12,810 pytań - 14,383 odpowiedzi - 826 komentarzy

Pielęgnacja: Bezpieczne czyszczenie kopyt

Data publikacji: 2019-01-31

 

Czyszczenie kopyt powinno znajdować się w codziennej pielęgnacji każdego konia, oczywiście pomijając konie hodowlane, które spędzają całe dnie na rozległych pastwiskach (ale i tak są regularnie sprawdzane pod kątem zdrowotnym przez hodowców). Wszystkie wierzchowce powinny mieć obowiazkowo czyszczone kopyta przed i po każdej jeździe - warto sprawdzić ogólny stan kopyt, usunąć wszystkie zanieczyszczenia. Koniecznie sprawdzamy stan podków jeśli kon jest okuty, czy nie zostały poluzowane i czy podkowiaki są stabilnie wbite - takie czynności są niezwykle istotne, bo obluzowana podkowa może odpaść w trakcie jazdy i spowodować obrażenia kończyn.

Przystępując do czyszczenia nóg, zawsze zaczynamy od przednich kończyn:

  • ustawiamy się blisko kończyny i zjeżdżając ręką od stawu nadgarstkowego do pęciny, lekko zwiększając nacisk; niektóre konie reagują na komendę "noga:
  •  jeśli zwierzak nie reaguje, to możemy lekko szturchnąć konia w bark bądź biodro , powtarzając komendę i nacisk dłonią na pęcinę 
  • nigdy nie próbujemy podnosić nóg na siłę, dlatego warto poświęcić trochę czasu na poprawną reakcję na nacisk i komendę
  • następnie przechodzimy do kończyn tylnych, traktując je analogicznie; dbajcie o ostrożność, bo niektóre konie reagują gwałtownie na nagły dotyk i mogą kopać. Bardzo ważne jest, aby stać bokiem do konia i blisko kończyn, które mają przecież spory zasięg ruchu, więc jeśli będziemy stać daleko to i tak możemy zostać skopani.

Częstym błędem, popełnianym przez nieświadomych adeptów jeździectwa, jest opieranie się całem o bok konia - zazwyczaj reakcja jest kompletnie odwrotna, bo koń zaczyna na nas napierać. Lepiej zwiększać nacisk ręką niż przepychać się ze zwierzakiem, bo z racji różnicy wagi takie starcie będzie zawsze dla nas przegrane; pamiętajcie, że konie powinny reagować na delikatne sygnały.

Konie powinny pozwalać na swobodne wyciągnięcie w tył oraz podniesienie do góry wszystkich czterech kończyn, do momentu kiedy sami nie odstawimy nogi na ziemię. Nie możemy pozwalać na wyrywanie czy szarpanie nogi, chyba że takie zachowanie pojawia się nagle - często jest objawem sporej bolesności, wywołanej urazem, ropą czy stanem zapalnym. Bez kopyt nie ma konia, jak mówi stare i popularne przysłowie, dlatego obserwujcie kopyta na bieżąco!

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Masaż

Do ważnych elementów odnowy biologicznej każdego konia, który pracuje pod siodłem bądź w zaprzęgu jest masaż, przeprowadzony przez doświadczonego specjalistę. Niezależnie od stopnia zaawansowania w wyszkoleniu wierzchowca, warto dbać o eliminację powstałych przeciążeń w mięśniach konia!

2018-12-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wycieranie ogona

Pewnie każdy z Was spotkał się z charakterystycznym ocieraniem nasady ogona przez konia, najczęściej o ogrodzenie czy żłób w boksie. Podpowiemy Wam jak temu zaradzić, aby nasz zwierzak nie zranił się ani nie uszkodził rzepu ogonowego!

2018-10-20

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Stretching

Niezwykle ważną częścią każdego wysiłku fizycznego powinno być rozciąganie, wykonywane PO aktywności - dotyczy to także naszych wierzchowców. Każdy jeździec i właściciel konia powinien znać podstawowe ćwiczenia rozciągające oraz regularnie je stosować, zarówno u siebie jak i u swojego wierzchowca.

2018-07-28

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak pozbyć się zimowej sierści ?

W naszym kraju od dłuższego czasu mamy do czynienia z wiosennymi, a nawet z typowo letnimi temperaturami. Część koni jest ciągle w trakcie zmiany sierści, co jest szczególnie uciążliwe przede wszystkim dla nas - ale i nasze zwierzaki nie czują się komfortowo. Podpowiemy Wam jak skutecznie pozbyć się zimowego okrycia!

2018-04-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o końskie plecy ?

Grzbiet to niezwykle istotna część ciała naszego zwierzaka, gdyż to właśnie na niej skupia się nasz ciężar w trakcie jazdy; jej głównym zadaniem jest wówczas amortyzacja wstrząsów, stąd też nietrudno o różnego rodzaju przeciążenia i urazy. Jak prawidłowo dbać o plecy wierzchowców ?

2018-03-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Przycinanie grzywy

Długa i odpowiednio pielęgnowana grzywa jest ozdobą każdego konia; często nie poświęcamy jej jednak wystarczającej ilości czasu, przez co wygląda po prostu nieestetycznie. Z przyczyn praktycznych większość koni sportowych ma skracaną grzywę, krótka grzywa zawsze będzie wyglądała lepiej niż brzydkie i wiszące strąki włosia.

2018-02-12

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Golenie koni

Nadeszły pierwsze chłodniejsze i jesienne, a wraz z nimi pojawia się dłuższa i gęstsza sierść u naszych koni. Pewnie niektórzy z Was zauważyli, że niektórzy właściciele decydują się na ogolenie swoich wierzchowców - czy warto stosować takie radykalne rozwiązanie ?

2017-10-01

Czytaj » 0