12,634 pytań - 14,170 odpowiedzi - 819 komentarzy

Rekreacja: Zwrot na przodzie

Data publikacji: 2019-01-14

 

Jak już zostało wspomniane, zwrot na przodzie wykonujemy tylko w stępie, a konkretniej po zatrzymaniu konia. 

Sam element nie jest skomplikowany i jak sama nazwa wskazuje, wygląda następująco:

- koń przesuwa zad w zadanym kierunku, podczas gdy przód stoi w miejscu

- jeździec siedzi prosto, nie przekrzywia się w żadnym kierunku

- przy zwrocie w lewo, prawa łydka leży lekko za popręgiem i działa przesuwająco; lewa łydka leży w normalnym położeniu, kontrolując ruch; wodze napięte, utrzymujemy normalny kontakt, prawa wodza działa lekko przytrzymująco a lewa wskazuje kierunek obrotu (wraz z łydką!)

 

Zwrot na przodzie jest tylko przesunięciem zadu w pożądanym kierunku, przez co nie skupiamy się tutaj na zgięciu kłody konia; bardzo ważna jest prawidłowa reakcja na pomoce, to ćwiczenie sprawdza poprawność odziaływania łydek ale i prowadzenie za pomocą wodzy.

Każdy koń potrafi wykonać zwrot na przodzie, pewnie nie raz prosiliście Waszego wierzchowca o przestąpienie w inne miejsce bądź ustąpienie zadem w innym kierunku - chociażby w trakcie wejścia do boku czy czyszczenia i siodłania. Zwierzak, który respektuje nacisk, nie będzie miał problemu z wykonaniem tego ćwiczenia, chociaż na początku możemy potrzebować pomocy osoby z ziemi. 

Pamiętajcie przede wszystkim o prostej sylwetce oraz stabilnym kontakcie; nie wciskajcie pięty w bok konia, który Was nie słucha, dużo łatwiej jest raz pomóc sobie palcatem aby uwrażliwić konia na pomoce. 

Podczas pierwszych prób wykonywania zwrotu na przodzie zupełnie wystarczające będzie wykonanie kilku kroków przesunięcia zadu, nagradzajcie swoje rumaki i z biegiem czasu wymagajcie większego obrotu. Docelowo zwrot na przodzie możemy wykorzystać do zmiany kierunku jazdy:

- jedziemy wzdłuż ściany stępem

- zatrzymujemy konia (pamiętajcie o półparadzie! Świetnie przygotuje ona Waszego wierzchowca do wykonania kolejnego ćwiczenia)

- wykonujemy zwrot na przodzie o 180 stopni i kontunuujemy jazdę w drugą stronę

 

Ten element ma pozytywny wpływ na wygimnastykowanie konia, poprawę elastyczności oraz rozluźnienia, dobrze rozciąga boczne mięśnie oraz angażuje zad. Zwrot na przodzie powinien być wykonywany przez konie na dowolnym poziomie zaawansowania, nie wymaga specjalistycznych przygotowań.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Działanie łydek

Poza dosiadem, najważniejszą pomocą każdego jeźdźca powinny być łydki - niestety często początkujący adepci jeździectwa często źle rozumieją ich działanie, ograniczając aktywność do kopania końskich boków. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo używać własnych łydek!

2019-05-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Trening po wzniesieniach

Ciekawym i wartościowym urozmaiceniem pracy z koniem, nawet w ręce, jest wykorzystanie naturalnych wzniesień i spadków terenu, czyli różnorakich górek :) takie ćwiczenia świetnie wpływają na poprawę muskulatury szczególnie grzbietu i zadu, czyli najbardziej pożądanych mięśni u naszego zwierzaka.

2019-05-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wdrożenie konia po przerwie

Wiele osób posiadających konie w stajniach przydomowych czy w małych ośrodkach bez krytej ujeżdżalni musi liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi - czasami po prostu pogoda nie pozwala na jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wdrożyć konia do ponownej pracy po przerwie!

2019-05-02

Czytaj » 0

Rekreacja

Czy warto kupować sprzęt, jak nie mam konia ?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym wierzchowcu - niestety często na przeszkodzie stoją finanse i z reguły dopiero w dorosłych życiu udaje się osiągnąć ten cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, że kupić kilka produktów jeździeckich strikte przeznaczonych dla konia!

2019-03-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Skróć te wodze!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez jeźdźców rekreacyjnych jest jazda ze zbyt długimi wodzami, zazwyczaj trzymanych w dłoniach gdzieś w okolicy ud lub kolan - znacie to? Podpowiemy Wam jak skutecznie jeździć na prawidłowym kontakcie, a co za tym idzie - z wodzami o prawidłowej długości.

2019-01-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak uniknąć bólu pleców po jeździe ?

Jazda konna jest coraz popularniejszą formą aktywności ruchowej, przede wszystkim w formie rekreacyjnej - niestety sporo jeźdźców, szczególnie początkujących, skarży się na dolegliwości bólowe w plecach. Dobre przygotowanie do jazdy oraz odpowiednia technika oraz sprzęt są podstawą do prawidłowego uprawiania tego sportu.

2019-01-11

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie wyjechać narożnik?

Podczas lekcji nauki konnej możecie usłyszeć komendę dotyczącą poprawnego wyjeżdżania i nieścinania zakrętów, zarówno na hali jak i otwartej ujeżdżalni. Narożnik jest świetną okazją do aktywizacji naszego zwierzaka i zwrócenia uwagi na nas!

2019-01-08

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Bezpieczna jazda w zastępie

W wielu szkółkach jeździeckich podstawową formą prowadzenia zajęć jest jazda w zastępie - główną zaletą jest możliwość uczęszczania kilku osób jednocześnie. To też świetna okazja do nawiązania nowych znajomości oraz wyuczenia poprawnych nawyków zachowania w grupie, oczywiście przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

2018-12-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad widłowy

Dobry dosiad jest podstawą prawidłowej jazdy, niezależnie od uprawianej dyscypliny czy stopnia zaawansowania - jeździec, który siedzi stabilnie i poprawnie będzie miał prawdziwą przyjemność z jazdy chociażby rekreacyjnej. Niestety wiele osób boryka się z błędami dosiadu, o których napiszemy dzisiaj.

2018-11-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad fotelowy

Utrzymanie prawidłowej sylwetki w siodle jest celem (albo marzeniem ;) ) każdego jeźdźca, szczególnie początkującego. Na samym starcie przygody z jeździectwem niezwykle istotny jest profesjonalny szkoleniowiec, który nauczy nas prawidłowych podstaw jeździectwa - błędne nawyki są znacznie trudniejsze do eliminacji.

2018-10-30

Czytaj » 0