12,825 pytań - 15,490 odpowiedzi - 932 komentarzy

Lifestyle: Praca jako jeździec

Data publikacji: 2019-02-03

 

Jeździectwo jest sportem, który wymaga stałego poszerzenia kompetencji oraz szkolenia; często większe sukcesy osiągają osoby po 40. roku życia, które mają dużo większe doświadczenie w pracy z końmi.

Praca jako jeździec zazwyczaj polega na zatrudnieniu w dużym ośrodku jeździeckim bądź w stajni hodowlanej, co często ma miejsce w stajniach położonych w krajach zachodnich (Niemcy, Holandia, Belgia, Dania).  Taka praca wymaga zaangażowania i poświęcenia, często takie osoby pracują z końmi trudnymi i niebezpiecznym, przygotowując je do sprzedaży bądź korygując niewłaściwe zachowania.

Często taka praca jest powiązana ze startami w zawodach, szczególnie jeśli zajmujemy się końmi przeznaczonymi do sprzedaży - do zadań zawodnika należy jak najlepsze przygotowanie zwierzaka, aby wypadł jak najlepiej. Na Zachodzie pracodawcy najczęściej poszukują osób zajeżdżających konie oraz pracujących z młodymi końmi, szczególnie ogierami - to wybitnie trudne i niebezpieczne zajęcie, bo wierzchowce często są temperamentne i nadpobudliwe, dodatkowo używane jako ogiery hodowlane.

Jeśli interesuje Was posada jeźdźca, to należy się skupić na podnoszeniu swoich kwalifikacji - dużym ułatwieniem jest z pewnością własny bądź wydzierżawiony koń, dzięki czemu będziemy w stanie uczestniczyć w szkoleniach z najlepszymi trenerami interesującej nas dyscypliny. Nie są potrzebne żadne ukończone szkoły czy kursy, najważniejsze są Wasze umiejętności które są weryfikowane na jeździe próbnej; oczywiście warto posiadać ukończone odznaki, kursy instruktorskie czy zaświadczenia o uczestniczeniu w szkoleniach. 

Aby starać się o posadę jeźdźca, to oczywiście nie wystarczy posiadanie odznaki - zazwyczaj pracodawcy wymagają umiejętności na poziomie kl.C, w skokach czy ujeżdżeniu (w tym dyscyplinach najłatwiej znaleźć pracę, gdyż są najbardziej popularne). Jesli interesują Was taka praca, to warto popytać w dużych stajniach i stadninach czy aktualnie jest wolny wakat; zdecydowanie więcej ofert można znaleźć na zagranicznych stronach poświęconych pracy w jeździectwie, ale należy pamiętać o obowiązkowej dobrej znajomości języka obcego (j.angielski to minimum). Wiele osób wyjeżdża na kilka lat za granicę i pracuje jako jeździec młodych koni, co pozwala na nabranie doświadczenia i zyskanie cennych pozycji w CV.

comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Jak pokonać strach ?

Jeździectwo to sport, który może przerażać - opieka nad zwierzęciem, które waży kilkaset kilogramów często wzbudza lęk i szacunek wśród laików. Czasem nawet jeźdźcy zmagają się ze strachem, który jest najbardziej pierwotną emocją pozwalającą na przetrwanie.

2020-04-09

Czytaj » 0

Lifestyle

Emocje w jeździectwie - jak sobie z nimi radzić ?

Jeździectwo, jak każdy sport, dostarcza wiele emocji - treningi, zawody, a nawet codzienny pobyt w stajni potrafi wywołać smutek, radość, szczęście, przygnębienie czy nawet złość. Dzięki interakcji z drugim żywym organizmem, człowiek uczy się kontroli własnych reakcji i emocji, ponieważ to właśnie gwarantuje owocną współpracę.

2020-01-30

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Prezenty dla miłośników koni

Święta za pasem, to ostatni dzwonek żeby zakupić prezenty; przygotowaliśmy listę ciekawych pomysłów dla każdego miłośnika koni i jeździectwa - warto wykorzystać!

2019-12-22

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Hubertus

Październik i listopad to prawdziwe świąteczne miesiące w jeździectwie - to czas tradycyjnych gonitw za lisem, zwanych hubertusami (oficjalnie to święto jeźdźców, myśliwych i leśników). Tradycja tych uroczystości ma swoje korzenie w XV wieku, kiedy organizowano wielkie polowania na lisy.

2019-11-07

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako saddlefitter

Kolejnym zawodem związanym z końmi i jeździectwem jest stosunkowo nowy zawód: saddle fitter, czyli pasowacz siodeł. Rosnąca świadomość właścicieli koni dotycząca prawidłowego wyboru sprzętu sprawa, że coraz więcej osób interesuje profesjonalnym doborem siodeł.

2019-10-21

Czytaj » 0

Lifestyle

Nie daj się infekcjom!

Jesień to czas wzmożonych infekcji na tle wirusowym - podwyższona temperatura ciała, drapanie w gardle czy katar to wręcz powszechne objawy. Podpowiemy Wam jak ochronić swój organizm przed atakiem wirusów powodujących przeziębienia! Złota polska jesień to idealny czas na zwiedzanie okolicy wierzchem!

2019-09-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako kowal

Niezbędnym elementem opieki nad praktycznie każdym koniem są regularne wizyty kowala, przede wszystkim w celu usunięcia nadmiernie przerośniętego rogu (nie wszystkie zwierzaki wymagają kucia). To pewny zawód, ale wymagający przede wszystkim siły i cierpliwości.

2019-09-18

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Czy warto iść na studia związane z jeździectwem?

Matury i egzaminy zawodowe minęły, wyniki macie ze sobą, więc pewnie wielu miłośników jeździectwa zastanawia się nad wyborem dalszej drogi kształcenia. Podpowiemy Wam, czy warto zdecydować się na kierunki studiów związane właśnie z końmi!

2019-07-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pies w stajni

Wiele koniarzy posiada psy i często marzą o wspólnych terenowych przejażdżkach w towarzystwie czworonogów; podpowiemy Wam dzisiaj, jakie są ogólne zasady bezpieczeństwa dotyczące obecności psa na terenie ośrodka jeździeckiego jak i generalnie w obecności koni!

2019-06-06

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Co jeść przed i po jeździe ?

Ważnym aspektem w trakcie uprawiania jakiegokolwiek sportu jest żywienie - dobrej jakości pożywienie dostarczy nam wszystkim składników odżywczych oraz niezbędnej energii, która przydaje się w trakcie aktywnego dnia w stajni. Dowiecie się dzisiaj co i kiedy jeść, żeby czuć się dobrze w trakcie jazdy!

2019-04-05

Czytaj » 0