12,810 pytań - 14,383 odpowiedzi - 826 komentarzy

Żywienie: Pojenie koni

Data publikacji: 2019-01-28

 

Woda jest podstawowym składnikiem, jaki znajdziemy w organizmie koni - stanowi nawet 60% wagi! Jest obecna w każdej żywej komórce, nawet w kościach które z pozoru wydają się nam "suche"; praktycznie wszystkie ważne procesy metaboliczne zachodzą w środowisku wodnym bądź przy udziale wody, dlatego tak istotne jest odpowiednie nawodnienie organizmu.

Zapotrzebowanie koni na wodę jest różne, zależy od wieku, stanu fizjologicznego i rodzaju wykonywanej pracy; konie ciężko pracujące i karmiące klacze mają najwyższe wymagania dotyczące dziennej dawki wody, przekraczające 15l/100kg masy ciała (m.c.) dziennie. Na ogół zasady wyglądają następująco:

  • źrebaki: 5-8l/100kg m.c. wody
  • młode konie: do 30l/100kg m.c. -> okres intensywnego wzrostu i rozwoju jest szczególnie istotny w życiu konia, niedobór wody prowadzi do zahamowania wzrostu!
  • konie lekko i średnio pracujące: do 15l/100kg m.c.

 

Stare powiedzenie mówi, że koń nie napije się brudnej czy zanieczyszczonej wody - dużo w tym prawdy, te zwierzęta zawsze piją czystą wodę, bo wszelkie toksyny czy bakterie mogą być dla nich zabójcze. Warto dbać i regularnie sprawdzać wodę, która jest obecna na pastwiskach czy padokach - pamiętajcie o systematycznych czyszczeniu zbiorników oraz zmianie wody! Jeśli w Waszych stajniach są zamontowane automatyczne poidła, to raz na jakiś czas (chociażby raz w tygodniu) warto przetrzeć wnętrze tego elementu wyposażenia czystą gąbeczką; niektóre zwierzaki często wypróżniają się bezpośrednio do poidła, co całkowicie uniemożliwia picie. Oczywiście należy wtedy wyrzucić odchody i solidnie umyć poidło, przydaje się chociażby szare mydło bądź szampon odkażający w niewielkiej ilości ale należy je potem bardzo dokładnie spłukać. Przy czyszczeniu poidła warto zaopatrzyć się we wiadro, do którego wyciśniecie wodę z poidła, absolutnie nie należy wylewać wody do boksu!

 

Przy pojeniu za pomocą wiader pamiętajcie o systematyczności, w upalne dni to nawet 4-5x dziennie, podajemy wodę dopóki koń sam odmówi picia; nigdy nie poimy spoconego i zgrzanego konia, zawsze należy najpierw zadbać o porządne występowanie i ustabilizowanie tętna. Woda powinna mieć optymalną temperaturę, picie lodowatych płynów nie jest zdrowe ani w lecie ani w zimie - wystarczy dolać troche wrzątku.

comments powered by Disqus
Żywienie

Żywienie: Algi morskie

Rynek suplementów jeździeckich rozwija się bardzo dynamicznie, jak cała branża; co jakiś czas pojawiają się zupełnie nowe dodatki paszowe, które warto znać i w razie potrzeby włączać do diety naszych koni.

2019-08-24

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagające układ oddechowy

Na rynku suplementów przeznaczonych dla koni znajdziemy wiele środków, które wspomagają prawidłowy rozwój i funkcjonowanie organizmu - ważne jest, aby pamiętać, że suplementy nie są lekarstwami i nie wyleczą poważnych schorzeń!

2019-06-25

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Suplementy wspomagajace rozbudowę mięśni

Konie sportowe, poddawane dużym obciążeniom treningowym, często potrzebują dodatków paszowych, które dostarczają potrzebnej energii oraz stymulują rozwój muskulatury. Są to bezpieczne i powszechnie stosowane środki, które zdecydowanie pomagają zwierzakom w codziennej pracy.

2019-04-29

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Lizawki

W boksach wszystkich koni powinny się znajdować lizawki - to niezbędne źródło sodu i potasu, które są istotne w prawidłowym funkcjonowaniu każdego żywego organizmu. W ofercie sklepów jeździeckich znajdziemy wiele produktów, które różnią się zarówno kształtem, jak i składem czy smakiem - podpowiemy Wam dzisiaj, jak wybrać najlepszą lizawke!

2019-03-05

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie koni w okresie jesienno-zimowym

Krótki dzień, niskie temperatury, zimny wiatr oraz wszelakie opady atmosferyczne - od kilku dni za naszymi oknami mamy do czynienia z prawdziwą jesienną aurą. Zniechęcenie, apatia oraz spadek odporności przytrafiają się także naszym wierzchowcom - podpowiem Wam jak skutecznie zmienić menu koni w tym trudniejszym okresie!

2018-11-15

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Sianokiszonka

Jak już wiemy, podstawą diety każdego konia są pasze objętościowe - zaliczamy do nich przede wszystkim siano, sieczki ale i sianokiszonkę. To popularny komponent żywieniowy w hodowli zwierząt gospodarskich, ale z uwagi na cenne właściwości jest polecany także właścicielom koni.

2018-08-23

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Gdy koń ma duży brzuch...

Sporo jeździcie, ograniczacie przysmaki i smakołyki do minimum, a może nawet redukujecie ilość podawanego siana, a Wasz koń ma wciąż duży brzuch i uważacie go za grubego ? Dzisiaj rozwiejemy wszelkie wątpliwości dotyczące oceny kondycji konia.

2018-08-03

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Niebezpieczne warzywa i owoce w diecie koni

Konie chętnie spożywają wszelkie smakołyki, jakie im podajemy - niestety czasem taka degustacja może się skończyć nawet tragicznie. Wiele produktów może wywołać kolkę, która dość często niestety kończy się zgonem zwierzaka.

2018-07-22

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Pasze

W każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór pasz, dedykowanych wszystkim koniom zaczynając od odsadków ;) Ilość producentów pasz i ich rodzaje potrafią przyprawić o zawrót głowy niejednego miłośnika jeździectwa - jak się w tym wszystkim odnaleźć?

2018-07-10

Czytaj » 0

Żywienie

Żywienie: Jak karmić starsze konie ?

Konie są zwierzętami długowiecznymi, nierzadko zdarza się że dożywają 25 czy nawet 30 roku życia - dlatego warto mieć to na uwadze,planując zakup konia , chociaż nie każdy może sobie pozwolić na utrzymywanie konia aż do jego śmierci. Niemniej jednak, warto przyjrzeć się podstawowym zasadom żywienia starszych koni.

2018-07-02

Czytaj » 0