12,820 pytań - 15,011 odpowiedzi - 923 komentarzy

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Data publikacji: 2019-02-15

 

W okresie jesienno-zimowym osuszenie niegolonych koni po jeździe bywa szczególnie uciążliwe - długie i gęste futro zdecydowanie wydłuża czas wysuszenia, a przecież nie wolno wypuszczać spoconego zwierzaka na pastwisko bądź zostawiać go w zimnym boksie. Właściciele koni golonych zazwyczaj nie mają tego problemu, aczkolwiek po wyjątkowo wymagających treningach w chłodnych okresie nawet ogolone zwierzaki potrafią się solidnie spocić.

Poniżej prezentujemy kilka sprawdzonych sposobów na skuteczne osuszenie konia:

  1. słoma - stary, ale ciągle najpopularniejszy sposób w szkółkach jeździeckich. Po jeździe wpuszczamy konia do boksu i przy pomocy suchej słomy, energicznie wycieramy zwierzaka; skuteczność używania słomy nie jest niestety zbyt wysoka, takie działanie jest czasochłonne
  2. ręczniki - podobnie jak w przypadku słomy, za pomocą starych ręczników frotte bądź lepszych, wykonanych z mikrofibry wycieramy zwierzaka do momentu usunięcia wilgoci z jego sierści
  3. derka polarowa - absolutnie obowiązkowy element wyposażenia każdego pracującego konia; po jeździe zarzucamy derkę na grzbiet (w celu osuszenia najlepiej sprawdzają się derki z kapturem) i zmieniamy na suchą. Polar słabo wyprowadza wilgoć na zewnątrz (większość zostaje zmagazynowana przy skórze), przez co szybko robi się mokry i dlatego wymaga zmiany; nigdy nie zostawiamy konia w wilgotnej derce polarowej!
  4. derka z mikrofibry - wiele firm jeździeckich produkuje specjalne derki osuszające, wykonane z lekkiej i chłonej mikrofibry. Ten materiał znacznie lepiej odprowadza wilgoć na zewnątrz i ma lepsze właściwości chłonne niż wspomniany wcześniej polar - warto się zaopatrzyć w taką derkę, jeśli nie golimy naszego konia na okres jesienno-zimowy.
  5. solarium - ten przydatny element wyposażenia stajni znakomicie osusza konie po jeździe, choć oczywiście zazwyczaj jest instalowany w ośrodkach jeździeckich o wyższym standardzie.

Pamiętajcie o dokładnym sprawdzeniu konia przed wypuszczeniem na zewnątrz; mokra sierść w połączeniu z niską temperaturą i wiatrem to wręcz gwarancja przeziębienia lub nawet poważnej choroby.

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czyszczenie koni siwych i białych

Siwe i białe konie są niezwykle efektowne, często są wykorzystywane jako modele w rozmaitych sesjach fotograficznych; niestety pielęgnacja jasnej sierści i delikatnej skóry jest wyzwaniem dla właścicieli tych zwierzaków. Przedstawimy kilka sprawdzonych i przetestowanych sposobów na utrzymanie siwków w czystości!

2020-02-05

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan kopyt ?

Okres jesienno-zimowy często jest kojarzony z wszelkiego rodzaju problemami z kopytami - gnicie strzałki, pękanie i łuszczenie to najczęstsze dolegliwości. Kilka sprawdzonych pomysłów pozwoli na uniknięcie takich niedogodności, co poprawi komfort Waszego wierzchowca!

2019-12-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Bezpieczne czyszczenie kopyt

Czyszczenie kopyt to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, którą należy wykonywać codziennie. Przedstawimy Wam podstawowe zasady czyszczenia kopyt oraz kilka wskazówek, jak ułatwić sobie tę czynność!

2019-01-31

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Masaż

Do ważnych elementów odnowy biologicznej każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu jest masaż, przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę. Niezależnie od stopnia zaawansowania w wyszkoleniu wierzchowca, warto dbać o eliminację powstałych przeciążeń w mięśniach konia!

2018-12-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wycieranie ogona

Pewnie każdy z Was spotkał się z charakterystycznym ocieraniem nasady ogona przez konia, najczęściej o ogrodzenie czy żłób w boksie. Podpowiemy Wam jak temu zaradzić, aby nasz zwierzak nie zranił się ani nie uszkodził rzepu ogonowego!

2018-10-20

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Stretching

Niezwykle ważną częścią każdego wysiłku fizycznego powinno być rozciąganie, wykonywane PO aktywności - dotyczy to także naszych wierzchowców. Każdy jeździec i właściciel konia powinien znać podstawowe ćwiczenia rozciągające oraz regularnie je stosować, zarówno u siebie jak i u swojego wierzchowca.

2018-07-28

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak pozbyć się zimowej sierści ?

W naszym kraju od dłuższego czasu mamy do czynienia z wiosennymi, a nawet z typowo letnimi temperaturami. Część koni jest ciągle w trakcie zmiany sierści, co jest szczególnie uciążliwe przede wszystkim dla nas - ale i nasze zwierzaki nie czują się komfortowo. Podpowiemy Wam jak skutecznie pozbyć się zimowego okrycia!

2018-04-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o końskie plecy ?

Grzbiet to niezwykle istotna część ciała naszego zwierzaka, gdyż to właśnie na niej skupia się nasz ciężar w trakcie jazdy; jej głównym zadaniem jest wówczas amortyzacja wstrząsów, stąd też nietrudno o różnego rodzaju przeciążenia i urazy. Jak prawidłowo dbać o plecy wierzchowców ?

2018-03-30

Czytaj » 0