12,417 pytań - 14,105 odpowiedzi - 817 komentarzy

Natural: Jak nagradzać konia ?

Data publikacji: 2019-02-18

 

Od pierwszych chwil stawianych w jeździectwie jestśmy uczeni, żeby poklepać konia po szyi po wykonanej pracy - ten gest znają także osoby niezwiązane z jazdą konną. To także element przełamania strachu przez zwierzęciem oraz przyzwyczajenie do swojego dotyku; konie mają wyczulony zmysł dotyku, w stadzie często okazują sobie sympatię poprzez wzajemne drapanie po grzywie.

Pozytywna motywacja koni przynosi znacznie szybsze efekty, niestety wielu pseudozawodowców stara się uzyskać pożądany progres przy pomocy nadużywania bata, ostróg czy używania ostrych wędzideł.

Jak nagradzać konie?

  • smakołyk: wszystkie konie lubią cukier oraz specjalne przysmaki, warto ich używać w trakcie nauki szczególnie wymagających elementów - zarówno pod siodłem jak i pracując z ziemi. Pamietajcie jednak, że cukier jest wysoce kaloryczny i niespecjalnie służy zdrowiu!
  • głos: spokojny i kojący tembr głosu dobrze wpływa na psychikę wierzchowca, zwierzęta także traktują go jako nagrodę - w trakcie ćwiczenia wystarczy przęciagłe "dooooobry koń", "dooobrze", "taaak"
  • dotyk: poklepanie bądź pogłaskanie czy drapanie jest silnym bodźcem motywującym; ostatnie badania twierdzą, że dla koni przyjemniejsze jest głaskanie i drapania. Taki rodzaj dotyku jest zbliżony do naturalnego, tego którym komunikują się zwierzaki pomiędzy sobą. Warto nagradzać konie głaskaniem po szyi po wykonanym zadaniu i obowiązkowo na koniec jazdy, to zdecydowanie wzmocni Waszą więź!
  • odpoczynek: bardzo cennym narzędziem treningowym jest chwila relaksu dla konia - oddanie wodzy, stęp swobodny czy po prostu odpuszczenie. Konie często wtedy obniżają szyję i głowę, parskając w rytm chodu - to objaw rozluźnienia, zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Co niesie nagradzanie koni ? Szybsze utrwalenie pożądanych zachowań, budowanie zaufania zwierzaka oraz prawdziwą przyjemność w pracy z pozytywnie nastawionym do nas zwierzęciem.

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Introwertyk czy ekstrawertyk?

Konie, podobnie jak ludzie, różnią się pomiędzy sobą charakterem i osobowością - z pewnością znacie co najmniej jednego bardzo energicznego konia, jak i co najmniej jednego leniuszka, który nie bałby się nawet wystrzałów z armaty. Opiszemy Wam dzisiaj cztery najważniejsze osobowości koni!

2018-12-21

Czytaj » 0

Natural

Dlaczego koń się płoszy ?

Konie są typowy przedstawicielami roślinożerców, co oznacza iż w naturze czyha na nich wiele niebezpieczeństw w postaci drapieżników. Aby nie paść ofiarą ataku, nasze wierzchowce reagują instynktownie, często niewspółmiernie do ryzyka - chyba każdy z nas zna konia, który przestraszył się lecącego ptaka, bał się podejść do kurtki rzuconej na krzesło czy odmawiał przejścia obok śmici wyrzuconych w lesie.

2018-11-12

Czytaj » 0

Natural

Jak śpią konie ?

Na wsiach i wśród osób niezwiązanych z jeździectwem krąży opinia, że leżący koń prawie zawsze oznacza chorobę albo co najmniej złe samopoczucie zwierzaka... Nic bardziej mylnego, konie jak wszystkie zwierzęta uwielbiają wypoczywać na leżąco!

2018-11-06

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jazda na kantarze

Jeździectwo naturalne zyskuje coraz większą popularność na całym świecie - komunikacja z koniem oparta na zaufaniu i przywiązaniu jest zachęcającą opcją dla każdego amatora. Jazda na kantarze sznurkowym kusi wielu jeźdźców, szczególnie początkujących; podpowiemy Wam jak bezpiecznie jeździć bez ogłowia!

2017-09-27

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego koń rży ?

Rżenie jest odgłosem, który nieodłącznie kojarzy się końmi nawet osobom, które nie mają do czynienia z tymi zwierzętami. Warto jednak zauważyć, że konie mają naprawdę szeroki repertuar dźwięków!

2017-09-21

Czytaj » 0

Natural

Natural: Agresja

Pewnie każdy z nas spotkał chociaż raz w życiu konia, który jest agresywny - zarówno do ludzi jak i do innych koni. Te zwierzęta, z racji swoich rozmiarów, potrafią być wręcz śmiertelnie niebezpieczne, jeśli zachowują się w sposób nieodpowiedni. Jakie są przyczyny takiego postępowania ?

2017-03-19

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: wędrowanie po boksie

Kolejnym nałogiem, nieco rzadziej spotykanym niż tkanie i łykanie, jest wędrowanie po boksie. To kolejne zachowanie wywodzące się z niewłaściwej opieki nad koniem, bazujące na niezaspokojeniu podstawowych potrzeb.

2017-02-25

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: łykanie

W poprzednim artykule dowiedzieliśmy się, czym jest tkanie. Z pewnością częściej spotkacie się końmi, które łykają - niestety zdarza się, że właściciele nie traktują tego zachowania poważnie.

2017-02-17

Czytaj » 0

Natural

Końskie nałogi: tkanie

Pewnie niejednego koniarza zaskoczy fakt, że konie - podobnie jak ludzie - posiadają swoje nałogi. Oczywiście nie będzie to palenie papierosów czy hazard, ale u tych zwierzaków też możemy zaobserwować szereg niepożądanych zachowań.

2017-02-17

Czytaj » 0

Natural

Natural: Dlaczego koń się boi ?

Chyba najczęściej spotykanym zachowaniem u koni jest lęk: przed wodą, psami, rowerem, foliową reklamówką... Biorąc pod uwagę gabaryty przeciętnego konia, wydaje się być dość kuriozalne, że koń może bać się chociażby doniczki z kwiatkami czy nawet kurtki, która wisi na ogrodzeniu. Reakcje tych zwierząt są często niespodziewane i nieplanowane, co bywa dość uciążliwe. Dlaczego konie są takie strachliwe ?

2017-02-16

Czytaj » 0