12,978 pytań - 31,624 odpowiedzi - 981 komentarzy

Rekreacja: Skróć te wodze!

Data publikacji: 2019-01-20

 

Jedną z podstaw prawidłowej jazdy konnej jest stabilny i równy kontakt, utrzymywany na wodzach - to połączenie ręki jeźdźca z pyskiem konia, przeznaczone do przekazywania sygnałów.

Jazda na kontakcie nie jest równoznacza ze zganaszowaniem czy z zebraniem konia, jak wielu początkujących miłośników jeździectwa może uważać - w trakcie jazdy należy po prostu stale utrzymywać lekko napięte wodze, bez szarpania. Poza rytmem i rozluźnieniem to najbardziej kluczowy aspekt w prawidłowym jeździectwie, chociażby amatorskim i rekreacyjnym, każdy jeździec powinien umieć utrzymywać poprawny kontakt a każdy prawidłowo wyszkolony koń powinien taki kontakt przyjmować i miękko się na nim oprzeć.

Podstawą takiego kontaktu są wodze odpowiedniej długości oraz miękka i stabilna ręka - zdecydowana większość jeźdzźców ma problem z utrzymaniem wodzy w poprawnej pozycji. Wielu z nas "z powodzeniem" jeździ na zbyt długich wodzach, nawet niekoniecznie zdając sobie sprawę jak wiele utrudnień to sprawia i ile energii nas kosztuje.

Bardzo często w szkółkach możemy zauważyć początkujących adeptów jazdy konnej którzy w trakcie jazdy mają ręce umieszczone w okolicy swojego krocza, ud bądź kolan - instruktorzy najcześciej powtarzają tylko komendę o skróceniu wodzy, zapominając że samo polecenie nie daje nam kompletnie nic, jeśli nie wiemy gdzie te dłonie mają leżeć!

Prawidłowa pozycja dłoni to okolice kłębu konia, przed nami - tylko takie ułożenie daje Nam możliwość manewrowania dłońmi w razie potrzeby. Jesteśmy w stanie efektywnie zamknąć i otworzyć dłonie bez rotowania całych ramion, możemy lekko przytrzymać ale i lekko wydłużyć szyję, bez wydłużania wodzy. Takie ustawienie i ułożenie wodzy jest także swoistym przyciskiem bezpieczeństwa - w razie poniesienia czy spłoszenia, możemy mocno usiąść w siodło i zdecydowanie zablokować ręce. Kiedy zdarzy się nam dowolna niesubordynacja konia, mając dłonie w okolicy kolan czy ud, to praktycznie nie mamy możliwości manerwu - wodze są zbyt długie, dłonie zbyt cofnięte.

Pamiętajcie o dłoniach przed Wami, nie pod Wami czy obok Was - warto o tym mysleć w dowolnej części jazdy, w każdym chodzie. Początkowo takie krótkie wodze mogą Wam sie wydawać zbyt krótkie i krępujące, ale z czasem przyzwyczaicie sie do nowej pozycji, a Wasz kon chętniej przyjmie nowy i stabilny kontakt.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jakie ćwiczenia poprawią moją równowagę?

Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.

2022-07-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie ?

W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!

2022-07-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0