12,739 pytań - 14,296 odpowiedzi - 824 komentarzy

Rekreacja: Jak poprawnie wyjechać narożnik?

Data publikacji: 2019-01-08

 

Aby zrozumień poprawność wyjeżdżania zakrętów i narożników, należy sobie uświadomić czym w ogóle jest zakręt - to po prostu pewien łuk w różnym stopniu krzywizny. Wszystkie łuki czy fragmenty kół (np.w serpentynach) należy pokonywać w poprawny sposób, bez siłowego przeciągania głowy w kierunku ruchu.

Poprawne zgięcie to odpowiednie ustawienie całego ciała konia, nie tylko jego głowy i szyi - poprawnie zgięty koń będzie poruszał się po okręgu, patrząc z góry na takiego zwierzaka widzielibyśmy symetrycznie poruszające się kończyny. Kłoda podąża za głową, żadna część ciała nie krzywi się i nie wypada na zewnątrz bądź do środka takiego łuku. Aby uzyskać taką sylwetkę, należy w dużej mierze opierać się o prawidłowe działanie łydek i dosiadu w trakcie wyjeżdżania zakrętu czy narożnika - tylko aktywne i efektywne użycie łydek zapewni nam poprawne zgięcie kłody konia wokół naszej łydki.

Podstawą jakiejkolwiek pracy nad zgięciem jest poprawna reakcja na pomoce - jeśli Wasz wierzchowiec nie zawsze reaguje na przyłożenie łydek, to w pierwszej kolejności należy poprawić reaktywność (przydaje się tutaj praca z ziemi i ustępowanie od nacisku). 

Przygotowując się do prawidłowego pokonania narożnika, warto pomyśleć o tym kilka metrów wcześniej - wykonajcie kilka półparad, które poprawią koncentrację i zaangażowanie mięśni zadu. W narożniku lekko ustawiamy głowę i szyję w kierunku ruchu, jednocześnie wzmacniając działanie łydek (wewnętrzna łydka kontroluje ruch i zapobiega wypadaniu zadu na zewnątrz, zewnątrzna łydka ogranicza wpadanie zadu do wewnątrz oraz pokazuje kierunek zgięcia) - możemy sobie to wyobrazić, że zamykamy konia pomiędzy łydkami :) 

Jeśli Waszym problemem jest ścinanie zakrętów, to zwróćcie uwagę właśnie na działanie łydek, warto też siąść mocniej w siodło; nie dopuszczajcie do sytuacji, że chcecie pokonać narożnik na koniu, który bardzo mocno idzie do przodu - to wręcz gwarancja upadku. Skupienie, spokój i cierpliwość pozwolą Wam wypracować solidne podstawy!

comments powered by Disqus
Rekreacja

Rekreacja: Kadryl

Jednym z ciekawszych sposób na urozmaicenie pokazów czy wystaw jeździeckich jest zorganizowanie kadryla, czyli efektownej choreografii w rytm muzyki - najbardziej znanym kadrylem na świecie jest pokaz Hiszpańskiej Szkoły Jazdy, gdzie pary prezentują niezwykle skomplikowane elementy i układy.

2019-08-09

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Kiedy mogę jechać na obóz jeździecki ?

Wakacje ciągle trwają, a chyba nie ma lepszego sposobu na spędzenie wolnego czasu niż pobyt w stajni! Pewnie wielu z Was marzy o wakacyjnym wyjeździe, ale może nie każdy jest pewien czy sobie poradzi ? Podpowiemy Wam kiedy i czy w ogóle warto wybrać się na obóz jeździecki :)

2019-08-03

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Jaki powinien być koń rekreacyjny ?

Jeździectwo staje się coraz popularniejszym i powszechniejszym sportem w naszym kraju, nowe stajnie i ośrodki jeździeckie oferujące jazdę konną pojawiają się jak przysłowiowe grzyby po deszczu. Niestety nie zawsze mamy do dyspozycji dobrze wyszkolone konie, na których nauka będzie prawdziwą przyjemnością.

2019-07-26

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Odznaka Jeżdżę Konno

Pierwszym egzaminem sprawdzającym opanowanie podstaw jazdy konnej oraz podstawowej wiedzy związanej z końmi, jest odznaka "Jeżdżę konno" - jest zdobycie jest dobrym przygotowaniem do uzyskania oficjalnych odznak jeździeckich!

2019-06-28

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Działanie łydek

Poza dosiadem, najważniejszą pomocą każdego jeźdźca powinny być łydki - niestety często początkujący adepci jeździectwa często źle rozumieją ich działanie, ograniczając aktywność do kopania końskich boków. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo używać własnych łydek!

2019-05-25

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Trening po wzniesieniach

Ciekawym i wartościowym urozmaiceniem pracy z koniem, nawet w ręce, jest wykorzystanie naturalnych wzniesień i spadków terenu, czyli różnorakich górek :) takie ćwiczenia świetnie wpływają na poprawę muskulatury szczególnie grzbietu i zadu, czyli najbardziej pożądanych mięśni u naszego zwierzaka.

2019-05-15

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Wdrożenie konia po przerwie

Wiele osób posiadających konie w stajniach przydomowych czy w małych ośrodkach bez krytej ujeżdżalni musi liczyć się ze zmiennymi warunkami atmosferycznymi - czasami po prostu pogoda nie pozwala na jakąkolwiek pracę ze zwierzakiem. Podpowiemy Wam dzisiaj jak prawidłowo wdrożyć konia do ponownej pracy po przerwie!

2019-05-02

Czytaj » 0

Rekreacja

Czy warto kupować sprzęt, jak nie mam konia ?

Wielu początkujących adeptów jeździectwa marzy o własnym wierzchowcu - niestety często na przeszkodzie stoją finanse i z reguły dopiero w dorosłych życiu udaje się osiągnąć ten cel. Nic nie stoi na przeszkodzie, że kupić kilka produktów jeździeckich strikte przeznaczonych dla konia!

2019-03-01

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Skróć te wodze!

Jednym z najczęściej popełnianych błędów przez jeźdźców rekreacyjnych jest jazda ze zbyt długimi wodzami, zazwyczaj trzymanych w dłoniach gdzieś w okolicy ud lub kolan - znacie to? Podpowiemy Wam jak skutecznie jeździć na prawidłowym kontakcie, a co za tym idzie - z wodzami o prawidłowej długości.

2019-01-20

Czytaj » 0

Rekreacja

Rekreacja: Zwrot na przodzie

Jednym z łatwiejszych ćwiczeń, bazujących na poprawnej reakcji na pomoce, jest zwrot na przodzie wykonywany tylko w stępie. Warto wdrożyć ten element w codzienną jazdę, gdyż odpowiednio wykonywany jest świetną gimnastyką dla naszych wierzchowców.

2019-01-14

Czytaj » 0