12,811 pytań - 14,491 odpowiedzi - 827 komentarzy

Rekreacja: Zwrot na przodzie

Data publikacji: 2019-01-14

 

Jak już zostało wspomniane, zwrot na przodzie wykonujemy tylko w stępie, a konkretniej po zatrzymaniu konia. 

Sam element nie jest skomplikowany i jak sama nazwa wskazuje, wygląda następująco:

- koń przesuwa zad w zadanym kierunku, podczas gdy przód stoi w miejscu

- jeździec siedzi prosto, nie przekrzywia się w żadnym kierunku

- przy zwrocie w lewo, prawa łydka leży lekko za popręgiem i działa przesuwająco; lewa łydka leży w normalnym położeniu, kontrolując ruch; wodze napięte, utrzymujemy normalny kontakt, prawa wodza działa lekko przytrzymująco a lewa wskazuje kierunek obrotu (wraz z łydką!)

 

Zwrot na przodzie jest tylko przesunięciem zadu w pożądanym kierunku, przez co nie skupiamy się tutaj na zgięciu kłody konia; bardzo ważna jest prawidłowa reakcja na pomoce, to ćwiczenie sprawdza poprawność odziaływania łydek ale i prowadzenie za pomocą wodzy.

Każdy koń potrafi wykonać zwrot na przodzie, pewnie nie raz prosiliście Waszego wierzchowca o przestąpienie w inne miejsce bądź ustąpienie zadem w innym kierunku - chociażby w trakcie wejścia do boku czy czyszczenia i siodłania. Zwierzak, który respektuje nacisk, nie będzie miał problemu z wykonaniem tego ćwiczenia, chociaż na początku możemy potrzebować pomocy osoby z ziemi. 

Pamiętajcie przede wszystkim o prostej sylwetce oraz stabilnym kontakcie; nie wciskajcie pięty w bok konia, który Was nie słucha, dużo łatwiej jest raz pomóc sobie palcatem aby uwrażliwić konia na pomoce. 

Podczas pierwszych prób wykonywania zwrotu na przodzie zupełnie wystarczające będzie wykonanie kilku kroków przesunięcia zadu, nagradzajcie swoje rumaki i z biegiem czasu wymagajcie większego obrotu. Docelowo zwrot na przodzie możemy wykorzystać do zmiany kierunku jazdy:

- jedziemy wzdłuż ściany stępem

- zatrzymujemy konia (pamiętajcie o półparadzie! Świetnie przygotuje ona Waszego wierzchowca do wykonania kolejnego ćwiczenia)

- wykonujemy zwrot na przodzie o 180 stopni i kontunuujemy jazdę w drugą stronę

 

Ten element ma pozytywny wpływ na wygimnastykowanie konia, poprawę elastyczności oraz rozluźnienia, dobrze rozciąga boczne mięśnie oraz angażuje zad. Zwrot na przodzie powinien być wykonywany przez konie na dowolnym poziomie zaawansowania, nie wymaga specjalistycznych przygotowań.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Jedną z bardziej skomplikowanych elementów dla początkujących adeptów jazdy konnej jest skutecznie skręcanie - wydawałoby się, że wystarczy ciągnąć za jedną wodzę, a nasz wierzchowiec bez problemowo zmieni kierunek ruchu. Prawidła technika skrętu różni się jednak od wyobrażeń.

2019-09-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kadryl

Jednym z ciekawszych sposób na urozmaicenie pokazów czy wystaw jeździeckich jest zorganizowanie kadryla, czyli efektownej choreografii w rytm muzyki - najbardziej znanym kadrylem na świecie jest pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, gdzie pary prezentują niezwykle skomplikowane elementy i układy.

2019-08-09

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kiedy mogę jechać na obóz jeździecki ?

Wakacje ciągle trwają, a chyba nie ma lepszego sposobu na spędzenie wolnego czasu niż pobyt w stajni! Pewnie wielu z Was marzy o wakacyjnym wyjeździe, ale może nie każdy jest pewien czy sobie poradzi ? Podpowiemy Wam kiedy i czy w ogóle warto wybrać się na obóz jeździecki :)

2019-08-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jaki powinien być koń rekreacyjny ?

Jeździectwo staje się coraz popularniejszym i powszechniejszym sportem w naszym kraju, nowe stajnie i ośrodki jeździeckie oferujące jazdę konną pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Niestety nie zawsze mamy do dyspozycji dobrze wyszkolone konie, na których nauka będzie prawdziwą przyjemnością.

2019-07-26

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Pierwszym egzaminem sprawdzającym opanowanie podstaw jazdy konnej oraz podstawowej wiedzy związanej z końmi, jest odznaka "Jeżdżę konno" - jest zdobycie jest dobrym przygotowaniem do uzyskania oficjalnych odznak jeździeckich!

2019-06-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Działanie łydek

Poza dosiadem, najważniejszą pomocą każdego jeźdźca powinny być łydki - niestety często początkujący adepci jeździectwa często źle rozumieją ich działanie, ograniczając aktywność do kopania końskich boków. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo używać własnych łydek!

2019-05-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Trening po wzniesieniach

Ciekawym i wartościowym urozmaiceniem pracy z koniem, nawet w ręce, jest wykorzystanie naturalnych wzniesień i spadków terenu, czyli różnorakich górek :) takie ćwiczenia świetnie wpływają na poprawę muskulatury szczególnie grzbietu i zadu, czyli najbardziej pożądanych mięśni u naszego zwierzaka.

2019-05-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wdrożenie konia po przerwie

Wiele osób posiadających konie w stajniach przydomowych czy w małych ośrodkach bez krytej ujeżdżalni musi liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi - czasami po prostu pogoda nie pozwala na jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wdrożyć konia do ponownej pracy po przerwie!

2019-05-02

Czytaj » 0

Rekreacja

Czy warto kupować sprzęt, jak nie mam konia ?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym wierzchowcu - niestety często na przeszkodzie stoją finanse i z reguły dopiero w dorosłych życiu udaje się osiągnąć ten cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, że kupić kilka produktów jeździeckich strikte przeznaczonych dla konia!

2019-03-01

Czytaj » 0