12,811 pytań - 14,492 odpowiedzi - 827 komentarzy

Hodowla: Tennessee Walking Horse

Data publikacji: 2019-04-08

 

 

Tennessee Walking Horse to tradycyjna rasa amerykańska, której hodowla sięga XIX wieku w Tennessee (stąd nazwa rasy) - zaczęto wtedy selekcjonować konie pod kątem specyficznych cech użytkowych: szczupła sylwetka, przyjazny charakter i wygodne chody. Początkowo konie miały być używane do wyścigów kłusaków, ale wiele z nich zaczęło poruszać się dziwnym i nowym rodzajem stępa - w dalszym ciągu był to czterotaktowy chód, ale ze znacznie większą prędkością i wyższą akcją przednich nóg. Hodowla tej rasy zaczęła być wtedy prowadzona w kierunku poprawy specyficznego poruszania się, przy zachowaniu łagodnego usposobienia - tak powstała rasa, która w dalszym ciągu zachwyca wielu miłośników jeździectwa.

Typowy kon rasy Tennesse Walker cechuje się:

  • wzrostem ok. 150-170cm
  • szczupłą i szlachetną sylwetką, zgrabną głową
  • wszystkie maści są dopuszczalne, także odmiany i rozjaśnienia
  • bujną grzywą i ogonem

Konie tej rasy są niezwykle przyjaźnie nastawione do człowieka, są opanowane i szybko się uczą - te cechy sprawiają, że są idealnymi wierzchowcami dla każdego, niezależnie od preferencji czy uprawianej dyscypliny. Bardzo rzadko się płoszą, ze spokojem znoszą wszelkie czynności pielęgnacyjne - wyjazdy w teren to prawdziwa przyjemność!

Zdecydowaną zaletą tych zwierzaków są wybitnie wygodne chody - Tennessee Walkery poruszają się stępem, który w zależności od prędkości nosi nazwę flat walk/running walk. Są cenione przez osoby starsze czy po przebytych kontuzjach, a także z problemami z kręgosłupem.

W Stanach Zjednoczonych niezwykle popularne są pokazy z wykorzystaniem koni tej rasy; zwierzaki są trenowane przy pomocy niehumanitarnych metod, które mają na celu zwiększenie amplitudy przednich nóg. Konie poruszają sie walkiem, mocno i nienaturalnie wyrzucając kończyny w przód i obniżając zad; prowadzi to do szybkiego powstawania przeciążeń i zwyrodnień. W ostatnim czasie Amerykański Departament Rolnictwa wydał ustawę o zakazie stosowania wszelkich metod sprawiających koniom ból, a prowadzących właśnie do uzyskania efektownego chodu (tzw.soring) - wiele mówi sie o poprawie dobrostanu koni tej rasy, ponieważ co jakiś czas pojawiały się wstrząsające nagrania z treningu Tennessee Walkerów.

 

W Polsce mamy bardzo niewielu koni tej rasy, dekadę temu zostały sprowadzone pierwsze zwierzaki - na chwilę obecną jest ok.20 koni TWH, z czego większość to źrebięta urodzone już na terenie Polski, od importowanych klaczy tej rasy. Wygodne chody, przyjazny charakter oraz opanowanie mają szansę zyskać dużą popularność pośród miłośników jeździectwa!

 

fot. www.foter.com

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Perszeron

Jedną z bardziej rozpoznawalnych ras koni zimnokrwistych, jest francuska rasa perszeron - te piękne i potężne konie dysponują ogromną siłą. Nie bez powodu są powszechnie używane w pracach polowych i przy zrywce drewna, a także przy pokazach.

2019-10-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Clydesdale

Wielu miłośników koni kojarzy reklamy Budweisera, który co roku produkuje klip z okazji finału Superbowl (futbol amerykański); zazwyczaj główną rolę odgrywają w nim piękne konie zimnokrwiste rasy Clydesdale, które są symbolem tej marki piwa.

2019-08-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy można jeździć na koniach ras zimnokrwistych ?

Konie ras zimnokrwistych budzą respekt - ogromne kopyta, potężna głowa, obfite owłosienie i waga często przekraczająca jedną tonę (!) zdecydowani przyciągają wzrok. Rasy te nie zostały stworzone do jazdy wierzchem, ale czy to oznacza, że jazda na nich jest zabroniona? Czytajcie dalej!

2019-08-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Konie rasy Marwari

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras na świecie są niewątpliwie konie rasy Marwari - ich niecodzienny wygląd jest rozpoznawalny przez wielu miłośników jeździectwa. Trzeba pamiętać, że to jedna z najstarszych ras, wywodząca się z okresu starożytności!

2019-07-11

Czytaj » 0

Hodowla

Dzikie konie: Mustangi

Chyba najbardziej znaną rasą dzikich koni są mustangi, licznie występujące niegdyś na preriach Ameryki Północnej - obecnie konie te są pod ścisłą ochroną, z uwagi na zagrożenie wyginięciem.

2019-05-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Falabella

Któż z nas nie zna tych uroczych miniaturowych koni, które osiągają maksymalnie 75cm w kłębie? Te wspaniałe zwierzaki nie mają zbyt dużej wartości użytkowej z uwagi na rozmiary, ale cieszą się ogromną popularnością na całym świecie - są po prostu końmi do towarzystwa.

2019-04-23

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto kastrować ogiery ?

Wśród ludzi często niesłusznie pokutuje mit, że kastracja zwierząt jest brutalnym zabiegiem, który odbiera przyjemność z życia oraz wyrządza ogromną krzywdę. O ile w przypadku kotów i psów, posiadanie niewykastrowanego samca może być tylko uciążliwe, o tyle obsługa i praca z temperamentnymi ogierami bywa po prostu skrajnie niebezpieczna.

2019-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Kuce islandzkie

Jedną z najbardziej charakterystycznych, ale i unikalnych ras są konie rasy islandzkiej - z racji wzrostu często zwane kucami, chociaż sporo ekspertów klasyfikuje je jako konie. Poznajcie miłe wierzchowca, które naturalnie potrafią poruszać się toltem oraz inochodem, co w rezultacie daje pięć różnych chodów u tej rasy!

2018-12-27

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Tinker

Jedną z bardziej charakterystycznych ras koni jest tinker, inaczej zwany koniem cygańskim z uwagi na dużą popularność wśród grup złożonych z osób romskiego pochodzenia. Te stosunkowo nieduże konie szybko zdobywają popularność na całym świecie, przede wszystkim z uwagi na łagodne usposobienie.

2018-12-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: American quater horse

Kompaktowa budowa i nieduży wzrost w połączeniu z niezwykłą zwinnością i szybkością to cechy rasy charakterystycznej dla westernu, czyli american quater horse. Dyscyplina ta zdobywa w Polsce coraz większą popularność, dlatego warto bliżej poznać te nieduże, ale wytrzymałe konie.

2017-06-02

Czytaj » 0