12,978 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Weterynarze: Dlaczego mój koń kuleje ?

Data publikacji: 2021-02-03

 

Każdy koń w ciągu swojego życia zapewne doświadczy kulawizny, wynikajacej z bardzo różnorodnych przyczyn; znalezienie powodu z powodu którego mój koń kuleje to problem wielu właścicieli koni, ponieważ nie ma jednej czy kilku przyczyn. Kulawizny zdarzają się koniom sportowym, rekreacyjnym, terenowym, młodym i starym - nie ma tutaj żadnej reguły, chociaż oczywiście konie użytkowane pod siodłem zazwyczaj częściej ulegają urazom z uwagi na specyfikę pracy i różne przeciążenia. Do tego dochodzi także aspekt noszenia jeźdźca na grzbiecie, co także wpływa na cały układ ruchu i biomechanikę zwierzaka.

Do najbardziej typowych przyczyn kulawizny należą:

  • kontuzje kończyn, najcześciej przednich (naturalnie dźwigają większy ciężar w trakcie jazdy, dlatego tak istotne jest zaangażowanie mięśni pleców i zadnich kończyn, aby odciążyć przód!); tutaj prym wiodą uszkodzenia ścięgien, rzadziej złamania kości
  • przeciążenia mięśni i związane z tym spięcia oraz usztywnienia, także stłuczenia mięśni np. po kopnięciu przez innego konia
  • zmiany zwyrodnienione w stawach np.szpat
  • inne schorzenia np.kissing spines
  • szeroko rozumiane problemy z kopytami: podbicie, zagwożdżenie, nagwożdżenie, nieumiejętnie przeprowadzone werkowanie lub/i przybicie podków, słaby róg kopytowy, ropa w kopycie, choroby podeszwy i strzałki. Kopyta są narażone na ogromne przeciążenia w trakcie ruchu, dlatego często najdrobniejsza niedogodnośc jest manifestowana kulawizną.
  • niedopasowany sprzęt także może skutkować pojawieniem się kulawizny w ruchu, jeśli koń będzie odczuwał duży ból np. z powodu zbyt szerokiego siodła, które będzie uciskać kłąb

DIagnostyka kulawizny to zadanie dla lekarza weterynarii, najlepiej specjalizującego się w ortopedii końskiej - objawy bywają tak specyficzne, że porady internetowe są tylko stratą czasu! Do podstawowych metod badawczych należy: wykonanie zdjęć RTG, wykonanie badania USG oraz próby zginania. Warto poprosić lekarza o szeroką diagnostykę problemu, w Polsce jest kilku znanych i cenionych specjalistów w dziedzinie ortopedii, którzy jeżdzą po kraju i konsultują różne przypadki. Szybko postawiona diagnoza i wdrożone leczenie dają szansę na pełny powrót do zdrowia; zaniechajac leczenia, możemy doprowadzić do stanu kiedy nasz koń nie będzie mógł w ogóle pracować pod siodłem.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Jak ocenić zdrowie naszego konia ?

Ocena parametrów życiowych konia to podstawowa wiedza, którą powinien posiadać każdy miłośnik jeździectwa - w pierwszej kolejności właściciele koni oraz osoby posiadające własną stajnię. To kilka wartości, które należy regularnie kontrolować aby posiadać ogólną wiedzę na temat kondycji konia.

2022-05-10

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroby serca u koni

Choroby serca są powszechne także u koni, szczególnie tych poddawanych dużym obciążeniom np. konie wyścigowe; spadek wydolności, nienaturalny szybki oddech czy nietypowy kaszel mogą świadczyć o nieprawidłowej pracy serca.

2022-04-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Sarkoidy u koni

Sarkoidy są jedną z najczęściej występujących zmian nowotworowych u koni; mimo, że zwykle nie są to złośliwe zmiany, to zawsze należy wdrożyć odpowiednie leczenie po konsultacji z lekarzem weterynarii.

2022-03-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Problemy stomatologiczne u koni

Problemy z zębami występują powszechnie wśród naszych wierzchowców, czasem niestety objawy są bagatelizowane. Przegląd stanu uzębienia powinien być wykonywany co najmniej raz w roku, przez doświadczonego lekarza weterynarii.

2022-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Choroba białej linii

Choroby i dolegliwości związane z kopytami są powszechnym problemem wśród koni - warto pamiętać o starym i trafnym stwierdzeniu, że bez kopyt nie ma konia i należy wyjątkowo o nie dbać.

2022-02-25

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Syndrom trzeszczkowy

Zwyrodnienia trzeszczek to najczęstszy powód występowania kulawizn w przednich kończynach u koni; same trzeszczki to skomplikowany układ, znajdujący się w kopycie, dlatego diagnoza zwyrodnień jest trudna i wymaga sporej wiedzy specjalistycznej.

2022-01-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0