12,811 pytań - 14,491 odpowiedzi - 827 komentarzy

Żywienie: Lizawki

Data publikacji: 2019-03-05

 

Popularne lizawki to nic innego jak bryły chlorku sodu, czyli... popularnej soli :) ten związek chemiczny jest niezbędny w żywieniu zarówno ludzi jak i zwierząt, szczególnie tych które wydalają pot przez skórę. Przy intensywnym wysiłku czy w wysokiej temperaturze dochodzi do szybkiego wydalania jonów sodu i chloru, co prowadzi do zachwiania równowagi elektrolitycznej - wszystkie narządy wewnętrzne zaczynają szwankować.

Warto wiedzieć, że dodawanie soli do pasz i posiłków naszych wierzchowców nie jest najbardziej efektywnym sposobem, dużo lepiej sprawdza się bezpośrednie podanie chlorku sodu w formie lizaki - stąd też ich popularność zarówno wśród koni jak i chociażby krów.

Najczęściej spotykaną formą lizawki jest sześcian, z wyciętym otworem w środku co umożliwia zamocowanie na specjalnej podstawce - taka forma lizawki jest tania, łatwo dostępna i dobrze tolerowana przez konie. Taka lizawka może służyć przez długi czas, nie ulega zepsuciu; pamiętajcie jedynie o regularnym czyszczeniu soli oraz podstawki, niektóre konie często je zanieczyszczają!

Producenci lizawek często dodają do swoich produktów rozmaite mikroelementy,aromaty czy nawet zioła - zwierzaki mogą swobodnie z nich korzystać bez ograniczeń, chyba że posiadają specjalne wymagania żywieniowe zalecone przez weterynarzy. Takie dodatki zazwyczaj poprawiają smakowitość lizawek, co sprawia że zwierzaki chętnie pobierają sól, która jest bardzo ważna w żywieniu koni a niestety czasem jej ilość w diecie danego wierzchowca jest niewystarczająca w stosunku do wykonywanej pracy.

Ciekawym rozwiązaniem jest bryła soli himalajskiej, powieszonej na grubej linie - to zarówno smakowity dodatek, ale i forma zabawy dla konia; wiele z nich uwielbia ogryzać linę. Taki rodzaj soli jest twardszy, więc zazwyczaj wystarcza na dłużej i jest odporny na zęby konia :) Warto także umieścić taką formę lizawki na pastwiskach dla zwierzaków, szczególnie tych które spędzają znaczną część doby poza stajnią.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Suplementy wspierające układ ruchu

Układ kostny i mięśniowy są podstawą egzystencji każdego żywego organizmu; konie z racji obciążeń, jakim są poddawane, potrzebują szczególnej troski przede wszystkim o stawy. Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj profilaktyka, czyli rozsądny i zrównoważony trening, ale warto stosować suplementy, które wspomogą pracę układu ruchu.

2019-09-30

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Algi morskie

Rynek suplementów jeździeckich rozwija się bardzo dynamicznie, jak cała branża; co jakiś czas pojawiają się zupełnie nowe dodatki paszowe, które warto znać i w razie potrzeby włączać do diety naszych koni.

2019-08-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ oddechowy

Na rynku suplementów przeznaczonych dla koni znajdziemy wiele środków, które wspomagają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu - ważne jest, aby pamiętać, że suplementy nie są lekarstwami i nie wyleczą poważnych schorzeń!

2019-06-25

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagajace rozbudowę mięśni

Konie sportowe, poddawane dużym obciążeniom treningowym, często potrzebują dodatków paszowych, które dostarczają potrzebnej energii oraz stymulują rozwój muskulatury. Są to bezpieczne i powszechnie stosowane środki, które zdecydowanie pomagają zwierzakom w codziennej pracy.

2019-04-29

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pojenie koni

Woda jest elementem niezbędnym do przeżycia każdego żywego organizmu - nie bez powodu mówi się, że bez wody nie ma życia. Dzisiaj przybliżymy Wam podstawowe informacje dotyczące nawodnienia koni, poznanie wymagań naszych zwierzaków jest podstawową wiedzą każdego miłośnika jeździectwa!

2019-01-28

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie koni w okresie jesienno-zimowym

Krótki dzień, niskie temperatury, zimny wiatr oraz wszelakie opady atmosferyczne - od kilku dni za naszymi oknami mamy do czynienia z prawdziwą jesienną aurą. Zniechęcenie, apatia oraz spadek odporności przytrafiają się także naszym wierzchowcom - podpowiem Wam jak skutecznie zmienić menu koni w tym trudniejszym okresie!

2018-11-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Sianokiszonka

Jak już wiemy, podstawą diety każdego konia są pasze objętościowe - zaliczamy do nich przede wszystkim siano, sieczki ale i sianokiszonkę. To popularny komponent żywieniowy w hodowli zwierząt gospodarskich, ale z uwagi na cenne właściwości jest polecany także właścicielom koni.

2018-08-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Sporo jeździcie, ograniczacie przysmaki i smakołyki do minimum, a może nawet redukujecie ilość podawanego siana, a Wasz koń ma wciąż duży brzuch i uważacie go za grubego ? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące oceny kondycji konia.

2018-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne warzywa i owoce w diecie koni

Konie chętnie spożywają wszelkie smakołyki, jakie im podajemy - niestety czasem taka degustacja może się skończyć nawet tragicznie. Wiele produktów może wywołać kolkę, która dość często niestety kończy się zgonem zwierzaka.

2018-07-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze

W każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór pasz, dedykowanych wszystkim koniom zaczynając od odsadków ;) Ilość producentów pasz i ich rodzaje potrafią przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika jeździectwa - jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2018-07-10

Czytaj » 0