12,820 pytań - 14,964 odpowiedzi - 915 komentarzy

Pielęgnacja: Masaż

Data publikacji: 2018-12-30

 

W ostatnim czasie bardzo popularne stały się usługi masażystów i zoofizjoterapeutów - pamiętajcie jednak, że nie wystarczy ukończyć szybkiego kursu szkoleniowego. Bardzo ważna jest praktyka jak i ogólna wiedza, nabierana z doświadczeniem - nieumiejętnie przeprowadzony masaż może być wręcz niebezpieczny dla koni, a w najlepszym przypadku zakończy się bólem, dyskomfortem i zakwasami.

Masaż jest cenionym elementem odnowy biologicznej od dawna w wielu sportach - to właściwie codzienność piłkarzy, siatkarzy czy skoczków narciarskich. Stosunkowo niedawno zaczęto traktować konie jako pełnoprawnych sportowców, stąd też szybko wzrost zoofizjoterapii - duże obciążenia treningowe, stres, częste wyjazdy na zawody w największych stopniu dotykają naszych wierzchoców. Także konie szkółkowe czy rekreacyjne odczują pozytywny wpływ dobrego masażu na samopoczucie i ogólne rozluźnienie, zwłaszcza po wyczerpujących sezonach wakacyjnych.

Głównym celem masażu jest poprawa ukrwienia tkanek poprzez intensywny dotyk, ale i usuwa nadmierne przeciążenia w mięśniach, powstałe w wyniku pracy pod siodłem czy w zaprzęgu.

Konie często manifestują taki ból poprzez:

  • brykanie, niechęc do ruchu 
  • nerwowe zachowanie przy wsiadaniu
  • gryzienie w trakcie dopinania popręgu
  • krzyżowanie w galopie

 

Jeśli Wasz wierzchowiec przejawia takie zachowania, to poza kontrola dopasowania sprzętu warto sprowadzić do stajni masażystę, który sprawdzi układ ruchu naszego zwierzaka; często dostajemy także kilka ćwiczeń do samodzielnego wykonywania np.po jeździe, w celu rozciągnięcia lub wzmocnienia pewnej partii ciała. 

Konie wręcz uwielbiają masaże, wiele z nich przysypia w trakcie zabiegu, bo czują się bardzo zrelaksowanie - kojący dotyk jest także zbawienny dla psychiki wierzchowca, pozwala na wyciszenie i stonowanie emocji. Leczenie wielu kontuzji może być wspomagane poprzez masaż, oczywiście po konsultacji z weterynarzem prowadzącym - nieumiejętnie prowadzona terapia może nawet pogorszyć stan zwierzaka!

Regularny i profesjonalny masaż szybko przynosi zauważalne korzyści - konie stają się zrelaksowane, bardziej rozluźnione, a to przekłada się na ich komfort i samopoczucie oraz jakość samej pracy pod siodłem. 

comments powered by Disqus
Pielęgnacja

Pielęgnacja: Czyszczenie koni siwych i białych

Siwe i białe konie są niezwykle efektowne, często są wykorzystywane jako modele w rozmaitych sesjach fotograficznych; niestety pielęgnacja jasnej sierści i delikatnej skóry jest wyzwaniem dla właścicieli tych zwierzaków. Przedstawimy kilka sprawdzonych i przetestowanych sposobów na utrzymanie siwków w czystości!

2020-02-05

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak poprawić stan kopyt ?

Okres jesienno-zimowy często jest kojarzony z wszelkiego rodzaju problemami z kopytami - gnicie strzałki, pękanie i łuszczenie to najczęstsze dolegliwości. Kilka sprawdzonych pomysłów pozwoli na uniknięcie takich niedogodności, co poprawi komfort Waszego wierzchowca!

2019-12-16

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Ochrona przed kleszczami

Wraz z nastaniem wiosennych, wręcz letnich dni, coraz powszechniejsze stają się kleszcze - te groźne pasożyty zewnętrzne wymagają szczególnej kontroli z uwagi na choroby, jakie przenoszą. Przypominamy o podstawowych zasadach ochrony przed kleszczami!

2019-05-21

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak przyzwyczaić konia do sprejów ?

Większość preparatów do grzywy i ogona, a także wszystkie środki do nabłyszczania sierści są w formie aerozolu i wymagają przyzwyczajenia koni do dźwięku psikania. Podpowiemy Wam jak skutecznie i szybko przekonać zwierzaka do sprejów!

2019-05-08

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Osuszenie po treningu

Osuszenie konia po jeździe jest kluczowym elementem pielęgnacji po każdym wysiłku fizycznym, po którym zwierzak się poci. Warto poznać kilka podstawowych zasad, aby zapobiec przeziębieniom i przechłodzeniu mięśni, co jest wyjątkowo niekomfortowe.

2019-02-15

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Bezpieczne czyszczenie kopyt

Czyszczenie kopyt to jedna z najważniejszych czynności pielęgnacyjnych, którą należy wykonywać codziennie. Przedstawimy Wam podstawowe zasady czyszczenia kopyt oraz kilka wskazówek, jak ułatwić sobie tę czynność!

2019-01-31

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Wycieranie ogona

Pewnie każdy z Was spotkał się z charakterystycznym ocieraniem nasady ogona przez konia, najczęściej o ogrodzenie czy żłób w boksie. Podpowiemy Wam jak temu zaradzić, aby nasz zwierzak nie zranił się ani nie uszkodził rzepu ogonowego!

2018-10-20

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Stretching

Niezwykle ważną częścią każdego wysiłku fizycznego powinno być rozciąganie, wykonywane PO aktywności - dotyczy to także naszych wierzchowców. Każdy jeździec i właściciel konia powinien znać podstawowe ćwiczenia rozciągające oraz regularnie je stosować, zarówno u siebie jak i u swojego wierzchowca.

2018-07-28

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak pozbyć się zimowej sierści ?

W naszym kraju od dłuższego czasu mamy do czynienia z wiosennymi, a nawet z typowo letnimi temperaturami. Część koni jest ciągle w trakcie zmiany sierści, co jest szczególnie uciążliwe przede wszystkim dla nas - ale i nasze zwierzaki nie czują się komfortowo. Podpowiemy Wam jak skutecznie pozbyć się zimowego okrycia!

2018-04-30

Czytaj » 0

Pielęgnacja

Pielęgnacja: Jak dbać o końskie plecy ?

Grzbiet to niezwykle istotna część ciała naszego zwierzaka, gdyż to właśnie na niej skupia się nasz ciężar w trakcie jazdy; jej głównym zadaniem jest wówczas amortyzacja wstrząsów, stąd też nietrudno o różnego rodzaju przeciążenia i urazy. Jak prawidłowo dbać o plecy wierzchowców ?

2018-03-30

Czytaj » 0