12,611 pytań - 14,124 odpowiedzi - 819 komentarzy

Rekreacja: Jak poprawnie wyjechać narożnik?

Data publikacji: 2019-01-08

 

Aby zrozumień poprawność wyjeżdżania zakrętów i narożników, należy sobie uświadomić czym w ogóle jest zakręt - to po prostu pewien łuk w różnym stopniu krzywizny. Wszystkie łuki czy fragmenty kół (np.w serpentynach) należy pokonywać w poprawny sposób, bez siłowego przeciągania głowy w kierunku ruchu.

Poprawne zgięcie to odpowiednie ustawienie całego ciała konia, nie tylko jego głowy i szyi - poprawnie zgięty koń będzie poruszał się po okręgu, patrząc z góry na takiego zwierzaka widzielibyśmy symetrycznie poruszające się kończyny. Kłoda podąża za głową, żadna część ciała nie krzywi się i nie wypada na zewnątrz bądź do środka takiego łuku. Aby uzyskać taką sylwetkę, należy w dużej mierze opierać się o prawidłowe działanie łydek i dosiadu w trakcie wyjeżdżania zakrętu czy narożnika - tylko aktywne i efektywne użycie łydek zapewni nam poprawne zgięcie kłody konia wokół naszej łydki.

Podstawą jakiejkolwiek pracy nad zgięciem jest poprawna reakcja na pomoce - jeśli Wasz wierzchowiec nie zawsze reaguje na przyłożenie łydek, to w pierwszej kolejności należy poprawić reaktywność (przydaje się tutaj praca z ziemi i ustępowanie od nacisku). 

Przygotowując się do prawidłowego pokonania narożnika, warto pomyśleć o tym kilka metrów wcześniej - wykonajcie kilka półparad, które poprawią koncentrację i zaangażowanie mięśni zadu. W narożniku lekko ustawiamy głowę i szyję w kierunku ruchu, jednocześnie wzmacniając działanie łydek (wewnętrzna łydka kontroluje ruch i zapobiega wypadaniu zadu na zewnątrz, zewnątrzna łydka ogranicza wpadanie zadu do wewnątrz oraz pokazuje kierunek zgięcia) - możemy sobie to wyobrazić, że zamykamy konia pomiędzy łydkami :) 

Jeśli Waszym problemem jest ścinanie zakrętów, to zwróćcie uwagę właśnie na działanie łydek, warto też siąść mocniej w siodło; nie dopuszczajcie do sytuacji, że chcecie pokonać narożnik na koniu, który bardzo mocno idzie do przodu - to wręcz gwarancja upadku. Skupienie, spokój i cierpliwość pozwolą Wam wypracować solidne podstawy!

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Trening po wzniesieniach

Ciekawym i wartościowym urozmaiceniem pracy z koniem, nawet w ręce, jest wykorzystanie naturalnych wzniesień i spadków terenu, czyli różnorakich górek :) takie ćwiczenia świetnie wpływają na poprawę muskulatury szczególnie grzbietu i zadu, czyli najbardziej pożądanych mięśni u naszego zwierzaka.

2019-05-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wdrożenie konia po przerwie

Wiele osób posiadających konie w stajniach przydomowych czy w małych ośrodkach bez krytej ujeżdżalni musi liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi - czasami po prostu pogoda nie pozwala na jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wdrożyć konia do ponownej pracy po przerwie!

2019-05-02

Czytaj » 0

Rekreacja

Czy warto kupować sprzęt, jak nie mam konia ?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym wierzchowcu - niestety często na przeszkodzie stoją finanse i z reguły dopiero w dorosłych życiu udaje się osiągnąć ten cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, że kupić kilka produktów jeździeckich strikte przeznaczonych dla konia!

2019-03-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Skróć te wodze!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez jeźdźców rekreacyjnych jest jazda ze zbyt długimi wodzami, zazwyczaj trzymanych w dłoniach gdzieś w okolicy ud lub kolan - znacie to? Podpowiemy Wam jak skutecznie jeździć na prawidłowym kontakcie, a co za tym idzie - z wodzami o prawidłowej długości.

2019-01-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zwrot na przodzie

Jednym z łatwiejszych ćwiczeń, bazujących na poprawnej reakcji na pomoce, jest zwrot na przodzie wykonywany tylko w stępie. Warto wdrożyć ten element w codzienną jazdę, gdyż odpowiednio wykonywany jest świetną gimnastyką dla naszych wierzchowców.

2019-01-14

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak uniknąć bólu pleców po jeździe ?

Jazda konna jest coraz popularniejszą formą aktywności ruchowej, przede wszystkim w formie rekreacyjnej - niestety sporo jeźdźców, szczególnie początkujących, skarży się na dolegliwości bólowe w plecach. Dobre przygotowanie do jazdy oraz odpowiednia technika oraz sprzęt są podstawą do prawidłowego uprawiania tego sportu.

2019-01-11

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Bezpieczna jazda w zastępie

W wielu szkółkach jeździeckich podstawową formą prowadzenia zajęć jest jazda w zastępie - główną zaletą jest możliwość uczęszczania kilku osób jednocześnie. To też świetna okazja do nawiązania nowych znajomości oraz wyuczenia poprawnych nawyków zachowania w grupie, oczywiście przy zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa.

2018-12-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad widłowy

Dobry dosiad jest podstawą prawidłowej jazdy, niezależnie od uprawianej dyscypliny czy stopnia zaawansowania - jeździec, który siedzi stabilnie i poprawnie będzie miał prawdziwą przyjemność z jazdy chociażby rekreacyjnej. Niestety wiele osób boryka się z błędami dosiadu, o których napiszemy dzisiaj.

2018-11-18

Czytaj » 0

Rekreacja

Dosiad fotelowy

Utrzymanie prawidłowej sylwetki w siodle jest celem (albo marzeniem ;) ) każdego jeźdźca, szczególnie początkującego. Na samym starcie przygody z jeździectwem niezwykle istotny jest profesjonalny szkoleniowiec, który nauczy nas prawidłowych podstaw jeździectwa - błędne nawyki są znacznie trudniejsze do eliminacji.

2018-10-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: W kasku czy bez ?

Któż z nas nie chciałby poczuć wiatru we włosach w trakcie szybkiego galopu po ścierniskach, w fantastycznej jesiennej scenerii... STOP! Jazda konna jest na tyle niebezpiecznym sportem, że kask na głowie nie jest wyborem, a koniecznością!

2018-10-24

Czytaj » 0