13,073 pytań - 31,644 odpowiedzi - 981 komentarzy

Jak przygotować pastwiska ?

Data publikacji: 2019-04-02

 

Podstawą rozsądnego padokowania zwierząt powinna byc rotacja - stajnia powinna dysponować na tyle dużym terenem, aby móc pozwolić sobie na zmianę miejsca wypuszczania koni. Jeśli nasze wierzchowce będą stale przebywały w większej grupie na niedużym terenie, to szybko zadepczą i zanieczyszczą powierzchnię, nie dopuszczając do rozwoju trawy.

Przez zimę padoki letnie powinny być nieużywane, ziemia może wówczas odpocząć; na jesień warto wtedy użyć odpowiednich nawozów, które pomogą w utrzymaniu prawidłowej kondycji gleby. Ziemia wyjałowiona często zaczyna pylić, jest sypka i w szybkim czasie staje się niezdatna do użytku; porasta wówczas bezwartościowymi chwastami, które są niechętnie spożywane przez konie. Rozsądny gospodarz stajni powinien dbać o pastwiska - regularne nawożenie i wapnowanie zdecydowanie poprawia jakość tych terenów; samo pozostawienie konskich odchodów nie zapewnia wszystkich niezbędnych składników, ponadto zanieczyszcza ziemię.

Po zimie obowiązkowo należy:

  • sprawdzić cały teren, po którym będą poruszać się konie: wyobraźnia ludzi niestety nie zna granic, często w odległych zakątkach pastwisk możemy znaleźć porozbijane butelki, śmieci bądź resztki jedzenia. Bezpieczeństwo zwierząt powinno być zawsze priorytetem, więc nigdy nie pomijajmy dokładnych oględzin! W przypadku dużych areałów możemy sie wspomóc quadem lub rowerem.
  • sprawdzić stan ogrodzeń, przy okazji badania terenu; po zimie czasem dochodzi do uszkodzenia drewnianych belek, zdarza się że niektóre z nich są wyłamane chociażby z uwagi na wichury, które często zdarzają się na przełomie zimy i wiosny. 
  • koniecznie obejrzeć drzewa porastające pastwiska, czy przypadkiem nie zostały uszkodzone np.po wichurach czy burzach; może być potrzeba usunięcia kilku konarów, które zagrażają naszym zwierzakom 
  • jeśli na pastwiskach są obecne stawy czy strumyki, one też wymagają dokładnych oględzin - czy nie zapadła sie ziemia w okolicy, czy zejście do wody jest bezpieczne, czy nie doszło do podtopień terenu itp

Jeśli stan pastwisk jest niezadowalający, to właśnie teraz jest idealny moment na dosiew - właściciele stajni często decydują się na odpowiednie mieszanki bądź na dosiewanie roślin szczególnie wartościowych dla koni np.koniczyna czy lucerna.

comments powered by Disqus
Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla naszego konia ?

Właściciele koni najczęściej trzymają je w prywatnych stajniach tzw.pensjonatach dla koni, za co miesięcznie płacą z góry określoną kwotę. Odpowiednia stajnia ma ogromne znaczenie dla zdrowia komfortu naszego zwierzaka, dlatego warto poznać cechy dobrej stajni.

2022-07-07

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: 5 zasad bezpieczeństwa w stajni

Bezpieczny pobyt w stajni to gwarancja odpoczynku oraz brak ryzyka wypadku, a należy pamiętać iż konie mogą być dla nas niebezpieczne - chociażby ze względu na swoją naturę, płochliwość i wagę. Warto mieć na uwadze kilka istotnych zasad, aby zminimalizować wszelkie niebezpieczne sytuacje.

2021-12-20

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak zadbać o czystość w stajniach ?

Stajnia to najczęściej spotykane miejsce pobytu koni, utrzymywanym w tradycyjnym systemie chowu boksowego; może być traktowana tylko jako miejsce nocnego odpoczynku, ale niezależnie od wyboru, powinna charakteryzować się wysoką czystością i higieną.

2021-10-25

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak wybrać stajnię dla emeryta ?

Wielu właścicieli koni utrzymuje swoje wierzchowce od momentu zakupu aż do śmierci, dlatego na pewnym etapie życia zwierzaka należy rozważyć przejście na zasłużony odpoczynek. Emerytura dla konia ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia mu odpowiednich warunków po całym okresie pracy.

2021-03-28

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Sposoby na podawanie siana w boksie

Konie powinny mieć zawsze dostęp do paszy objętościowej (siano, trawa) niezależnie gdzie przebywają - stałe pobieranie włókna w niewielkich ilościach jest kluczowe dla zachowania zdrowia. Warto poznać kilka sposobów podawania siana w stajniach, aby proces ten przebiegał w sposób wydajny i ekonomiczny.

2021-02-24

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak poradzić sobie z błotem ?

Jesień i zimna to trudny okres dla właścicieli koni oraz dla osób zarządzających stajnią - niekorzystne warunki atmosferyczna sprawiają, iż otoczenie oraz podłoże w pobliżu stajni staje się trudne do pokonania, a w przypadku padoków - bywa niebezpieczne. Podpowiemy jak radzić sobie z wszędobylskim błotem!

2020-10-18

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jakie podłoże nadaje się do jazdy ?

Jazda konna jest sportem, w którym priorytetową rolę powinna odgrywać prawidłowa opieka i pielęgnacja nad zwierzakiem, którego zdrowie powinno być najważniejsze. To właśnie konie noszą nas na swoich grzbietach, więc powinniśmy im zapewniać najlepsze warunki - także do uprawiania tego sportu.

2020-09-13

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Czy można trzymać konie z innymi zwierzętami ?

Wiele osób marzących o posiadaniu konia w przydomowej stajni rozważa obecność innych zwierząt gospodarskich w otoczeniu - pamiętajcie, że najlepszym towarzystwem dla konia jest drugi koń! Trzymanie konia w pojedynkę zaburza jego podstawową potrzebę, czyli obecność stada.

2020-08-23

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Jak się pozbyć much ?

Muchy i inne owady latające to uciążliwe towarzystwo koni; obecność obornika i innych zanieczyszczeń sprawia, iż w stajniach wyjątkowo chętnie pojawiają się muchy, żerujące na odchodach. Warto poznać kilka sposobów na odstraszenie tych niechcianych stworzeń!

2020-06-27

Czytaj » 0

Stajnia

Stajnia: Kiedy koń ucieka z padoku

Prawidłowa opieka nad końmi powinna być oparta o zapewnienie codziennego swobodnego ruchu na pastwiskach lub padokach - to jedna z najważniejszych potrzeb tych zwierzaków. Oczywiście pastwiska powinny być dobrze zabezpieczone przed ucieczką zwierząt, ale jak poradzić sobie z końmi, które niszczą ogrodzenia ?

2020-05-25

Czytaj » 0