12,085 pytań - 14,049 odpowiedzi - 814 komentarzy

Weterynaria: Choroby stawów starszych koni

Data publikacji: 2015-08-10

 

Zacznijmy od tego, że pisząc „degeneracja” mam na myśli chorobę zwyrodnieniową stawów (dalej nazywam ją angielskim skrótem - DJD), która dotyka bardzo dużą część koni starzejących się i nie tylko. Najprościej mówiąc DJD jest postępującą, trwale pogarszającą stan chrząstki stawowej chorobą. Zdrowa chrząstka stawowa zapewnia gładką, śliską powierzchnię co umożliwia swobodne ruchy i przyczynia się do amortyzacji stawów, a przy DJD nie może tego zapewnić, a więc powoduje to u konia sztywność i dyskomfort w stawie.

W 1999 zostało opublikowane badanie w którym zaobserwowano DJD u starszych dzikich mustangów, co dowiodło że jest to naturalną częścią procesu starzenia się koni. A więc starsze konie mają do tej choroby tendencje, ale nie tylko one na nią chorują. Chorobę może spowodować nagły ostry uraz, genetyka, stopień pielęgnacji kopyt, nakład pracy, czas trwania i intensywność ćwiczeń. Badania z 2013 roku wskazują, że ponad 60% polskich koni rekreacyjnych i sportowych choruje na DJD.

Na DJD nie ma pewnego sposobu leczenia ani zapobiegania, aczkolwiek odpowiednio stosowane jedno i drugie może wiele zdziałać: 
- nie szarżuj z koniem, szczególnie starszym,
- daj mu dużo czasu na rozgrzewkę, 
- spytaj się lekarza weterynarii/doświadczonego trenera o intensywność treningu twojego konia, 
- podawaj koniu suplementy na stawy, dodatkowo możesz dodawać do paszy jemiołę,
- słuchaj swojego konia, obserwuj go i zastanów się do jaka jest granica jego ćwiczeń,
- po jeździe umyj nogi zimną wodą.

Jeżeli twojemu rumakowi DJD już się przytrafiło, rób wszystkie powyższe rzeczy ze szczególną uwagą, a dodatkowo:
- zastosuj specjalne przycinanie kopyt dla koni ze szpat odpowiednie do jego budowy,
- ustal specjalny harmonogram pracy,
- bądź w kontakcie z weterynarzem,
- zacznij stosować leki, zwykle są one przeciwzapalne,
- dodaj jeszcze jakiś suplement, np. siarczan chondroityny, kwas hialuronowy, czy cokolwiek innego wspomagającego tworzenie płynu maziowego i działanie chrząstki stawowej.

Jeżeli będziesz dbać o te wszystkie rzeczy twój koń powinien nadawać się do dość regularnych treningów i cieszyć się życiem.

 

Ela/ Redaktor Princess

 

comments powered by Disqus
Weterynarze

Weterynarze: Wilcze zęby

Czytając tytuł tego artykułu pewnie zastanawiacie się jak zęby wilków łączą się z tematyką jeździecką - istnieje taki termin ściśle powiązany z końskim pyskiem :)

2018-10-07

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Gnicie strzałek

Jedną z najczęstszych dolegliwości kopyt u naszych podpopiecznych jest właśnie gnicie strzałek i ogólne problemy z podeszwami. W niektórych szkółkach to wręcz nagminne, co oczywiście tylko świadczy o złych warunkach chowu koni i zdecydowanie wymaga podjęcia pewnych środków zaradczych.

2018-09-28

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Poprawa odporności

Okres przejściowy, pomiędzy latem a jesienią jest uważany za najbardziej ryzykowny jeśli chodzi o wszelakie przeziębienia. Krótszy dzień, częste zmiany temperatury a także brzydka pogoda wpływają na gorsze samopoczucie i zwiększenie podatności na zachowania. Przedstawimy Wam kilka prostych sposobów jak nie dać się chorobie!

2018-09-21

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Pojenie koni

Nie bez powodu taki temat pojawia się w zagadnieniach dotyczących weterynarii, ponieważ to bardzo ważna kwestia w opiece nad naszymi wierzchowcami. Napojenie organizmu to jedna z kluczowych zasad przetrwania każdego organizmu, dlatego warto znać kilka podstawowych zasad.

2018-09-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Badanie włosia

Każdy odpowiedzialny właściciel konia powinien wykonywać u swojego wierzchowca przynajmniej raz do roku badanie krwi oraz włosia - dzięki tym podstawowym technikom poznamy ogólny obraz zdrowia naszego konia, co pozwoli na wczesną reakcję w razie jakichkolwiek nieprawidłowości.

2018-09-09

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Oparzenia słoneczne

Nadeszły typowo letnie dni z wysoką temperaturą i z dużą ilością słońca, co z pewnością cieszy niejednego jeźdźca - długie i pogodne dni zachęcają do spędzania czasu ze swoimi wierzchowcami. Niestety spora dawka promieni słonecznych jest niebezpieczna nie tylko dla nas, ale i dla koni, co często spotyka się z niedowierzaniem.

2018-07-05

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Odrobaczanie

Odrobaczanie jest niezwykle istotnym zabiegiem, któremu powinien być poddawany każdy dorosły koń, niezależnie od trybu życia czy warunków chowu (odrobaczanie źrebaków wymaga specjalistycznej wiedzy i ścisłej konsultacji z weterynarzem). Podpowiemy Wam dzisiaj po co trzeba konie odrobaczać i jak często wykonujemy taką czynność :)

2018-05-30

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Kontuzje

Powiedzenie "końskie zdrowie" jest potocznym stwierdzeniem, które wywołuje spory uśmiech u wszystkich osób związanych z branżą jeździecką :) Pewnie każdy z Was zna konia, który w trakcie swojego życia uległ mniej bądź bardziej poważnej kontuzji.

2018-05-18

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynarze: Plastry FLAIR

Jedną z ciekawszych nowinek, stosowanych w treningu koni wyścigowych i WKKW są plastry nosowe, które poprawiają oddychanie i redukują ryzyko krwawienia. Jak one działają i czy faktycznie są skutecznie - dowiecie się w tym artykule!

2018-04-26

Czytaj » 0

Weterynarze

Weterynaria: Jak zdiagnozować kulawiznę?

Jeżeli zauważyłeś u konia objawy kulawizny musisz wezwać lekarza weterynarii - warto o to zadbać nawet przy najmniejszym podejrzeniu choroby, czasem to tylko 30-60min. Dobre zrozumienie choroby jaką jest kulawizna jest bardzo ważne, ponieważ występuje ona dość często i może być bardzo nieprzyjemna w skutkach. Przy wykrywaniu kulawizny liczy się czas w którym to robimy, im wcześniej tym lepiej.

2018-04-20

Czytaj » 0