularne są pokazy z wykorzystaniem koni tej rasy; zwierzaki są trenowane przy pomocy niehumanitarnych metod, które mają na celu zwiększenie amplitudy przednich nóg. Konie poruszają sie walkiem, mocno i nienaturalnie wyrzucając kończyny w przód i obniżając zad; prowadzi to do szybkiego powstawania przeciążeń i zwyrodnień. W ostatnim czasie Amerykański Departament Rolnictwa wydał ustawę o zakazie stosowania wszelkich metod sprawiających koniom ból, a prowadzących właśnie do uzyskania efektownego chodu (tzw.soring) - wiele mówi sie o poprawie dobrostanu koni tej rasy, ponieważ co jakiś czas pojawiały się wstrząsające nagrania z treningu Tennessee Walkerów.
W Polsce mamy bardzo niewielu koni tej rasy, dekadę temu zostały sprowadzone pierwsze zwierzaki - na chwilę obecną jest ok.20 koni TWH, z czego większość to źrebięta urodzone już na terenie Polski, od importowanych klaczy tej rasy. Wygodne chody, przyjazny charakter oraz opanowanie mają szansę zyskać dużą popularność pośród miłośników jeździectwa!
fot. www.foter.com