12,763 pytań - 14,303 odpowiedzi - 826 komentarzy

Lifestyle: Praca jako jeździec

Data publikacji: 2019-02-03

 

Jeździectwo jest sportem, który wymaga stałego poszerzenia kompetencji oraz szkolenia; często większe sukcesy osiągają osoby po 40. roku życia, które mają dużo większe doświadczenie w pracy z końmi.

Praca jako jeździec zazwyczaj polega na zatrudnieniu w dużym ośrodku jeździeckim bądź w stajni hodowlanej, co często ma miejsce w stajniach położonych w krajach zachodnich (Niemcy, Holandia, Belgia, Dania).  Taka praca wymaga zaangażowania i poświęcenia, często takie osoby pracują z końmi trudnymi i niebezpiecznym, przygotowując je do sprzedaży bądź korygując niewłaściwe zachowania.

Często taka praca jest powiązana ze startami w zawodach, szczególnie jeśli zajmujemy się końmi przeznaczonymi do sprzedaży - do zadań zawodnika należy jak najlepsze przygotowanie zwierzaka, aby wypadł jak najlepiej. Na Zachodzie pracodawcy najczęściej poszukują osób zajeżdżających konie oraz pracujących z młodymi końmi, szczególnie ogierami - to wybitnie trudne i niebezpieczne zajęcie, bo wierzchowce często są temperamentne i nadpobudliwe, dodatkowo używane jako ogiery hodowlane.

Jeśli interesuje Was posada jeźdźca, to należy się skupić na podnoszeniu swoich kwalifikacji - dużym ułatwieniem jest z pewnością własny bądź wydzierżawiony koń, dzięki czemu będziemy w stanie uczestniczyć w szkoleniach z najlepszymi trenerami interesującej nas dyscypliny. Nie są potrzebne żadne ukończone szkoły czy kursy, najważniejsze są Wasze umiejętności które są weryfikowane na jeździe próbnej; oczywiście warto posiadać ukończone odznaki, kursy instruktorskie czy zaświadczenia o uczestniczeniu w szkoleniach. 

Aby starać się o posadę jeźdźca, to oczywiście nie wystarczy posiadanie odznaki - zazwyczaj pracodawcy wymagają umiejętności na poziomie kl.C, w skokach czy ujeżdżeniu (w tym dyscyplinach najłatwiej znaleźć pracę, gdyż są najbardziej popularne). Jesli interesują Was taka praca, to warto popytać w dużych stajniach i stadninach czy aktualnie jest wolny wakat; zdecydowanie więcej ofert można znaleźć na zagranicznych stronach poświęconych pracy w jeździectwie, ale należy pamiętać o obowiązkowej dobrej znajomości języka obcego (j.angielski to minimum). Wiele osób wyjeżdża na kilka lat za granicę i pracuje jako jeździec młodych koni, co pozwala na nabranie doświadczenia i zyskanie cennych pozycji w CV.

comments powered by Disqus
Lifestyle

Lifestyle: Czy warto iść na studia związane z jeździectwem?

Matury i egzaminy zawodowe minęły, wyniki macie ze sobą, więc pewnie wielu miłośników jeździectwa zastanawia się nad wyborem dalszej drogi kształcenia. Podpowiemy Wam, czy warto zdecydować się na kierunki studiów związane właśnie z końmi!

2019-07-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Pies w stajni

Wiele koniarzy posiada psy i często marzą o wspólnych terenowych przejażdżkach w towarzystwie czworonogów; podpowiemy Wam dzisiaj, jakie są ogólne zasady bezpieczeństwa dotyczące obecności psa na terenie ośrodka jeździeckiego jak i generalnie w obecności koni!

2019-06-06

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Co jeść przed i po jeździe ?

Ważnym aspektem w trakcie uprawiania jakiegokolwiek sportu jest żywienie - dobrej jakości pożywienie dostarczy nam wszystkim składników odżywczych oraz niezbędnej energii, która przydaje się w trakcie aktywnego dnia w stajni. Dowiecie się dzisiaj co i kiedy jeść, żeby czuć się dobrze w trakcie jazdy!

2019-04-05

Czytaj » 0

Lifestyle

Dzień wolny dla konia

W treningu zarówno amatorskim jak i zawodowym kluczową rolę powinien odgrywać odpoczynek - to niezbędna faza, która często jest pomijana przez niedoświadczone osoby! Warto zaplanować wolny dzień w tygodniu dla każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu.

2019-03-15

Czytaj » 0

Lifestyle

Wakacyjna praca

Nadeszły wakacje, a z nimi sporo wolnego czasu, który warto poświęcić na zarobienie pieniędzy - a dla koniarzy idealna praca to oczywiście każda związana z końmi! Podpowiemy Wam czym sie kierować przy wyborze wakacyjnego zajęcia i jak nie dać się naciągnąć :)

2018-06-26

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako hodowca

Jednym z bardziej flagowych profesji w branży jeździeckiej jest zawód hodowcy, często zbytnio nadużywany przez amatorów. Pamiętajmy, że stadniny to miejsca hodowli koni, a nie ośrodki jeździeckie!

2018-06-23

Czytaj » 0

Lifestyle

Przemoc w sporcie jeździeckim

Większość osób, które mają dłuższe doświadczenie w jeździe konnej, z pewnością miało nieprzyjemność widzieć agresywne zachowania jeźdźców lub trenerów wobec koni. To przykre zjawisko, spotykane nie tylko wśród osób jeżdżących amatorsko, ale i startujących w wysokich konkursach.

2018-05-27

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako instruktor

Instruktor to jedna z ważniejszych osób w branży jeździeckiej, odpowiedzialna za prawidłowe szkolenie par jeździec-koń. Taka praca daje możliwość połączenia swojej pasji i zarabiania pieniędzy, co wydaje się być idealnym rozwiązaniem dla wielu amatorów jeździectwa :)

2018-05-24

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako zoofizjoterapeuta

Zawód fizjoterapeuty jest od dawna znany, choć często niedoceniany; taka osoba pomaga w trakcie kontuzji, niweluje wszelkie spięcia mięśniowe i rozluźnia nasze ciało. Stosunkowo niedawno pojawili się fizjoterapeuci specjalizujący się w pracy ze zwierzętami, co wynika z rosnącej świadomości właścicieli zwierzaków.

2018-04-02

Czytaj » 0

Lifestyle

Lifestyle: Praca jako stajenny

Opieka stajenna to jedna z najważniejszych czynności w trakcie codziennej obsługi konia. Wielu z nas trzyma swoje zwierzaki w pensjonatach, gdzie płacąc odpowiednią kwotę, mamy zapewnione pełną opiekę w stajni przez stajennych. Co należy do ich obowiązków i jak zostać stajennym ?

2018-02-19

Czytaj » 0