12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Żywienie: Pojenie koni

Data publikacji: 2019-01-28

 

Woda jest podstawowym składnikiem, jaki znajdziemy w organizmie koni - stanowi nawet 60% wagi! Jest obecna w każdej żywej komórce, nawet w kościach które z pozoru wydają się nam "suche"; praktycznie wszystkie ważne procesy metaboliczne zachodzą w środowisku wodnym bądź przy udziale wody, dlatego tak istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu.

Zapotrzebowanie koni na wodę jest różne, zależy od wieku, stanu fizjologicznego i rodzaju wykonywanej pracy; konie ciężko pracujące i karmiące klacze mają najwyższe wymagania dotyczące dziennej dawki wody, przekraczające 15l/100kg masy ciała (m.c.) dziennie. Na ogół zasady wyglądają następująco:

  • źrebaki: 5-8l/100kg m.c. wody
  • młode konie: do 30l/100kg m.c. -> okres intensywnego wzrostu i rozwoju jest szczególnie istotny w życiu konia, niedobór wody prowadzi do zahamowania wzrostu!
  • konie lekko i średnio pracujące: do 15l/100kg m.c.

 

Stare powiedzenie mówi, że koń nie napije się brudnej czy zanieczyszczonej wody - dużo w tym prawdy, te zwierzęta zawsze piją czystą wodę, bo wszelkie toksyny czy bakterie mogą być dla nich zabójcze. Warto dbać i regularnie sprawdzać wodę, która jest obecna na pastwiskach czy padokach - pamiętajcie o systematycznych czyszczeniu zbiorników oraz zmianie wody! Jeśli w Waszych stajniach są zamontowane automatyczne poidła, to raz na jakiś czas (chociażby raz w tygodniu) warto przetrzeć wnętrze tego elementu wyposażenia czystą gąbeczką; niektóre zwierzaki często wypróżniają się bezpośrednio do poidła, co całkowicie uniemożliwia picie. Oczywiście należy wtedy wyrzucić odchody i solidnie umyć poidło, przydaje się chociażby szare mydło bądź szampon odkażający w niewielkiej ilości ale należy je potem bardzo dokładnie spłukać. Przy czyszczeniu poidła warto zaopatrzyć się we wiadro, do którego wyciśniecie wodę z poidła, absolutnie nie należy wylewać wody do boksu!

 

Przy pojeniu za pomocą wiader pamiętajcie o systematyczności, w upalne dni to nawet 4-5x dziennie, podajemy wodę dopóki koń sam odmówi picia; nigdy nie poimy spoconego i zgrzanego konia, zawsze należy najpierw zadbać o porządne występowanie i ustabilizowanie tętna. Woda powinna mieć optymalną temperaturę, picie lodowatych płynów nie jest zdrowe ani w lecie ani w zimie - wystarczy dolać troche wrzątku.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Trzy najczęstsze błędy w żywieniu koni

Prawidłowe żywienie koni może nastręczać problemów, ponieważ nadal powtarzają się mity czy niejasności wokół tematu, co konie mogą i powinny jeść, a czego raczej należy unikać. Omówimy dzisiaj trzy najpopularniejsze błędy w żywieniu koni!

2022-08-27

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie magnezu w żywieniu koni

Magnez to jeden z ważniejszych makroelementów, które mają kluczowy wpływ na zdrowie i samopoczucie naszego zwierzaka. Poziom tego pierwiastka jest szczególnie ważny dla koni pracujących oraz hodowlanych.

2022-07-04

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementacja koni w okresie wiosennym

Zima to zazwyczaj trudniejszy czas dla każdego żywego organizmu - niskie temperatury, niekorzystne warunki atmosferyczne i niedostatek światła słonecznego ma negatywny wpływ także na konie. Podpowiemy dzisiaj jak zadbać o konie na wiosnę!

2022-05-06

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Otręby ryżowe

Na rynku pasz dla koni znajdziemy szeroki wybór produktów o różnym zastosowaniu - dodatki żywieniowe mogą powodować wzrost energii, wzrost masy ciała bądź lekkie uspokojenie. Warto poznać ciekawy i cenny produkt jakim są otręby ryżowe.

2022-03-21

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Źródła energii w żywieniu koni

Podstawową rolą spożywania pokarmu jest dostarczenie do organizmu energii, która jest niezbędna do funkcjonowania. Każdy proces metaboliczny, każda aktywność na poziomie komórkowym wymaga dostarczenia energii, nie mówiąc o jakiejkolwiek aktywności jak ruch.

2022-02-01

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jakie witaminy są dobre dla koni ?

Suplementy zawierające witaminy są ważnym dodatkiem w żywieniu koni, które z różnych przyczyn mają zwiększone zapotrzebowanie na składniki odżywcze. Podpowiemy jak dobrać najlepszy produkt dla Waszego konia!

2021-09-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Znaczenie włókna w diecie koni

Włókno to podstawa wyżywienia wszystkich koni jako zwierząt roślinożernych; samo włókno z punktu widzenia chemicznego to rozmaite węglowodany strukturalne. Żadna pasza treściwa nie zastąpi paszy objętościowej podawanej w nielimitowanej ilości!

2021-08-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło białka w końskiej diecie

Białko jest niezbędnym składnikiem odżywczym, który musi być dostarczany koniom w odpowiednich ilościach w codziennej diecie. Podstawową jednostką budulcową każdego białka są aminokwasy, które odgrywają kluczową rolę w funkcjonowaniu całego organizmu.

2021-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Rola i źródło tłuszczu w końskiej diecie

Tłuszcz to niezbędny składnik odżywczy, który powinien być obecny w codziennym żywieniu naszych koni; to doskonałe źródło energii, a także rozpuszczalnik witamin i innych cennych związków.

2021-06-13

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Witaminy w diecie koni

Witaminy i minerały to niezbędne składniki żywieniowe w diecie każdego konia - codzienna porcja pożywienia powinna pokrywać zapotrzebowanie na wszystkie pierwiastki i związki chemiczne, dlatego należy zawsze indywidualnie dopasowywać sposób żywienia do danego konia.

2021-05-17

Czytaj » 0