12,763 pytań - 14,304 odpowiedzi - 826 komentarzy

Lifestyle: Co jeść przed i po jeździe ?

Data publikacji: 2019-04-05

 

Żywienie każdej osoby, które regularnie uprawia sport (min.3 razy w tygodniu) powinno być dobrze zbilansowane, ponieważ znacząco wzrastaja wtedy zapotrzebowanie na energię i wszystkie niezbędne składniki budulcowe.

Niezależnie od uprawianej dyscypliny sportowej, należy zawsze pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

  • ostatni posiłek powinien być spożywany maksymalnie godzinę przez rozpoczęciem posiłku; jeśli ma to być dwudaniowy obiad, to czas przerwy powinien wynosić minimum dwie godziny. Ten odstęp jest niezbędny do strawienia większej części pożywienia, co zminimalizuje ryzyko powstania niestrawności i bólów brzucha w trakcie wykonywania wysiłku
  • przez jazdą warto spożyć lekki posiłek, bogaty w węglowodany: makaron czy ryż z dodatkami, jogurt z płatkami i owocami skutecznie dostarczy Nam odpowiedniej ilości wolno uwalnianej energii; warto pamiętać o pożywieniu o niskiej zawartości tłuszczu, który znacząco przedłuża proces trawienia i zmniejsza komfort jazdy (ból brzucha, wzdęcia, odbijanie itp)
  • po jeździe należy zadbać o uzupełnienie straconych kalorii, ale i przede wszystkim o odbudowę mięśni, które ulegaja mikrouszkodzeniom - posiłek bogaty w białko będzie idealnym rozwiązaniem. Po powrocie do domu warto spożyć kawałek mięsa z warzywami, gulasze (także w wersji wegetariańskiej z roślinami strączkowymi) czy ryby.
  • jeźdźcy często spożywają fast foody, chociażby w drodze powrotnej do domu - to szybkie rozwiązanie,ale przynosi mnóstwo niezdrowego tłuszczu oraz soli, ponadto jedna kanapka ma aż kilkaset kalorii i znikome wartości odżywczych.

Obowiązkowo należy zadbać o nawodnienie, szczególnie w trakcie gorących dni - najlepiej sprawdza się zwykła woda mineralna, która zawiera niezbędne pierwiastki w formie jonowej. Świetnie sprawdzają się także izotoniki, które są powszechne wśród biegaczy czy kolarzy, a równie dobrze sprawdzają się w świecie jeździeckim. Pamiętajcie o butelce wody, zabieranej na każdą jazdę - popularne słodkie napoje gazowane nie gaszą pragnienia, dostarczają ogromne ilości cukru który nie służy zdrowiu!

comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Czy warto iść na studia związane z jeździectwem?

Matury i egzaminy zawodowe minęły, wyniki macie ze sobą, więc pewnie wielu miłośników jeździectwa zastanawia się nad wyborem dalszej drogi kształcenia. Podpowiemy Wam, czy warto zdecydować się na kierunki studiów związane właśnie z końmi!

2019-07-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pies w stajni

Wiele koniarzy posiada psy i często marzą o wspólnych terenowych przejażdżkach w towarzystwie czworonogów; podpowiemy Wam dzisiaj, jakie są ogólne zasady bezpieczeństwa dotyczące obecności psa na terenie ośrodka jeździeckiego jak i generalnie w obecności koni!

2019-06-06

Czytaj » 0

Lifestyle

Dzień wolny dla konia

W treningu zarówno amatorskim jak i zawodowym kluczową rolę powinien odgrywać odpoczynek - to niezbędna faza, która często jest pomijana przez niedoświadczone osoby! Warto zaplanować wolny dzień w tygodniu dla każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu.

2019-03-15

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako jeździec

Jednym z najbardziej wymarzonych zawodów jest z pewnością posada jeźdźca - któż z nas nie chciałby otrzymywać wynagrodzenia za jazdę konną, łącząc pracę z pasją ? Od niedawna ten zawód został uznany za oficjalny, powstały już nawet specjalne szkoły kształcące w tym kierunku; pamiętajcie, że nic nie zastąpi wielu lat doświadczenia i nabytej wiedzy!

2019-02-03

Czytaj » 0

Lifestyle

Wakacyjna praca

Nadeszły wakacje, a z nimi sporo wolnego czasu, który warto poświęcić na zarobienie pieniędzy - a dla koniarzy idealna praca to oczywiście każda związana z końmi! Podpowiemy Wam czym sie kierować przy wyborze wakacyjnego zajęcia i jak nie dać się naciągnąć :)

2018-06-26

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako hodowca

Jednym z bardziej flagowych profesji w branży jeździeckiej jest zawód hodowcy, często zbytnio nadużywany przez amatorów. Pamiętajmy, że stadniny to miejsca hodowli koni, a nie ośrodki jeździeckie!

2018-06-23

Czytaj » 0

Lifestyle

Przemoc w sporcie jeździeckim

Większość osób, które mają dłuższe doświadczenie w jeździe konnej, z pewnością miało nieprzyjemność widzieć agresywne zachowania jeźdźców lub trenerów wobec koni. To przykre zjawisko, spotykane nie tylko wśród osób jeżdżących amatorsko, ale i startujących w wysokich konkursach.

2018-05-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako instruktor

Instruktor to jedna z ważniejszych osób w branży jeździeckiej, odpowiedzialna za prawidłowe szkolenie par jeździec-koń. Taka praca daje możliwość połączenia swojej pasji i zarabiania pieniędzy, co wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla wielu amatorów jeździectwa :)

2018-05-24

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako zoofizjoterapeuta

Zawód fizjoterapeuty jest od dawna znany, choć często niedoceniany; taka osoba pomaga w trakcie kontuzji, niweluje wszelkie spięcia mięśniowe i rozluźnia nasze ciało. Stosunkowo niedawno pojawili się fizjoterapeuci specjalizujący się w pracy ze zwierzętami, co wynika z rosnącej świadomości właścicieli zwierzaków.

2018-04-02

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako stajenny

Opieka stajenna to jedna z najważniejszych czynności w trakcie codziennej obsługi konia. Wielu z nas trzyma swoje zwierzaki w pensjonatach, gdzie płacąc odpowiednią kwotę, mamy zapewnione pełną opiekę w stajni przez stajennych. Co należy do ich obowiązków i jak zostać stajennym ?

2018-02-19

Czytaj » 0