12,739 pytań - 14,296 odpowiedzi - 824 komentarzy

Jak przygotować pastwiska ?

Data publikacji: 2019-04-02

 

Podstawą rozsądnego padokowania zwierząt powinna byc rotacja - stajnia powinna dysponować na tyle dużym terenem, aby móc pozwolić sobie na zmianę miejsca wypuszczania koni. Jeśli nasze wierzchowce będą stale przebywały w większej grupie na niedużym terenie, to szybko zadepczą i zanieczyszczą powierzchnię, nie dopuszczając do rozwoju trawy.

Przez zimę padoki letnie powinny być nieużywane, ziemia może wówczas odpocząć; na jesień warto wtedy użyć odpowiednich nawozów, które pomogą w utrzymaniu prawidłowej kondycji gleby. Ziemia wyjałowiona często zaczyna pylić, jest sypka i w szybkim czasie staje się niezdatna do użytku; porasta wówczas bezwartościowymi chwastami, które są niechętnie spożywane przez konie. Rozsądny gospodarz stajni powinien dbać o pastwiska - regularne nawożenie i wapnowanie zdecydowanie poprawia jakość tych terenów; samo pozostawienie konskich odchodów nie zapewnia wszystkich niezbędnych składników, ponadto zanieczyszcza ziemię.

Po zimie obowiązkowo należy:

  • sprawdzić cały teren, po którym będą poruszać się konie: wyobraźnia ludzi niestety nie zna granic, często w odległych zakątkach pastwisk możemy znaleźć porozbijane butelki, śmieci bądź resztki jedzenia. Bezpieczeństwo zwierząt powinno być zawsze priorytetem, więc nigdy nie pomijajmy dokładnych oględzin! W przypadku dużych areałów możemy sie wspomóc quadem lub rowerem.
  • sprawdzić stan ogrodzeń, przy okazji badania terenu; po zimie czasem dochodzi do uszkodzenia drewnianych belek, zdarza się że niektóre z nich są wyłamane chociażby z uwagi na wichury, które często zdarzają się na przełomie zimy i wiosny. 
  • koniecznie obejrzeć drzewa porastające pastwiska, czy przypadkiem nie zostały uszkodzone np.po wichurach czy burzach; może być potrzeba usunięcia kilku konarów, które zagrażają naszym zwierzakom 
  • jeśli na pastwiskach są obecne stawy czy strumyki, one też wymagają dokładnych oględzin - czy nie zapadła sie ziemia w okolicy, czy zejście do wody jest bezpieczne, czy nie doszło do podtopień terenu itp

Jeśli stan pastwisk jest niezadowalający, to właśnie teraz jest idealny moment na dosiew - właściciele stajni często decydują się na odpowiednie mieszanki bądź na dosiewanie roślin szczególnie wartościowych dla koni np.koniczyna czy lucerna.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże Reitex

Jedną z ważnych kwestii przy planowaniu stajni czy ośrodka jeździeckiego, jest zapewnienie placu z odpowiednim podłożem; u naszych zachodnich sąsiadów, dużą popularnością cieszy się specyficzne bezpiaskowe podłoże Reitex, które i u nas zdobywa coraz więcej zwolenników.

2019-07-08

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Myszy i inne gryzonie

Obecność myszy i szczurów to częste, ale niepożądane zjawisko w wielu stajniach i ośrodkach jeździeckich - optymalna temperatura i ogrom pożywienia w postaci zboża (owies) czynią te miejsca niezwykle atrakcyjnymi dla gryzoni. Niestety, te zwierzęta nie są bezpiecznym towarzystwem dla naszych wierzchowców.

2019-03-21

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na nudę w boksie

Zdarza się, że z różnych przyczyn nasz zwierzak musi spędzić dłuższy czas w boksie. Wiele koni buntuje się wtedy, kopiąc i gryząć wyposażenie - to wyjątkowo frustrujące ale i niebezpieczne, więc warto poznać kilka sposób na nudę!

2018-12-03

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Zasady korzystania z hali

Wraz z nadejściem pierwszych jesiennych i ponurych dni, niektórzy z nas przenoszą swoje lekcje i treningi na krytą ujeżdżalnię - zazwyczaj ma ona mniejsze wymiary niż zewnętrzne place, co może powodować pewne konflikty pomiędzy jeźdźcami. Podpowiemy Wam jak przetrwać okres halowy :)

2018-11-09

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Idealne stado

Jedną z najważniejszych potrzeb naszego wierzchowca to potrzeba kontaktu z innymi osobnikami swojego gatunku - konie zawsze powinny mieć towarzysza w stajni, koza lub owca nie wystarczą! Podpowiemy Wam jak stworzyć idealne i bezkonfliktowe stado w Waszej stajni :)

2018-09-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Pierwsza pomoc dla jeźdźców

Pewnie każdy z nas zna podstawowe zasady dotyczące pierwszej pomocy naszych wierzchowców, ale przecież równie często zdarzają się wypadki wśród osób przebywających w stajni. Życie ludzkie jest przecież niezwykle ważne i często liczą się sekundy!

2018-07-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Przydomowa stajnia

Wielu miłośników koni marzy o posiadaniu koni niedaleko miejsca zamieszkania - któż z nas nie chciałby widzieć swoich wierzchowców z okien domu ? Takie rozwiązanie ma swoje plusy i minusy, które przedstawimy Wam w poniższym artykule!

2018-07-16

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Paddock paradise

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie wolnego czasu naszych koni jest idea padoków, które zachęcają zwierzaki do swobodnego ruchu. To dość nowa koncepcja, która szybko zyskuje wielu zwolenników na całym świecie.

2018-06-02

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Boksy czy stanowiska ?

W niektórych ośrodkach jeździeckich możemy się jeszcze spotkać z nieciekawym rozwiązaniem, wynikającym z oszczędności miejsca, czyli z utrzymywaniem koni na stanowiskach. To przykre, że w obecnych czasach ciągle są jeszcze miejsca, w których konie nie mają spełnianych podstawowych wymagań dotyczących ich dobrostanu.

2018-05-15

Czytaj » 0