12,830 pytań - 16,139 odpowiedzi - 931 komentarzy

Pielęgnacja: Bezpieczne czyszczenie kopyt

Data publikacji: 2019-01-31

 

Czyszczenie kopyt powinno znajdować się w codziennej pielęgnacji każdego konia, oczywiście pomijając konie hodowlane, które spędzają całe dnie na rozległych pastwiskach (ale i tak są regularnie sprawdzane pod kątem zdrowotnym przez hodowców). Wszystkie wierzchowce powinny mieć obowiazkowo czyszczone kopyta przed i po każdej jeździe - warto sprawdzić ogólny stan kopyt, usunąć wszystkie zanieczyszczenia. Koniecznie sprawdzamy stan podków jeśli kon jest okuty, czy nie zostały poluzowane i czy podkowiaki są stabilnie wbite - takie czynności są niezwykle istotne, bo obluzowana podkowa może odpaść w trakcie jazdy i spowodować obrażenia kończyn.

Przystępując do czyszczenia nóg, zawsze zaczynamy od przednich kończyn:

  • ustawiamy się blisko kończyny i zjeżdżając ręką od stawu nadgarstkowego do pęciny, lekko zwiększając nacisk; niektóre konie reagują na komendę "noga:
  •  jeśli zwierzak nie reaguje, to możemy lekko szturchnąć konia w bark bądź biodro , powtarzając komendę i nacisk dłonią na pęcinę 
  • nigdy nie próbujemy podnosić nóg na siłę, dlatego warto poświęcić trochę czasu na poprawną reakcję na nacisk i komendę
  • następnie przechodzimy do kończyn tylnych, traktując je analogicznie; dbajcie o ostrożność, bo niektóre konie reagują gwałtownie na nagły dotyk i mogą kopać. Bardzo ważne jest, aby stać bokiem do konia i blisko kończyn, które mają przecież spory zasięg ruchu, więc jeśli będziemy stać daleko to i tak możemy zostać skopani.

Częstym błędem, popełnianym przez nieświadomych adeptów jeździectwa, jest opieranie się całem o bok konia - zazwyczaj reakcja jest kompletnie odwrotna, bo koń zaczyna na nas napierać. Lepiej zwiększać nacisk ręką niż przepychać się ze zwierzakiem, bo z racji różnicy wagi takie starcie będzie zawsze dla nas przegrane; pamiętajcie, że konie powinny reagować na delikatne sygnały.

Konie powinny pozwalać na swobodne wyciągnięcie w tył oraz podniesienie do góry wszystkich czterech kończyn, do momentu kiedy sami nie odstawimy nogi na ziemię. Nie możemy pozwalać na wyrywanie czy szarpanie nogi, chyba że takie zachowanie pojawia się nagle - często jest objawem sporej bolesności, wywołanej urazem, ropą czy stanem zapalnym. Bez kopyt nie ma konia, jak mówi stare i popularne przysłowie, dlatego obserwujcie kopyta na bieżąco!

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czystość i higiena

Opieka nad końmi to przede wszystkim pielęgnacja i zapewnienie zwierzakowi maksymalnego komfortu, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby zapobiec groźnym chorobom czy dolegliwościom.

2020-06-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kiedy koń wyciera ogon

Gęsty, bujny i lśniący ogon jest ozdobą każdego konia, dodatkowo spełnia funkcję praktyczną - skutecznie odgania muchy. Pielęgnacja ogona jest istotną częścią opieki nad naszych wierzchowcem, więc jak poradzić sobie z wycieraniem ogona, które skutecznie niszczy włosie ?

2020-04-03

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Opieka nad koniem w okresie kwarantanny

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju (ale i poza jego granicami) wymusiła pewne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, co bezpośrednio przekłada się na opiekę nad naszymi czworonożnymi zwierzakami. Warto zapoznać się z zasadmi odpowiedzialnego zachowania w czasie kwarantanny.

2020-03-19

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zadbać o ogon w okresie zimowym ?

Czas jesienno-zimowy to trudny okres z punktu widzenia pielęgnacji koni - w naszym kraju aktualnie mamy do czynienia z mokrymi zimami z opadami deszczu. Właściwa pielęgnacja ogona jest bardzo ważna, szczególnie w trakcie niekorzystnej pogody - pozwala to zachować piękne owłosienie przez cały rok.

2020-03-01

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czyszczenie koni siwych i białych

Siwe i białe konie są niezwykle efektowne, często są wykorzystywane jako modele w rozmaitych sesjach fotograficznych; niestety pielęgnacja jasnej sierści i delikatnej skóry jest wyzwaniem dla właścicieli tych zwierzaków. Przedstawimy kilka sprawdzonych i przetestowanych sposobów na utrzymanie siwków w czystości!

2020-02-05

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan kopyt ?

Okres jesienno-zimowy często jest kojarzony z wszelkiego rodzaju problemami z kopytami - gnicie strzałki, pękanie i łuszczenie to najczęstsze dolegliwości. Kilka sprawdzonych pomysłów pozwoli na uniknięcie takich niedogodności, co poprawi komfort Waszego wierzchowca!

2019-12-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Masaż

Do ważnych elementów odnowy biologicznej każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu jest masaż, przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę. Niezależnie od stopnia zaawansowania w wyszkoleniu wierzchowca, warto dbać o eliminację powstałych przeciążeń w mięśniach konia!

2018-12-30

Czytaj » 0