12,698 pytań - 14,265 odpowiedzi - 824 komentarzy

Hodowla: Kuce islandzkie

Data publikacji: 2018-12-27

 

Konie islandzkie występują w Islandii, jako potomstwo koni nordyckich; rasa ta powstała prawdopodobnie przez krzyżowanie koni jakuckich oraz takich w typie kuców connemara i higland. Ciekawostką jest fakt, że w 982 roku(!) została przyjęta ustawa zakazująca wywozu koni islandzkich z wyspy - te zwierzaki nie wolno wystawiać i pokazywać poza granicami kraju. Jeśli danykon opuści Islandię, to już nie może wrócić do ojczyzny; do kraju wolno wwieźć tylko nowy i czysty nieużywany sprzęt jeździecki. Ten przepis sprawił, że od tamtego czasu konie islandzkie są bardzo czystą i równą rasą, bez domieszki krwi żadnych innych ras; właściwie nie występują choroby.

Rasa ta jest od wieków bardzo ceniona przez rdzenną ludność, z uwagi na duże możliwości juczne jak i przyjemny charakter; islandery często sie używane do codziennej pracy, ale i do rekreacji.

Do najważniejszych cech pokrojowych tych koni zaliczamy:

- niski wzrost, do 140cm

- krępa i masywna budowa ciała

- proporcjonalna głowa z szerokim czołem

- obfita grzywa i ogon, w zimie bardzo gęste i długie futro

- silne i mocne nogi

- szerokie i twarde kopyta

- obecność wszystkich maści podstawowych

 

Zwierzaki te mają na ogół przyjazny charakter i dobrze współpracują z człowiekiem; są silne i wytrzymałe, dlatego dobrze sprawdzają się jako środek transportu w najtrudniejszym terenie. Z uwagi na budowę ciała i długą sierść, doskonale znoszą cięzkie warunki atmosferyczne - niestraszny ich śnieg, deszcz oraz niskie temperatury. Izolacja od innych ras sprawiła, że właściwie nie chorują, są świetnie zahartowane. 

Konie islandzkie poza trzema podstawowymi chodami, potrafią poruszać sie toltem - przypomina bardzo szybki stęp, także czterotaktowy, ale różni sie od niego wysoką akcją przednich nóg (hodowcy często zakładają specjalnie obciążenia, ale wzmocnić ten efekt). Ponadto, najlepsze osobniki tej rasy potrafią zaprezentować bardzo szybki inochód (dochodzący do 50km/h), z fazą zawieszenia - tym chodem islandery poruszają się w trakcie wyścigów, które są bardzo popularne na wyspie.

Poza Islandią konie tej rasy znajdziemy przede wszystkim w Niemczech, gdzie zyskują coraz większą rzeszę zwolenników; w Polsce występują rzadko, nadal istnieje niewiele hodowli tej rasy, ale mimo wszystko zdobywają serca małych i dużych miłośników jeździectwa.

comments powered by Disqus
Hodowla

Hodowla: Konie rasy Marwari

Jedną z najbardziej charakterystycznych ras na świecie są niewątpliwie konie rasy Marwari - ich niecodzienny wygląd jest rozpoznawalny przez wielu miłośników jeździectwa. Trzeba pamiętać, że to jedna z najstarszych ras, wywodząca się z okresu starożytności!

2019-07-11

Czytaj » 0

Hodowla

Dzikie konie: Mustangi

Chyba najbardziej znaną rasą dzikich koni są mustangi, licznie występujące niegdyś na preriach Ameryki Północnej - obecnie konie te są pod ścisłą ochroną, z uwagi na zagrożenie wyginięciem.

2019-05-31

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Falabella

Któż z nas nie zna tych uroczych miniaturowych koni, które osiągają maksymalnie 75cm w kłębie? Te wspaniałe zwierzaki nie mają zbyt dużej wartości użytkowej z uwagi na rozmiary, ale cieszą się ogromną popularnością na całym świecie - są po prostu końmi do towarzystwa.

2019-04-23

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Tennessee Walking Horse

Jedną z najbardziej popularnych ras koni w Stanach Zjednoczonych, obok szeroko pojętych koni rasy Paint, są Tennessee Walkery - rasa ta nie posiada polskiego odpowiednika nazwy. W naszym kraju praktycznie nie występują, dlatego warto dowiedzieć się czym się charakteryzują te efektywne wierzchowce.

2019-04-08

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: Czy warto kastrować ogiery ?

Wśród ludzi często niesłusznie pokutuje mit, że kastracja zwierząt jest brutalnym zabiegiem, który odbiera przyjemność z życia oraz wyrządza ogromną krzywdę. O ile w przypadku kotów i psów, posiadanie niewykastrowanego samca może być tylko uciążliwe, o tyle obsługa i praca z temperamentnymi ogierami bywa po prostu skrajnie niebezpieczna.

2019-02-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Tinker

Jedną z bardziej charakterystycznych ras koni jest tinker, inaczej zwany koniem cygańskim z uwagi na dużą popularność wśród grup złożonych z osób romskiego pochodzenia. Te stosunkowo nieduże konie szybko zdobywają popularność na całym świecie, przede wszystkim z uwagi na łagodne usposobienie.

2018-12-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: American quater horse

Kompaktowa budowa i nieduży wzrost w połączeniu z niezwykłą zwinnością i szybkością to cechy rasy charakterystycznej dla westernu, czyli american quater horse. Dyscyplina ta zdobywa w Polsce coraz większą popularność, dlatego warto bliżej poznać te nieduże, ale wytrzymałe konie.

2017-06-02

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie achał-tekińskie

Konie tej rasy to jedne z bardziej charakterystycznych koni, nie bez powodu są czasami określane mianem chartów wśród koni ;) Specyficzna sylwetka, piękne maści oraz wyjątkowo wytrzymałość to tylko niektóre z najważniejszych cech tej rasy.

2017-04-10

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie rasy Shire

Czy wiecie, że najwyższy koń w historii miał 2,19m w kłębie i ważył 1500kg ? To żyjący w latach 40. XX wieku ogier Samson, który był przedstawicielem rasy shire. W dzisiejszych czasach konie tej rasy często osiągają wzrost dochodzący do 200cm - to prawdziwi końscy giganci!

2017-04-06

Czytaj » 0

Hodowla

Hodowla: konie andaluzyjskie

Konie andaluzyjskie to jedne z najbardziej rozpoznawalnych ras koni na świecie - długie grzywy, charakterystyczne chody oraz majestatyczna sylwetka mają wielu fanów, nie tylko wśród osób związanych z końmi.

2017-04-01

Czytaj » 0