12,810 pytań - 14,383 odpowiedzi - 826 komentarzy

Sprzęt: Wielokrążek

Data publikacji: 2018-12-15

 

Wielokrążek wziął swoją nazwę z kilku pierścieni wędzidłowych, z których jest złożony - klasyczne wędzidło posiada dwa pierścienie, w wielokrążku znajdziemy ich nawet sześć lub osiem (po trzy,cztery z każdej strony pyska, różniące się od siebie średnicą). Dzięki takiej konstrukcji wędzidło działa na zasadzie dźwigni przy dopięciu wodzy do dodatkowych pierścieni - im niżej dopinamy wodze, tym silniejszy nacisk na pysk uzyskujemy. 

Ścięgierz może być wykonany ze smakowitego plastiku, metalu bądź mieszanki różnych metali, może być pojedynczo lub podwójnie łamany - wybór zależy od indywidualnych preferencji.

Oczywiście przy standardowym dopięciu wodzy, do klasycznych pierścieni wędzidłowych, otrzymuje standardowo działające kiełzno; dzięki takiemu rozwiązaniu, wielokrążek jest wszechstronny i niezwykle wygodny w użyciu - jeśli potrzebujemy uzyskać większy nacisk, po prostu przepinamy wodze niżej.

 

Wędzidła działające na zasadzie dźwigi znajdują zastosowanie głównie podczas treningu skokowego, aby lepiej kontrolować konie idące mocno do przodu; jeźdźcy wykorzystują wielokrążek także w czasie próby terenowej podczas zawodów WKKW, gdzie także uzyskują lepszą kontrolę nad pobudzonymi zwierzakami (w tych zawodach często startują konie pełnej krwi angielskiej, które cechują się gorącym temperamentem).

Wielokrążek dobrze sprawdza się także podczas wyjazdów w teren, szczególnie jeśli nasz wierzchowiec jest płochliwy bądź nie wyjeżdżał przez dłuższy czas poza teren stajni. Pamiętajcie jednak, że jak kazde wędzidło oparte o efekt dźwigni, wielokrążek wymaga zdecydowanie stabilnej ręki - nie ma tutaj mowy o jakiejkolwiek próbie utrzymywania równowagi poprzez szarpanie wodzy. Po krótkim przytrzymaniu wodzy uzyskujemy pożądany efekt, takie kiełzno jest z reguły dobrze tolerowane oraz akceptowane przez konie; warto jednak zwrócić uwagę, że wędzidło wybierane do codziennej pracy powinno być jak najprostsze, aby w przypadkach wymagajacych stanowczej korekty (pędzenie do przeszkody, ponoszenie w terenie), nasz koń poprawnie zareagował na mocniejsze wędzidło. 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.

2019-07-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kolec

Specyficznym rodzajem elementu rzędu jeździeckiego jest kolec, dobrze znany przede wszystkim właścicielom temperamentnych ogierów - warto zapoznać się z tym przydatnym narzędziem.

2019-05-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kaganiec dla konia

Kaganiec jest popularnym produktem wśród właścicieli koni, zapewniającym bezpieczeństwo dla właściciela czy innych psów; pewnie niewielu miłośników jeździectwa spotkało się z takim elementem wśród koni!

2019-03-11

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Ogłowie micklem

Na rynku jeździeckim co jakiś czas pojawiają się nowinki technologiczne, które mają za zadanie ułatwić pracę z końmi oraz poprawić jej komfort, zarówno w naszych jak i końskim kontekście. Jednym z takich ciekawych rozwiązań jest ogłowie typu micklem, od niedawna dopuszczone na oficjalnych zawodach jeździeckich.

2019-01-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Hacele

W ostatnich dniach spadł pierwszy śnieg tej zimy, więc warto przygotować się do wyjazdów w teren. Kwestią priorytetową jest bezpieczeństwo nasze oraz konia, z uwagi na śliską nawierzchnię należy kłaść szczególną uwagę na przyczepność do podłoża w przypadku okutych koni.

2018-12-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kawecan

Jednym z bardziej wartościowych, a niedocenianych narzędzi treningowych w pracy z końmi jest kawecan - świetny element wyposażenia jeździeckiego, niezastąpiony w trakcie lonżowania. Czy wiecie czym jest kawecan ?

2018-10-13

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kantar sznurkowy

Kantary są nieodłącznym elementem codziennej opieki nad koniem - bez nich ciężko sobie wyobrazić czyszczenie, siodłanie czy sprowadzanie z pastwiska, sprawdzają się także w trakcie kilkugodzinnych rajdów terenowych. Jednym z rodzajów kantarów są te wykonane z cienkiej linki, czyli kantary sznurkowe.

2018-10-01

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidła smakowe

Mnogość produktów przeznaczonych dla koni i jeźdźców nie zna wręcz granic, w każdym sklepie jeździeckim znajdziemy szeroki wybór wszelakich akcesoriów różnego przeznaczenia. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem są wędzidła smakowe, wykonane z aromatyzowanych tworzyw sztucznych.

2018-09-01

Czytaj » 0