12,824 pytań - 15,502 odpowiedzi - 932 komentarzy

Jak przygotować pastwiska ?

Data publikacji: 2019-04-02

 

Podstawą rozsądnego padokowania zwierząt powinna byc rotacja - stajnia powinna dysponować na tyle dużym terenem, aby móc pozwolić sobie na zmianę miejsca wypuszczania koni. Jeśli nasze wierzchowce będą stale przebywały w większej grupie na niedużym terenie, to szybko zadepczą i zanieczyszczą powierzchnię, nie dopuszczając do rozwoju trawy.

Przez zimę padoki letnie powinny być nieużywane, ziemia może wówczas odpocząć; na jesień warto wtedy użyć odpowiednich nawozów, które pomogą w utrzymaniu prawidłowej kondycji gleby. Ziemia wyjałowiona często zaczyna pylić, jest sypka i w szybkim czasie staje się niezdatna do użytku; porasta wówczas bezwartościowymi chwastami, które są niechętnie spożywane przez konie. Rozsądny gospodarz stajni powinien dbać o pastwiska - regularne nawożenie i wapnowanie zdecydowanie poprawia jakość tych terenów; samo pozostawienie konskich odchodów nie zapewnia wszystkich niezbędnych składników, ponadto zanieczyszcza ziemię.

Po zimie obowiązkowo należy:

  • sprawdzić cały teren, po którym będą poruszać się konie: wyobraźnia ludzi niestety nie zna granic, często w odległych zakątkach pastwisk możemy znaleźć porozbijane butelki, śmieci bądź resztki jedzenia. Bezpieczeństwo zwierząt powinno być zawsze priorytetem, więc nigdy nie pomijajmy dokładnych oględzin! W przypadku dużych areałów możemy sie wspomóc quadem lub rowerem.
  • sprawdzić stan ogrodzeń, przy okazji badania terenu; po zimie czasem dochodzi do uszkodzenia drewnianych belek, zdarza się że niektóre z nich są wyłamane chociażby z uwagi na wichury, które często zdarzają się na przełomie zimy i wiosny. 
  • koniecznie obejrzeć drzewa porastające pastwiska, czy przypadkiem nie zostały uszkodzone np.po wichurach czy burzach; może być potrzeba usunięcia kilku konarów, które zagrażają naszym zwierzakom 
  • jeśli na pastwiskach są obecne stawy czy strumyki, one też wymagają dokładnych oględzin - czy nie zapadła sie ziemia w okolicy, czy zejście do wody jest bezpieczne, czy nie doszło do podtopień terenu itp

Jeśli stan pastwisk jest niezadowalający, to właśnie teraz jest idealny moment na dosiew - właściciele stajni często decydują się na odpowiednie mieszanki bądź na dosiewanie roślin szczególnie wartościowych dla koni np.koniczyna czy lucerna.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czystość w boksie

Utrzymanie konia w dzisiejszych czasach w dużej mierze oparte jest na systemie stajennym (boksy tradycyjne lub angielskie), w którym konie przebywają różną część dnia. Zachowanie czystości w boksie jest jednym z podstawowych elementów prawidłowej opieki nad końmi, mając bezpośredni wpływ na zdrowie zwierząt.

2020-05-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Maty do stajni

Producenci ze świata jeździeckiego prześcigają się w nowinkach technologicznych, mających za zasadnie ułatwienie codziennej opieki nad końmi. Jednym z ciekawszych rozwiązań są elastyczne maty stosowane w boksach i w ciągach komunikacyjnych koni.

2020-05-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Podłoże do jazdy

W większości stajni znajdziemy miejsce, które pozwala na uprawianie jeździectwa - w większych ośrodkach będzie to profesjonalna ujeżdżalnia, w mniejszych to po prostu kawałek ogrodzonej łąki. Niezależnie od rodzaju stajni, każde podłoże przeznaczone do jazdy powinno być przede wszystkim bezpieczne dla koni.

2020-02-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zapobiec pożarom ?

W mediach co jakiś czas pojawiają się informacje o pożarach w stajniach, zarówno tych mniejszych jak i w większych ośrodkach jeździeckich. Często wiąże się to z poparzeniami koni, a nierzadko nawet z ich śmiercią, co jest szczególnie bolesne i trudne; podpowiemy Wam, jak zminimalizować ryzyko pożaru w stajni!

2020-02-11

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Siatki na siano

Racjonalne gospodarowanie paszami objętościowymi to priorytet każdego właściciela stajni - konie powinny mieć stały dostęp do siana, a to wymaga nakładów finansowych, dlatego ważne jest minimalizowanie strat np. z powodu wdeptania siana w ziemię na padoku.

2020-01-06

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z torfu

Jedną z mniej popularnych ściółek stosowanych w stajniach, jest torf - to naturalny materiał o dużych właściwościach chłonnych, przez co znajduje zastosowanie jako ściółka. Dobrze absorbuje amoniak, niwelując przykry zapach i ograniczając rozwój szkodliwych mikroorganizmów.

2019-11-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Dezynfekcja

W stajni konie spędzają sporo czasu przy tradycyjnych chowie w systemie: padokowanie w ciągu dnia i pobyt w stajni w nocy - to najpopularniejszy sposób utrzymywania koni na całym świecie. Warto zadbać o odpowiednie warunki, ponieważ często to właśnie brak higieny w stajni jest przyczyną występowania poważnych chorób u naszych zwierzaków!

2019-10-15

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka lniana

Najpopularniejszą ściółką, używaną w boksach większości stajni, jest oczywiście słoma; stosunkowo często spotykane są także trociny. Konie alergiczne i z problemami oddechowymi niestety wymagają specjalnego traktowania i stosowania specjalnych ściółek (trociny często są zapylone i nie sprawdzają się), a jedną z nich jest właśnie słoma lniana.

2019-08-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Ściółka z pelletu

W naszym kraju zazwyczaj spotykamy boksy ścielone słomą, to najpopularniejsze i najtańsze rozwiązanie; niestety wśród koni coraz częściej spotykamy przypadki alergii i problemów z drogami oddechowymi, a wtedy słoma nie jest zalecana. Na rynku znajdziemy kilka ściółek dedykowanych koniom alergicznym, z czego jedną z nich jest pellet drewniany.

2019-07-17

Czytaj » 0