12,852 pytań - 21,037 odpowiedzi - 942 komentarzy

Weterynarze: Dlaczego mój koń kuleje ?

Data publikacji: 2021-02-03

 

Każdy koń w ciągu swojego życia zapewne doświadczy kulawizny, wynikajacej z bardzo różnorodnych przyczyn; znalezienie powodu z powodu którego mój koń kuleje to problem wielu właścicieli koni, ponieważ nie ma jednej czy kilku przyczyn. Kulawizny zdarzają się koniom sportowym, rekreacyjnym, terenowym, młodym i starym - nie ma tutaj żadnej reguły, chociaż oczywiście konie użytkowane pod siodłem zazwyczaj częściej ulegają urazom z uwagi na specyfikę pracy i różne przeciążenia. Do tego dochodzi także aspekt noszenia jeźdźca na grzbiecie, co także wpływa na cały układ ruchu i biomechanikę zwierzaka.

Do najbardziej typowych przyczyn kulawizny należą:

  • kontuzje kończyn, najcześciej przednich (naturalnie dźwigają większy ciężar w trakcie jazdy, dlatego tak istotne jest zaangażowanie mięśni pleców i zadnich kończyn, aby odciążyć przód!); tutaj prym wiodą uszkodzenia ścięgien, rzadziej złamania kości
  • przeciążenia mięśni i związane z tym spięcia oraz usztywnienia, także stłuczenia mięśni np. po kopnięciu przez innego konia
  • zmiany zwyrodnienione w stawach np.szpat
  • inne schorzenia np.kissing spines
  • szeroko rozumiane problemy z kopytami: podbicie, zagwożdżenie, nagwożdżenie, nieumiejętnie przeprowadzone werkowanie lub/i przybicie podków, słaby róg kopytowy, ropa w kopycie, choroby podeszwy i strzałki. Kopyta są narażone na ogromne przeciążenia w trakcie ruchu, dlatego często najdrobniejsza niedogodnośc jest manifestowana kulawizną.
  • niedopasowany sprzęt także może skutkować pojawieniem się kulawizny w ruchu, jeśli koń będzie odczuwał duży ból np. z powodu zbyt szerokiego siodła, które będzie uciskać kłąb

DIagnostyka kulawizny to zadanie dla lekarza weterynarii, najlepiej specjalizującego się w ortopedii końskiej - objawy bywają tak specyficzne, że porady internetowe są tylko stratą czasu! Do podstawowych metod badawczych należy: wykonanie zdjęć RTG, wykonanie badania USG oraz próby zginania. Warto poprosić lekarza o szeroką diagnostykę problemu, w Polsce jest kilku znanych i cenionych specjalistów w dziedzinie ortopedii, którzy jeżdzą po kraju i konsultują różne przypadki. Szybko postawiona diagnoza i wdrożone leczenie dają szansę na pełny powrót do zdrowia; zaniechajac leczenia, możemy doprowadzić do stanu kiedy nasz koń nie będzie mógł w ogóle pracować pod siodłem.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Niedokrwistość zakaźna

Wśród koni istnieje wiele chorób o podłożu zakaźnym, które w szybkim czasie mogą być przenoszone chociażby za pośrednictwem gzów, much i komarów - dlatego tak ważna jest ochrona przeciwowadowa. Jedną z groźniejszym chorób jest niedokrwistość zakaźna, wywoływana przez lentiwirusy.

2021-01-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zapiaszczenie konia

Układ pokarmowy koni to wyjątkowo wrażliwy system - jakość i ilość pożywienia gra tutaj ogromną rolę. Konie z racji budowy anatomicznej są podatne na skręt jelit, zwany kolką - do tej choroby przyczynia się także spożywanie piasku, chociażby w zanieczyszczonych paszach.

2020-11-06

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy i odpryski kostne

Decydując się na kupno konia, zdecydowanie warto przeprowadzić badania kupna-sprzedaży, czyli między innymi zdjęcia rentgenowskie najważniejszych stawów w kończynach konia. Dzięki temu badaniu, możemy szybko ocenić stan zdrowia konia - także młodego!

2020-09-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Szczepienia koni

Szczepienia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki i pielęgnacji naszego zwierzaka; pomaga ochronić konia przed tak groźnymi chorobami jak grypa, tężec czy wścieklizna (ważne w przypadku koni utrzymywanych w systemie wolnowybiegowym). Istnieje wiele szczepionek na szereg chorób, dlatego warto zapoznać się z tym tematem.

2020-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby odkleszczowe

Sezon na kleszcze w pełni, wilgotna pogoda oraz umiarkowane temperatury sprzyjają złapaniu tego groźnego pasożyta. Konie są szczególnie narażone na ukąszenie z powodu długiego czasu spędzanego na zewnątrz na pastwiskach - wysoka trawa to ulubione miejsce bytowania kleszczy.

2020-07-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zespół Cushinga

Choroby metaboliczne coraz częściej dotykają takie zwierzęta - zespół Cushinga to dość powszechne schorzenie wśród ludzi i psów, ale stosunkowo rzadko diagnozowane wśród koni. Warto jednak znać tę chorobę, aby odpowiednio wcześnie zareagować.

2020-06-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak zdiagnozować uraz kończyn ?

Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.

2020-06-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Biegunka

Biegunka, podobnie jak u ludzi, jest niepokojącym sygnałem u koni - jeśli przedłuża się, to w szybkim czasie może doprowadzić do odwodnienia, które zagraża życiu. Regularna obserwacja kału jest jednym z ważnych elementów codziennej opieki nad zwierzakiem.

2020-05-19

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Otyłość wśród koni

W dzisiejszych czasach, przy aktualnych preferencjach chowu koni, widok otyłego konia nie jest niczym nadzwyczajnym: długi czas spędzony w boksie, mała ilość swobodnego ruchu oraz pasze bogate w cukry i skrobię przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.

2020-03-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy z oczami

Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.

2020-02-02

Czytaj » 0