12,879 pytań - 26,376 odpowiedzi - 958 komentarzy

Weterynarze: Dlaczego mój koń kuleje ?

Data publikacji: 2021-02-03

 

Każdy koń w ciągu swojego życia zapewne doświadczy kulawizny, wynikajacej z bardzo różnorodnych przyczyn; znalezienie powodu z powodu którego mój koń kuleje to problem wielu właścicieli koni, ponieważ nie ma jednej czy kilku przyczyn. Kulawizny zdarzają się koniom sportowym, rekreacyjnym, terenowym, młodym i starym - nie ma tutaj żadnej reguły, chociaż oczywiście konie użytkowane pod siodłem zazwyczaj częściej ulegają urazom z uwagi na specyfikę pracy i różne przeciążenia. Do tego dochodzi także aspekt noszenia jeźdźca na grzbiecie, co także wpływa na cały układ ruchu i biomechanikę zwierzaka.

Do najbardziej typowych przyczyn kulawizny należą:

  • kontuzje kończyn, najcześciej przednich (naturalnie dźwigają większy ciężar w trakcie jazdy, dlatego tak istotne jest zaangażowanie mięśni pleców i zadnich kończyn, aby odciążyć przód!); tutaj prym wiodą uszkodzenia ścięgien, rzadziej złamania kości
  • przeciążenia mięśni i związane z tym spięcia oraz usztywnienia, także stłuczenia mięśni np. po kopnięciu przez innego konia
  • zmiany zwyrodnienione w stawach np.szpat
  • inne schorzenia np.kissing spines
  • szeroko rozumiane problemy z kopytami: podbicie, zagwożdżenie, nagwożdżenie, nieumiejętnie przeprowadzone werkowanie lub/i przybicie podków, słaby róg kopytowy, ropa w kopycie, choroby podeszwy i strzałki. Kopyta są narażone na ogromne przeciążenia w trakcie ruchu, dlatego często najdrobniejsza niedogodnośc jest manifestowana kulawizną.
  • niedopasowany sprzęt także może skutkować pojawieniem się kulawizny w ruchu, jeśli koń będzie odczuwał duży ból np. z powodu zbyt szerokiego siodła, które będzie uciskać kłąb

DIagnostyka kulawizny to zadanie dla lekarza weterynarii, najlepiej specjalizującego się w ortopedii końskiej - objawy bywają tak specyficzne, że porady internetowe są tylko stratą czasu! Do podstawowych metod badawczych należy: wykonanie zdjęć RTG, wykonanie badania USG oraz próby zginania. Warto poprosić lekarza o szeroką diagnostykę problemu, w Polsce jest kilku znanych i cenionych specjalistów w dziedzinie ortopedii, którzy jeżdzą po kraju i konsultują różne przypadki. Szybko postawiona diagnoza i wdrożone leczenie dają szansę na pełny powrót do zdrowia; zaniechajac leczenia, możemy doprowadzić do stanu kiedy nasz koń nie będzie mógł w ogóle pracować pod siodłem.

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Gastroskopia

Choroba wrzodowa u koni jest coraz częstszym problemem diagnozowanym u koni - rośnie świadomość wśród właścicieli koni, którzy nie bagatelizują objawów chorobowych u swoich zwierzaków. W trakcie diagnostyki przeprowadza się badanie gastroskopowe, które wykrywa wszelkie zmiany w układzie pokarmowym.

2021-11-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Stłuczenia i uszkodzenia mięśni

Konie pomimo swoich gabarytów są zwierzętami delikatnymi i podatnymi na kontuzje - urazy związane z mięśniami zdarzają się stosunkowo często, chociażby z powodu interakcji na pastwisku.

2021-11-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Chipy

Chipy, czyli odłamki kostno-chrzęstne, są coraz powszechniejszym problemem spotykanym u coraz młodszych koni - wiele dwulatków ma usuwane chipy ze stawów zaraz przed rozpoczęciem pracy pod siodłem!

2021-07-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Eutanazja

Właściciele koni nierzadko stoją przed trudną decyzją o konieczności uśpienia swojego ukochanego czworonożnego przyjaciela - czasem choroba, stan zdrowia czy poważny uraz nie pozwalają na dalsze godne życie, pozbawienie bólu i cierpienia. Warto poznać kilka kwestii prawnych dotyczących tego zabiegu.

2021-07-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Jak przyspieszyć powrót konia do pracy po kontuzji ?

Kontuzje i urazy naszych zwierzaków to niestety częste zjawisko, z którym borykają się właściciele koni; uszkodzenia mięśni czy ścięgien, a także pęknięcia i złamania są często na tyle poważne, że oznaczają wielomiesięczną rehabilitację. Współczesna medycyna weterynaryjna zna kilka sposobów na wspomaganie gojenia tkanek.

2021-05-29

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Lipcówka

Konie borykają z wieloma alergiami, zarówno tymi oddechowymi jak i skórnymi - sezon letni oznacza, iż możemy spodziewać się nasilonych objawów lipcówki, czyli inaczej egzemy letniej. To przykra i uciążliwa dolegliwość, która dokucza naszym czworonożnym przyjaciołom.

2021-05-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Pasożyty zewnętrzne

Konie, jak pozostałe zwierzęta, mogą zmagać się z pasożytami zewnętrznymi; warto znać podstawowe gatunki tych nieproszonych intruzów jak i sposoby na zwalczenie inwazji.

2021-04-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Tężec

Konie, podobnie jak ludzie, są narażone na urazy i rany, które mogą być wręcz niebezpiecznie dla zdrowia i życia. Do zakażenia może dojść na wskutek zanieczyszczenia rany, nieodpowiedniego opatrunku czy obecności groźnych patogenów w otoczeniu zwierzaka.

2021-03-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Epidemia herpeswirozy

W ostatnim czasie świat jeździecki także odczuwa ryzyko związane z coraz liczniejszymi przypadkami zachorowań koni na postać neurologiczną herpeswirozy. Sam patogen jest dobrze znany wśród weterynarzy, ale jest obecna postać jest niestety śmiertelnie niebezpieczna dla naszych koni.

2021-03-01

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Niedokrwistość zakaźna

Wśród koni istnieje wiele chorób o podłożu zakaźnym, które w szybkim czasie mogą być przenoszone chociażby za pośrednictwem gzów, much i komarów - dlatego tak ważna jest ochrona przeciwowadowa. Jedną z groźniejszym chorób jest niedokrwistość zakaźna, wywoływana przez lentiwirusy.

2021-01-05

Czytaj » 0