12,825 pytań - 15,490 odpowiedzi - 932 komentarzy

Rekreacja: Zwrot na przodzie

Data publikacji: 2019-01-14

 

Jak już zostało wspomniane, zwrot na przodzie wykonujemy tylko w stępie, a konkretniej po zatrzymaniu konia. 

Sam element nie jest skomplikowany i jak sama nazwa wskazuje, wygląda następująco:

- koń przesuwa zad w zadanym kierunku, podczas gdy przód stoi w miejscu

- jeździec siedzi prosto, nie przekrzywia się w żadnym kierunku

- przy zwrocie w lewo, prawa łydka leży lekko za popręgiem i działa przesuwająco; lewa łydka leży w normalnym położeniu, kontrolując ruch; wodze napięte, utrzymujemy normalny kontakt, prawa wodza działa lekko przytrzymująco a lewa wskazuje kierunek obrotu (wraz z łydką!)

 

Zwrot na przodzie jest tylko przesunięciem zadu w pożądanym kierunku, przez co nie skupiamy się tutaj na zgięciu kłody konia; bardzo ważna jest prawidłowa reakcja na pomoce, to ćwiczenie sprawdza poprawność odziaływania łydek ale i prowadzenie za pomocą wodzy.

Każdy koń potrafi wykonać zwrot na przodzie, pewnie nie raz prosiliście Waszego wierzchowca o przestąpienie w inne miejsce bądź ustąpienie zadem w innym kierunku - chociażby w trakcie wejścia do boku czy czyszczenia i siodłania. Zwierzak, który respektuje nacisk, nie będzie miał problemu z wykonaniem tego ćwiczenia, chociaż na początku możemy potrzebować pomocy osoby z ziemi. 

Pamiętajcie przede wszystkim o prostej sylwetce oraz stabilnym kontakcie; nie wciskajcie pięty w bok konia, który Was nie słucha, dużo łatwiej jest raz pomóc sobie palcatem aby uwrażliwić konia na pomoce. 

Podczas pierwszych prób wykonywania zwrotu na przodzie zupełnie wystarczające będzie wykonanie kilku kroków przesunięcia zadu, nagradzajcie swoje rumaki i z biegiem czasu wymagajcie większego obrotu. Docelowo zwrot na przodzie możemy wykorzystać do zmiany kierunku jazdy:

- jedziemy wzdłuż ściany stępem

- zatrzymujemy konia (pamiętajcie o półparadzie! Świetnie przygotuje ona Waszego wierzchowca do wykonania kolejnego ćwiczenia)

- wykonujemy zwrot na przodzie o 180 stopni i kontunuujemy jazdę w drugą stronę

 

Ten element ma pozytywny wpływ na wygimnastykowanie konia, poprawę elastyczności oraz rozluźnienia, dobrze rozciąga boczne mięśnie oraz angażuje zad. Zwrot na przodzie powinien być wykonywany przez konie na dowolnym poziomie zaawansowania, nie wymaga specjalistycznych przygotowań.

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jak wykonać poprawne koło lub woltę ?

Jazda po okręgu niesie ze sobą szereg korzyści dla konia: rozluźnienie, zwiększenie koncentracji zwierzaka a także poprawia wygimnastykowania. Aby taki element miał pozytywny wpływ na komfort jazdy, należy pamiętać o poprawnym wykonaniu - to kluczowa kwestia każdej pracy z koniem!

2020-05-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Korzyści z jazdy po drążkach

Przejazd przez drążki ułożone na ziemi,a także te nieco podwyższone tzw. koziołki, powinien znaleźć się podczas każdej jazdy. To świetne ćwiczenie dla każdego konia, niezależnie od stopnia wytrenowania czy uprawianej dyscypliny.

2020-04-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Lotna zmiana nogi w skoku

Zmiana nogi, na którą galopuje koń, to cenna umiejętność u koni pokonujących parkury - nawet niskie i nieskomplikowane. Ten element ułatwia płynne pokonywanie całej trasy z przeszkodami, dzięki czemu nie tracimy czasu na przejście do kłusa i ponowne zagalopowanie.

2020-03-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jazda w zastępie czy jazda indywidualna ?

W ofercie większości ośrodków jeździeckich znajdziemy zarówno jazdy grupowe, zwane także jazdą w zastępie, jak i indywidualne lekcje: czyli jedna bądź dwie osoby oraz jeden instruktor. Porównamy dzisiaj obydwa sposoby prowadzenia lekcji jazdy konnej!

2020-01-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zasady jazdy konnej na ujeżdżalni

Bezpieczeństwo w trakcie lekcji jazdy konnej powinno być priorytetem, zarówno dla nas samych ale i naszych koni. Te kilka prostych zasad ułatwia przyjemną jazdę konną i gwarantuje miłą atmosferę podczas nauk!

2019-12-13

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak utrzymać stopy w strzemionach ?

Jednym z najczęstszych problemów wśród początkujących adeptów jeździectwa są 'uciekające' strzemiona - jeźdźcom często wypadają stopy bądź wręcz przeciwnie, stopy klinują się w strzemionach w trakcie jazdy. Jak ustabilizować pozycję stopy w strzemieniu - poniżej znajdziecie kilka rad!

2019-12-04

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Najazd na przeszkodę

Skoki przez przeszkody zaczynają się już od utrzymania prostego i prawidłowego najazdu do przeszkody, którą chcemy pokonać - to właśnie ten kluczowy element często decyduje o sukcesie czy niepowodzeniu skoku! Konie najczęściej odmawiają skoku, ponieważ najeżdżamy krzywo lub w nieodpowiednim tempie.

2019-11-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Ćwiczenia na kole

Jazda po kole o średnicy 18-20m to świetne ćwiczenie, które może wykonać każdy jeździec i każdy koń, jeśli tylko mają opanowane poprawne podstawy. Podpowiemy Wam dzisiaj kilka wskazówek dotyczących urozmaicenia samej jazdy po kole.

2019-10-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak poprawnie skręcać ?

Jedną z bardziej skomplikowanych elementów dla początkujących adeptów jazdy konnej jest skutecznie skręcanie - wydawałoby się, że wystarczy ciągnąć za jedną wodzę, a nasz wierzchowiec bez problemowo zmieni kierunek ruchu. Prawidła technika skrętu różni się jednak od wyobrażeń.

2019-09-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kadryl

Jednym z ciekawszych sposób na urozmaicenie pokazów czy wystaw jeździeckich jest zorganizowanie kadryla, czyli efektownej choreografii w rytm muzyki - najbardziej znanym kadrylem na świecie jest pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, gdzie pary prezentują niezwykle skomplikowane elementy i układy.

2019-08-09

Czytaj » 0