12,824 pytań - 15,502 odpowiedzi - 932 komentarzy

Żywienie: Lizawki

Data publikacji: 2019-03-05

 

Popularne lizawki to nic innego jak bryły chlorku sodu, czyli... popularnej soli :) ten związek chemiczny jest niezbędny w żywieniu zarówno ludzi jak i zwierząt, szczególnie tych które wydalają pot przez skórę. Przy intensywnym wysiłku czy w wysokiej temperaturze dochodzi do szybkiego wydalania jonów sodu i chloru, co prowadzi do zachwiania równowagi elektrolitycznej - wszystkie narządy wewnętrzne zaczynają szwankować.

Warto wiedzieć, że dodawanie soli do pasz i posiłków naszych wierzchowców nie jest najbardziej efektywnym sposobem, dużo lepiej sprawdza się bezpośrednie podanie chlorku sodu w formie lizaki - stąd też ich popularność zarówno wśród koni jak i chociażby krów.

Najczęściej spotykaną formą lizawki jest sześcian, z wyciętym otworem w środku co umożliwia zamocowanie na specjalnej podstawce - taka forma lizawki jest tania, łatwo dostępna i dobrze tolerowana przez konie. Taka lizawka może służyć przez długi czas, nie ulega zepsuciu; pamiętajcie jedynie o regularnym czyszczeniu soli oraz podstawki, niektóre konie często je zanieczyszczają!

Producenci lizawek często dodają do swoich produktów rozmaite mikroelementy,aromaty czy nawet zioła - zwierzaki mogą swobodnie z nich korzystać bez ograniczeń, chyba że posiadają specjalne wymagania żywieniowe zalecone przez weterynarzy. Takie dodatki zazwyczaj poprawiają smakowitość lizawek, co sprawia że zwierzaki chętnie pobierają sól, która jest bardzo ważna w żywieniu koni a niestety czasem jej ilość w diecie danego wierzchowca jest niewystarczająca w stosunku do wykonywanej pracy.

Ciekawym rozwiązaniem jest bryła soli himalajskiej, powieszonej na grubej linie - to zarówno smakowity dodatek, ale i forma zabawy dla konia; wiele z nich uwielbia ogryzać linę. Taki rodzaj soli jest twardszy, więc zazwyczaj wystarcza na dłużej i jest odporny na zęby konia :) Warto także umieścić taką formę lizawki na pastwiskach dla zwierzaków, szczególnie tych które spędzają znaczną część doby poza stajnią.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne rośliny na pastwisku

Sezon pastwiskowy się rozpoczyna, a wraz z nim długie wypasanie zwierzaków na trawie. Każdy miłośnik koni powinien pamiętać, że nie wszystkie rośliny pospolicie występujące na łąkach są bezpieczne - niektóre mogą powodować alergie, uczulenia czy poważne problemy trawienne!

2020-05-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Wytłoki z owoców

Żywienie koni obejmuje szereg zagadnień i wymagań, dostosowanych do indywidualnych potrzeb zwierzaka, Na rynku producentów pasz znajdziemy ogromny wybór wszelkich komponentów i dodatków, jednym z nich są pozostałości po wyciskaniu soku z owoców, czyli wytłoki.

2020-04-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Dodatki paszowe dla klaczy

Właściciele klaczy często borykają się ze zmiennymi humorami swoich wierzchowców, co ma ścisły związek z wahaniami poziomu hormonów u klaczy. Na szczęście istnieje kilka pomysłów, które poprawią komfort zarówno ludziom jak i zwierzakom.

2020-03-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Najlepsze zioła dla koni

Zioła to cenne dodatki żywieniowe, które z powodzeniem możemy stosować na wiele dolegliwości: zarówno u nas samych, jak i u naszych czworonogów. W trakcie kuracji ziołami warto pamiętać o konieczności regularnego i długotrwałego stosowania oraz o znajomości zastosowań poszczególnych roślin.

2020-02-14

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Żywienie konia z wrzodami

W dzisiejszych czasach utrzymanie koni znacznie odbiera od ich naturalnych uwarunkowań - nieograniczony ruch swobodny oraz ciągłe pobieranie pokarmu roślinnego (konie poza trawą lubią też ogryzać drzewa i krzewy). Niestety ma to przełożenie na coraz więcej przypadków choroby wrzodowej, która staje się wręcz powszechną dolegliwością.

2020-01-12

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ krwionośny

Sprawny układ krwionośny to podstawa egzystencji każdego żywego organizmu; w trakcie wysiłku fizycznego szczególnie istotne jest wydajna praca serca, które pompuje krew do wszystkich tkanek. Dzięki optymalnej pracy układu krwionośnego, jesteśmy w stanie dłużej znosić ciężkie treningi - a nasze konie są przecież prawdziwymi sportowcami!

2019-12-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy dla młodych koni

Każdy młody organizm, który dynamicznie przechodzi proces wzrostu i rozwoju, powinien otrzymywać w pożywieniu odpowiednią dawkę witamin i minerałów - to niezwykle kluczowy okres, mający wpływ na całe dalsze życie! Podpowiemy Wam dzisiaj, jakie witaminy są najlepsze dla młodych koni.

2019-11-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspierające układ ruchu

Układ kostny i mięśniowy są podstawą egzystencji każdego żywego organizmu; konie z racji obciążeń, jakim są poddawane, potrzebują szczególnej troski przede wszystkim o stawy. Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj profilaktyka, czyli rozsądny i zrównoważony trening, ale warto stosować suplementy, które wspomogą pracę układu ruchu.

2019-09-30

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Algi morskie

Rynek suplementów jeździeckich rozwija się bardzo dynamicznie, jak cała branża; co jakiś czas pojawiają się zupełnie nowe dodatki paszowe, które warto znać i w razie potrzeby włączać do diety naszych koni.

2019-08-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ oddechowy

Na rynku suplementów przeznaczonych dla koni znajdziemy wiele środków, które wspomagają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu - ważne jest, aby pamiętać, że suplementy nie są lekarstwami i nie wyleczą poważnych schorzeń!

2019-06-25

Czytaj » 0