12,634 pytań - 14,170 odpowiedzi - 819 komentarzy

Rekreacja: Skróć te wodze!

Data publikacji: 2019-01-20

 

Jedną z podstaw prawidłowej jazdy konnej jest stabilny i równy kontakt, utrzymywany na wodzach - to połączenie ręki jeźdźca z pyskiem konia, przeznaczone do przekazywania sygnałów.

Jazda na kontakcie nie jest równoznacza ze zganaszowaniem czy z zebraniem konia, jak wielu początkujących miłośników jeździectwa może uważać - w trakcie jazdy należy po prostu stale utrzymywać lekko napięte wodze, bez szarpania. Poza rytmem i rozluźnieniem to najbardziej kluczowy aspekt w prawidłowym jeździectwie, chociażby amatorskim i rekreacyjnym, każdy jeździec powinien umieć utrzymywać poprawny kontakt a każdy prawidłowo wyszkolony koń powinien taki kontakt przyjmować i miękko się na nim oprzeć.

Podstawą takiego kontaktu są wodze odpowiedniej długości oraz miękka i stabilna ręka - zdecydowana większość jeźdzźców ma problem z utrzymaniem wodzy w poprawnej pozycji. Wielu z nas "z powodzeniem" jeździ na zbyt długich wodzach, nawet niekoniecznie zdając sobie sprawę jak wiele utrudnień to sprawia i ile energii nas kosztuje.

Bardzo często w szkółkach możemy zauważyć początkujących adeptów jazdy konnej którzy w trakcie jazdy mają ręce umieszczone w okolicy swojego krocza, ud bądź kolan - instruktorzy najcześciej powtarzają tylko komendę o skróceniu wodzy, zapominając że samo polecenie nie daje nam kompletnie nic, jeśli nie wiemy gdzie te dłonie mają leżeć!

Prawidłowa pozycja dłoni to okolice kłębu konia, przed nami - tylko takie ułożenie daje Nam możliwość manewrowania dłońmi w razie potrzeby. Jesteśmy w stanie efektywnie zamknąć i otworzyć dłonie bez rotowania całych ramion, możemy lekko przytrzymać ale i lekko wydłużyć szyję, bez wydłużania wodzy. Takie ustawienie i ułożenie wodzy jest także swoistym przyciskiem bezpieczeństwa - w razie poniesienia czy spłoszenia, możemy mocno usiąść w siodło i zdecydowanie zablokować ręce. Kiedy zdarzy się nam dowolna niesubordynacja konia, mając dłonie w okolicy kolan czy ud, to praktycznie nie mamy możliwości manerwu - wodze są zbyt długie, dłonie zbyt cofnięte.

Pamiętajcie o dłoniach przed Wami, nie pod Wami czy obok Was - warto o tym mysleć w dowolnej części jazdy, w każdym chodzie. Początkowo takie krótkie wodze mogą Wam sie wydawać zbyt krótkie i krępujące, ale z czasem przyzwyczaicie sie do nowej pozycji, a Wasz kon chętniej przyjmie nowy i stabilny kontakt.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Działanie łydek

Poza dosiadem, najważniejszą pomocą każdego jeźdźca powinny być łydki - niestety często początkujący adepci jeździectwa często źle rozumieją ich działanie, ograniczając aktywność do kopania końskich boków. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo używać własnych łydek!

2019-05-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Trening po wzniesieniach

Ciekawym i wartościowym urozmaiceniem pracy z koniem, nawet w ręce, jest wykorzystanie naturalnych wzniesień i spadków terenu, czyli różnorakich górek :) takie ćwiczenia świetnie wpływają na poprawę muskulatury szczególnie grzbietu i zadu, czyli najbardziej pożądanych mięśni u naszego zwierzaka.

2019-05-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wdrożenie konia po przerwie

Wiele osób posiadających konie w stajniach przydomowych czy w małych ośrodkach bez krytej ujeżdżalni musi liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi - czasami po prostu pogoda nie pozwala na jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wdrożyć konia do ponownej pracy po przerwie!

2019-05-02

Czytaj » 0

Rekreacja

Czy warto kupować sprzęt, jak nie mam konia ?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym wierzchowcu - niestety często na przeszkodzie stoją finanse i z reguły dopiero w dorosłych życiu udaje się osiągnąć ten cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, że kupić kilka produktów jeździeckich strikte przeznaczonych dla konia!

2019-03-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zwrot na przodzie

Jednym z łatwiejszych ćwiczeń, bazujących na poprawnej reakcji na pomoce, jest zwrot na przodzie wykonywany tylko w stępie. Warto wdrożyć ten element w codzienną jazdę, gdyż odpowiednio wykonywany jest świetną gimnastyką dla naszych wierzchowców.

2019-01-14

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak uniknąć bólu pleców po jeździe ?

Jazda konna jest coraz popularniejszą formą aktywności ruchowej, przede wszystkim w formie rekreacyjnej - niestety sporo jeźdźców, szczególnie początkujących, skarży się na dolegliwości bólowe w plecach. Dobre przygotowanie do jazdy oraz odpowiednia technika oraz sprzęt są podstawą do prawidłowego uprawiania tego sportu.

2019-01-11

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie wyjechać narożnik?

Podczas lekcji nauki konnej możecie usłyszeć komendę dotyczącą poprawnego wyjeżdżania i nieścinania zakrętów, zarówno na hali jak i otwartej ujeżdżalni. Narożnik jest świetną okazją do aktywizacji naszego zwierzaka i zwrócenia uwagi na nas!

2019-01-08

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Bezpieczna jazda w zastępie

W wielu szkółkach jeździeckich podstawową formą prowadzenia zajęć jest jazda w zastępie - główną zaletą jest możliwość uczęszczania kilku osób jednocześnie. To też świetna okazja do nawiązania nowych znajomości oraz wyuczenia poprawnych nawyków zachowania w grupie, oczywiście przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

2018-12-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad widłowy

Dobry dosiad jest podstawą prawidłowej jazdy, niezależnie od uprawianej dyscypliny czy stopnia zaawansowania - jeździec, który siedzi stabilnie i poprawnie będzie miał prawdziwą przyjemność z jazdy chociażby rekreacyjnej. Niestety wiele osób boryka się z błędami dosiadu, o których napiszemy dzisiaj.

2018-11-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad fotelowy

Utrzymanie prawidłowej sylwetki w siodle jest celem (albo marzeniem ;) ) każdego jeźdźca, szczególnie początkującego. Na samym starcie przygody z jeździectwem niezwykle istotny jest profesjonalny szkoleniowiec, który nauczy nas prawidłowych podstaw jeździectwa - błędne nawyki są znacznie trudniejsze do eliminacji.

2018-10-30

Czytaj » 0