11,575 pytań - 13,967 odpowiedzi - 813 komentarzy

Weterynaria: Choroby stawów starszych koni

Data publikacji: 2015-08-10

 

Zacznijmy od tego, że pisząc „degeneracja” mam na myśli chorobę zwyrodnieniową stawów (dalej nazywam ją angielskim skrótem - DJD), która dotyka bardzo dużą część koni starzejących się i nie tylko. Najprościej mówiąc DJD jest postępującą, trwale pogarszającą stan chrząstki stawowej chorobą. Zdrowa chrząstka stawowa zapewnia gładką, śliską powierzchnię co umożliwia swobodne ruchy i przyczynia się do amortyzacji stawów, a przy DJD nie może tego zapewnić, a więc powoduje to u konia sztywność i dyskomfort w stawie.

W 1999 zostało opublikowane badanie w którym zaobserwowano DJD u starszych dzikich mustangów, co dowiodło że jest to naturalną częścią procesu starzenia się koni. A więc starsze konie mają do tej choroby tendencje, ale nie tylko one na nią chorują. Chorobę może spowodować nagły ostry uraz, genetyka, stopień pielęgnacji kopyt, nakład pracy, czas trwania i intensywność ćwiczeń. Badania z 2013 roku wskazują, że ponad 60% polskich koni rekreacyjnych i sportowych choruje na DJD.

Na DJD nie ma pewnego sposobu leczenia ani zapobiegania, aczkolwiek odpowiednio stosowane jedno i drugie może wiele zdziałać: 
- nie szarżuj z koniem, szczególnie starszym,
- daj mu dużo czasu na rozgrzewkę, 
- spytaj się lekarza weterynarii/doświadczonego trenera o intensywność treningu twojego konia, 
- podawaj koniu suplementy na stawy, dodatkowo możesz dodawać do paszy jemiołę,
- słuchaj swojego konia, obserwuj go i zastanów się do jaka jest granica jego ćwiczeń,
- po jeździe umyj nogi zimną wodą.

Jeżeli twojemu rumakowi DJD już się przytrafiło, rób wszystkie powyższe rzeczy ze szczególną uwagą, a dodatkowo:
- zastosuj specjalne przycinanie kopyt dla koni ze szpat odpowiednie do jego budowy,
- ustal specjalny harmonogram pracy,
- bądź w kontakcie z weterynarzem,
- zacznij stosować leki, zwykle są one przeciwzapalne,
- dodaj jeszcze jakiś suplement, np. siarczan chondroityny, kwas hialuronowy, czy cokolwiek innego wspomagającego tworzenie płynu maziowego i działanie chrząstki stawowej.

Jeżeli będziesz dbać o te wszystkie rzeczy twój koń powinien nadawać się do dość regularnych treningów i cieszyć się życiem.

 

Ela/ Redaktor Princess

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Kontuzje

Powiedzenie "końskie zdrowie" jest potocznym stwierdzeniem, które wywołuje spory uśmiech u wszystkich osób związanych z branżą jeździecką :) Pewnie każdy z Was zna konia, który w trakcie swojego życia uległ mniej bądź bardziej poważnej kontuzji.

2018-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynaria: Jak zdiagnozować kulawiznę?

Jeżeli zauważyłeś u konia objawy kulawizny musisz wezwać lekarza weterynarii - warto o to zadbać nawet przy najmniejszym podejrzeniu choroby, czasem to tylko 30-60min. Dobre zrozumienie choroby jaką jest kulawizna jest bardzo ważne, ponieważ występuje ona dość często i może być bardzo nieprzyjemna w skutkach. Przy wykrywaniu kulawizny liczy się czas w którym to robimy, im wcześniej tym lepiej.

2018-04-20

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Badania krwi

Jednym z ważniejszych elementów opieki nad naszym zwierzakiem jest wykonywanie profilaktycznych badań krwi - nie jest to konieczne, ale zdecydowanie warto o nich pamiętać, gdyż pozwoli to na szybką reakcję w razie ewentualnych nieprawidłowości.

2018-01-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Paszport konia

Każdy dorosły człowiek powinien posiadać jakikolwiek dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Podobnie wygląda sprawa w świecie koni, tutaj mamy do czynienia z paszportami. Jak wygląda i do czego służy - dowiecie się już dzisiaj :)

2017-11-13

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Szpat

Zapewne większość z Was spotkała się ze stwierdzeniem, że dany koń ma szpat. Nie wszyscy pewnie wiedzą, czy to zaleta czy wada takiego konia, dlatego dzisiaj dowiecie się czym jest szpat i czy słysząc taką informację warto się cieszyć :)

2017-11-04

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Przeziębienie

W okresie przejściowym zdecydowanie wzrasta ilość zachorowań na przeziębienie, zarówno wśród ludzi jak i u naszych wierzchowców. Pomimo łagodnego przebiegu, katar i kaszel potrafią skutecznie pogorszyć samopoczucie, stąd też nie warto bagatelizować podstawowych objawów.

2017-11-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gruda

Na zewnątrz kalendarzowa jesień, a wraz z nią deszczowe i chłodne dni. Mimo wszystko, aby utrzymać naszego konia w dobrym zdrowiu i kondycji, nie rezygnujmy z padokowania. Niestety właśnie teraz, gdy padoki są zazwyczaj zabłocone, dużo częściej zdarzają się infekcje skóry, z których gruda jest jedną z najczęściej występujących.

2017-10-31

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Bolesność grzbietu

Grzbiet to bardzo ważny, ale i wrażliwy element ciała naszych koni. Wiele problemów związanych z jazdą i nieposłuszeństwem konia w trakcie pracy pod siodłem wynika właśnie z problemów grzbietowych - niestety zbyt często jest to bagatelizowane, co prowadzi do bardzo poważnych kłopotów zdrowotnych.

2017-09-09

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Zioła dla koni wspomagające przeziębienia

Nadeszły pierwsze chłodniejsze dni, a wraz z nimi wzrosła podatność naszych koni na przeziębienie. Taki okres przejściowy często wiąże się ze spadkiem odporności, czasem wystarczy przewianie spoconego konia w trakcie stępowania po treningu, żeby pojawił się kaszel i wydzielona z nosa. Warto zatem poznać kilka najważniejszcyh ziół, które pomogą nam w walce w wirusami :)

2017-09-03

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kleszcze

Okres letni to czas, kiedy nasze konie dużo więcej czasu spędzają na zarośniętych pastwiskach, chętnie też wyjeżdżamy na terenowe wycieczki. Niestety lato to też okres aktywności groźnych pajęczaków, jakimi są kleszcze - nietrudno złapać takiego niechcianego lokatora, który często przenosi groźne choroby. Jak uchronić siebie i konia przed nimi ?

2017-08-08

Czytaj » 0