11,981 pytań - 14,037 odpowiedzi - 814 komentarzy

Weterynaria: Choroby stawów starszych koni

Data publikacji: 2015-08-10

 

Zacznijmy od tego, że pisząc „degeneracja” mam na myśli chorobę zwyrodnieniową stawów (dalej nazywam ją angielskim skrótem - DJD), która dotyka bardzo dużą część koni starzejących się i nie tylko. Najprościej mówiąc DJD jest postępującą, trwale pogarszającą stan chrząstki stawowej chorobą. Zdrowa chrząstka stawowa zapewnia gładką, śliską powierzchnię co umożliwia swobodne ruchy i przyczynia się do amortyzacji stawów, a przy DJD nie może tego zapewnić, a więc powoduje to u konia sztywność i dyskomfort w stawie.

W 1999 zostało opublikowane badanie w którym zaobserwowano DJD u starszych dzikich mustangów, co dowiodło że jest to naturalną częścią procesu starzenia się koni. A więc starsze konie mają do tej choroby tendencje, ale nie tylko one na nią chorują. Chorobę może spowodować nagły ostry uraz, genetyka, stopień pielęgnacji kopyt, nakład pracy, czas trwania i intensywność ćwiczeń. Badania z 2013 roku wskazują, że ponad 60% polskich koni rekreacyjnych i sportowych choruje na DJD.

Na DJD nie ma pewnego sposobu leczenia ani zapobiegania, aczkolwiek odpowiednio stosowane jedno i drugie może wiele zdziałać: 
- nie szarżuj z koniem, szczególnie starszym,
- daj mu dużo czasu na rozgrzewkę, 
- spytaj się lekarza weterynarii/doświadczonego trenera o intensywność treningu twojego konia, 
- podawaj koniu suplementy na stawy, dodatkowo możesz dodawać do paszy jemiołę,
- słuchaj swojego konia, obserwuj go i zastanów się do jaka jest granica jego ćwiczeń,
- po jeździe umyj nogi zimną wodą.

Jeżeli twojemu rumakowi DJD już się przytrafiło, rób wszystkie powyższe rzeczy ze szczególną uwagą, a dodatkowo:
- zastosuj specjalne przycinanie kopyt dla koni ze szpat odpowiednie do jego budowy,
- ustal specjalny harmonogram pracy,
- bądź w kontakcie z weterynarzem,
- zacznij stosować leki, zwykle są one przeciwzapalne,
- dodaj jeszcze jakiś suplement, np. siarczan chondroityny, kwas hialuronowy, czy cokolwiek innego wspomagającego tworzenie płynu maziowego i działanie chrząstki stawowej.

Jeżeli będziesz dbać o te wszystkie rzeczy twój koń powinien nadawać się do dość regularnych treningów i cieszyć się życiem.

 

Ela/ Redaktor Princess

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Oparzenia słoneczne

Nadeszły typowo letnie dni z wysoką temperaturą i z dużą ilością słońca, co z pewnością cieszy niejednego jeźdźca - długie i pogodne dni zachęcają do spędzania czasu ze swoimi wierzchowcami. Niestety spora dawka promieni słonecznych jest niebezpieczna nie tylko dla nas, ale i dla koni, co często spotyka się z niedowierzaniem.

2018-07-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Odrobaczanie

Odrobaczanie jest niezwykle istotnym zabiegiem, któremu powinien być poddawany każdy dorosły koń, niezależnie od trybu życia czy warunków chowu (odrobaczanie źrebaków wymaga specjalistycznej wiedzy i ścisłej konsultacji z weterynarzem). Podpowiemy Wam dzisiaj po co trzeba konie odrobaczać i jak często wykonujemy taką czynność :)

2018-05-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kontuzje

Powiedzenie "końskie zdrowie" jest potocznym stwierdzeniem, które wywołuje spory uśmiech u wszystkich osób związanych z branżą jeździecką :) Pewnie każdy z Was zna konia, który w trakcie swojego życia uległ mniej bądź bardziej poważnej kontuzji.

2018-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Plastry FLAIR

Jedną z ciekawszych nowinek, stosowanych w treningu koni wyścigowych i WKKW są plastry nosowe, które poprawiają oddychanie i redukują ryzyko krwawienia. Jak one działają i czy faktycznie są skutecznie - dowiecie się w tym artykule!

2018-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynaria: Jak zdiagnozować kulawiznę?

Jeżeli zauważyłeś u konia objawy kulawizny musisz wezwać lekarza weterynarii - warto o to zadbać nawet przy najmniejszym podejrzeniu choroby, czasem to tylko 30-60min. Dobre zrozumienie choroby jaką jest kulawizna jest bardzo ważne, ponieważ występuje ona dość często i może być bardzo nieprzyjemna w skutkach. Przy wykrywaniu kulawizny liczy się czas w którym to robimy, im wcześniej tym lepiej.

2018-04-20

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Badania krwi

Jednym z ważniejszych elementów opieki nad naszym zwierzakiem jest wykonywanie profilaktycznych badań krwi - nie jest to konieczne, ale zdecydowanie warto o nich pamiętać, gdyż pozwoli to na szybką reakcję w razie ewentualnych nieprawidłowości.

2018-01-22

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Paszport konia

Każdy dorosły człowiek powinien posiadać jakikolwiek dokument tożsamości - dowód osobisty lub paszport. Podobnie wygląda sprawa w świecie koni, tutaj mamy do czynienia z paszportami. Jak wygląda i do czego służy - dowiecie się już dzisiaj :)

2017-11-13

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Szpat

Zapewne większość z Was spotkała się ze stwierdzeniem, że dany koń ma szpat. Nie wszyscy pewnie wiedzą, czy to zaleta czy wada takiego konia, dlatego dzisiaj dowiecie się czym jest szpat i czy słysząc taką informację warto się cieszyć :)

2017-11-04

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Przeziębienie

W okresie przejściowym zdecydowanie wzrasta ilość zachorowań na przeziębienie, zarówno wśród ludzi jak i u naszych wierzchowców. Pomimo łagodnego przebiegu, katar i kaszel potrafią skutecznie pogorszyć samopoczucie, stąd też nie warto bagatelizować podstawowych objawów.

2017-11-02

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gruda

Na zewnątrz kalendarzowa jesień, a wraz z nią deszczowe i chłodne dni. Mimo wszystko, aby utrzymać naszego konia w dobrym zdrowiu i kondycji, nie rezygnujmy z padokowania. Niestety właśnie teraz, gdy padoki są zazwyczaj zabłocone, dużo częściej zdarzają się infekcje skóry, z których gruda jest jedną z najczęściej występujących.

2017-10-31

Czytaj » 0