12,821 pytań - 14,993 odpowiedzi - 923 komentarzy

Natural: Jak nagradzać konia ?

Data publikacji: 2019-02-18

 

Od pierwszych chwil stawianych w jeździectwie jestśmy uczeni, żeby poklepać konia po szyi po wykonanej pracy - ten gest znają także osoby niezwiązane z jazdą konną. To także element przełamania strachu przez zwierzęciem oraz przyzwyczajenie do swojego dotyku; konie mają wyczulony zmysł dotyku, w stadzie często okazują sobie sympatię poprzez wzajemne drapanie po grzywie.

Pozytywna motywacja koni przynosi znacznie szybsze efekty, niestety wielu pseudozawodowców stara się uzyskać pożądany progres przy pomocy nadużywania bata, ostróg czy używania ostrych wędzideł.

Jak nagradzać konie?

  • smakołyk: wszystkie konie lubią cukier oraz specjalne przysmaki, warto ich używać w trakcie nauki szczególnie wymagających elementów - zarówno pod siodłem jak i pracując z ziemi. Pamietajcie jednak, że cukier jest wysoce kaloryczny i niespecjalnie służy zdrowiu!
  • głos: spokojny i kojący tembr głosu dobrze wpływa na psychikę wierzchowca, zwierzęta także traktują go jako nagrodę - w trakcie ćwiczenia wystarczy przęciagłe "dooooobry koń", "dooobrze", "taaak"
  • dotyk: poklepanie bądź pogłaskanie czy drapanie jest silnym bodźcem motywującym; ostatnie badania twierdzą, że dla koni przyjemniejsze jest głaskanie i drapania. Taki rodzaj dotyku jest zbliżony do naturalnego, tego którym komunikują się zwierzaki pomiędzy sobą. Warto nagradzać konie głaskaniem po szyi po wykonanym zadaniu i obowiązkowo na koniec jazdy, to zdecydowanie wzmocni Waszą więź!
  • odpoczynek: bardzo cennym narzędziem treningowym jest chwila relaksu dla konia - oddanie wodzy, stęp swobodny czy po prostu odpuszczenie. Konie często wtedy obniżają szyję i głowę, parskając w rytm chodu - to objaw rozluźnienia, zarówno fizycznego jak i psychicznego.

Co niesie nagradzanie koni ? Szybsze utrwalenie pożądanych zachowań, budowanie zaufania zwierzaka oraz prawdziwą przyjemność w pracy z pozytywnie nastawionym do nas zwierzęciem.

comments powered by Disqus
Natural

Natural: Jak bezpiecznie wprowadzić nowego konia do stada ?

Każde dołączenie nowego osobnika do stada koni, które już mają ustalony porządek i hierarchię, wiąże się ze stresem - zarówno dla nas jak i dla zwierząt. W dzisiejszym artykule znajdziecie kilka wskazówek, które pomogą Wam bezpiecznie zintegrować nowicjusza ze pozostałymi końmi!

2019-12-31

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak odpoczywają konie ?

Odpoczynek i relaks to niezwykle istotna część dnia każdego konia, stymulująca regenerację i zapewniająca komfort psychiczny. Często pokutuje jeszcze mit, że koń który leży, jest bardzo chory i wymaga pilnej konsultacji weterynaryjnej - a to nieprawda!

2019-12-01

Czytaj » 0

Natural

Natural: Silversand Horsemanship

Jedną z najbardziej rozpoznawalnych szkół jeździeckich naturalnego jest nurt Silversand (aktualnie znany pod nazwą Light Hands Equitation), założony przez małżeństwo Steve'a i Irenę Halfpenny w Australii. Ta metoda współpracy z końmi opiera się o psychologię i zrozumienie zwierzaka, a co za tym idzie - zmianę swojego podejścia.

2019-10-29

Czytaj » 0

Natural

Natural: Parelli Natural Horsemanship

Jedną z najpopularniejszych szkół jeździectwa naturalnego jest Parelli Natural Horsemanship (PNH), założoną na początku lat osiemdziesiątych przez Pata Parelliego w Stanach Zjednoczonych. Niezależnie od wybranej dyscypliny jeździeckiej, warto poznać podstawowe zasady naturalnej współpracy ze zwierzakami!

2019-08-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jak się uczą konie ?

Podstawową zasadą w pracy i szkoleniu koni jest zrozumienie, w jaki sposób te zwierzaki przyswajają wiedzę - bo przecież cały proces uczenia oparty jest na oswojeniu z danych bodźcem i zapamiętaniu schematu działania.

2019-04-20

Czytaj » 0

Natural

Natural: Habituacja

Konie są zwierzętami roślinożernymi, przez co są płochliwe i reagują instynktownie na niebezpieczeństwo, nawet jeśli to będzie np.spadający liść, przechodzący obok kot czy leżąca siatka foliowa. Nieznane sytuacje budzą obawy naszych wierzchowców, szczególnie młodych - dlatego w procesie socjalizacji niezwykle istotną rolę zajmuje odczulenie konia na bodźce.

2019-03-18

Czytaj » 0

Natural

Natural: Introwertyk czy ekstrawertyk?

Konie, podobnie jak ludzie, różnią się pomiędzy sobą charakterem i osobowością - z pewnością znacie co najmniej jednego bardzo energicznego konia, jak i co najmniej jednego leniuszka, który nie bałby się nawet wystrzałów z armaty. Opiszemy Wam dzisiaj cztery najważniejsze osobowości koni!

2018-12-21

Czytaj » 0

Natural

Dlaczego koń się płoszy ?

Konie są typowy przedstawicielami roślinożerców, co oznacza iż w naturze czyha na nich wiele niebezpieczeństw w postaci drapieżników. Aby nie paść ofiarą ataku, nasze wierzchowce reagują instynktownie, często niewspółmiernie do ryzyka - chyba każdy z nas zna konia, który przestraszył się lecącego ptaka, bał się podejść do kurtki rzuconej na krzesło czy odmawiał przejścia obok śmici wyrzuconych w lesie.

2018-11-12

Czytaj » 0

Natural

Jak śpią konie ?

Na wsiach i wśród osób niezwiązanych z jeździectwem krąży opinia, że leżący koń prawie zawsze oznacza chorobę albo co najmniej złe samopoczucie zwierzaka... Nic bardziej mylnego, konie jak wszystkie zwierzęta uwielbiają wypoczywać na leżąco!

2018-11-06

Czytaj » 0

Natural

Natural: Jazda na kantarze

Jeździectwo naturalne zyskuje coraz większą popularność na całym świecie - komunikacja z koniem oparta na zaufaniu i przywiązaniu jest zachęcającą opcją dla każdego amatora. Jazda na kantarze sznurkowym kusi wielu jeźdźców, szczególnie początkujących; podpowiemy Wam jak bezpiecznie jeździć bez ogłowia!

2017-09-27

Czytaj » 0