12,821 pytań - 15,273 odpowiedzi - 927 komentarzy

Lifestyle: Co jeść przed i po jeździe ?

Data publikacji: 2019-04-05

 

Żywienie każdej osoby, które regularnie uprawia sport (min.3 razy w tygodniu) powinno być dobrze zbilansowane, ponieważ znacząco wzrastaja wtedy zapotrzebowanie na energię i wszystkie niezbędne składniki budulcowe.

Niezależnie od uprawianej dyscypliny sportowej, należy zawsze pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • ostatni posiłek powinien być spożywany maksymalnie godzinę przez rozpoczęciem posiłku; jeśli ma to być dwudaniowy obiad, to czas przerwy powinien wynosić minimum dwie godziny. Ten odstęp jest niezbędny do strawienia większej części pożywienia, co zminimalizuje ryzyko powstania niestrawności i bólów brzucha w trakcie wykonywania wysiłku
  • przez jazdą warto spożyć lekki posiłek, bogaty w węglowodany: makaron czy ryż z dodatkami, jogurt z płatkami i owocami skutecznie dostarczy Nam odpowiedniej ilości wolno uwalnianej energii; warto pamiętać o pożywieniu o niskiej zawartości tłuszczu, który znacząco przedłuża proces trawienia i zmniejsza komfort jazdy (ból brzucha, wzdęcia, odbijanie itp)
  • po jeździe należy zadbać o uzupełnienie straconych kalorii, ale i przede wszystkim o odbudowę mięśni, które ulegaja mikrouszkodzeniom - posiłek bogaty w białko będzie idealnym rozwiązaniem. Po powrocie do domu warto spożyć kawałek mięsa z warzywami, gulasze (także w wersji wegetariańskiej z roślinami strączkowymi) czy ryby.
  • jeźdźcy często spożywają fast foody, chociażby w drodze powrotnej do domu - to szybkie rozwiązanie,ale przynosi mnóstwo niezdrowego tłuszczu oraz soli, ponadto jedna kanapka ma aż kilkaset kalorii i znikome wartości odżywczych.

Obowiązkowo należy zadbać o nawodnienie, szczególnie w trakcie gorących dni - najlepiej sprawdza się zwykła woda mineralna, która zawiera niezbędne pierwiastki w formie jonowej. Świetnie sprawdzają się także izotoniki, które są powszechne wśród biegaczy czy kolarzy, a równie dobrze sprawdzają się w świecie jeździeckim. Pamiętajcie o butelce wody, zabieranej na każdą jazdę - popularne słodkie napoje gazowane nie gaszą pragnienia, dostarczają ogromne ilości cukru który nie służy zdrowiu!

comments powered by Disqus
Lifestyle

Emocje w jeździectwie - jak sobie z nimi radzić ?

Jeździectwo, jak każdy sport, dostarcza wiele emocji - treningi, zawody, a nawet codzienny pobyt w stajni potrafi wywołać smutek, radość, szczęście, przygnębienie czy nawet złość. Dzięki interakcji z drugim żywym organizmem, człowiek uczy się kontroli własnych reakcji i emocji, ponieważ to właśnie gwarantuje owocną współpracę.

2020-01-30

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Prezenty dla miłośników koni

Święta za pasem, to ostatni dzwonek żeby zakupić prezenty; przygotowaliśmy listę ciekawych pomysłów dla każdego miłośnika koni i jeździectwa - warto wykorzystać!

2019-12-22

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Hubertus

Październik i listopad to prawdziwe świąteczne miesiące w jeździectwie - to czas tradycyjnych gonitw za lisem, zwanych hubertusami (oficjalnie to święto jeźdźców, myśliwych i leśników). Tradycja tych uroczystości ma swoje korzenie w XV wieku, kiedy organizowano wielkie polowania na lisy.

2019-11-07

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako saddlefitter

Kolejnym zawodem związanym z końmi i jeździectwem jest stosunkowo nowy zawód: saddle fitter, czyli pasowacz siodeł. Rosnąca świadomość właścicieli koni dotycząca prawidłowego wyboru sprzętu sprawa, że coraz więcej osób interesuje profesjonalnym doborem siodeł.

2019-10-21

Czytaj » 0

Lifestyle

Nie daj się infekcjom!

Jesień to czas wzmożonych infekcji na tle wirusowym - podwyższona temperatura ciała, drapanie w gardle czy katar to wręcz powszechne objawy. Podpowiemy Wam jak ochronić swój organizm przed atakiem wirusów powodujących przeziębienia! Złota polska jesień to idealny czas na zwiedzanie okolicy wierzchem!

2019-09-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako kowal

Niezbędnym elementem opieki nad praktycznie każdym koniem są regularne wizyty kowala, przede wszystkim w celu usunięcia nadmiernie przerośniętego rogu (nie wszystkie zwierzaki wymagają kucia). To pewny zawód, ale wymagający przede wszystkim siły i cierpliwości.

2019-09-18

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy warto iść na studia związane z jeździectwem?

Matury i egzaminy zawodowe minęły, wyniki macie ze sobą, więc pewnie wielu miłośników jeździectwa zastanawia się nad wyborem dalszej drogi kształcenia. Podpowiemy Wam, czy warto zdecydować się na kierunki studiów związane właśnie z końmi!

2019-07-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pies w stajni

Wiele koniarzy posiada psy i często marzą o wspólnych terenowych przejażdżkach w towarzystwie czworonogów; podpowiemy Wam dzisiaj, jakie są ogólne zasady bezpieczeństwa dotyczące obecności psa na terenie ośrodka jeździeckiego jak i generalnie w obecności koni!

2019-06-06

Czytaj » 0

Lifestyle

Dzień wolny dla konia

W treningu zarówno amatorskim jak i zawodowym kluczową rolę powinien odgrywać odpoczynek - to niezbędna faza, która często jest pomijana przez niedoświadczone osoby! Warto zaplanować wolny dzień w tygodniu dla każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu.

2019-03-15

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako jeździec

Jednym z najbardziej wymarzonych zawodów jest z pewnością posada jeźdźca - któż z nas nie chciałby otrzymywać wynagrodzenia za jazdę konną, łącząc pracę z pasją ? Od niedawna ten zawód został uznany za oficjalny, powstały już nawet specjalne szkoły kształcące w tym kierunku; pamiętajcie, że nic nie zastąpi wielu lat doświadczenia i nabytej wiedzy!

2019-02-03

Czytaj » 0