Każdy koń w ciągu swojego życia zapewne doświadczy kulawizny, wynikajacej z bardzo różnorodnych przyczyn; znalezienie powodu z powodu którego mój koń kuleje to problem wielu właścicieli koni, ponieważ nie ma jednej czy kilku przyczyn. Kulawizny zdarzają się koniom sportowym, rekreacyjnym, terenowym, młodym i starym - nie ma tutaj żadnej reguły, chociaż oczywiście konie użytkowane pod siodłem zazwyczaj częściej ulegają urazom z uwagi na specyfikę pracy i różne przeciążenia. Do tego dochodzi także aspekt noszenia jeźdźca na grzbiecie, co także wpływa na cały układ ruchu i biomechanikę zwierzaka.
Do najbardziej typowych przyczyn kulawizny należą:
DIagnostyka kulawizny to zadanie dla lekarza weterynarii, najlepiej specjalizującego się w ortopedii końskiej - objawy bywają tak specyficzne, że porady internetowe są tylko stratą czasu! Do podstawowych metod badawczych należy: wykonanie zdjęć RTG, wykonanie badania USG oraz próby zginania. Warto poprosić lekarza o szeroką diagnostykę problemu, w Polsce jest kilku znanych i cenionych specjalistów w dziedzinie ortopedii, którzy jeżdzą po kraju i konsultują różne przypadki. Szybko postawiona diagnoza i wdrożone leczenie dają szansę na pełny powrót do zdrowia; zaniechajac leczenia, możemy doprowadzić do stanu kiedy nasz koń nie będzie mógł w ogóle pracować pod siodłem.
Wśród koni istnieje wiele chorób o podłożu zakaźnym, które w szybkim czasie mogą być przenoszone chociażby za pośrednictwem gzów, much i komarów - dlatego tak ważna jest ochrona przeciwowadowa. Jedną z groźniejszym chorób jest niedokrwistość zakaźna, wywoływana przez lentiwirusy.
2021-01-05
Układ pokarmowy koni to wyjątkowo wrażliwy system - jakość i ilość pożywienia gra tutaj ogromną rolę. Konie z racji budowy anatomicznej są podatne na skręt jelit, zwany kolką - do tej choroby przyczynia się także spożywanie piasku, chociażby w zanieczyszczonych paszach.
2020-11-06
Decydując się na kupno konia, zdecydowanie warto przeprowadzić badania kupna-sprzedaży, czyli między innymi zdjęcia rentgenowskie najważniejszych stawów w kończynach konia. Dzięki temu badaniu, możemy szybko ocenić stan zdrowia konia - także młodego!
2020-09-30
Szczepienia to niezwykle istotny element prawidłowej opieki i pielęgnacji naszego zwierzaka; pomaga ochronić konia przed tak groźnymi chorobami jak grypa, tężec czy wścieklizna (ważne w przypadku koni utrzymywanych w systemie wolnowybiegowym). Istnieje wiele szczepionek na szereg chorób, dlatego warto zapoznać się z tym tematem.
2020-07-30
Sezon na kleszcze w pełni, wilgotna pogoda oraz umiarkowane temperatury sprzyjają złapaniu tego groźnego pasożyta. Konie są szczególnie narażone na ukąszenie z powodu długiego czasu spędzanego na zewnątrz na pastwiskach - wysoka trawa to ulubione miejsce bytowania kleszczy.
2020-07-24
Kulawizna i nieregularność w ruchu to częste dolegliwości, z jakimi borykają się konie; często wystarczy drobny uraz, aby koń manifestował dyskomfort w czasie ruchu. Wiele problemów jest widocznych podczas jazdy z uwagi na dodatkowe obciążenie i stawiane wymagania. Szybka diagnoza i odpowiednie leczenie pozwala na sprawny powrót do codziennej pracy.
2020-06-18
W dzisiejszych czasach, przy aktualnych preferencjach chowu koni, widok otyłego konia nie jest niczym nadzwyczajnym: długi czas spędzony w boksie, mała ilość swobodnego ruchu oraz pasze bogate w cukry i skrobię przyczyniają się do nadmiernego zwiększania masy ciała.
2020-03-28
Konie, jak każde zwierzęta, mogą cierpieć na dolegliwości związane z podrażnieniem oczu; często jest to spowodowane chociażby kurzem czy obecnością owadów. Warto jednak bacznie obserwować oczy końskie, aby wyłapać pierwsze delikatne objawy rozwijającej się infekcji.
2020-02-02