Popularne lizawki to nic innego jak bryły chlorku sodu, czyli... popularnej soli :) ten związek chemiczny jest niezbędny w żywieniu zarówno ludzi jak i zwierząt, szczególnie tych które wydalają pot przez skórę. Przy intensywnym wysiłku czy w wysokiej temperaturze dochodzi do szybkiego wydalania jonów sodu i chloru, co prowadzi do zachwiania równowagi elektrolitycznej - wszystkie narządy wewnętrzne zaczynają szwankować.
Warto wiedzieć, że dodawanie soli do pasz i posiłków naszych wierzchowców nie jest najbardziej efektywnym sposobem, dużo lepiej sprawdza się bezpośrednie podanie chlorku sodu w formie lizaki - stąd też ich popularność zarówno wśród koni jak i chociażby krów.
Najczęściej spotykaną formą lizawki jest sześcian, z wyciętym otworem w środku co umożliwia zamocowanie na specjalnej podstawce - taka forma lizawki jest tania, łatwo dostępna i dobrze tolerowana przez konie. Taka lizawka może służyć przez długi czas, nie ulega zepsuciu; pamiętajcie jedynie o regularnym czyszczeniu soli oraz podstawki, niektóre konie często je zanieczyszczają!
Producenci lizawek często dodają do swoich produktów rozmaite mikroelementy,aromaty czy nawet zioła - zwierzaki mogą swobodnie z nich korzystać bez ograniczeń, chyba że posiadają specjalne wymagania żywieniowe zalecone przez weterynarzy. Takie dodatki zazwyczaj poprawiają smakowitość lizawek, co sprawia że zwierzaki chętnie pobierają sól, która jest bardzo ważna w żywieniu koni a niestety czasem jej ilość w diecie danego wierzchowca jest niewystarczająca w stosunku do wykonywanej pracy.
Ciekawym rozwiązaniem jest bryła soli himalajskiej, powieszonej na grubej linie - to zarówno smakowity dodatek, ale i forma zabawy dla konia; wiele z nich uwielbia ogryzać linę. Taki rodzaj soli jest twardszy, więc zazwyczaj wystarcza na dłużej i jest odporny na zęby konia :) Warto także umieścić taką formę lizawki na pastwiskach dla zwierzaków, szczególnie tych które spędzają znaczną część doby poza stajnią.
Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!
2022-08-27
Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!
2022-05-06
Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.
2022-02-01
Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!
2021-08-22
Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.
2021-08-03
Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.
2021-05-17