12,987 pytań - 31,628 odpowiedzi - 981 komentarzy

Rekreacja: Jak poprawnie wyjechać narożnik?

Data publikacji: 2019-01-08

 

Aby zrozumień poprawność wyjeżdżania zakrętów i narożników, należy sobie uświadomić czym w ogóle jest zakręt - to po prostu pewien łuk w różnym stopniu krzywizny. Wszystkie łuki czy fragmenty kół (np.w serpentynach) należy pokonywać w poprawny sposób, bez siłowego przeciągania głowy w kierunku ruchu.

Poprawne zgięcie to odpowiednie ustawienie całego ciała konia, nie tylko jego głowy i szyi - poprawnie zgięty koń będzie poruszał się po okręgu, patrząc z góry na takiego zwierzaka widzielibyśmy symetrycznie poruszające się kończyny. Kłoda podąża za głową, żadna część ciała nie krzywi się i nie wypada na zewnątrz bądź do środka takiego łuku. Aby uzyskać taką sylwetkę, należy w dużej mierze opierać się o prawidłowe działanie łydek i dosiadu w trakcie wyjeżdżania zakrętu czy narożnika - tylko aktywne i efektywne użycie łydek zapewni nam poprawne zgięcie kłody konia wokół naszej łydki.

Podstawą jakiejkolwiek pracy nad zgięciem jest poprawna reakcja na pomoce - jeśli Wasz wierzchowiec nie zawsze reaguje na przyłożenie łydek, to w pierwszej kolejności należy poprawić reaktywność (przydaje się tutaj praca z ziemi i ustępowanie od nacisku). 

Przygotowując się do prawidłowego pokonania narożnika, warto pomyśleć o tym kilka metrów wcześniej - wykonajcie kilka półparad, które poprawią koncentrację i zaangażowanie mięśni zadu. W narożniku lekko ustawiamy głowę i szyję w kierunku ruchu, jednocześnie wzmacniając działanie łydek (wewnętrzna łydka kontroluje ruch i zapobiega wypadaniu zadu na zewnątrz, zewnątrzna łydka ogranicza wpadanie zadu do wewnątrz oraz pokazuje kierunek zgięcia) - możemy sobie to wyobrazić, że zamykamy konia pomiędzy łydkami :) 

Jeśli Waszym problemem jest ścinanie zakrętów, to zwróćcie uwagę właśnie na działanie łydek, warto też siąść mocniej w siodło; nie dopuszczajcie do sytuacji, że chcecie pokonać narożnik na koniu, który bardzo mocno idzie do przodu - to wręcz gwarancja upadku. Skupienie, spokój i cierpliwość pozwolą Wam wypracować solidne podstawy!

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Jakie ćwiczenia poprawią moją równowagę?

Zachowanie odpowiedniego balansu podczas jazdy konnej jest kluczowe do osiągnięcia dobrego dosiadu - niezależnie od sytuacji. Przedstawimy Wam dzisiaj kilka ćwiczeń, które możecie wykonywać samodzielnie lub podczas jazdy na lonży.

2022-07-30

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie ?

W czasie jazdy kłusem, zdecydowana większość jeźdźców anglezuje, aby ułatwić sobie pracę ale i odciążyć grzbiet konia - nawet najbardziej zaawansowani jeźdźcy ujeżdżeniowi nie kłusują w pełnym siadzie przez cały trening. Podpowiemy dzisiaj, jak płynnie zmieniać dosiad w kłusie!

2022-07-24

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Polski system szkoleniowy przewiduje wiele stopni czy też poziomów w trakcie nauki jeździectwa - zdobycie pierwszego z nich, czyli Odznaki Jeżdżę Konno, jest początkiem rozwoju jeźdźca na drodze sportowej.

2022-06-06

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Popraw swoją równowagę w siodle!

Stabilny dosiad i dobra równowaga są często najtrudniejsze do opanowania w trakcie nauki jazdy konnej. Przedstawimy dzisiaj kilka ćwiczeń, które poprawią równowagę podczas jazdy konnej.

2022-05-27

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze zagalopować ?

Przejście z kłusa do galopu nie jest wbrew pozorom łatwe, ponieważ wymaga dobrej koordynacji pomocy oraz stabilnego dosiadu - podpowiemy dzisiaj jak płynnie zagalopować!

2022-03-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak zdać egzamin na Brązową Odznakę Jeździecką ?

BOJ to podstawowy sprawdzian umiejętności jeździeckich, który jeździec powinien przyswoić niezależnie od wybranej dyscypliny czy kontynuacji jazdy rekreacyjnej. Podpowiemy dzisiaj jak zdać egzamin na odznakę!

2022-03-05

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak płynnie zmienić kierunek w galopie ?

Galop jest chodem asymetrycznym, kolejność stawiania nóg jest różna w zależności od kierunku jazdy; dlatego zmieniając kierunek, należy zmienić nogę prowadzącą. Podpowiemy dzisiaj, jak wykonać ten element płynnie i bez problemów!

2022-02-10

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez przekątną

Podczas lekcji jazdy konnej wielokrotnie przyjdzie nam zmierzyć się ze zmianą kierunku, w jakim się poruszamy. Istnieje kilka sposobów zmiany kierunku, które warto znać i stosować naprzemiennie.

2022-01-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zmiana kierunku przez ujeżdżalnię

Częste zmiany kierunku to kluczowy element każdej jazdy rekreacyjnej, warto zmieniać kierunek jazdy podczas poruszania się w każdym chodzie. To dobry element poprawiający koncentrację zwierzaka oraz jego wygimnastykowanie.

2021-10-12

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jak dobrze rozpocząć jazdę?

Prawidłowa jazda powinna zawsze zawierać trzy elementy: rozgrzewka, część właściwa oraz czas na uspokojenie. Rozgrzanie mięśni przed wysiłkiem jest kluczowe dla uniknięcia kontuzji oraz poprawnego wykonania wszystkich ćwiczeń.

2021-07-27

Czytaj » 0