12,354 pytań - 14,083 odpowiedzi - 817 komentarzy

Weterynaria: Choroby stawów starszych koni

Data publikacji: 2015-08-10

 

Zacznijmy od tego, że pisząc „degeneracja” mam na myśli chorobę zwyrodnieniową stawów (dalej nazywam ją angielskim skrótem - DJD), która dotyka bardzo dużą część koni starzejących się i nie tylko. Najprościej mówiąc DJD jest postępującą, trwale pogarszającą stan chrząstki stawowej chorobą. Zdrowa chrząstka stawowa zapewnia gładką, śliską powierzchnię co umożliwia swobodne ruchy i przyczynia się do amortyzacji stawów, a przy DJD nie może tego zapewnić, a więc powoduje to u konia sztywność i dyskomfort w stawie.

W 1999 zostało opublikowane badanie w którym zaobserwowano DJD u starszych dzikich mustangów, co dowiodło że jest to naturalną częścią procesu starzenia się koni. A więc starsze konie mają do tej choroby tendencje, ale nie tylko one na nią chorują. Chorobę może spowodować nagły ostry uraz, genetyka, stopień pielęgnacji kopyt, nakład pracy, czas trwania i intensywność ćwiczeń. Badania z 2013 roku wskazują, że ponad 60% polskich koni rekreacyjnych i sportowych choruje na DJD.

Na DJD nie ma pewnego sposobu leczenia ani zapobiegania, aczkolwiek odpowiednio stosowane jedno i drugie może wiele zdziałać: 
- nie szarżuj z koniem, szczególnie starszym,
- daj mu dużo czasu na rozgrzewkę, 
- spytaj się lekarza weterynarii/doświadczonego trenera o intensywność treningu twojego konia, 
- podawaj koniu suplementy na stawy, dodatkowo możesz dodawać do paszy jemiołę,
- słuchaj swojego konia, obserwuj go i zastanów się do jaka jest granica jego ćwiczeń,
- po jeździe umyj nogi zimną wodą.

Jeżeli twojemu rumakowi DJD już się przytrafiło, rób wszystkie powyższe rzeczy ze szczególną uwagą, a dodatkowo:
- zastosuj specjalne przycinanie kopyt dla koni ze szpat odpowiednie do jego budowy,
- ustal specjalny harmonogram pracy,
- bądź w kontakcie z weterynarzem,
- zacznij stosować leki, zwykle są one przeciwzapalne,
- dodaj jeszcze jakiś suplement, np. siarczan chondroityny, kwas hialuronowy, czy cokolwiek innego wspomagającego tworzenie płynu maziowego i działanie chrząstki stawowej.

Jeżeli będziesz dbać o te wszystkie rzeczy twój koń powinien nadawać się do dość regularnych treningów i cieszyć się życiem.

 

Ela/ Redaktor Princess

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Krwawienie z nosa

Pojawienie się krwi na zewnątrz ciała jest zawsze dość niepokojącym objawem wśród wszystkich zwierząt, ale nie zawsze to sygnał poważnej dolegliwości. Za takim zjawiskiem mogą stać chociażby tak prozaiczne przyczyny jak uderzenie w pysk czy ogólne osłabienie organizmu.

2018-12-12

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Grzybica skóry

Jedną z najbardziej popularnych dolegliwości skóry, jakie spotykamy u naszych wierzchowców (ale i u innych zwierząt) są zakażenia grzybiczne. Skórna postać nie jest niebezpieczna dla zdrowia, ale nieleczona potrafi znacząco obniżyć komfort oraz samopoczucie koni.

2018-11-24

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Wilcze zęby

Czytając tytuł tego artykułu pewnie zastanawiacie się jak zęby wilków łączą się z tematyką jeździecką - istnieje taki termin ściśle powiązany z końskim pyskiem :)

2018-10-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gnicie strzałek

Jedną z najczęstszych dolegliwości kopyt u naszych podpopiecznych jest właśnie gnicie strzałek i ogólne problemy z podeszwami. W niektórych szkółkach to wręcz nagminne, co oczywiście tylko świadczy o złych warunkach chowu koni i zdecydowanie wymaga podjęcia pewnych środków zaradczych.

2018-09-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Poprawa odporności

Okres przejściowy, pomiędzy latem a jesienią jest uważany za najbardziej ryzykowny jeśli chodzi o wszelakie przeziębienia. Krótszy dzień, częste zmiany temperatury a także brzydka pogoda wpływają na gorsze samopoczucie i zwiększenie podatności na zachowania. Przedstawimy Wam kilka prostych sposobów jak nie dać się chorobie!

2018-09-21

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Pojenie koni

Nie bez powodu taki temat pojawia się w zagadnieniach dotyczących weterynarii, ponieważ to bardzo ważna kwestia w opiece nad naszymi wierzchowcami. Napojenie organizmu to jedna z kluczowych zasad przetrwania każdego organizmu, dlatego warto znać kilka podstawowych zasad.

2018-09-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Badanie włosia

Każdy odpowiedzialny właściciel konia powinien wykonywać u swojego wierzchowca przynajmniej raz do roku badanie krwi oraz włosia - dzięki tym podstawowym technikom poznamy ogólny obraz zdrowia naszego konia, co pozwoli na wczesną reakcję w razie jakichkolwiek nieprawidłowości.

2018-09-09

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Oparzenia słoneczne

Nadeszły typowo letnie dni z wysoką temperaturą i z dużą ilością słońca, co z pewnością cieszy niejednego jeźdźca - długie i pogodne dni zachęcają do spędzania czasu ze swoimi wierzchowcami. Niestety spora dawka promieni słonecznych jest niebezpieczna nie tylko dla nas, ale i dla koni, co często spotyka się z niedowierzaniem.

2018-07-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Odrobaczanie

Odrobaczanie jest niezwykle istotnym zabiegiem, któremu powinien być poddawany każdy dorosły koń, niezależnie od trybu życia czy warunków chowu (odrobaczanie źrebaków wymaga specjalistycznej wiedzy i ścisłej konsultacji z weterynarzem). Podpowiemy Wam dzisiaj po co trzeba konie odrobaczać i jak często wykonujemy taką czynność :)

2018-05-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kontuzje

Powiedzenie "końskie zdrowie" jest potocznym stwierdzeniem, które wywołuje spory uśmiech u wszystkich osób związanych z branżą jeździecką :) Pewnie każdy z Was zna konia, który w trakcie swojego życia uległ mniej bądź bardziej poważnej kontuzji.

2018-05-18

Czytaj » 0