12,843 pytań - 17,861 odpowiedzi - 934 komentarzy

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Data publikacji: 2019-02-15

 

W okresie jesienno-zimowym osuszenie niegolonych koni po jeździe bywa szczególnie uciążliwe - długie i gęste futro zdecydowanie wydłuża czas wysuszenia, a przecież nie wolno wypuszczać spoconego zwierzaka na pastwisko bądź zostawiać go w zimnym boksie. Właściciele koni golonych zazwyczaj nie mają tego problemu, aczkolwiek po wyjątkowo wymagających treningach w chłodnych okresie nawet ogolone zwierzaki potrafią się solidnie spocić.

Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów na skuteczne osuszenie konia:

  1. słoma - stary, ale ciągle najpopularniejszy sposób w szkółkach jeździeckich. Po jeździe wpuszczamy konia do boksu i przy pomocy suchej słomy, energicznie wycieramy zwierzaka; skuteczność używania słomy nie jest niestety zbyt wysoka, takie działanie jest czasochłonne
  2. ręczniki - podobnie jak w przypadku słomy, za pomocą starych ręczników frotte bądź lepszych, wykonanych z mikrofibry wycieramy zwierzaka do momentu usunięcia wilgoci z jego sierści
  3. derka polarowa - absolutnie obowiązkowy element wyposażenia każdego pracującego konia; po jeździe zarzucamy derkę na grzbiet (w celu osuszenia najlepiej sprawdzają się derki z kapturem) i zmieniamy na suchą. Polar słabo wyprowadza wilgoć na zewnątrz (większość zostaje zmagazynowana przy skórze), przez co szybko robi się mokry i dlatego wymaga zmiany; nigdy nie zostawiamy konia w wilgotnej derce polarowej!
  4. derka z mikrofibry - wiele firm jeździeckich produkuje specjalne derki osuszające, wykonane z lekkiej i chłonej mikrofibry. Ten materiał znacznie lepiej odprowadza wilgoć na zewnątrz i ma lepsze właściwości chłonne niż wspomniany wcześniej polar - warto się zaopatrzyć w taką derkę, jeśli nie golimy naszego konia na okres jesienno-zimowy.
  5. solarium - ten przydatny element wyposażenia stajni znakomicie osusza konie po jeździe, choć oczywiście zazwyczaj jest instalowany w ośrodkach jeździeckich o wyższym standardzie.

Pamiętajcie o dokładnym sprawdzeniu konia przed wypuszczeniem na zewnątrz; mokra sierść w połączeniu z niską temperaturą i wiatrem to wręcz gwarancja przeziębienia lub nawet poważnej choroby.

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Podstawowe wyposażenie skrzynki

Pielęgnacja i opieka nad naszym wierzchowcem ma kluczowe znaczenie w zachowaniu odpowiedniego dobrostanu zwierzaka. Wiele chorób i urazów bierze się z zaniedbania, dlatego tak ważne jest jest regularnie czyszczenie i szczotkowanie konia.

2020-10-06

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pięlęgnacja: Jak utrzymać piękną sierść w okresie jesiennym ?

Pierwsze chłodne dni i noce są powiązane z rozpoczęciem sezonu zrzucania sierści przez konie, które porastają na ten czas dłuższym i gęstszym włosiem. To trudny czas pielęgnacji naszych koni, które powinny być teraz otoczone szczególną opieką.

2020-09-27

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czystość i higiena

Opieka nad końmi to przede wszystkim pielęgnacja i zapewnienie zwierzakowi maksymalnego komfortu, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby zapobiec groźnym chorobom czy dolegliwościom.

2020-06-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kiedy koń wyciera ogon

Gęsty, bujny i lśniący ogon jest ozdobą każdego konia, dodatkowo spełnia funkcję praktyczną - skutecznie odgania muchy. Pielęgnacja ogona jest istotną częścią opieki nad naszych wierzchowcem, więc jak poradzić sobie z wycieraniem ogona, które skutecznie niszczy włosie ?

2020-04-03

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Opieka nad koniem w okresie kwarantanny

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju (ale i poza jego granicami) wymusiła pewne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, co bezpośrednio przekłada się na opiekę nad naszymi czworonożnymi zwierzakami. Warto zapoznać się z zasadmi odpowiedzialnego zachowania w czasie kwarantanny.

2020-03-19

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zadbać o ogon w okresie zimowym ?

Czas jesienno-zimowy to trudny okres z punktu widzenia pielęgnacji koni - w naszym kraju aktualnie mamy do czynienia z mokrymi zimami z opadami deszczu. Właściwa pielęgnacja ogona jest bardzo ważna, szczególnie w trakcie niekorzystnej pogody - pozwala to zachować piękne owłosienie przez cały rok.

2020-03-01

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czyszczenie koni siwych i białych

Siwe i białe konie są niezwykle efektowne, często są wykorzystywane jako modele w rozmaitych sesjach fotograficznych; niestety pielęgnacja jasnej sierści i delikatnej skóry jest wyzwaniem dla właścicieli tych zwierzaków. Przedstawimy kilka sprawdzonych i przetestowanych sposobów na utrzymanie siwków w czystości!

2020-02-05

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan kopyt ?

Okres jesienno-zimowy często jest kojarzony z wszelkiego rodzaju problemami z kopytami - gnicie strzałki, pękanie i łuszczenie to najczęstsze dolegliwości. Kilka sprawdzonych pomysłów pozwoli na uniknięcie takich niedogodności, co poprawi komfort Waszego wierzchowca!

2019-12-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0