12,415 pytań - 14,095 odpowiedzi - 817 komentarzy

Lifestyle: Praca jako jeździec

Data publikacji: 2019-02-03

 

Jeździectwo jest sportem, który wymaga stałego poszerzenia kompetencji oraz szkolenia; często większe sukcesy osiągają osoby po 40. roku życia, które mają dużo większe doświadczenie w pracy z końmi.

Praca jako jeździec zazwyczaj polega na zatrudnieniu w dużym ośrodku jeździeckim bądź w stajni hodowlanej, co często ma miejsce w stajniach położonych w krajach zachodnich (Niemcy, Holandia, Belgia, Dania).  Taka praca wymaga zaangażowania i poświęcenia, często takie osoby pracują z końmi trudnymi i niebezpiecznym, przygotowując je do sprzedaży bądź korygując niewłaściwe zachowania.

Często taka praca jest powiązana ze startami w zawodach, szczególnie jeśli zajmujemy się końmi przeznaczonymi do sprzedaży - do zadań zawodnika należy jak najlepsze przygotowanie zwierzaka, aby wypadł jak najlepiej. Na Zachodzie pracodawcy najczęściej poszukują osób zajeżdżających konie oraz pracujących z młodymi końmi, szczególnie ogierami - to wybitnie trudne i niebezpieczne zajęcie, bo wierzchowce często są temperamentne i nadpobudliwe, dodatkowo używane jako ogiery hodowlane.

Jeśli interesuje Was posada jeźdźca, to należy się skupić na podnoszeniu swoich kwalifikacji - dużym ułatwieniem jest z pewnością własny bądź wydzierżawiony koń, dzięki czemu będziemy w stanie uczestniczyć w szkoleniach z najlepszymi trenerami interesującej nas dyscypliny. Nie są potrzebne żadne ukończone szkoły czy kursy, najważniejsze są Wasze umiejętności które są weryfikowane na jeździe próbnej; oczywiście warto posiadać ukończone odznaki, kursy instruktorskie czy zaświadczenia o uczestniczeniu w szkoleniach. 

Aby starać się o posadę jeźdźca, to oczywiście nie wystarczy posiadanie odznaki - zazwyczaj pracodawcy wymagają umiejętności na poziomie kl.C, w skokach czy ujeżdżeniu (w tym dyscyplinach najłatwiej znaleźć pracę, gdyż są najbardziej popularne). Jesli interesują Was taka praca, to warto popytać w dużych stajniach i stadninach czy aktualnie jest wolny wakat; zdecydowanie więcej ofert można znaleźć na zagranicznych stronach poświęconych pracy w jeździectwie, ale należy pamiętać o obowiązkowej dobrej znajomości języka obcego (j.angielski to minimum). Wiele osób wyjeżdża na kilka lat za granicę i pracuje jako jeździec młodych koni, co pozwala na nabranie doświadczenia i zyskanie cennych pozycji w CV.

comments powered by Disqus
Lifestyle

Wakacyjna praca

Nadeszły wakacje, a z nimi sporo wolnego czasu, który warto poświęcić na zarobienie pieniędzy - a dla koniarzy idealna praca to oczywiście każda związana z końmi! Podpowiemy Wam czym sie kierować przy wyborze wakacyjnego zajęcia i jak nie dać się naciągnąć :)

2018-06-26

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako hodowca

Jednym z bardziej flagowych profesji w branży jeździeckiej jest zawód hodowcy, często zbytnio nadużywany przez amatorów. Pamiętajmy, że stadniny to miejsca hodowli koni, a nie ośrodki jeździeckie!

2018-06-23

Czytaj » 0

Lifestyle

Przemoc w sporcie jeździeckim

Większość osób, które mają dłuższe doświadczenie w jeździe konnej, z pewnością miało nieprzyjemność widzieć agresywne zachowania jeźdźców lub trenerów wobec koni. To przykre zjawisko, spotykane nie tylko wśród osób jeżdżących amatorsko, ale i startujących w wysokich konkursach.

2018-05-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako instruktor

Instruktor to jedna z ważniejszych osób w branży jeździeckiej, odpowiedzialna za prawidłowe szkolenie par jeździec-koń. Taka praca daje możliwość połączenia swojej pasji i zarabiania pieniędzy, co wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla wielu amatorów jeździectwa :)

2018-05-24

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako zoofizjoterapeuta

Zawód fizjoterapeuty jest od dawna znany, choć często niedoceniany; taka osoba pomaga w trakcie kontuzji, niweluje wszelkie spięcia mięśniowe i rozluźnia nasze ciało. Stosunkowo niedawno pojawili się fizjoterapeuci specjalizujący się w pracy ze zwierzętami, co wynika z rosnącej świadomości właścicieli zwierzaków.

2018-04-02

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako stajenny

Opieka stajenna to jedna z najważniejszych czynności w trakcie codziennej obsługi konia. Wielu z nas trzyma swoje zwierzaki w pensjonatach, gdzie płacąc odpowiednią kwotę, mamy zapewnione pełną opiekę w stajni przez stajennych. Co należy do ich obowiązków i jak zostać stajennym ?

2018-02-19

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako luzak

Wielu jeźdźców marzy o pracy, która wiązałaby się z pracą przy koniach - najłatwiejszym sposobem na realizację tego celu jest posada luzaka. Jak nim zostać, co należy do jego obowiązków i czy taka praca jest po prostu opłacalna - dowiecie się już teraz :)

2018-01-01

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Konkursy stajenne

Obóz jeździecki, kolonia, a może po prostu nudne popołudnie w stajni ? Znajdziecie tutaj kilka pomysłów na grupową rywalizację w stajni :)

2017-03-29

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Atmosfera w stajni

Jeździectwo jest dość specyficznym sportem, gdzie niestety często zdarzają się nieprzychylne komentarze, obgadywanie czy wręcz wrogie nastawienie do kogoś, kto lepiej jeździ. Dowiecie się tutaj, jak sobie nie psuć humoru takimi osobami :)

2017-02-21

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca wśród koni

Marzeniem każdego koniarza jest praca z tymi oraz wśród tych wspaniałych zwierzaków - dowiecie się, jakie zawody możecie wykonywać, aby móc przebywać z końmi!

2017-02-20

Czytaj » 0