Habituacja oznacza przyzwyczajenie, przystosowanie do danego bodźca na tyle, aby nie wzbudzał on żadnych reakcji; często to zjawisko nazywa się odczuleniem.
Bezpieczny kontakt człowieka z koniem w ogromnej mierze opiera się na przyzwyczajeniu: do dotyku, do głosu, do ruchu w swoim otoczeniu. Już od pierwszych dni po narodzinach należy przebywać w obecności źrebaka, dotykać go po całym ciele i przemawiać do niego spokojnym i ciepłym głosem - zwierzę nabiera zaufania, czuje się przy nas bezpiecznie. To kluczowy etap w nawiązaniu relacji ze zwierzakiem, co będzie procentowało w przyszłości, chociażby przy zajeżdżeniu; do tego procesu warto przygotować się wcześniej, przyzwyczajając konia do obecności czapraka, później samego siodła.
Habituacja jest niezwykle cenną metodą pracy z końmi, bazującą na ich naturalnym zachowaniu - wiele osób związanych z zawodowym jeździectem w klasycznych dyscyplinach, korzysta z tych sposobów chociażby przy nauce wsiadania do przyczepy. Ta sytuacja jest jedną z bardziej stresujących w życiu konia, gdyż musi postąpić niejako wbrew swojej psychice i wejść do bardzo ciasnej przyczepy - dzięki cierpliwej pracy, bazującej na przyzwyczajaniu, po kilku miesiącach nasz zwierzak może sam i bez oporów wchodzić do przyczepy transportowej.
Podobną zmianę może zauważyć, pracując nad odczuleniem na spryskiwach (bardzo ważne, wiele leków na rany jest w spreju i koń musi akceptować taką formę) czy na przeróżne bodźce, które możecie spotkać na zawodach - parasole, parawany, kolorowe banery czy nawet donice z kwiatami.
Praca nad habituacją bazuje na spokoju i opanowaniu, cierpliwie pokazujemy koniowi, że dana sytuacja nie jest niebezpieczna:
Sesje z odczulaniem warto przeprowadzać regularnie, możecie pracować np. z rozkładanym parasolem, dużą płachtą folii czy głośną muzyką z radia - to dobre urozmaicenie, które przyniesie wiele korzyści każdej parze!
Konie z natury są cichymi zwierzętami, co wynika z ich sposobu życia - jako roślinożercy i potencjalne ofiary muszą porozumiewać się możliwie bezgłośnie. Dlatego nie przepadają na głośnymi i nagłymi dźwiękami, które mogą stanowić dla nich zagrożenie.
2021-12-14
Z pewnością każdy jeździec spotkał się z agresywnym koniem - gryzącym, kopiącym czy taranującym człowieka bądź inne konie. Agresja nie jest zbyt często spotykana wśród zwierząt roślinożernych, dlatego zawsze warto poznać przyczynę takiego zachowania.
2021-09-15
Praca ze zwierzętami najczęściej opiera się na budowaniu pozytywnych skojarzeń: jeśli po wykonaniu zadaniu nagrodzimy zwierzę w odpowiedni sposób, szybko skojarzy pewien schemat zachowania z nagrodą. Warto pamiętać o kilku prostych zasadach chwalenia koni!
2021-02-01
Konie mają bardzo rozbudowaną komunikację niewerbalną, czyli za pomocą mowy ciała. Postawa, zachowanie oraz reakcje dostarczają wiele informacji dotyczących stanu zdrowia i zachowania naszych zwierzaków; uszy to nie tylko narząd słuchu, to także jedna z części ciała, dzięki której koń przekazuje swoje emocje.
2020-11-23
Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!
2019-12-31