12,820 pytań - 14,991 odpowiedzi - 923 komentarzy

Sprzęt: Wielokrążek

Data publikacji: 2018-12-15

 

Wielokrążek wziął swoją nazwę z kilku pierścieni wędzidłowych, z których jest złożony - klasyczne wędzidło posiada dwa pierścienie, w wielokrążku znajdziemy ich nawet sześć lub osiem (po trzy,cztery z każdej strony pyska, różniące się od siebie średnicą). Dzięki takiej konstrukcji wędzidło działa na zasadzie dźwigni przy dopięciu wodzy do dodatkowych pierścieni - im niżej dopinamy wodze, tym silniejszy nacisk na pysk uzyskujemy. 

Ścięgierz może być wykonany ze smakowitego plastiku, metalu bądź mieszanki różnych metali, może być pojedynczo lub podwójnie łamany - wybór zależy od indywidualnych preferencji.

Oczywiście przy standardowym dopięciu wodzy, do klasycznych pierścieni wędzidłowych, otrzymuje standardowo działające kiełzno; dzięki takiemu rozwiązaniu, wielokrążek jest wszechstronny i niezwykle wygodny w użyciu - jeśli potrzebujemy uzyskać większy nacisk, po prostu przepinamy wodze niżej.

 

Wędzidła działające na zasadzie dźwigi znajdują zastosowanie głównie podczas treningu skokowego, aby lepiej kontrolować konie idące mocno do przodu; jeźdźcy wykorzystują wielokrążek także w czasie próby terenowej podczas zawodów WKKW, gdzie także uzyskują lepszą kontrolę nad pobudzonymi zwierzakami (w tych zawodach często startują konie pełnej krwi angielskiej, które cechują się gorącym temperamentem).

Wielokrążek dobrze sprawdza się także podczas wyjazdów w teren, szczególnie jeśli nasz wierzchowiec jest płochliwy bądź nie wyjeżdżał przez dłuższy czas poza teren stajni. Pamiętajcie jednak, że jak kazde wędzidło oparte o efekt dźwigni, wielokrążek wymaga zdecydowanie stabilnej ręki - nie ma tutaj mowy o jakiejkolwiek próbie utrzymywania równowagi poprzez szarpanie wodzy. Po krótkim przytrzymaniu wodzy uzyskujemy pożądany efekt, takie kiełzno jest z reguły dobrze tolerowane oraz akceptowane przez konie; warto jednak zwrócić uwagę, że wędzidło wybierane do codziennej pracy powinno być jak najprostsze, aby w przypadkach wymagajacych stanowczej korekty (pędzenie do przeszkody, ponoszenie w terenie), nasz koń poprawnie zareagował na mocniejsze wędzidło. 

comments powered by Disqus
Sprzęt

Sprzęt: Dutka

Każdy koń powinien zachowywać się spokojnie w trakcie badań weterynaryjnych czy podczas wizyty kowala; już źrebaki warto przyzwyczajać do dotyku po całym ciele, także do podnoszenia nóg. Zachodzą czasem jednak nieprzewidziane sytuacje, które wymagają zdecydowanej interwencji i tu przydaje się dutka.

2020-01-09

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Podkowy klejone

Na rynku produktów jeździeckich od jakiegoś czasu istnieją innowacyjne podkowy, które są przyklejane do kopyt; dzięki takiemu rozwiązaniu uzyskujemy dobrą ochronę puszki przy jednoczesnym braku ingerencji w kopyto przy pomocy podkowiaków.

2019-11-16

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Wędzidło przelotowe 'cyganka'

Wybór wędzideł jest ogromny, producenci co rusz prześcigają się w opracowaniu nowych rozwiązań; do dyspozycji mamy aktualnie szeroki zakres zwykłych i łagodnych wędzideł oraz tych o mocniejszym działaniu, do których zaliczamy 'cygankę'.

2019-11-04

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Gogue

Na rynku produktów jeździeckich istnieje wiele wodzy pomocniczych, które mają za zadanie wzmocnienie efektów lonżowania lub jazdy wierzchem. Znajdziemy w nich produkty zależne i niezależne od ręki, do których zalicza się właśnie gogue.

2019-10-12

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Maski na chrapy

Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.Wiele koni posiada na tyle wrażliwą skórę na chrapach, ze podczas pobytu na pastwisku potrzebują dodatkowej ochrony przed owadami tej delikatnej części ciała. Z pomocą przychodzą maski na chrapy, które są wybawieniem dla wielu wrażliwych zwierzaków.

2019-09-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: System Pessoa

Lonżowanie koni odgrywa istotną rolę w prawidłowym rozwoju muskulatury zwierzaka - to cenne narzędzie treningowe, które nie powinno być pomijane, niezależnie od stopnia zaawansowania konia. System Pessoa jest jednym z najbardziej wszechstronnych rozwiązań, stosowanych w lonżowaniu.

2019-08-15

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Jak usunąć pleśń?

Ogromna większość elementów rzędu jeździeckiego jest produkowana ze skóry naturalnej, która wymaga właściwego traktowania i konserwacji; niestety zdarza się, że ogłowie czy siodło jest przechowywane w nieodpowiednich warunków, przez co pojawia się na nich pleśń.

2019-07-23

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Interkom

Znacie tę sytuację, kiedy jesteście na lekcji jazdy konnej na zatłoczonej hali lub na zewnątrz podczas wietrznej pogody i nie możecie zrozumieć poleceń instruktora z uwagi na hałas? Z pomocą przychodzi zestaw słuchawkowy. używany już przez większość topowych zawodników!

2019-06-03

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kolec

Specyficznym rodzajem elementu rzędu jeździeckiego jest kolec, dobrze znany przede wszystkim właścicielom temperamentnych ogierów - warto zapoznać się z tym przydatnym narzędziem.

2019-05-05

Czytaj » 0

Sprzęt

Sprzęt: Kaganiec dla konia

Kaganiec jest popularnym produktem wśród właścicieli koni, zapewniającym bezpieczeństwo dla właściciela czy innych psów; pewnie niewielu miłośników jeździectwa spotkało się z takim elementem wśród koni!

2019-03-11

Czytaj » 0