12,678 pytań - 14,245 odpowiedzi - 823 komentarzy

Natural: Habituacja

Data publikacji: 2019-03-18

 

Habituacja oznacza przyzwyczajenie, przystosowanie do danego bodźca na tyle, aby nie wzbudzał on żadnych reakcji; często to zjawisko nazywa się odczuleniem. 

Bezpieczny kontakt człowieka z koniem w ogromnej mierze opiera się na przyzwyczajeniu: do dotyku, do głosu, do ruchu w swoim otoczeniu. Już od pierwszych dni po narodzinach należy przebywać w obecności źrebaka, dotykać go po całym ciele i przemawiać do niego spokojnym i ciepłym głosem - zwierzę nabiera zaufania, czuje się przy nas bezpiecznie. To kluczowy etap w nawiązaniu relacji ze zwierzakiem, co będzie procentowało w przyszłości, chociażby przy zajeżdżeniu; do tego procesu warto przygotować się wcześniej, przyzwyczajając konia do obecności czapraka, później samego siodła.

Habituacja jest niezwykle cenną metodą pracy z końmi, bazującą na ich naturalnym zachowaniu - wiele osób związanych z zawodowym jeździectem w klasycznych dyscyplinach, korzysta z tych sposobów chociażby przy nauce wsiadania do przyczepy. Ta sytuacja jest jedną z bardziej stresujących w życiu konia, gdyż musi postąpić niejako wbrew swojej psychice i wejść do bardzo ciasnej przyczepy - dzięki cierpliwej pracy, bazującej na przyzwyczajaniu, po kilku miesiącach nasz zwierzak może sam i bez oporów wchodzić do przyczepy transportowej. 

Podobną zmianę może zauważyć, pracując nad odczuleniem na spryskiwach (bardzo ważne, wiele leków na rany jest w spreju i koń musi akceptować taką formę) czy na przeróżne bodźce, które możecie spotkać na zawodach - parasole, parawany, kolorowe banery czy nawet donice z kwiatami.

Praca nad habituacją bazuje na spokoju i opanowaniu, cierpliwie pokazujemy koniowi, że dana sytuacja nie jest niebezpieczna:

  • pozwólcie oswoić się z bodźcem w dalszej odległości np.od kolorowej przeszkody: klepanie i głaskanie są dobrym motywatorem
  • zachęta do podejścia bliżej, zmiana kierunku ruchu (spróbujcie z drugiej strony), odejście na kilka kroków i podejście na bliższą odległość; nie staramy pchać konia na siłę, dajmy mu czas na przyzwyczajenie się do nowej sytuacji
  • głos powinien uspokajać, wskazany jest kojący ton
  • nigdy nie zmuszamy konia siłą do konfrontacji ze "strasznym" bodźcem - często kończy się to paniką, co jest już wyjątkowo niebezpieczne

Sesje z odczulaniem warto przeprowadzać regularnie, możecie pracować np. z rozkładanym parasolem, dużą płachtą folii czy głośną muzyką z radia - to dobre urozmaicenie, które przyniesie wiele korzyści każdej parze!

 

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Jak się uczą konie ?

Podstawową zasadą w pracy i szkoleniu koni jest zrozumienie, w jaki sposób te zwierzaki przyswajają wiedzę - bo przecież cały proces uczenia oparty jest na oswojeniu z danych bodźcem i zapamiętaniu schematu działania.

2019-04-20

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak nagradzać konia ?

Nagradzanie zwierzaków za pożądane zachowania jest podstawą budowania relacji, niezależnie czy to konie czy psy - zwierzęta, które są pozytywnie nastawione do człowieka, chętniej z nami współpracują. Czy wiecie jak skutecznie nagradzać konie ?

2019-02-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Introwertyk czy ekstrawertyk?

Konie, podobnie jak ludzie, różnią się pomiędzy sobą charakterem i osobowością - z pewnością znacie co najmniej jednego bardzo energicznego konia, jak i co najmniej jednego leniuszka, który nie bałby się nawet wystrzałów z armaty. Opiszemy Wam dzisiaj cztery najważniejsze osobowości koni!

2018-12-21

Czytaj » 0

Natural

Dlaczego koń się płoszy ?

Konie są typowy przedstawicielami roślinożerców, co oznacza iż w naturze czyha na nich wiele niebezpieczeństw w postaci drapieżników. Aby nie paść ofiarą ataku, nasze wierzchowce reagują instynktownie, często niewspółmiernie do ryzyka - chyba każdy z nas zna konia, który przestraszył się lecącego ptaka, bał się podejść do kurtki rzuconej na krzesło czy odmawiał przejścia obok śmici wyrzuconych w lesie.

2018-11-12

Czytaj » 0

Natural

Jak śpią konie ?

Na wsiach i wśród osób niezwiązanych z jeździectwem krąży opinia, że leżący koń prawie zawsze oznacza chorobę albo co najmniej złe samopoczucie zwierzaka... Nic bardziej mylnego, konie jak wszystkie zwierzęta uwielbiają wypoczywać na leżąco!

2018-11-06

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jazda na kantarze

Jeździectwo naturalne zyskuje coraz większą popularność na całym świecie - komunikacja z koniem oparta na zaufaniu i przywiązaniu jest zachęcającą opcją dla każdego amatora. Jazda na kantarze sznurkowym kusi wielu jeźdźców, szczególnie początkujących; podpowiemy Wam jak bezpiecznie jeździć bez ogłowia!

2017-09-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego koń rży ?

Rżenie jest odgłosem, który nieodłącznie kojarzy się końmi nawet osobom, które nie mają do czynienia z tymi zwierzętami. Warto jednak zauważyć, że konie mają naprawdę szeroki repertuar dźwięków!

2017-09-21

Czytaj » 0

Natural

Natural: Agresja

Pewnie każdy z nas spotkał chociaż raz w życiu konia, który jest agresywny - zarówno do ludzi jak i do innych koni. Te zwierzęta, z racji swoich rozmiarów, potrafią być wręcz śmiertelnie niebezpieczne, jeśli zachowują się w sposób nieodpowiedni. Jakie są przyczyny takiego postępowania ?

2017-03-19

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: wędrowanie po boksie

Kolejnym nałogiem, nieco rzadziej spotykanym niż tkanie i łykanie, jest wędrowanie po boksie. To kolejne zachowanie wywodzące się z niewłaściwej opieki nad koniem, bazujące na niezaspokojeniu podstawowych potrzeb.

2017-02-25

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: łykanie

W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się, czym jest tkanie. Z pewnością częściej spotkacie się końmi, które łykają - niestety zdarza się, że właściciele nie traktują tego zachowania poważnie.

2017-02-17

Czytaj » 0