12,830 pytań - 16,142 odpowiedzi - 931 komentarzy

Pielęgnacja: Masaż

Data publikacji: 2018-12-30

 

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się usługi masażystów i zoofizjoterapeutów - pamiętajcie jednak, że nie wystarczy ukończyć szybkiego kursu szkoleniowego. Bardzo ważna jest praktyka jak i ogólna wiedza, nabierana z doświadczeniem - nieumiejętnie przeprowadzony masaż może być wręcz niebezpieczny dla koni, a w najlepszym przypadku zakończy się bólem, dyskomfortem i zakwasami.

Masaż jest cenionym elementem odnowy biologicznej od dawna w wielu sportach - to właściwie codzienność piłkarzy, siatkarzy czy skoczków narciarskich. Stosunkowo niedawno zaczęto traktować konie jako pełnoprawnych sportowców, stąd też szybko wzrost zoofizjoterapii - duże obciążenia treningowe, stres, częste wyjazdy na zawody w największych stopniu dotykają naszych wierzchoców. Także konie szkółkowe czy rekreacyjne odczują pozytywny wpływ dobrego masażu na samopoczucie i ogólne rozluźnienie, zwłaszcza po wyczerpujących sezonach wakacyjnych.

Głównym celem masażu jest poprawa ukrwienia tkanek poprzez intensywny dotyk, ale i usuwa nadmierne przeciążenia w mięśniach, powstałe w wyniku pracy pod siodłem czy w zaprzęgu.

Konie często manifestują taki ból poprzez:

  • brykanie, niechęc do ruchu 
  • nerwowe zachowanie przy wsiadaniu
  • gryzienie w trakcie dopinania popręgu
  • krzyżowanie w galopie

 

Jeśli Wasz wierzchowiec przejawia takie zachowania, to poza kontrola dopasowania sprzętu warto sprowadzić do stajni masażystę, który sprawdzi układ ruchu naszego zwierzaka; często dostajemy także kilka ćwiczeń do samodzielnego wykonywania np.po jeździe, w celu rozciągnięcia lub wzmocnienia pewnej partii ciała. 

Konie wręcz uwielbiają masaże, wiele z nich przysypia w trakcie zabiegu, bo czują się bardzo zrelaksowanie - kojący dotyk jest także zbawienny dla psychiki wierzchowca, pozwala na wyciszenie i stonowanie emocji. Leczenie wielu kontuzji może być wspomagane poprzez masaż, oczywiście po konsultacji z weterynarzem prowadzącym - nieumiejętnie prowadzona terapia może nawet pogorszyć stan zwierzaka!

Regularny i profesjonalny masaż szybko przynosi zauważalne korzyści - konie stają się zrelaksowane, bardziej rozluźnione, a to przekłada się na ich komfort i samopoczucie oraz jakość samej pracy pod siodłem. 

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czystość i higiena

Opieka nad końmi to przede wszystkim pielęgnacja i zapewnienie zwierzakowi maksymalnego komfortu, zarówno psychicznego jak i fizycznego. Warto pamiętać o kilku ważnych zasadach, aby zapobiec groźnym chorobom czy dolegliwościom.

2020-06-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Kiedy koń wyciera ogon

Gęsty, bujny i lśniący ogon jest ozdobą każdego konia, dodatkowo spełnia funkcję praktyczną - skutecznie odgania muchy. Pielęgnacja ogona jest istotną częścią opieki nad naszych wierzchowcem, więc jak poradzić sobie z wycieraniem ogona, które skutecznie niszczy włosie ?

2020-04-03

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Opieka nad koniem w okresie kwarantanny

Aktualna sytuacja epidemiologiczna w naszym kraju (ale i poza jego granicami) wymusiła pewne ograniczenia w codziennym funkcjonowaniu, co bezpośrednio przekłada się na opiekę nad naszymi czworonożnymi zwierzakami. Warto zapoznać się z zasadmi odpowiedzialnego zachowania w czasie kwarantanny.

2020-03-19

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak zadbać o ogon w okresie zimowym ?

Czas jesienno-zimowy to trudny okres z punktu widzenia pielęgnacji koni - w naszym kraju aktualnie mamy do czynienia z mokrymi zimami z opadami deszczu. Właściwa pielęgnacja ogona jest bardzo ważna, szczególnie w trakcie niekorzystnej pogody - pozwala to zachować piękne owłosienie przez cały rok.

2020-03-01

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czyszczenie koni siwych i białych

Siwe i białe konie są niezwykle efektowne, często są wykorzystywane jako modele w rozmaitych sesjach fotograficznych; niestety pielęgnacja jasnej sierści i delikatnej skóry jest wyzwaniem dla właścicieli tych zwierzaków. Przedstawimy kilka sprawdzonych i przetestowanych sposobów na utrzymanie siwków w czystości!

2020-02-05

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan kopyt ?

Okres jesienno-zimowy często jest kojarzony z wszelkiego rodzaju problemami z kopytami - gnicie strzałki, pękanie i łuszczenie to najczęstsze dolegliwości. Kilka sprawdzonych pomysłów pozwoli na uniknięcie takich niedogodności, co poprawi komfort Waszego wierzchowca!

2019-12-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Bezpieczne czyszczenie kopyt

Czyszczenie kopyt to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, którą należy wykonywać codziennie. Przedstawimy Wam podstawowe zasady czyszczenia kopyt oraz kilka wskazówek, jak ułatwić sobie tę czynność!

2019-01-31

Czytaj » 0