12,811 pytań - 14,491 odpowiedzi - 827 komentarzy

Jak przygotować pastwiska ?

Data publikacji: 2019-04-02

 

Podstawą rozsądnego padokowania zwierząt powinna byc rotacja - stajnia powinna dysponować na tyle dużym terenem, aby móc pozwolić sobie na zmianę miejsca wypuszczania koni. Jeśli nasze wierzchowce będą stale przebywały w większej grupie na niedużym terenie, to szybko zadepczą i zanieczyszczą powierzchnię, nie dopuszczając do rozwoju trawy.

Przez zimę padoki letnie powinny być nieużywane, ziemia może wówczas odpocząć; na jesień warto wtedy użyć odpowiednich nawozów, które pomogą w utrzymaniu prawidłowej kondycji gleby. Ziemia wyjałowiona często zaczyna pylić, jest sypka i w szybkim czasie staje się niezdatna do użytku; porasta wówczas bezwartościowymi chwastami, które są niechętnie spożywane przez konie. Rozsądny gospodarz stajni powinien dbać o pastwiska - regularne nawożenie i wapnowanie zdecydowanie poprawia jakość tych terenów; samo pozostawienie konskich odchodów nie zapewnia wszystkich niezbędnych składników, ponadto zanieczyszcza ziemię.

Po zimie obowiązkowo należy:

  • sprawdzić cały teren, po którym będą poruszać się konie: wyobraźnia ludzi niestety nie zna granic, często w odległych zakątkach pastwisk możemy znaleźć porozbijane butelki, śmieci bądź resztki jedzenia. Bezpieczeństwo zwierząt powinno być zawsze priorytetem, więc nigdy nie pomijajmy dokładnych oględzin! W przypadku dużych areałów możemy sie wspomóc quadem lub rowerem.
  • sprawdzić stan ogrodzeń, przy okazji badania terenu; po zimie czasem dochodzi do uszkodzenia drewnianych belek, zdarza się że niektóre z nich są wyłamane chociażby z uwagi na wichury, które często zdarzają się na przełomie zimy i wiosny. 
  • koniecznie obejrzeć drzewa porastające pastwiska, czy przypadkiem nie zostały uszkodzone np.po wichurach czy burzach; może być potrzeba usunięcia kilku konarów, które zagrażają naszym zwierzakom 
  • jeśli na pastwiskach są obecne stawy czy strumyki, one też wymagają dokładnych oględzin - czy nie zapadła sie ziemia w okolicy, czy zejście do wody jest bezpieczne, czy nie doszło do podtopień terenu itp

Jeśli stan pastwisk jest niezadowalający, to właśnie teraz jest idealny moment na dosiew - właściciele stajni często decydują się na odpowiednie mieszanki bądź na dosiewanie roślin szczególnie wartościowych dla koni np.koniczyna czy lucerna.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Dezynfekcja

W stajni konie spędzają sporo czasu przy tradycyjnych chowie w systemie: padokowanie w ciągu dnia i pobyt w stajni w nocy - to najpopularniejszy sposób utrzymywania koni na całym świecie. Warto zadbać o odpowiednie warunki, ponieważ często to właśnie brak higieny w stajni jest przyczyną występowania poważnych chorób u naszych zwierzaków!

2019-10-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Obecność myszy i szczurów to częste, ale niepożądane zjawisko w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich - optymalna temperatura i ogrom pożywienia w postaci zboża (owies) czynią te miejsca niezwykle atrakcyjnymi dla gryzoni. Niestety, te zwierzęta nie są bezpiecznym towarzystwem dla naszych wierzchowców.

2019-03-21

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych i ponurych dni, niektórzy z nas przenoszą swoje lekcje i treningi na krytą ujeżdżalnię - zazwyczaj ma ona mniejsze wymiary niż zewnętrzne place, co może powodować pewne konflikty pomiędzy jeźdźcami. Podpowiemy Wam jak przetrwać okres halowy :)

2018-11-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0