12,978 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Rekreacja: Zwrot na przodzie

Data publikacji: 2019-01-14

 

Jak już zostało wspomniane, zwrot na przodzie wykonujemy tylko w stępie, a konkretniej po zatrzymaniu konia. 

Sam element nie jest skomplikowany i jak sama nazwa wskazuje, wygląda następująco:

- koń przesuwa zad w zadanym kierunku, podczas gdy przód stoi w miejscu

- jeździec siedzi prosto, nie przekrzywia się w żadnym kierunku

- przy zwrocie w lewo, prawa łydka leży lekko za popręgiem i działa przesuwająco; lewa łydka leży w normalnym położeniu, kontrolując ruch; wodze napięte, utrzymujemy normalny kontakt, prawa wodza działa lekko przytrzymująco a lewa wskazuje kierunek obrotu (wraz z łydką!)

 

Zwrot na przodzie jest tylko przesunięciem zadu w pożądanym kierunku, przez co nie skupiamy się tutaj na zgięciu kłody konia; bardzo ważna jest prawidłowa reakcja na pomoce, to ćwiczenie sprawdza poprawność odziaływania łydek ale i prowadzenie za pomocą wodzy.

Każdy koń potrafi wykonać zwrot na przodzie, pewnie nie raz prosiliście Waszego wierzchowca o przestąpienie w inne miejsce bądź ustąpienie zadem w innym kierunku - chociażby w trakcie wejścia do boku czy czyszczenia i siodłania. Zwierzak, który respektuje nacisk, nie będzie miał problemu z wykonaniem tego ćwiczenia, chociaż na początku możemy potrzebować pomocy osoby z ziemi. 

Pamiętajcie przede wszystkim o prostej sylwetce oraz stabilnym kontakcie; nie wciskajcie pięty w bok konia, który Was nie słucha, dużo łatwiej jest raz pomóc sobie palcatem aby uwrażliwić konia na pomoce. 

Podczas pierwszych prób wykonywania zwrotu na przodzie zupełnie wystarczające będzie wykonanie kilku kroków przesunięcia zadu, nagradzajcie swoje rumaki i z biegiem czasu wymagajcie większego obrotu. Docelowo zwrot na przodzie możemy wykorzystać do zmiany kierunku jazdy:

- jedziemy wzdłuż ściany stępem

- zatrzymujemy konia (pamiętajcie o półparadzie! Świetnie przygotuje ona Waszego wierzchowca do wykonania kolejnego ćwiczenia)

- wykonujemy zwrot na przodzie o 180 stopni i kontunuujemy jazdę w drugą stronę

 

Ten element ma pozytywny wpływ na wygimnastykowanie konia, poprawę elastyczności oraz rozluźnienia, dobrze rozciąga boczne mięśnie oraz angażuje zad. Zwrot na przodzie powinien być wykonywany przez konie na dowolnym poziomie zaawansowania, nie wymaga specjalistycznych przygotowań.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jakie ćwiczenia poprawią moją równowagę?

Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.

2022-07-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie ?

W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!

2022-07-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0