12,821 pytań - 15,272 odpowiedzi - 927 komentarzy

Dzień wolny dla konia

Data publikacji: 2019-03-15

 

Odpoczynek i regeneracja powinny mieć priorytetowe miejsce w pracy z każdym koniem wierzchowym, przede wszystkim z młodym - zapewnienie odpowiedniej ilości wolnego czasu jest bardzo istotne. Brak wysiłku fizycznego to czas na odbudowę mikrouszkodzeń mięśni i ścięgien, wszystkie procesy regeneracyjne są prowadzone w organizmie bez przeszkód; zwierzak odpoczywa wtedy fizycznie, ale i psychicznie.

Jak poznać, że Wasz koń potrzebuje dnia wolnego ?

  • pojawia się ospałość, Wasz rumak nie chce współpracować
  • częste odmowy skoków
  • brak energii bądź wręcz przeciwnie - brykanie, cofanie się
  • kulenie uszu na widok człowieka, nawet w boksie

 

Konie sportowe, które są w wymagającym treningu sportowym, zazwyczaj pracują maksymalnie 4-5 dni pod rząd pod siodłem; jazdy są zawsze zróżnicowane, konie skokowe skaczą dwa, trzy razy w tygodniu. W cyklu treningowym mają też zapisaną pracę na lonży czy wyjazdy w teren, a w pozostałe dni spedzają czas na padokach bądź na spacerach.

Niestety osoby związane z rekreacyjnym stylem jazdy często zapominają o odpoczynku i regeneracji swoich zwierzaków, wychodząc z założenia że skoro nie trenują, to dzień wolny nie jest potrzebny - a to błąd! Każdy koń potrzebuje co najmniej jednego wolnego dnia, od kontaktu z człowiekiem; brak jakiejkolwiek pracy jest kluczowy dla komfortu psychicznego i fizycznego. Warto wtedy po prostu dać spokój zwierzakowi i pozwolić mu na swobodny dzień na pastwiskach, najlepiej z innymi towarzyszami swojego gatunku; praca z ziemi czy spacery w ręce pozostawmy na inne dni.

Niektóre wierzchowce potrzebują nawet dwóch dni wolnych pod rząd, żeby solidnie odpocząć; pamiętajcie, aby po dniu pozbawionym pracy zaplanować lżejszą jazdę - zminimalizuje to ryzyko powstania kontuzji i innych urazów. Jeśli w danym dniu wykonaliście wyjątkowo ciężką pracę, to na następny dzień trzeba koniecznie zadbać o lekki rozruch - krótki wyjazd na stęp i kłus w teren czy lekka lonża będą doskonałym sposobem na rozruszanie obolałych mięśni i popularnych zakwasów.

comments powered by Disqus
Lifestyle

Emocje w jeździectwie - jak sobie z nimi radzić ?

Jeździectwo, jak każdy sport, dostarcza wiele emocji - treningi, zawody, a nawet codzienny pobyt w stajni potrafi wywołać smutek, radość, szczęście, przygnębienie czy nawet złość. Dzięki interakcji z drugim żywym organizmem, człowiek uczy się kontroli własnych reakcji i emocji, ponieważ to właśnie gwarantuje owocną współpracę.

2020-01-30

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Prezenty dla miłośników koni

Święta za pasem, to ostatni dzwonek żeby zakupić prezenty; przygotowaliśmy listę ciekawych pomysłów dla każdego miłośnika koni i jeździectwa - warto wykorzystać!

2019-12-22

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Hubertus

Październik i listopad to prawdziwe świąteczne miesiące w jeździectwie - to czas tradycyjnych gonitw za lisem, zwanych hubertusami (oficjalnie to święto jeźdźców, myśliwych i leśników). Tradycja tych uroczystości ma swoje korzenie w XV wieku, kiedy organizowano wielkie polowania na lisy.

2019-11-07

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako saddlefitter

Kolejnym zawodem związanym z końmi i jeździectwem jest stosunkowo nowy zawód: saddle fitter, czyli pasowacz siodeł. Rosnąca świadomość właścicieli koni dotycząca prawidłowego wyboru sprzętu sprawa, że coraz więcej osób interesuje profesjonalnym doborem siodeł.

2019-10-21

Czytaj » 0

Lifestyle

Nie daj się infekcjom!

Jesień to czas wzmożonych infekcji na tle wirusowym - podwyższona temperatura ciała, drapanie w gardle czy katar to wręcz powszechne objawy. Podpowiemy Wam jak ochronić swój organizm przed atakiem wirusów powodujących przeziębienia! Złota polska jesień to idealny czas na zwiedzanie okolicy wierzchem!

2019-09-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako kowal

Niezbędnym elementem opieki nad praktycznie każdym koniem są regularne wizyty kowala, przede wszystkim w celu usunięcia nadmiernie przerośniętego rogu (nie wszystkie zwierzaki wymagają kucia). To pewny zawód, ale wymagający przede wszystkim siły i cierpliwości.

2019-09-18

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy warto iść na studia związane z jeździectwem?

Matury i egzaminy zawodowe minęły, wyniki macie ze sobą, więc pewnie wielu miłośników jeździectwa zastanawia się nad wyborem dalszej drogi kształcenia. Podpowiemy Wam, czy warto zdecydować się na kierunki studiów związane właśnie z końmi!

2019-07-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pies w stajni

Wiele koniarzy posiada psy i często marzą o wspólnych terenowych przejażdżkach w towarzystwie czworonogów; podpowiemy Wam dzisiaj, jakie są ogólne zasady bezpieczeństwa dotyczące obecności psa na terenie ośrodka jeździeckiego jak i generalnie w obecności koni!

2019-06-06

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Co jeść przed i po jeździe ?

Ważnym aspektem w trakcie uprawiania jakiegokolwiek sportu jest żywienie - dobrej jakości pożywienie dostarczy nam wszystkim składników odżywczych oraz niezbędnej energii, która przydaje się w trakcie aktywnego dnia w stajni. Dowiecie się dzisiaj co i kiedy jeść, żeby czuć się dobrze w trakcie jazdy!

2019-04-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako jeździec

Jednym z najbardziej wymarzonych zawodów jest z pewnością posada jeźdźca - któż z nas nie chciałby otrzymywać wynagrodzenia za jazdę konną, łącząc pracę z pasją ? Od niedawna ten zawód został uznany za oficjalny, powstały już nawet specjalne szkoły kształcące w tym kierunku; pamiętajcie, że nic nie zastąpi wielu lat doświadczenia i nabytej wiedzy!

2019-02-03

Czytaj » 0