12,739 pytań - 14,296 odpowiedzi - 824 komentarzy

Dzień wolny dla konia

Data publikacji: 2019-03-15

 

Odpoczynek i regeneracja powinny mieć priorytetowe miejsce w pracy z każdym koniem wierzchowym, przede wszystkim z młodym - zapewnienie odpowiedniej ilości wolnego czasu jest bardzo istotne. Brak wysiłku fizycznego to czas na odbudowę mikrouszkodzeń mięśni i ścięgien, wszystkie procesy regeneracyjne są prowadzone w organizmie bez przeszkód; zwierzak odpoczywa wtedy fizycznie, ale i psychicznie.

Jak poznać, że Wasz koń potrzebuje dnia wolnego ?

  • pojawia się ospałość, Wasz rumak nie chce współpracować
  • częste odmowy skoków
  • brak energii bądź wręcz przeciwnie - brykanie, cofanie się
  • kulenie uszu na widok człowieka, nawet w boksie

 

Konie sportowe, które są w wymagającym treningu sportowym, zazwyczaj pracują maksymalnie 4-5 dni pod rząd pod siodłem; jazdy są zawsze zróżnicowane, konie skokowe skaczą dwa, trzy razy w tygodniu. W cyklu treningowym mają też zapisaną pracę na lonży czy wyjazdy w teren, a w pozostałe dni spedzają czas na padokach bądź na spacerach.

Niestety osoby związane z rekreacyjnym stylem jazdy często zapominają o odpoczynku i regeneracji swoich zwierzaków, wychodząc z założenia że skoro nie trenują, to dzień wolny nie jest potrzebny - a to błąd! Każdy koń potrzebuje co najmniej jednego wolnego dnia, od kontaktu z człowiekiem; brak jakiejkolwiek pracy jest kluczowy dla komfortu psychicznego i fizycznego. Warto wtedy po prostu dać spokój zwierzakowi i pozwolić mu na swobodny dzień na pastwiskach, najlepiej z innymi towarzyszami swojego gatunku; praca z ziemi czy spacery w ręce pozostawmy na inne dni.

Niektóre wierzchowce potrzebują nawet dwóch dni wolnych pod rząd, żeby solidnie odpocząć; pamiętajcie, aby po dniu pozbawionym pracy zaplanować lżejszą jazdę - zminimalizuje to ryzyko powstania kontuzji i innych urazów. Jeśli w danym dniu wykonaliście wyjątkowo ciężką pracę, to na następny dzień trzeba koniecznie zadbać o lekki rozruch - krótki wyjazd na stęp i kłus w teren czy lekka lonża będą doskonałym sposobem na rozruszanie obolałych mięśni i popularnych zakwasów.

comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Czy warto iść na studia związane z jeździectwem?

Matury i egzaminy zawodowe minęły, wyniki macie ze sobą, więc pewnie wielu miłośników jeździectwa zastanawia się nad wyborem dalszej drogi kształcenia. Podpowiemy Wam, czy warto zdecydować się na kierunki studiów związane właśnie z końmi!

2019-07-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pies w stajni

Wiele koniarzy posiada psy i często marzą o wspólnych terenowych przejażdżkach w towarzystwie czworonogów; podpowiemy Wam dzisiaj, jakie są ogólne zasady bezpieczeństwa dotyczące obecności psa na terenie ośrodka jeździeckiego jak i generalnie w obecności koni!

2019-06-06

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Co jeść przed i po jeździe ?

Ważnym aspektem w trakcie uprawiania jakiegokolwiek sportu jest żywienie - dobrej jakości pożywienie dostarczy nam wszystkim składników odżywczych oraz niezbędnej energii, która przydaje się w trakcie aktywnego dnia w stajni. Dowiecie się dzisiaj co i kiedy jeść, żeby czuć się dobrze w trakcie jazdy!

2019-04-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako jeździec

Jednym z najbardziej wymarzonych zawodów jest z pewnością posada jeźdźca - któż z nas nie chciałby otrzymywać wynagrodzenia za jazdę konną, łącząc pracę z pasją ? Od niedawna ten zawód został uznany za oficjalny, powstały już nawet specjalne szkoły kształcące w tym kierunku; pamiętajcie, że nic nie zastąpi wielu lat doświadczenia i nabytej wiedzy!

2019-02-03

Czytaj » 0

Lifestyle

Wakacyjna praca

Nadeszły wakacje, a z nimi sporo wolnego czasu, który warto poświęcić na zarobienie pieniędzy - a dla koniarzy idealna praca to oczywiście każda związana z końmi! Podpowiemy Wam czym sie kierować przy wyborze wakacyjnego zajęcia i jak nie dać się naciągnąć :)

2018-06-26

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako hodowca

Jednym z bardziej flagowych profesji w branży jeździeckiej jest zawód hodowcy, często zbytnio nadużywany przez amatorów. Pamiętajmy, że stadniny to miejsca hodowli koni, a nie ośrodki jeździeckie!

2018-06-23

Czytaj » 0

Lifestyle

Przemoc w sporcie jeździeckim

Większość osób, które mają dłuższe doświadczenie w jeździe konnej, z pewnością miało nieprzyjemność widzieć agresywne zachowania jeźdźców lub trenerów wobec koni. To przykre zjawisko, spotykane nie tylko wśród osób jeżdżących amatorsko, ale i startujących w wysokich konkursach.

2018-05-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako instruktor

Instruktor to jedna z ważniejszych osób w branży jeździeckiej, odpowiedzialna za prawidłowe szkolenie par jeździec-koń. Taka praca daje możliwość połączenia swojej pasji i zarabiania pieniędzy, co wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla wielu amatorów jeździectwa :)

2018-05-24

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako zoofizjoterapeuta

Zawód fizjoterapeuty jest od dawna znany, choć często niedoceniany; taka osoba pomaga w trakcie kontuzji, niweluje wszelkie spięcia mięśniowe i rozluźnia nasze ciało. Stosunkowo niedawno pojawili się fizjoterapeuci specjalizujący się w pracy ze zwierzętami, co wynika z rosnącej świadomości właścicieli zwierzaków.

2018-04-02

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako stajenny

Opieka stajenna to jedna z najważniejszych czynności w trakcie codziennej obsługi konia. Wielu z nas trzyma swoje zwierzaki w pensjonatach, gdzie płacąc odpowiednią kwotę, mamy zapewnione pełną opiekę w stajni przez stajennych. Co należy do ich obowiązków i jak zostać stajennym ?

2018-02-19

Czytaj » 0