12,818 pytań - 14,705 odpowiedzi - 850 komentarzy

Rekreacja: Skróć te wodze!

Data publikacji: 2019-01-20

 

Jedną z podstaw prawidłowej jazdy konnej jest stabilny i równy kontakt, utrzymywany na wodzach - to połączenie ręki jeźdźca z pyskiem konia, przeznaczone do przekazywania sygnałów.

Jazda na kontakcie nie jest równoznacza ze zganaszowaniem czy z zebraniem konia, jak wielu początkujących miłośników jeździectwa może uważać - w trakcie jazdy należy po prostu stale utrzymywać lekko napięte wodze, bez szarpania. Poza rytmem i rozluźnieniem to najbardziej kluczowy aspekt w prawidłowym jeździectwie, chociażby amatorskim i rekreacyjnym, każdy jeździec powinien umieć utrzymywać poprawny kontakt a każdy prawidłowo wyszkolony koń powinien taki kontakt przyjmować i miękko się na nim oprzeć.

Podstawą takiego kontaktu są wodze odpowiedniej długości oraz miękka i stabilna ręka - zdecydowana większość jeźdzźców ma problem z utrzymaniem wodzy w poprawnej pozycji. Wielu z nas "z powodzeniem" jeździ na zbyt długich wodzach, nawet niekoniecznie zdając sobie sprawę jak wiele utrudnień to sprawia i ile energii nas kosztuje.

Bardzo często w szkółkach możemy zauważyć początkujących adeptów jazdy konnej którzy w trakcie jazdy mają ręce umieszczone w okolicy swojego krocza, ud bądź kolan - instruktorzy najcześciej powtarzają tylko komendę o skróceniu wodzy, zapominając że samo polecenie nie daje nam kompletnie nic, jeśli nie wiemy gdzie te dłonie mają leżeć!

Prawidłowa pozycja dłoni to okolice kłębu konia, przed nami - tylko takie ułożenie daje Nam możliwość manewrowania dłońmi w razie potrzeby. Jesteśmy w stanie efektywnie zamknąć i otworzyć dłonie bez rotowania całych ramion, możemy lekko przytrzymać ale i lekko wydłużyć szyję, bez wydłużania wodzy. Takie ustawienie i ułożenie wodzy jest także swoistym przyciskiem bezpieczeństwa - w razie poniesienia czy spłoszenia, możemy mocno usiąść w siodło i zdecydowanie zablokować ręce. Kiedy zdarzy się nam dowolna niesubordynacja konia, mając dłonie w okolicy kolan czy ud, to praktycznie nie mamy możliwości manerwu - wodze są zbyt długie, dłonie zbyt cofnięte.

Pamiętajcie o dłoniach przed Wami, nie pod Wami czy obok Was - warto o tym mysleć w dowolnej części jazdy, w każdym chodzie. Początkowo takie krótkie wodze mogą Wam sie wydawać zbyt krótkie i krępujące, ale z czasem przyzwyczaicie sie do nowej pozycji, a Wasz kon chętniej przyjmie nowy i stabilny kontakt.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Skoki przez przeszkody zaczynają się już od utrzymania prostego i prawidłowego najazdu do przeszkody, którą chcemy pokonać - to właśnie ten kluczowy element często decyduje o sukcesie czy niepowodzeniu skoku! Konie najczęściej odmawiają skoku, ponieważ najeżdżamy krzywo lub w nieodpowiednim tempie.

2019-11-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Jedną z bardziej skomplikowanych elementów dla początkujących adeptów jazdy konnej jest skutecznie skręcanie - wydawałoby się, że wystarczy ciągnąć za jedną wodzę, a nasz wierzchowiec bez problemowo zmieni kierunek ruchu. Prawidła technika skrętu różni się jednak od wyobrażeń.

2019-09-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kadryl

Jednym z ciekawszych sposób na urozmaicenie pokazów czy wystaw jeździeckich jest zorganizowanie kadryla, czyli efektownej choreografii w rytm muzyki - najbardziej znanym kadrylem na świecie jest pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, gdzie pary prezentują niezwykle skomplikowane elementy i układy.

2019-08-09

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kiedy mogę jechać na obóz jeździecki ?

Wakacje ciągle trwają, a chyba nie ma lepszego sposobu na spędzenie wolnego czasu niż pobyt w stajni! Pewnie wielu z Was marzy o wakacyjnym wyjeździe, ale może nie każdy jest pewien czy sobie poradzi ? Podpowiemy Wam kiedy i czy w ogóle warto wybrać się na obóz jeździecki :)

2019-08-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jaki powinien być koń rekreacyjny ?

Jeździectwo staje się coraz popularniejszym i powszechniejszym sportem w naszym kraju, nowe stajnie i ośrodki jeździeckie oferujące jazdę konną pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Niestety nie zawsze mamy do dyspozycji dobrze wyszkolone konie, na których nauka będzie prawdziwą przyjemnością.

2019-07-26

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Pierwszym egzaminem sprawdzającym opanowanie podstaw jazdy konnej oraz podstawowej wiedzy związanej z końmi, jest odznaka "Jeżdżę konno" - jest zdobycie jest dobrym przygotowaniem do uzyskania oficjalnych odznak jeździeckich!

2019-06-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Działanie łydek

Poza dosiadem, najważniejszą pomocą każdego jeźdźca powinny być łydki - niestety często początkujący adepci jeździectwa często źle rozumieją ich działanie, ograniczając aktywność do kopania końskich boków. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo używać własnych łydek!

2019-05-25

Czytaj » 0